Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Placa beton armat cota 2,7 crapata in 24 de ore

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
atraction

atraction

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2008
si eu am turnat placa cu pompa{b 250}si mi-au aparut fisuri,ce ma ingrijoreaza este faptul ca am spart pa linga o fisura mai mare cam 2 cm si tot se mai vede fisura,placa are cam 15-18 cm grosime iar fierul de #10  formeaza ochiuri de 10 cm,sa-mi fac griji sau nu?astept parerile voastre,multumesc

#20
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
daca esti ingrijorat          : http://www.aversrom....s/304Epojet.pdf  pe net  gasesti vinzator

Edited by haplea82, 29 September 2008 - 09:57.


#21
mircea52

mircea52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2009
si eu am turnat placa si in mai putin de 24 de ore de la turnare ei mi s-a crapat.crapaturile au in jur de 3-4 cm adancime.placa are o grosime de 12 cm si fierul folosit e de #8.intrebarea mea este se poate construi sau ce se va intampla pe viitor,rezista placa?

#22
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 mircea52, on 19th September 2009, 13:35, said:

si eu am turnat placa si in mai putin de 24 de ore de la turnare ei mi s-a crapat.crapaturile au in jur de 3-4 cm adancime.placa are o grosime de 12 cm si fierul folosit e de #8.intrebarea mea este se poate construi sau ce se va intampla pe viitor,rezista placa?
poze, fara ele orice parere este hazardata...

#23
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
oameni buni, vi s-a spus ca ESTE NORMAL sa fisureze din cauza contractiilor ce apar la intarirea betonului. atata timp cat nu ai fisuri ce iti traverseaza planseul, segregari si alte animale, este o.k.
Daca vreti sa nu mai fisureze, puneti fulgi de polipropilena in beton. Garantat nu veti mai vedea asa ceva.
Spor.

#24
Noxx

Noxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.11.2006
Salut, sunt putin pe langa subiect dar tot despre beton este vorba. Am observat ca exista persoane foarte informate.
Locuiesc la bloc si incepand cu anul trecut se infiltreaza apa printre placile verticale ale peretilor si apoi se scurge prin crapaturi in casa. Blocul este construit numai din placi. Eu locuiesc la etajul 2 dar aceste probleme le au toti vecinii mei si cei de la etajul 3 cat si cei de la 1 si parter. Vom astupa sus pe bloc toate eventualele sparturi dintre placi. Intrebarea mea este, se pot repara in vreun fel fisurile din placa de beton astfel incat, in eventualitatea in care sus pe bloc vor aparea alte fisuri, sa nu se mai infiltreze apa in casa?
Multumesc
Stima

Edited by Noxx, 11 January 2010 - 00:08.


#25
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Fiind o structura din prefabricate problemele de infiltratie apar la monolitizarile dintre prefabricate.
Partea proasta e ca orice tratament de suprafata se va deteriora la fiecare reasezare a placilor prefabricate si trebuie constant intretinute.
O alta cauza pentru infiltratii este tubulatura pentru instalatia electrica si canalele din prefabricate pentru aceasta instalatie.
Solutii exista insa trebuie indepartata sapa pardoselilor pentru a se alege solutia ce se potriveste cel mai bine.
Sau se fac placaje cu gresie faianta si se impermeabilizeaza rosturile formandu-se o cuva etansa insa apa sigur va gasi alternative la fel de neplacute pentru cel/cei de mai jos cand volumul de apa este mare (inundatie).
Cu placere,

Edited by raduk, 12 January 2010 - 11:55.
citarea inutilă a postului precedent


#26
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
buna seara. Am si eu  aceasi problema, si anume la placa de la cota 2,70 mi-au aparut  pe o camera cam  5 fisuri   una din ele ma cam ingrijoreaza  si  anume este lunga de 1,50m si  o adancime din ce am sapat eu  si  am  bagat o sarma de legat fier cam  3 cm nu am apucat sa vad daca se vede si  jos ca inca nu  am  decofrat pot interveni intrun fel  metionez  ca am turnat 18.09.2013 detalii placa  grosime 14cm,beton  b250  plasa fy8 cu  calareti  fy 10  ...am folosit distantiere plasitc , capre , bare suplimentare calareti ...Va rog daca imi puteti da un sfat. Multumesc!

atasat poze facut acum

Attached Files



#27
johny_bravo

johny_bravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2013
Statia de betoane ti-a dat certificat de conformitate/garantie ? Ai luat probe de beton pentru a fi expertizate la laborator ? Esti sigur ca ai primit ceea ce trebuie de la statia de betoane ? Crezi ca statia de betoane este operata de extraterestrii ? Cum sa fie alt tip de ciment ? De care ciment ? Crezi ca daca se darama casa pe tine peste 25 de ani, la un cutremur, mai are cine sa-i caute cu ciomagul pe cei de la statia de betoane, pe inginer si pe constructor ? Raspunde acestor intrebari si vei vedea ca stii...
Daca dai un simplu "search" pe net vei afla ca betonul are bune caracteristici statice, rezista la compresiune, dar nu este elastic. Elasticitatea elementelor din beton armat este data de componenta din fier de armare. De calculul structurii de rezistenta se ocupa un INGINER STRUCTURIST care este calificat pentru asta. Sunt ingineri si ingineri asa cum sunt doctori si doctori, mecanici si mecanici, etc. Poti sa ceri si a doua opinie profi la alt inginer structurist dar oare esti pregatit sa afli o parere care te-ar indemna sa demolezi ceea ce ai facut si sa inacasezi costul "incompetentei" unora? Esti pregatit sa afli ce greseli ai facut in calitate de "beneficiar platitor" care, poate, crede in zane ?
Constructia unei case este un proiect complex si nu poate fi finalizat cu succes decat daca :
1.   beneficiarul are destul de multi bani sa faca contracte "beton" cu firmele de constructii serioase, i-si permite sa-si recupereze eventualele daune in instanta si poate plati expertize profesionale paralele sau
2.   are expertiza, nervi tari, este persuasiv, are cunostinte de viata, este dispus sa navigheze printre tarele acestui domeniu.
MULT SUCCES IN CONTINUARE !

#28
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
bla bla bla.
E normal sa ai fisuri, mai ales daca a batut soarele in el. reactia de cristalizare a gelurilor, daca nu se produce lent si in mediu bogat in apa va da contractii. Fisurile, la elemente la care nu se cere etanseitate perfecta sunt absolut inofensive.
La betonul armat este o stare de normalitate aparitia microfisurilor, prin aparitia lor armatura preluand fortele exercitate.

Vrei sa nu ai fisuri/crapaturi la beton (placi in special)?
1. toarna seara
2. aditivi intarzietori de priza
3. baga calupuri de gheta in betoniera, inainte de a turna ( pentru a cobora temperatura betonului fluid pana pe la 20 grade)
4. protejeaza-l de soare cu rogojini udate in permaneta dupa intrarea in priza.
5. realizeaza cofraje etanse

#29
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 27.10.2005
Am turnat alaltaieri placa peste parter. Beton din statie, sigiliu, probe trimise la laborator, vibrat (am asistat la turnare).

Azi-noapte temperatura a coborat, la aprox. 36 de ore de la turnare, pe la -2 grade, dupa ce seara a picurat un pic. Banuiesc ca la suprafata placii a inghetat. Acum cateva ore placa arata ok in mare parte, mai putin in zona din poza unde parca e o vopsea care a crapat. S-a decojit cumva si dedesubt stratul desi e compact si rezistent din cate-mi dau seama, nu mai are luciul acela de "glazura" pe care il are restul placii.

Are sens sa ma consum sau se mai intampla asa ceva? Cred ca zona aceea e un pic mai "joasa" decat celelalte si e posibil sa se fi strans mai multa apa si din jur. Am si niste crapaturi foarte fine, dar doar intr-un loc si parca sunt sub "glazura" si una mai mica de 1 mm, pe un metru si ceva, care dupa ce au mai udat un pic baietii betonul parca nici nu se mai vede.

(linia rosie desparte doua poze din unghiuri diferite)

Attached Files


Edited by xml, 20 March 2015 - 23:02.


#30
doncristiano

doncristiano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2006

 xml, on 20 martie 2015 - 23:01, said:

Am turnat alaltaieri placa peste parter. Beton din statie, sigiliu, probe trimise la laborator, vibrat (am asistat la turnare).

Azi-noapte temperatura a coborat, la aprox. 36 de ore de la turnare, pe la -2 grade, dupa ce seara a picurat un pic. Banuiesc ca la suprafata placii a inghetat. Acum cateva ore placa arata ok in mare parte, mai putin in zona din poza unde parca e o vopsea care a crapat. S-a decojit cumva si dedesubt stratul desi e compact si rezistent din cate-mi dau seama, nu mai are luciul acela de "glazura" pe care il are restul placii.

Are sens sa ma consum sau se mai intampla asa ceva? Cred ca zona aceea e un pic mai "joasa" decat celelalte si e posibil sa se fi strans mai multa apa si din jur. Am si niste crapaturi foarte fine, dar doar intr-un loc si parca sunt sub "glazura" si una mai mica de 1 mm, pe un metru si ceva, care dupa ce au mai udat un pic baietii betonul parca nici nu se mai vede.

(linia rosie desparte doua poze din unghiuri diferite)

Si cum au iesit probleme de laborator?

#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

 xml, on 20 martie 2015 - 23:01, said:

Am turnat alaltaieri placa peste parter. Beton din statie, sigiliu, probe trimise la laborator, vibrat (am asistat la turnare).

Azi-noapte temperatura a coborat, la aprox. 36 de ore de la turnare, pe la -2 grade, dupa ce seara a picurat un pic. Banuiesc ca la suprafata placii a inghetat. Acum cateva ore placa arata ok in mare parte, mai putin in zona din poza unde parca e o vopsea care a crapat. S-a decojit cumva si dedesubt stratul desi e compact si rezistent din cate-mi dau seama, nu mai are luciul acela de "glazura" pe care il are restul placii.

Are sens sa ma consum sau se mai intampla asa ceva? Cred ca zona aceea e un pic mai "joasa" decat celelalte si e posibil sa se fi strans mai multa apa si din jur. Am si niste crapaturi foarte fine, dar doar intr-un loc si parca sunt sub "glazura" si una mai mica de 1 mm, pe un metru si ceva, care dupa ce au mai udat un pic baietii betonul parca nici nu se mai vede.

(linia rosie desparte doua poze din unghiuri diferite)

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Remediaza zona local cu un adeziv de exterior. Daca acolo se va turna sapa poti lasa zona in felul acela.

#32
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc. Nu am vazut cum au iesit probele, o sa le adun pe toate si o sa le studiez. Banuiesc ca bine, altfel ma tragea constructorul de maneca. Intre timp au vazut placa si structuristul si dirigintele si au zis ca e ok, nu sunt nici un fel de probleme.

Dupa ce s-a mai pus praf, s-a mai lucrat la casa, nici nu se mai vede nimic ciudat.

#33
serby2009

serby2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2009

 as xxl, on 25 octombrie 2013 - 20:17, said:

bla bla bla.
E normal sa ai fisuri, mai ales daca a batut soarele in el. reactia de cristalizare a gelurilor, daca nu se produce lent si in mediu bogat in apa va da contractii. Fisurile, la elemente la care nu se cere etanseitate perfecta sunt absolut inofensive.
La betonul armat este o stare de normalitate aparitia microfisurilor, prin aparitia lor armatura preluand fortele exercitate.

Vrei sa nu ai fisuri/crapaturi la beton (placi in special)?
1. toarna seara
2. aditivi intarzietori de priza
3. baga calupuri de gheta in betoniera, inainte de a turna ( pentru a cobora temperatura betonului fluid pana pe la 20 grade)
4. protejeaza-l de soare cu rogojini udate in permaneta dupa intrarea in priza.
5. realizeaza cofraje etanse


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate