Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DN 66A: Campul lui Neag - Baile Herculane

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
M-am gindit sa deschid un topic despre DN 66A, un drum mediatizat din plin in ultimele zile. Este drum aflat in plina constructie care va strabate M-tii Retezat si care va face legatura intre Petrosani- Uricani - Campul lui Neag si Baile Herculane. Vad ca este botezat deja "un fel de al 2 lea Transfagarasan". Lucrarile au inceput in 1999 si se spera a fi gata in primavara lui 2008.

Mail multe informatii despre drum aici:
http://www.evz.ro/ar...hp?artid=323845

Pe multe harti, drumul nici nu apare. <_<
Sint curios in ce masura se ridica la nivelul Transalpinei sau Transafagarsanului ca spectaculozitate si peisaje. Oricum, daca va fi finalizat si asfaltat in totalitate,la primavara, cu siguranta ca-l voi strabate.
Asadar, orice informatii/fotografii despre acest drum mai putin cunoscut sint binevenite.

Edited by Masterboy, 24 September 2007 - 01:39.


#2
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Si eu il astept, ciar ma batea gandul sa-l testez, ins astept pana la finalizare, ca nu vreau sa-mi mai omor masina.
Am inteles ca mare parte din el este pe un vechi dru forestier. Orcum scandalul este putin fortat, pt ca drumul din cate am vazut eu, doar merge pe limita (granita) rezervatiei.
Dar din cate stiu eu, merge pe firul vaii in mare parte si cota maxima nu este comparabila cu cei 2000 ai transfagarasanului.

Edited by aztec, 25 September 2007 - 11:29.


#3
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Scuze pentru intarzierea cu care am raspuns... B)
Ok,drumul l-am facut in august,si ce pot sa va spun,este faptul ca este superb ! Se pleaca de la Cheile Butii(unde se maninca extraordinar),si se merge pe drum asfaltat cam 17 km (nu sunt sigur 100 %). Undeva pe acest drum se face un drum forestier la stanga,peste o apa,si daca mergi pe acest drum vei gasi o cascada,si o salbaticie greu de imaginat ! Natura in stare pura ! Atentie insa ca drumul este foarte ingust,si se intoarce masina destul de greu pe el .Cei cu rulote...nici o sansa ! Se continua drumul pana ce vei da de cei care il construiesc...dupa care este o portiune cam de 4-5 km de drum forestier oarecum OK !
Dupa acest segment,urmeaza drum forestier in adevaratul sens al cuvantului ! La un momenta dat chiar am vrut sa intorc,deoarece eram cu sotia si copilul,si mi-a fost un pic teama ! Undeva pe partea stanga veti gasi un popas si un loc de campare,dar nu am intrat acolo ! Veti ajunge in varf (gps-ul imi arata 1903 m alt.),dupa care drumul incepe sa coboare,prin niste paduri pe unde nu intalnesti tipenie de om,sau de civilizatie ! Undeva cam dupa vreo 2 ore de mers,veti intalni,un platou unde vin cei din zona Banatului si fac gratare si pun corturi !
Mai departe drumul serpuieste pe malul unui lac de acumulare,si mai mergi vreo 2 ore pana sa ajungi la baraj,adica la capatul lacului.Atentie,aceasta bucata este foarte periculoasa,deoarece au loc alunecari de teren,si nu prea are cina sa vina sa iti degajeze drumul !Eu am patit-o,in spatele meu,dupa ce am trecut au inceput sa cada bolovani ! Dupa ce ai trecut de baraj,incepi sa dai de civilizatie,deoarece ajungi in Cerna sat . De aici mergi pe drum betonat pana te intersectezi cu drumul asfaltat spre Baile Herculane !
Una peste alta este un drum superb ,care merita facut cu cortul(cu rulota nici o sansa ),si care nu suporta comparatie cu nimic din Romania ! De ce spun asta ? Pentru ca aici esti in natura pura(ma repet),si ai un sentiment ca timpul a stat in loc,iar tu esti acum cateva sute de ani in urma cand nu se inventasera inca masinile,coca cola,asfaltul etc...
Sfaturi pentru cei care vor sa il faca :
1. drumul are cam 80-85km din care doar 17 sunt asfaltati
2. semnal GSM inexistent pe 75 % din distanta( aveam ZAPP,COSMOTE,CONNEX si ORANGE !)
3. nu se gaseste nimic pe drum,sa aveti apa,cafea,si de-ale gurii la voi !
4.rezervorul plin ochi,deoarece eu am plecat cu el plin din Lupeni(70 l),si am ajuns in Herculane cu el jumatate ! am un Santa Fe pe motorina .
5.Rabdare multa si atentie mare la caderile de pietre,nu poti merge cu mai mult de 20 - 30 km/ora ! noi am facut cam 7 ore cu 5-6 opriri pentru poze si o cafea !
6.eu l-am facut cu o masina 4x4 si am avut o oarecare teama...asa ca ,sincer va spun ca daca eram cu o berlina nu ma aventuram ! parerea mea ! oricum daca exista temerari,cinste lor,si mergeti incet ca oricum se poate trece si cu o berlina !
7.cu siguranta va spun ca nu va fi gata in 2008,chiar daca ar lucra o armata de oameni si cu o flota intreaga de utilaje ! la cum se lucreaza la noi eu cred ca in  5-6 ani va fi gata ! pe drum erau vreo 5 - 6 basculante 2 excavatoare si cam atat ! pe acolo umbla vorba ca nu se mai lucreaza,ca vor sa conserve rezervatia !!! o prostie,din punctul meu de vedere ! sa ai asa ceva in tara si sa nu beneficiezi de pe urma lui,mi se pare o prostie a asa zisilor "ecologisti" !!! nemtii sau elvetienii impun legi(nu glume,ca la noi) si exploateaza turistic orice cm patrat !
De ce acesti ecologisti nu se duc sa faca proteste la Rovinari ,la Copsa,la Tg Mures ,sau macar sa vad si eu un protest la adresa celor permit ca jafuri de autobuze,de ARO-uri ,de basculante,de Savienuri si TV-uri sa circule inca ,etc.,
O sa pun si niste poze ,iar celor care au curaj DRUM BUN !

Edited by golanski, 30 September 2007 - 10:20.


#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cind o fi gata cred ca s-a zis cu natura aia pura si salbatica! Transfagarasanul de citiva ani a ajuns la moda si acu e un fel de Calea Victoriei. Probabil asa se va petrece si acolo (la scara mai mica, ca e mai departe de Bucale).

#5
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postabancor, on Oct 1 2007, 13:07, said:

Cind o fi gata cred ca s-a zis cu natura aia pura si salbatica! Transfagarasanul de citiva ani a ajuns la moda si acu e un fel de Calea Victoriei. Probabil asa se va petrece si acolo (la scara mai mica, ca e mai departe de Bucale).
pe acolo umbla vorba ca nu se mai lucreaza,ca vor sa conserve rezervatia !!! o prostie,din punctul meu de vedere ! sa ai asa ceva in tara si sa nu beneficiezi de pe urma lui,mi se pare o prostie a asa zisilor "ecologisti" !!! nemtii sau elvetienii impun legi(nu glume,ca la noi) si exploateaza turistic orice cm patrat !
Ti-am citat din mesajul meu de mai sus ! Marea noastra problema este CA EMITEM LEGI SI NU LE RESPECTA NIMENI ! Sa fie un fel de Victoriei ,dar cu respectarea legii ! Nu cu ecologisti care vor bani de la buget,si ei fac petreceri monstruoase pe acolo !
TREBUIE SA EXPLOATAM ACEST RELIEF PE CARE IL AVEM ! Nu sa trecem sub tacere totul,si sa se apuce potentatii sa cumpere terenuri si sa faca pensiuni(cum s-a intamplat pe Rucar - Bran ) !

#6
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
lasa-l asa, neasflatat. sa vina pe el jdemii de manelisti si fitzosi sa-si plimbe gipanele cum e pe transfagarasan si in alte cateva locuri? nu mersi. de fapt, la cum se misca treburile in romanica, sunt foooarte linistit in privinta asta :)

#7
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDeathRipple, on Oct 1 2007, 17:58, said:

lasa-l asa, neasflatat. sa vina pe el jdemii de manelisti si fitzosi sa-si plimbe gipanele cum e pe transfagarasan si in alte cateva locuri? nu mersi. de fapt, la cum se misca treburile in romanica, sunt foooarte linistit in privinta asta :)
Dar cum vrei tu ? Sa vina decat politicienii ? Care au cumparat terenuri acolo ? Stiind ca se face o zona turistica ? Nu iubesc manelistii,dar nici pe KK-TII de potentati nu ii iubesc ! Ba din contra....
P.S Jipanele se plimba pe oriunde in Romania ! Ai inteles ?

Edited by golanski, 01 October 2007 - 17:14.


#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postgolanski, on Oct 1 2007, 18:13, said:

Dar cum vrei tu ? Sa vina decat politicienii ? Care au cumparat terenuri acolo ? Stiind ca se face o zona turistica ? Nu iubesc manelistii,dar nici pe KK-TII de potentati nu ii iubesc ! Ba din contra....
P.S Jipanele se plimba pe oriunde in Romania ! Ai inteles ?

:) cu totii ii uram pe scumpii politicieni, cu toate astea, nimeni nu misca un desht...da' asta e alta discutie.
nu e nevoie sa te agiti. una e sa se plimbe 2-3 ametiti care se vor lauda apoi cu faptele lor de arme de peste weekend, alta e sa se faca bulevard, promenada, megheru, cum vrei tu sa-i zici. eu stiu destule zone de care gipanele n-au auzit (inca) sic :) ai inteles?

#9
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003

View Postgolanski, on Oct 1 2007, 17:23, said:

Ti-am citat din mesajul meu de mai sus ! Marea noastra problema este CA EMITEM LEGI SI NU LE RESPECTA NIMENI ! Sa fie un fel de Victoriei ,dar cu respectarea legii ! Nu cu ecologisti care vor bani de la buget,si ei fac petreceri monstruoase pe acolo !
TREBUIE SA EXPLOATAM ACEST RELIEF PE CARE IL AVEM ! Nu sa trecem sub tacere totul,si sa se apuce potentatii sa cumpere terenuri si sa faca pensiuni(cum s-a intamplat pe Rucar - Bran ) !
La cat intelegem noi sa respectam natura, legile si regulile de bun simt, singura sansa pentru zona e sa o lase naibii asa cum e acum. Poate peste alti 20 de ani (ca primii 20 s-au cam dus degeaba) va fi benefic un astfel de proiect, dar pana atunci ... ma lesi!  :D Spuneai ca ai fost foarte incantat de salbaticia acolor locuri... probabil asa au gandit si cei care au pus bazele TFG-ului, si uite unde s-a ajuns.
P.S. 1 - de-a dreptul simpatica chestia cu ecologistii care primesc bani de la buget (adica de la guvern) pt a face opozitie impotriva unui proiect guvernamental ... si mai fac si chefuri monstruoase pe acolo, mama lor de imperialisti care-si baga nasul in problemele noastre interne  :P
P.S. 2 - multa lume s-a scandalizat cu privire la faptul ca soseaua afecteaza PN Retezat, traseul trecand tangential cu limita parcului, iar pe o portiune de aprox.2,5 km chiar prin interiorul acestuia. Problema e ca aceiasi sosea TRECE PRIN Parcul Național Domogled-Valea Cernei (componenta a singurei zone din Europa  cu Peisajul Forestier Intact localizata la sud de Cercul Polar) și Geoparcul Dinozaurilor Hațeg, adica zone protejate unde legea, mama ei de treaba si cine a dat-o, zice anumite chestii destul de interesante cu privire la regimul constructiilor si a autorizarii executarii acestora.

#10
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003

View PostDeathRipple, on Oct 1 2007, 19:58, said:

.... eu stiu destule zone de care gipanele n-au auzit (inca) sic :) ai inteles?
Daca sti, taci din gura ca-i mai bine asa... ai inteles? :P
Cu alea cateva pe care le mai stiu si eu, ne-am mai scos pentru cativa ani  :D ... ai inteles?

#11
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpescaru, on Oct 1 2007, 21:56, said:

La cat intelegem noi sa respectam natura, legile si regulile de bun simt, singura sansa pentru zona e sa o lase naibii asa cum e acum. Poate peste alti 20 de ani (ca primii 20 s-au cam dus degeaba) va fi benefic un astfel de proiect, dar pana atunci ... ma lesi!  :D Spuneai ca ai fost foarte incantat de salbaticia acolor locuri... probabil asa au gandit si cei care au pus bazele TFG-ului, si uite unde s-a ajuns.
P.S. 1 - de-a dreptul simpatica chestia cu ecologistii care primesc bani de la buget (adica de la guvern) pt a face opozitie impotriva unui proiect guvernamental ... si mai fac si chefuri monstruoase pe acolo, mama lor de imperialisti care-si baga nasul in problemele noastre interne  :P
P.S. 2 - multa lume s-a scandalizat cu privire la faptul ca soseaua afecteaza PN Retezat, traseul trecand tangential cu limita parcului, iar pe o portiune de aprox.2,5 km chiar prin interiorul acestuia. Problema e ca aceiasi sosea TRECE PRIN Parcul Național Domogled-Valea Cernei (componenta a singurei zone din Europa  cu Peisajul Forestier Intact localizata la sud de Cercul Polar) și Geoparcul Dinozaurilor Hațeg, adica zone protejate unde legea, mama ei de treaba si cine a dat-o, zice anumite chestii destul de interesante cu privire la regimul constructiilor si a autorizarii executarii acestora.
Ce ti se pare "simpatic " in asta ? In primul rand agitatia asta cu PN Retezat a izbucnit deoarece este considerat drumul lui Basescu ! Asa ii spun oamenii pe acolo ! Te intreb : De ce pana acum(drumul este inceput acum vreo 2 ani), NIMENI nu a zis nimic ? Nici ecologistii ? Constructia drumului este acum stopata !
Sunt romani care ar vrea sa vada acea zona,si in conditiile actuale nu pot deoarece iti trebuie o masina mai sofisticata ! De ce sa nu aiba si ei acest drept !
Lege exista,oameni care sa verifice respectarea ei ,slava Domnului avem cu nemiluita,nu vad de ce sa nu fie exploatata turistic acea zona !

#12
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 14.08.2003

View Postgolanski, on Oct 2 2007, 05:36, said:

Sunt romani care ar vrea sa vada acea zona,si in conditiile actuale nu pot deoarece iti trebuie o masina mai sofisticata ! De ce sa nu aiba si ei acest drept !

De mersul pe jos ai auzit?

View Postgolanski, on Oct 2 2007, 05:36, said:

Lege exista,oameni care sa verifice respectarea ei ,slava Domnului avem cu nemiluita, ...
Tu chiar mai crezi in Mos craciun?  :lol:

ORDONANTA DE URGENTA nr. 57 din 20 iunie 2007
privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei si faunei salbatice
ART. 28
    (1) Sunt interzise activitatile din perimetrele ariilor naturale protejate sau din vecinatatea acestora care pot sa genereze un impact negativ semnificativ asupra speciilor salbatice si habitatelor naturale pentru care au fost desemnate, in lipsa actelor de reglementare specifice...
ART. 52
    (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda penala de la 30.000 lei la 60.000 lei savarsirea urmatoarelor fapte:
c) desfasurarea de activitati in perimetrele ariilor naturale protejate sau in vecinatatea acestora, ce pot sa genereze un impact negativ semnificativ asupra speciilor salbatice si habitatelor naturale pentru care au fost desemnate, in lipsa actelor de reglementare specifice;

Asta pentru ca tot faceai referire la necesitatea respectarii legii.

#13
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpescaru, on Oct 2 2007, 09:53, said:

De mersul pe jos ai auzit?


Tu chiar mai crezi in Mos craciun?  :lol:

ORDONANTA DE URGENTA nr. 57 din 20 iunie 2007
privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei si faunei salbatice
ART. 28
    (1) Sunt interzise activitatile din perimetrele ariilor naturale protejate sau din vecinatatea acestora care pot sa genereze un impact negativ semnificativ asupra speciilor salbatice si habitatelor naturale pentru care au fost desemnate, in lipsa actelor de reglementare specifice...
ART. 52
    (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda penala de la 30.000 lei la 60.000 lei savarsirea urmatoarelor fapte:
c) desfasurarea de activitati in perimetrele ariilor naturale protejate sau in vecinatatea acestora, ce pot sa genereze un impact negativ semnificativ asupra speciilor salbatice si habitatelor naturale pentru care au fost desemnate, in lipsa actelor de reglementare specifice;

Asta pentru ca tot faceai referire la necesitatea respectarii legii.
Eu ce spuneam ? Ca legi avem,ca oameni platiti BINE sa o aplice avem ...dar la noi se pare ca primeaza alte interese !

DE EXEMPLU : EXPLOATARILE FORESTIERE DIN ZONA NU DISTRUG HABITATUL ? NUMAI TURISTII ? Ca erau la camioane si ifroane,cate in luna si stele ! Asa ca lasati-o mai usor cu protectia mediului !
Turistii distrug,dar camioanele,tractoarele si rulotele forestiere nu ? Nu ca aia dau spaga ! De acestia de ce nu se ia asa-zisii "rangeri"?Pardon ecologisti... :deadtongue:

#14
catalin20022002

catalin20022002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 04.11.2006

View Postgolanski, on Oct 1 2007, 17:23, said:

pe acolo umbla vorba ca nu se mai lucreaza,ca vor sa conserve rezervatia !!! o prostie,din punctul meu de vedere ! sa ai asa ceva in tara si sa nu beneficiezi de pe urma lui,mi se pare o prostie a asa zisilor "ecologisti" !!! nemtii sau elvetienii impun legi(nu glume,ca la noi) si exploateaza turistic orice cm patrat !
Ti-am citat din mesajul meu de mai sus ! Marea noastra problema este CA EMITEM LEGI SI NU LE RESPECTA NIMENI ! Sa fie un fel de Victoriei ,dar cu respectarea legii ! Nu cu ecologisti care vor bani de la buget,si ei fac petreceri monstruoase pe acolo !
TREBUIE SA EXPLOATAM ACEST RELIEF PE CARE IL AVEM ! Nu sa trecem sub tacere totul,si sa se apuce potentatii sa cumpere terenuri si sa faca pensiuni(cum s-a intamplat pe Rucar - Bran ) !


Măi dragă!
Zona care este străbătută de drumul de care vorbești tu, este Parc Național. Practic sunt cel puțin 2 parcuri naționale și rezervații (Retezat și Domogled-Valea Cernei). În orice țară normală nu are ce căuta un drum modern printr-o rezervație. Problemele care se pun nu sunt neapărat de mediu ci de protejare a faunei (animale). Înălțarea drumului (în unele porțiuni se înalță foarte mult) afectează circulația animalelor. Cred că nu știi ce vorbești când faci comparația dintre bravul popor român și elvețieni, austrieci, etc. Asfaltează-i românului un drum și ai să vezi cum se înghesuie cu grătarele și cu manelele pe el.
Tu chiar nu ai noțiunea de "parc național", "rezervație", "protecției și faunei"?
Spunea cineva mai sus de Transfagarasan. Este un coșmar în week-end, un loc de promenadă, mici și manele. O dovadă de nesimțire a poporului român.

Când ai fost ultima dată pe munte?
- Focurile de tabără au dispărut, fiind înlocuite de grătare;
- Chitara a fost înlocuită de casetofoane sau, dacă există posibilitatea, de boxele unui bolid date la maxim;
- Mirosul de cetină a fost înlocuit cu aroma plină de E-uri a micilor;
- Liniștea serii a fost înlocuită de zgomotul manelelor;
- Bețiile de altădată au fost înlocuite de scandalurile și bătăile contemporane;
- Soba din cameră a fost înlocuită de calorifere de aluminiu sau oțel;
- Sala aia de mese prăpădită dar primitoare a fost înlocuită de restaurante reci;
- Țuica și vinul fiert de te făceau să scoți aburi din tine după ce ai urcat în draci au fost înlocuite de tot felul de băuturi fine.

Dacă trăiești cu toate aceste regrete, ești un om al muntelui, dar nu cred. Un "muntoman", "montaniard" sau cum vrei tu să le zici la ăia de-și cară "casa" în spinare niciodată nu o să te înțeleagă. Pentru că ăștia nu-i iubesc p-ăia ca tine cu Santa Fe, p-ăia care aruncă  celofanul pe jos după ce ronțăie la nu-ș ce ciocolată, merg cu geamul deschis și cotul stâng sprijinit pe portieră, cu muzica tare rumegând la guma de mestecat.

Nu este un atac la persoană, este un atac la adresa tuturor celor care se simt vizați de cele arătate.
Și da, am fi mai fericiți fără voi.

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
acum nu sariti cu totii pe bietul om. in fond, el este frustrat (pe buna dreptate) ca romania nu are turism.

golanski:
niciodata nu va avea infrastructura la nivelul austriei sau elvetiei, apropos, daca aia te prind c-ai trecut c-o roata printr-o rezervatie te-ai ars, la noi oricine isi poate misca atv-ul pana unde-l duce benzina sau nesimtirea, ca nu e nimeni sa-l ia la palme. de ce crezi tu ca-s strainii asa extaziati ca se pot zbengui cu motoarele in liniste pe orice munte din tara si-si cara in fiecare an masinutele mii de km incoace? din prea multa dragoste de carpati? :)

din pct meu de vedere, incompetenta romanului la capitolul infrastrctura nu poate decat sa ma bucure, ca la cat de neciopliti suntem am face praf toti muntii intr-un deceniu. inca stam bine. sunt numa' cateva locuri contaminate. vorba unui neamt extaziat pe fagaras: wild romania! :)

#16
catalin20022002

catalin20022002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 04.11.2006
A și stai c-am uitat, măi băiatule. Ziseși tu mai sus că dacă tot trec tractoare și alte utilaje forestiere și distrug zona, de ce n-ar distruge-o și turiștii. Bravo, hai c-ai zis-o. Cum ar veni, ce noi suntem mai proști? Dacă ăia distrug zona, de ce n-am face-o și noi.
Hai să asfalteze drumul și să vezi câte viloaie răsar, ca ciupercile după ploaie.

Mai spunea cineva pe alt topic că ar fi bine să se asfalteze și Transalpina. Asta ar mai lipsi. Unele locuri trebuie să rămână așa cum sunt. Sunt locuri de o frumusețe greu de imaginat în țară dar puțin cunoscute tocmai din cauza infrastructurii proaste. Dar lasă-le așa. Altfel ar ajunge ca Transfăgărășanul, Valea Prahovei, Valea Cerbului din Bușteni, etc. Cum zicea cineva mai sus, ne-am mai scos câțiva ani.

Că zonele turistice nu sunt exploatate cum ar trebui? Așa este, dar zonele turistice, nu rezervațiile, ce mama naibii.

#17
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcatalin20022002, on Oct 3 2007, 07:46, said:

A și stai c-am uitat, măi băiatule. Ziseși tu mai sus că dacă tot trec tractoare și alte utilaje forestiere și distrug zona, de ce n-ar distruge-o și turiștii. Bravo, hai c-ai zis-o. Cum ar veni, ce noi suntem mai proști? Dacă ăia distrug zona, de ce n-am face-o și noi.
Hai să asfalteze drumul și să vezi câte viloaie răsar, ca ciupercile după ploaie.

Mai spunea cineva pe alt topic că ar fi bine să se asfalteze și Transalpina. Asta ar mai lipsi. Unele locuri trebuie să rămână așa cum sunt. Sunt locuri de o frumusețe greu de imaginat în țară dar puțin cunoscute tocmai din cauza infrastructurii proaste. Dar lasă-le așa. Altfel ar ajunge ca Transfăgărășanul, Valea Prahovei, Valea Cerbului din Bușteni, etc. Cum zicea cineva mai sus, ne-am mai scos câțiva ani.

Că zonele turistice nu sunt exploatate cum ar trebui? Așa este, dar zonele turistice, nu rezervațiile, ce mama naibii.
Mai tovarase,
Iti raspund,cu toate ca esti complet pe dinafara...DRUMUL RESPECTIV TRECE PE LA LIMITA ACELOR PARCURI NATIONALE ! PUNCT !
Daca tu ai priceput ca eu zic ...de ce doar forestierii,si nu si turistii pot distruge...iar dai dovada de subiectivism si ingustime in gandire !
Iti traduc ...eu ma intreb ,de ce se pomeneste doar de turisti,iar de cei care fac prapad acolo cu defrisarile,nu se pomeneste nimic...
Ca exemplu ia si tu,daca cunosti,parcul YELLOWSTONE din State sa vezi ce drumuri au aia acolo...dar acolo politia isi face treaba, nu ca la noi,sa stea cu hotii la barfe...
In legatura cu frustratul ,de care pomenea death...mai nene cand mergeam eu pe munte cate o vacanta intreaga ,nu stiu pe unde erai !
Dar la oameni in varsta,sau oameni care nu pot fizic sa mearga cu cortul te ai gandit ? Sau acest privilegiu ti se acorda numai tie ? Am vazut montaniarzi cu corturile care lasau prapad in locul de campare...si oameni cu rulote dupa care nu observai nici un gunoi menajer ...asa ca las o balta !
Cu alte cuvinte eu mi am spus punctul de vedere,nu am sa mai intru in polemica cu voi deoarece va consider SUBIECTIVI !
Scuze lui MASTERBOY ,deoarece acest topic se vroia unul de informare, nu unul plin de replici aiurea din partea unor oameni care nu au ca scop decat barfe inutile,prelungite,doar ca sa isi omoare timpul.
:thumbdown:

Edited by golanski, 03 October 2007 - 09:01.


#18
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.08.2007
oameni buni nu va mai certati si daca mai intrati afisati si ceva poze ca uni dintre noi nu au posibilitatea sa mearga peste tot prin munti
cu acel drum nu am fost nici eu de acord ar fi niste bani dati degeaba dar ( spun "dar") se poate face un drum in genul Transalpinei neasfaltat si atunci nu cred ca se vor incumeta toti un drum accesibil tuturor dar neasfaltat pentru ca sunt si batrani in tara asta sau lumea asta care sunt civilizati si nu lasa in urma nici macar o folie de guma sa zicem si ar vrea sa vada tara asta care de altfel este una dintre cele mai frumoase din europa.
putem intreba si altri oameni si o sa vedeti ca nici nu au auzit ca exista asa ce va in romania. turismul e praf din pacate   :angry:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate