Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ultrasunete anti caini

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Se prea poate!  :lol:

#38
gibirel

gibirel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2009
daca-mi faceti si mie unul cadou, promit sa nu mai lovesc caini vagabonzi.

#39
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gibirel, on 18th June 2009, 12:42, said:

promit sa nu mai lovesc caini vagabonzi.
Decat cu masina,nu? :D

Edited by zuv, 18 June 2009 - 13:52.


#40
un_student

un_student

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 31.03.2007
Aseara am fost atacat in parcul Politehnica Bucuresti de o haita de 30 de caini... Abia am scapat... Nu stiu cum... Noroc cu rucsacul, strigaturi de intimidare gen "Marsh" si cu mult noroc... :D

In cazul asta ce sa mai fac? Face fata acest aparat minune? Cand e vorba de multi caini...  A testat cineva? Sau nu a mai apucat? :D


Numai bine!

#41
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exista si riscul sa nu poata face fata, ideea e ca daca te latra unul pe urma se strang si ceilalti.

#42
cristirimer

cristirimer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2009
Desi pare inuman la prima vedere, singurul instrument eficace de intimidare in cazul haitelor de caini agresivi ramane cel mai eficient generator atat de sunete cat si de ultrasunete in impuls: petarda. Pe timpul noptii poate da rezultate bune (uneori) si un laser-pointer bine tintit - la ochii agresorilor.

#43
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Stiu pe cineva care a avut probleme cu cativa caini maidanezi, tot asa pana nu a aruncat cu cateva petarde dupa ei nu i-a linistit.

#44
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
eu folosesc mai nou bidonul cu apa de la bicicleta...cum ii stropesc fug de zici ca-i pici cu ceara :D

#45
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Eu am folosit cu succes spray-ul nato si la caini si la bipede (soferi?!?!?)...
Ideea e sa nu te pierzi cu firea si sa dai la felinare cu el..ca altfel...nu are efect...
tre sa astepti sa vina cutulica la minim 1-1,5 m si apoi ii dai pufu in nari...merge garantat...oricum ei sunt mult mai sensibili ca noi in zona respectiva, deci efectul este mult mai pronuntat...
La oameni va explic altadata data cum a fost ca fac offtopic... :D

#46
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Insa la fel de bine se poate intampla ca atunci cand vede ca te opresti sau te indrepti spre el sa fuga.

#47
bebelush787

bebelush787

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2006

 chatnoir401, on 27th February 2009, 08:06, said:

Acum cateva luni era prin Iasi cineva care comercializa astfel de aparate cu ultrasunete pentru alungat cainii - avea lipite anunturi pe stalpii de iluminat in zona Nicolina. Pretul unui astfel de aparat era in jur de 70 RON.

mi-am luat si eu un dispozitiv anti caini  de pe site-ul radarcan
aveam nevoie prin bucuresti
de fiecare data cand veneam de la servici seara ma fugareau prin cartier
acum am scapat :)

#48
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si prin Bacau pe multe strazi e cam acelasi lucru.
Cred ca iau si eu pana la urma asa ceva.

#49
bibi70

bibi70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2010
Pentru mine era o teroare sa ies din casa,eram mereu numai ochi si urechi, aveam cate ceva sa le dau de mancare pentru a scapa intreg, pana mi-a recomandat o prietena un aparat cu ultrasunete.
L-am luat de pe site-ul xxxxxx,sunt foarte multumit de el, nu mai am probleme cu maidanezii de atunci.

#50
Prae

Prae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2010
Dupa o asidua cautare am gasit mai ieftin la reclama-se-plateste. L-am folosit cu succes, pana intr-o zi cand am enervat o javra care dormea. Deci nu funcioneaza pe toti. Apreciez ca pe 95 la suta din ei merge.
Nici cainii din curti nu prea se linistesc. Cred ca se simti protejati de gard.
Dar mai tare mi s-a paraut spray-ul cu piper. Cel de 400 ml bate la distanta mare. Dupa ce am folosit pe un maidanez nervos, acum cand ma vede,fuge de rupe pamantul. Cele mai bune spray-ri sunt cele au concentratie de 10 % piper. E adevarat, sunt si mai scumpe. Nu am gasit in magazin, asa ca am comandat pe net.

#51
doguletz

doguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.02.2008
pentru cei care mai cauta aparat ultrasunete caini aici am gasit ceva accesibil si de calitate. Nu garantez ca nu sunt chinezii ca de 2 saptamani il am si eu, radarcan.ro spune ca sunt distribuitori ai firmei radarcan din spania. De mers merge ca si review, acum urmeaza sa vedem si cat timp merge :P

#52
radu074

radu074

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2011
rapid si eficient daca vrei 100% sa scapi de ei si GATA de TOT.. .. FURADAN... si sa vezi apoi ce scoate spume la gura :|. mi-a ajuns pana la gat.. stau intr-un bloc iar in lateralul intrarii din bloc este gunoiul unde arunca locatarii.. iar aseara cand veneam acasa la 11 din oras m-au luat vreo haita de 17 caini la picior ba chiar m-au si muscat.. am scapat umpic mai mult sifonat si rupt la picioare.. :|  (INFO : Doza letală pentru câini: 19 mg/kg)

duceti-va la FURADAN .... faceti o treaba buna cu el.. nu cred ca-i pasa in special cuiva ca-l omori cu asemenea otrava.. decat sa te omoare cainele pe tine.. aici e vorba de viata fiecaruia. (cei care sunt pro cainilor strazii ii rog sa taca , sau sa se lase muscati sa-si poata schimba parerea)

Edited by radu074, 16 January 2011 - 16:08.


#53
cristian_iv

cristian_iv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2007
Glumele astea de aparate cu ultrasunete sunt o solutie cel mult de moment. Cand ti-o veni copilul de afara muscat de caine va veti convinge. Nici treaba cu Furadanul nu este prea oachesa, nu pentru ca mi-ar fi mila de caini ci pentru ca posesia substantei este ilegala (pedeapsa cu inchisoare) si periculoasa pentru cei dragi. In plus nu vreti sa stiti cum se moare din asta. O metoda de "adormire" muuult mai facila si mai accesibila este chiar sub nasul vostru (al meu nu, ca nu sunt fumator). Ati inteles deci! cateva pachete din cele mai ieftine; se pune tutunul in max 1 litru de apa, se lasa cateva zile, se strecoara apoi tutunul, solutia aceea se lasa la soare pentru a evapora apa. Ce ramane (ca un sirop gros, lipicios - este nicotina) se injecteaza in bucati mici de mancare (0.5-1ml/animal). Efect garantat, fara chinuri groaznice, fara circ, fara urme. Iar in incheiere, ca sa nu dau drept la replica fanilor gen "Brigitte Bardot" mentionez ca am aflat metoda asta tot din disperare (inca nu am folosit-o, dar am de gand), si ca nu sunt de acord cu ea, dar atunci cand responsabilii cu aceasta problema, sunt iresponsabili, actiunea este justificata. Daca totusi se vor gasi unii contrariati, va sugerez: Rezolvati voi problema altfel!

Edited by cristian_iv, 02 September 2011 - 15:17.


#54
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Unde stau s-au adunat o gramada de caini maidanezi, care latra incontinuu si nu ma lasa sa ma odihnesc. Latra, maraie, schelalaie, se imperecheaza, fac mizerie, sint un pericol pentru siguranta. Nimeni nu face nimic. Am reclamat la primarie, nimic, asint loviti de o indolenta si o nesimtire crasa. Se pare ca acum cainii au mai multe drepturi decat oamenii. Din dorinta de a combate anumite abuzuri, autoritatile, in imbecilitatea lor, au cazut (si rau) in extrema cealalta. Nu stiu cum sa scap de acesti caini. majoritatea sint foarte mari, arata ca niste vitei, sint si caini lup si chiar ma mir ce cauta in randul maidanezilor. Fac un zgomot asurzitor, chiar sub geam. Nu pot arunca cu pietre, sa nu nimeresc masinile de sub geam. Dar ceva trebuie facut, ca nu se mai poate. E eficient asa un aparat de alungare a cainilor ? Am inteles ca unii caini sint surzi, deci degeaba folosesti un asemenea aparat. Apoi, de la 9V cata putere poate genera o asemenea jucarie ? Ma gandesc ca nu prea multa. Oare nu exista un aparat de genul asta, dar de o putere mult mai mare, ceva care sa se bage in priza ? Oamenii nu ar auzi oricum, iar cainii ar fi alungati (ma gandesc). Alte solutii care ar mai fi ? Pistol cu bile de cauciuc ? Se poate cumpara asa ceva ? Alte solutii ? Am facut reclamatii peste reclamatii la primarie, la mediu, degeaba. Apoi mai sint si locatarii (unii), care le canta in struna si le dau de mancare. Cred ca si acestia ar trebui amendati. La un moment dat, se vor inmulti asa de mult, ca nu o sa mai poti calca printre ei. Chiar asa romanii trebuie sa fie sfasiati in masa, pentru a se lua masuri impotriva cainilor ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate