Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Idei de afaceri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
782 replies to this topic

#757
Yarandill

Yarandill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2009
Salutare. Acum 3 ani am incercat cu un coleg de camera sa vedem daca putem face ceva bani in plus. Aveam la indemana 3 genti termoizolante si cateva pungi de gheata si ne-am pus pe vandut limonada in parcuri vara. A durat 3-4 zile toata tarasenia pana ce s-a terminat anul universitar si am plecat amandoi spre casele noastra (eram caministi). Stiu ca optineam un profit de 70-80 lei pe zi, si nici nu ne strofocam cu munca. Intrebarea e... daca as vrea sa mai repet experienta, dar pe cale legala, cam ce acte/autorizatii trebuie sa obtin? E nevoie de SC, autorizatie de comert ambulant?
Ce alt mijloc pot folosi pt a distribui o limonada rece la pahar pot gasi?

#758
Yarandill

Yarandill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2009
nici un sfat, nici o idee :((

#759
cliomania

cliomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2009
Buna ziua as dori si eu sa stiu niste pareri despre o idee de afacere : furnizor de bauturi alcoolice pentru diferite baruri , magazine ,etc ar merge ?

#760
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

 cliomania, on Mar 22 2009, 13:56, said:

Buna ziua as dori si eu sa stiu niste pareri despre o idee de afacere : furnizor de bauturi alcoolice pentru diferite baruri , magazine ,etc ar merge ?
Pentru perioada urmatoare avand in vedere ca urmeaza pastele ideea ar fi buna insa numai daca preturile tale vor fi ceva mai mici decat ale concurentei!
Imediat dupa, totul o sa decada rau de tot si deci afacerea nu o sa mai fie profitabila!
Sfatul meu ar fi sa nu incerci asa ceva ........ mai ales daca nu ai deja cativa clienti siguri pe care sa te poti baza.

Edited by truthman, 22 March 2009 - 19:03.


#761
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Yarandill, on Mar 18 2009, 10:57, said:

Salutare. Acum 3 ani am incercat cu un coleg de camera sa vedem daca putem face ceva bani in plus. Aveam la indemana 3 genti termoizolante si cateva pungi de gheata si ne-am pus pe vandut limonada in parcuri vara. A durat 3-4 zile toata tarasenia pana ce s-a terminat anul universitar si am plecat amandoi spre casele noastra (eram caministi). Stiu ca optineam un profit de 70-80 lei pe zi, si nici nu ne strofocam cu munca. Intrebarea e... daca as vrea sa mai repet experienta, dar pe cale legala, cam ce acte/autorizatii trebuie sa obtin? E nevoie de SC, autorizatie de comert ambulant?
Ce alt mijloc pot folosi pt a distribui o limonada rece la pahar pot gasi?
Conform normelor actuale de igiena publica si "siguranta alimentelor", trebuie sa ai o sursa de apa si detergent sa speli paharele ... De-asta nu mai vinde nimeni la pahar. Dar poti sa imbuteliezi la pet de 0.5 litri. Asa a inceput si Coca-Cola (ei au inceput la sticla)....

Plus ca nu e vorba numai de distribuit. Tu vrei de fapt sa fabrici acea limonada. Intr-un spatiu autorizat. Din ingrediente si cu o reteta inregistrata si afisata, la dispozitia clientului ...

Merge sa faci suc de fructe - stors pe loc, in fata clientului - dar iti trebuie sursa de apa (sa te poti spala pe maini, din cand in cand ....) si utilaje din inox ...

Edited by horia66, 27 March 2009 - 20:49.


#762
AlexPiccolo

AlexPiccolo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2008

 arcond, on Feb 4 2009, 23:47, said:

Nu crezi ca s-ar lasa toti de joburile actuale si ar incepe aceasta superafacere ?
Cei care s-au pacalit ... normal , incearca sa recupereze o parte din paguba , ce sa zica si ei ...
Spiritul Caritasului nu moare asa usor ...
:rolleyes:

probabil nici nu stii ce inseamna GDI si probabil esti unul dintre frustratii care,chiar daca ar stii ce inseamna GDI,nu ar avea 10$ sa isi plateasca norma lunara
si pentru toti care sunt interesati,GDI este o companie serioasa care se afla pe locul 37 in topul companiilor de top din America,si pe locul 5 mi se pare din California (puteti sa cautati pe Google orice informatie despre GDI)

Edited by AlexPiccolo, 02 April 2009 - 17:39.


#763
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 horia66, on Mar 27 2009, 21:48, said:

Conform normelor actuale de igiena publica si "siguranta alimentelor", trebuie sa ai o sursa de apa si detergent sa speli paharele ... De-asta nu mai vinde nimeni la pahar. Dar poti sa imbuteliezi la pet de 0.5 litri. Asa a inceput si Coca-Cola (ei au inceput la sticla)....

Si daca vinzi in pahare de unica folosinta?

#764
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 kappa_man84, on Apr 3 2009, 11:15, said:

Si daca vinzi in pahare de unica folosinta?
Costul lor se adauga la costul limonadei...

#765
aschie

aschie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.03.2009

 D0RY, on Feb 12 2009, 02:40, said:

Salut.
Ce ziceti ar merge o afacere cu panouri publicitare.. bineinteles.. in Bucuresti nu mai ai loc unde sa pui .. dar ca un mic afacerist.. te duci si pui in mici orase..
Mai e profitabila .. e de viitor ? ...  Stie cineva mai multe detalii in acest domeniu ?

Stiu ca trebuie ai autorizatie de la primarie .. plus ca le platesti si lor x% ... certificat de urbanism .. multe autorizatii ... plan de constructii ...

Astept pareri si informatii .

E super buna afacerea dar trebuie sa investesti destul de mult la inceput ,cele mai bune sunt panourile plasme atrag atentia mai mult ,trebuie autorizatie de la primarie pentru locatie si bineinteles acolo sa ai vreun unchi sau asa ceva ca altfel cam greu.

#766
Yarandill

Yarandill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2009

 horia66, on Mar 27 2009, 20:48, said:

Conform normelor actuale de igiena publica si "siguranta alimentelor", trebuie sa ai o sursa de apa si detergent sa speli paharele ... De-asta nu mai vinde nimeni la pahar. Dar poti sa imbuteliezi la pet de 0.5 litri. Asa a inceput si Coca-Cola (ei au inceput la sticla)....

Plus ca nu e vorba numai de distribuit. Tu vrei de fapt sa fabrici acea limonada. Intr-un spatiu autorizat. Din ingrediente si cu o reteta inregistrata si afisata, la dispozitia clientului ...

Merge sa faci suc de fructe - stors pe loc, in fata clientului - dar iti trebuie sursa de apa (sa te poti spala pe maini, din cand in cand ....) si utilaje din inox ...

Limonada vreau sa o ofer in pahare de unica folosinta personalizate (pt mine sunt gratuite), iar locul de producere il detin intr-o alta locatie. Ideea e ca nu stiu daca am nevoie de SC pt toata tarasenia asta. Iar de la primarie imi trebuie cumva autorizatie de comert ambulant pt domeniul public?

#767
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Yarandill, on Apr 7 2009, 13:52, said:

1. Ideea e ca nu stiu daca am nevoie de SC pt toata tarasenia asta.

2. Iar de la primarie imi trebuie cumva autorizatie de comert ambulant pt domeniul public?

1. Cauta in legislatie ce e permis pt. PFA. Daca apare si alimentatie publica, e OK. Si intereseaza-te la directia de sanatate publica, daca trebuie sa-ti inregistrezi "reteta" de limonada si sa autorizezi "spatiul de productie". Nu-i chiar asa de simplu ... Imagineaza-ti ca unul vine cu o "zeama" indulcita cu polietilenglicol (ca-i mai dulce ...) si aromatizata cu nu stiu ce arome fabricate prin Coreea de Nord sau Bangladesh. Ce crezi ca patesti dupa ce bei asa ceva ?

2. Da.

#768
Armadilo

Armadilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.11.2007

 Yarandill, on Apr 7 2009, 13:52, said:

Limonada vreau sa o ofer in pahare de unica folosinta personalizate (pt mine sunt gratuite), iar locul de producere il detin intr-o alta locatie. Ideea e ca nu stiu daca am nevoie de SC pt toata tarasenia asta. Iar de la primarie imi trebuie cumva autorizatie de comert ambulant pt domeniul public?


Salut, pentru ce vrei tu, e cam mare durere de cap in zilele noastre.

Daca tu vrei sa faci tu acea limonada, nu sa o cumperi gata facuta din alta parte si doar s-o revinzi, atunci aici incep problemele, pentru ca nu te vei mai numi distribuitor ci producator.

Acum, ca producator, ai nevoie de o gramada de chesii, incepand cu:

- un spatiu predispus la a fi modificat (impartit in mai multe camere),
- continui cu realizarea unei retete si efectuarea unor teste de laborator la un laborator autorizat (in cel mai fericit caz le poti face la laboratorul DSP, daca au instrumentele necesare acolo in localitatea de unde esti tu, daca nu, atunci cel mai renumit laborator e...LAREX)
- evident ca ai nevoie de un SRL, nu stiu sigur dar probabil ca ar merge si o persoana fizica autorizata, ar trebui sa te interesezi la camera de comert.
- mai departe trebuie sa obtii autoriatii de functionare pentru spatiu si instrumentar de la DSV si DSP (cam orice folosesti pentru productie trebuie sa fie din inox)
- nu in ultimul rand ai nevoie de Licenta de productie eliberata de Directia Agricola. Pentru dosarul pe care trebuie sa-l inaintezi la Directia Agricola ai nevoie de: cerere tip, statutul societatii, certificatul de inregistrare la ORC, autorizatiile DSV si DSP, fisa tehnica a unitatii de productie, fisa personala a angajatilor (sau a ta daca nu ai angajati), contract cu un laborator de analize (vezi ce am spus mai sus referitor la analizele de laborator), buletin verificare AMC, schema tehnologica, instructiunile tehnologice, si...cam atat...

Asta este procedura cea mai legala.

Ca sa te luminezi exact cu tot ceea ce inseamna afacerea asta, incearca sa mergi la un domn inginer tehnolog si detaliaza cu el problema (il gasesti de ex: la DSV)

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Si eu mai anul trecut am vrut sa fac exact ceea ce vrei si tu sa faci si de aceea sunt in tema. Daca mai ai si alte intrebari, intreaba-ma...

Bafta !

#769
Yarandill

Yarandill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2009

 Armadilo, on Apr 22 2009, 12:16, said:

Salut, pentru ce vrei tu, e cam mare durere de cap in zilele noastre.

Daca tu vrei sa faci tu acea limonada, nu sa o cumperi gata facuta din alta parte si doar s-o revinzi, atunci aici incep problemele, pentru ca nu te vei mai numi distribuitor ci producator.

Acum, ca producator, ai nevoie de o gramada de chesii, incepand cu:

- un spatiu predispus la a fi modificat (impartit in mai multe camere),
- continui cu realizarea unei retete si efectuarea unor teste de laborator la un laborator autorizat (in cel mai fericit caz le poti face la laboratorul DSP, daca au instrumentele necesare acolo in localitatea de unde esti tu, daca nu, atunci cel mai renumit laborator e...LAREX)
- evident ca ai nevoie de un SRL, nu stiu sigur dar probabil ca ar merge si o persoana fizica autorizata, ar trebui sa te interesezi la camera de comert.
- mai departe trebuie sa obtii autoriatii de functionare pentru spatiu si instrumentar de la DSV si DSP (cam orice folosesti pentru productie trebuie sa fie din inox)
- nu in ultimul rand ai nevoie de Licenta de productie eliberata de Directia Agricola. Pentru dosarul pe care trebuie sa-l inaintezi la Directia Agricola ai nevoie de: cerere tip, statutul societatii, certificatul de inregistrare la ORC, autorizatiile DSV si DSP, fisa tehnica a unitatii de productie, fisa personala a angajatilor (sau a ta daca nu ai angajati), contract cu un laborator de analize (vezi ce am spus mai sus referitor la analizele de laborator), buletin verificare AMC, schema tehnologica, instructiunile tehnologice, si...cam atat...

Asta este procedura cea mai legala.

Ca sa te luminezi exact cu tot ceea ce inseamna afacerea asta, incearca sa mergi la un domn inginer tehnolog si detaliaza cu el problema (il gasesti de ex: la DSV)

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Si eu mai anul trecut am vrut sa fac exact ceea ce vrei si tu sa faci si de aceea sunt in tema. Daca mai ai si alte intrebari, intreaba-ma...

Bafta !


Ce rahat... pentru niste apa cu lamaie si un pic de zahar atata zarva. Mi se pare stupid! Ai spus ca ai vrut sa faci asta anul trecut; dupa calculele tale merge treaba? Se pot simplifica procedurile prin comert cu produse finite de la furnizori?

#770
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Yarandill, on Apr 22 2009, 19:53, said:

Ce rahat... pentru niste apa cu lamaie si un pic de zahar atata zarva. Mi se pare stupid! Ai spus ca ai vrut sa faci asta anul trecut; dupa calculele tale merge treaba? Se pot simplifica procedurile prin comert cu produse finite de la furnizori?

Zau ? Apa, de unde ? Din ce fantana, put, robinet, canal (lac, rau, balta) ? Cu ce concentratie de nitriti / nitrati, metale grele, sulfuri, cloruri etc. ?

Lamaie, de care ? De-alea adevarate sau acid citric sintetic (ca tot acru e) ? Cum poti sa ma convingi ce ai bagat ? Si zahar, de care ? Din cel mai scump, rafinat, sau melasa ? Sau poli-etilen-glicol, ca-i foarte dulce si extrem de ieftin ? Si ca sa iasa galbena, sa zici ca-i de la lamaie, ii pui si-un pic de colorant ? De la chinezi ?

Nu te supara, n-am vrut sa fiu rautacios. Dar cand te apuci sa vinzi ceva care va fi ingurgitat de multe persoane, inclusiv copii, unii cu anumite sensibilitati, alergii, probleme hepatice etc. si exista riscul sa ocupi rapid o intreaga sectie la Babes numai fiindca n-ai spalat suficient "damigeana", problema incepe sa se puna din mai multe puncte de vedere ...

#771
Armadilo

Armadilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.11.2007

 horia66, on Apr 22 2009, 23:46, said:

Zau ? Apa, de unde ? Din ce fantana, put, robinet, canal (lac, rau, balta) ? Cu ce concentratie de nitriti / nitrati, metale grele, sulfuri, cloruri etc. ?

Lamaie, de care ? De-alea adevarate sau acid citric sintetic (ca tot acru e) ? Cum poti sa ma convingi ce ai bagat ? Si zahar, de care ? Din cel mai scump, rafinat, sau melasa ? Sau poli-etilen-glicol, ca-i foarte dulce si extrem de ieftin ? Si ca sa iasa galbena, sa zici ca-i de la lamaie, ii pui si-un pic de colorant ? De la chinezi ?

Nu te supara, n-am vrut sa fiu rautacios. Dar cand te apuci sa vinzi ceva care va fi ingurgitat de multe persoane, inclusiv copii, unii cu anumite sensibilitati, alergii, probleme hepatice etc. si exista riscul sa ocupi rapid o intreaga sectie la Babes numai fiindca n-ai spalat suficient "damigeana", problema incepe sa se puna din mai multe puncte de vedere ...




Corect, are maaaarrrre  dreptate horia66...

Legislatia este foarte drastica si pe buna dreptate.

In ceea ce ma priveste, eu al lasat-o balta cu ideea de a vinde ambulatoriu, pe strada, pentru ca cea mai mare problema pe care am intalnit-o este obtinerea unor locuri cu vad bun, in cazul acesta, daca nu cumva nu esti nepotul primarului sau al patronului respectivului supermarket, nu ai mari sanse sa obtii un spatiu foarte profitabil sau un spatiu cu o chirie care sa nu depaseasca intregul tau venit lunar...

#772
ela_tm

ela_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2009
Ideile de afaceri intr-adevar bune nu se gasesc la tot pasul, asa cum trambinteaza lumea pe net...daca ar fi asa, ar sta linistiti si si-ar numara banii si filele extraselor de cont zilnic.
    Si mai ales, nu sunt vanturate la indemana oricui, ci se dau pe bani grei.
    Pana la urma, incercati sa va orientati catre afaceri "de nisa" , asa cum am facut eu,mai ales daca aveti bani putini pentru inceput si vreti sa lucrati pe o piata cu concurenta cat mai redusa.
      Daca aveti ceva capital si v-ati gandit deja la ceva, mi-ar face placere sa ne sfatuim.

#773
ehlo

ehlo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.10.2008
Neata,

Ma gandeam si eu la urmatorul aspect: sunt angajat prin IT si castig destul de bine si mai am si timp liber de bere cand ma lovesc si ideile astea. Nu am stofa de afacerist si probabil nu as stii sa profit de o situatie nici daca m-ar lovi in cap. In fine, ideea de afacere la care ma gandeam nu este pentru a-mi aduce cine stie ce profituri, cel putin, nu la inceput. Este un derivat al "orice produs 10 lei" in "orice serviciu 10lei". Target-ul este format din firme mici si foarte mici care vor un site (unul HTML cu text prin el sau poate un CMS opensource ca sa si-l administreze singuri, magazin virtual etc), un server de mail, un server de jocuri (ex: CS), un forum etc...si pentru instalarea acestor servicii vor platii 10 lei. Timpul de instalare este foarte mic cam pentru fiecare opensource si se va face remote. (money back guaranteed ca oricum sunt obisnuit sa pierd timpu :) )
Daca vor si mentenanta, ceea ce e f probabil, atunci se discuta.  Bineinteles ca aici sunt multe discutii si termenii trebuie stabiliti si intelesi foarte bine: atata dai, atata face si mai incolo te descurci sau platesti

O alta ar fi un site dedicat sindicatelor loto pentru loto din Ro. Cine vrea si are o "strategie" poate sa isi infiinteze un sindicat loto si userii se inscriu la ei sau participa ad-hoc la cele care nu au nici o strategie. Aici target-ul este format din: colectivul unei firme spre exemplu care isi definesc singuri numerele si cineva, adica eu, ma duc sa le cumpar biletul contra unei sume modice. Ideea asta recunosc ca nu e lucrata mai deloc si nu prea are sorti de izbanda, mai ales dupa ce am citit prin forumuri. Ma gandesc totusi ca sunt foarte multi jucatori de loto care joaca individual si poate ca inca 10 lei/extragere sa joace si intr-un sindicat nu o fi o mare pierdere.

So, astept comentarii, sugestii, incurajari :)) si daca vrea careva sa se bage intr-una din chestiile astea sa zica.

#774
irecafa

irecafa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.09.2008
un magazin virtual nu se poate face asa usor, este complex si dificil de facut, si pentru celelalte servicii de obicei sunt facute de firma care le face si site-ul, nu stiu cate firme mici vor un server de CS.

Iti poti face o firma ce va oferii servicii profesionale de web design, desii sunt multe firme pe piata ce ofera acest serviciu, iti sugerez sa gasesti o nisa si sa o exploatezi, sau sa gasesti o metoda de diferentiere de restul.

A doua idee nu cred ca are sorti de izbanda, in schimb ai putea face un astfel de site si sa strangi un numar de jucatori si sa jucati la loteria europeana sau la alte genuri de loterii, punctul in minus o sa fie increderea, de unde o sa stie ca o sa isi primeasca banii si un alt punct slab al afacerii va fi metoda de primire a banilor

Mult succes!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate