Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tutoriale CATIA

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si unele si altele sunt utile, dar trebuie si dorinta/timp de a invata. Un tutorial video se face mai usor, pur si simplu arati cu mouse-ul ce trebuie facut. Scrierea unui tutorial este un cosmar, stiu ce spun. Insa informatia scrisa o poti relua, reciti si adnota cu mai mare usurinta. Cea video se retine, insa, mult mai repede. :rolleyes:

Edited by ionut76, 01 June 2009 - 16:26.


#20
gvladnashu

gvladnashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2009
stie cineva cum se salveaza in v6, sau cum vizualizezi fisierele din v5?

#21
gvladnashu

gvladnashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2009
iata cateva tutoriale:

si cateva power point:

Attached Files



#22
ncristall

ncristall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.08.2010
Salut!
Vreau sa ma perfectionez in tooling design, Catia. Am un an experienta in Catia si 5 in domeniul proiectarii.
Poate cineva sa imi recomande tutoriale pentru nivelul de avansati? :ermm:
Eu am incercat variante incomplete de tutoriale de pe youtube, dar sunt destul de generaliste.
Sunt binevenite parerile si recomandarile de la voi, mai ales ca suntem multi dornici sa invete ceva nou!
Multumesc!

#23
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
In link-ul de mai jos sunt niste tutoriale video de CATIA (in fapt sunt cele de pe CD-ul atasat uneia dintre cartile mele). Majoritatea sunt de nivel incepatori, dar si vreo 2-3 (suprafata, fem, parametrizare) trec de acest nivel. Nu imi dau seama daca iti folosesc tie, dar vor folosi cu siguranta celor care acum invata programul. Link-ul ar trebui sa fie valabil vreo 10 zile incepind de azi, 16 martie 2011.
http://dl.transfer.r...6mar-a6df7f.zip

#24
ncristall

ncristall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.08.2010

View Postionut76, on 16th March 2011, 00:46, said:

In link-ul de mai jos sunt niste tutoriale video de CATIA (in fapt sunt cele de pe CD-ul atasat uneia dintre cartile mele). Majoritatea sunt de nivel incepatori, dar si vreo 2-3 (suprafata, fem, parametrizare) trec de acest nivel. Nu imi dau seama daca iti folosesc tie, dar vor folosi cu siguranta celor care acum invata programul. Link-ul ar trebui sa fie valabil vreo 10 zile incepind de azi, 16 martie 2011.
http://dl.transfer.r...6mar-a6df7f.zip

Multumesc frumos!
Au fost de un real ajutor.
Inainte sa deschid fisierul m-am uitat atent la ID si mi-am dat seama imediat cine a avut placerea sa ma ajute.
Am tras cu ochiul la cartea care statea in dreapta mea, despre Module de proiectare asistata in CATIA V5. Lucrez in domeniul proiectarii de 5 ani (4 ani in Solidworks, 1 an in CATIA).
Incerc sa gasesc proiecte sau simulari care sa ma ajute sa imi dezvolt cariera.
Am facut o pasiune pentru CAD mai ales ca am terminat studiile universitare si postuniversitare la U.P.B.

#25
ncristall

ncristall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.08.2010

View Postionut76, on 16th March 2011, 00:46, said:

In link-ul de mai jos sunt niste tutoriale video de CATIA (in fapt sunt cele de pe CD-ul atasat uneia dintre cartile mele). Majoritatea sunt de nivel incepatori, dar si vreo 2-3 (suprafata, fem, parametrizare) trec de acest nivel. Nu imi dau seama daca iti folosesc tie, dar vor folosi cu siguranta celor care acum invata programul. Link-ul ar trebui sa fie valabil vreo 10 zile incepind de azi, 16 martie 2011.
http://dl.transfer.r...6mar-a6df7f.zip

Multumesc frumos!
Au fost de un real ajutor.
Inainte sa deschid fisierul m-am uitat atent la ID si mi-am dat seama imediat cine a avut placerea sa ma ajute.
Am tras cu ochiul la cartea care statea in dreapta mea, despre Module de proiectare asistata in CATIA V5. Lucrez in domeniul proiectarii de 5 ani (4 ani in Solidworks, 1 an in CATIA).
Incerc sa gasesc proiecte sau simulari care sa ma ajute sa imi dezvolt cariera.
Am facut o pasiune pentru CAD mai ales ca am terminat studiile universitare si postuniversitare la U.P.B.

#26
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cu multa placere ! Ma uitam adineauri citi au deschis si au citit topicul...unii dintre ei au descarcat tutorialele video, insa nimeni nu a avut ideea de a multumi macar...le-au luat, le pun pe DC++ diseara, le creste ratia, poate le si urmaresc... A avut dreptate cineva care a zis: cine primeste ceva gratis nu va aprecia ce a primit.

#27
ncristall

ncristall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.08.2010

View Postionut76, on 17th March 2011, 21:16, said:

Cu multa placere ! Ma uitam adineauri citi au deschis si au citit topicul...unii dintre ei au descarcat tutorialele video, insa nimeni nu a avut ideea de a multumi macar...le-au luat, le pun pe DC++ diseara, le creste ratia, poate le si urmaresc... A avut dreptate cineva care a zis: cine primeste ceva gratis nu va aprecia ce a primit.

Ai perfecta dreptate!
Din pacate acestia sunt oamenii din ziua de azi.
Trebuie sa fii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume.

#28
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 14.04.2010

View Postionut76, on 17th March 2011, 22:16, said:

Cu multa placere ! Ma uitam adineauri citi au deschis si au citit topicul...unii dintre ei au descarcat tutorialele video, insa nimeni nu a avut ideea de a multumi macar...le-au luat, le pun pe DC++ diseara, le creste ratia, poate le si urmaresc... A avut dreptate cineva care a zis: cine primeste ceva gratis nu va aprecia ce a primit.

Eu abia acum il dau jos si tin sa-ti multumesc pt efort. Chiara daca sunt avansat in Catia nicodata nu poti sti totul asa ca nu se stie cand vor prinde bine! Merci inca odata.

#29
aximisu

aximisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2007

View Postionut76, on 16th March 2011, 00:46, said:

In link-ul de mai jos sunt niste tutoriale video de CATIA (in fapt sunt cele de pe CD-ul atasat uneia dintre cartile mele). Majoritatea sunt de nivel incepatori, dar si vreo 2-3 (suprafata, fem, parametrizare) trec de acest nivel. Nu imi dau seama daca iti folosesc tie, dar vor folosi cu siguranta celor care acum invata programul. Link-ul ar trebui sa fie valabil vreo 10 zile incepind de azi, 16 martie 2011.
http://dl.transfer.r...6mar-a6df7f.zip

Am descarcat si eu tutorialele.
Sunt exemplificarea uneia dintre cartile domnului Ionut Ghionea.
Aceasta mi-a fost biblie de cand am deschis prima data Catia.
Si au fost foarte utile. Multumesc.

#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Upload din nou, poate mai sunt interesati: http://dl.transfer.r...0mar-4c3cb3.zip

#31
slow

slow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

Ionut76 am o mare rugaminte daca ai putea sa mai faci upload inca o data ca sa pot sa iau si eu cartea ti-as fi recunoscator. Merci mult!

#32
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu este o carte ci CD-ul unei carti, CD care contine niste tutoriale video si citeva ansambluri pentru asamblare. Daca inca te mai intereseaza, atit pe tine, cit si pe altii, pot sa mai urc fisierul.

#33
slow

slow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2007
Da sunt interesat cu atat mai bine ca are si tutoriale video mai usor de invatat si de practicat! Multumesc!

#34
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Ok, noua adresa de descarcare este:
http://dl.transfer.r...3apr-be2163.zip
Dimensiune fisier: 575 MB
Valabilitate: 3 mai 2012
Continut: tutoriale video, ansambluri pentru asamblare si modelare

#35
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
Mersi frumos ionut,ne ajuti foarte mult,si cred ca tu esti aprope sigururl din Romania,ce scrii carti pe tema CATIA v5 R19,astept cu nerabadare o carte pe tema CATIA si simulari in metoda elementului finit,ca este un domeniu vast metoda elemntului finit,si totodata pe sectiunea kinematik.
Inca o data multumesc!

Edited by dawin45, 23 April 2012 - 22:03.


#36
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cu multa placere ! Despre element finit este scris in cartea albastra, cea din 2007, destul de mult, zic eu. Sigur ca nu este complet, insa am scris asa cum am inteles eu problema iar aplicatiile de acolo sunt reale si verificate. Tot in cartea aia e ceva si de cinematica, insa, cum nu m-am ocupat prea mult de ea, nu am aprofundat problema, imi pare rau. Am lucrat si lucrez pe proiecte de inginerie mecanica, cu piese/ansambluri clasice, de la auto la jucarii  :peacefingers:  As vrea sa am timp sa fac o carte de suprafete, dar nu o vad in viitorul prea apropiat, plus ca nu se merita sa scrii carti, am constatat asta cind ajung la editura sa platesc un nou tiraj. In fine..noi sa fim sanatosi si sa avem timp pentru a descoperi tainele acestui program.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate