Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cu mașina prin Elveția

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#145
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 maria-geta, on 08 iulie 2015 - 08:01, said:

Buna, ati putea sa-mi indicati un traseu Bistrita-Franta prin Elvetia? Eventual riscuri si ce mai e nevoie pentru drum? Multumesc
In mare ai 2 variante:
1. prin München si Lindau
2. prin Insbruck
Prin ambele rute ajungi in Lustenau si de acolo in Elvetia. Apoi spre St. Gallen, iar dupa ce treci de Zurich o sa ai variante sa iesi spre Basel - Mulhouse, spre Belfort sau sa continui spre Geneva - spre sud-estul Frantei.

Ca si distanta ambele rute sunt aproximativ egale. Pe ruta 2, cea prin Insbruck, ai tunelul de la St. Anton ce se plateste separat (nu e inclus in vigneta de Austria). Cred ca e 8 Euro - din ce imi aduc aminte.
Si ca timpi sunt aproximativ egale, depinde mult de trafic.

In Elvetia viteza maxima pe autostrada e 120km/h si in general se respecta.

#146
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015

 biscatrix, on 08 iulie 2015 - 12:10, said:

In mare ai 2 variante:
1. prin München si Lindau
2. prin Insbruck
Prin ambele rute ajungi in Lustenau si de acolo in Elvetia. Apoi spre St. Gallen, iar dupa ce treci de Zurich o sa ai variante sa iesi spre Basel - Mulhouse, spre Belfort sau sa continui spre Geneva - spre sud-estul Frantei.

Ca si distanta ambele rute sunt aproximativ egale. Pe ruta 2, cea prin Insbruck, ai tunelul de la St. Anton ce se plateste separat (nu e inclus in vigneta de Austria). Cred ca e 8 Euro - din ce imi aduc aminte.
Si ca timpi sunt aproximativ egale, depinde mult de trafic.

In Elvetia viteza maxima pe autostrada e 120km/h si in general se respecta.

Multumesc mult

#147
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005

 biscatrix, on 08 iulie 2015 - 12:10, said:

Pe ruta 2, cea prin Insbruck, ai tunelul de la St. Anton ce se plateste separat (nu e inclus in vigneta de Austria). Cred ca e 8 Euro - din ce imi aduc aminte.


Poti evita plata tunelului  mergand pe soseaua nationala ce trece peste pasul Arlberg.

#148
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu stiam asta. Nu m-am gandit sa precizez pentru ca atunci cand pleci la un drum de +2000 km nu-ti prea vine sa mai pierzi timpul cu astfel de ocolisuri.

#149
maria-geta

maria-geta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2015

 maria-geta, on 08 iulie 2015 - 12:46, said:

Multumesc mult

De fapt vreau sa ajung la Pontarlier si nu vreau sa trec prin Germania.

#150
andrei_end

andrei_end

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2010
buna ziua! as avea nevoie de niste sfaturi.. am inchiriat o masina din milano si mi am luat cazare in garmisch-partenkirchen, munchen si innsbruck. in aceasta ordine. masina trebuie inapoiata tot la milano. am dubii referitoare la prima parte a traseului: milano-garmisch: daca sa merg prin elvetia sau prin bolzano si innsbruck. eu as opta pt primul traseu pt ca la intors voi veni prin innsbruck si sa nu vad de 2 ori aceleasi lucruri. drumul prin elvetia trece prin st. moritz si e mai scurt cu 60 de km, dar mai lung ca timp cu 1h30 din ce arata google maps. plus ca nu am inteles exact ce taxe trebuie sa platesc in elvetia. va multumesc anticipat pt sfaturi si recomandari!

#151
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
daca nu folosesti autostrada (si asa cred ca va fi daca treci prin st moritz) nu platesti nimic.
in cazul in care folosesti autostrada in elvetia, va trebui sa cumperi vigneta. exista doar vigneta anuala si costa 40chf, adica cca 35 euro.

#152
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 andrei_end, on 15 noiembrie 2016 - 15:48, said:

... am inchiriat o masina din milano si ... merg prin elvetia sau prin bolzano si innsbruck ...

Mai precis, când se va întâmpla asta ? Pentru că prin Elveţia ai mai multe variante, nu numai prin Pasul Maloja, dar iarna sunt închise unele pasuri. Şi nici Pasul Maloja nu e totdeauna deschis. În cazuri excepţionale se poate închide, aşa că va trebui să urmăreşti prognoza vremii.


Sănătate şi toate cele bune !

#153
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ai grija la echiparea masini cu anvelope de iarna ( in Austria sunt obligatorii iarna ), iar italieni o fusaresc aruncand un set de lanturi in portbagaj.

#154
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Daca vin cu masina de la Mulhouse la Basel ( care e in granita) si apoi retur, trebuie sa cumpar vigneta pentru Elvetia?

#155
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 cosmins2000, on 24 iunie 2017 - 13:43, said:

Daca vin cu masina de la Mulhouse la Basel ( care e in granita) si apoi retur, trebuie sa cumpar vigneta pentru Elvetia?
Gaseste-ti o intrare in oras pe o strada normala, nu pe autostrada. Eu asa am facut, venind dinspre Germania, am iesit la ultima inainte de vama si am mers apoi spre centru.

#156
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Sau setezi pe gps sa evite drumurile cu taxă. Eu așa am făcut și nu am avut probleme. E mai alambicat drumul dar se poate

#157
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Întâmplător am observat că FL (Liechtenstein) nici măcar nu e pomenit pe Cărțile Verzi. O fi acoperit de CH ? Ce știți de asta ? Sau nu o fi participant la acordul carte verde (caz în care teoretic ar trebui o asigurare specială pentru ei) ?

#158
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 01.07.2006
E inclus si Liechtenstein.
https://asfromania.r...carte verde.pdf

#159
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Nici eu nu am FL pe cartea verde. FL vine de la Fürstentum Liechtenstein.
Habar n-am ce trebuie făcut, dar dacă nu scrie înseamnă că nu e inclus. Andorra este, deci dacă ar fi inclus ar trebui să fie specificat şi FL, nu să fie "ataşat" Elveţiei.
Link-ul pus de alecsus27 nu lămureşte problema, din păcate.
Eu zic să mai cauţi, să fii tu sigur.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 February 2019 - 14:52.


#160
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Liechtenstein e inclus in semnul CH in asigurarea "Carte Verde". Link

#161
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Pe mine m-a mulțumit și linkul de la asf. Dar ca să fii și tu (Ovidiu) mulțumit, uite încă unul:

https://cobx.org/con...t.asp?PageID=11

Edited by Brainie, 22 February 2019 - 23:51.


#162
mariusbordeianu

mariusbordeianu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2019
Buna tuturor.

In perioada 28-29 Aprilie 2020 merg cu masina personala pe ruta Stuttgart(Germania) - Zurich - Milan(Italia).

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi referitoare la traseu/locuri de vizitat/tips, etc?

In alta ordine de idei, aveti idee daca este nevoie de cauciucuri de iarna pentru sfarsitul lui Aprilie?


Multumesc anticipat,
Marius.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate