Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema STRONG 4155 Evo - HELP!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vatanasiu

vatanasiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2003
Am un Strong 4155 Evo, cu ultimul patch (asa l-am cumparat).
In momentul cand caut un satelit, si misc antena mai mult in stanga sau dreapta, dar nu tot mereu, receiverul se blocheaza.
Ati patit si voi asa ceva? ...vreau sa stiu, ptr.ca fiind in garantie pot sa-l schimb.
Aseara din cauza asta mi-a "bulit" motorasul H-H.Am cautat Hispasat-ul, s-a blocat si pana am ajuns eu sa trag receiverul din priza, a miscat antena in continuare pana la capatul cursei, si nu mai vrea de nici un fel sa revina innapoi.
Daca-l dau sa se duca pe centru, sau pe alt satelit memorat, in interior se invarte ceva, dar axul nu se misca.Iar daca incerc din cele doua butoane de pe motor (stanga si dreapta) se aude un "clantz" si ...nimic.!

..A...si inca ceva: Cum salvez in computer datele din receiver?? Am inteles ca ar merge cu DnUp , dar cum se procedeaza??

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru utilitare si alte softuri Strong mergi la
www.strongsat.ro/suport/suport.htm
Acolo gasesti si instructiunile de incarcare/salvare pentru DnUpManager

Si la mine s-a blocat de mai multe ori (Strong 6155 Evo) dar s-a deblocat dupa ce l-am bagat din nou in priza.
Eu astept un nou firmware (sa fie din 2004).
Nu imi dau seama ce s-a intamplat cu montura ta.

#3
vatanasiu

vatanasiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2003
...ok! Cu montura, ...am desfacut motorul, si am constat ca unei rotite zimtate din reductor i-au zburat zimtii (vezi poza). Ai idee de unde pot lua asa ceva?

Attached Files



#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Nasoala treaba... nu stiu, intreaba-i pe cei care ti-au vandut-o.

#5
vatanasiu

vatanasiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2003
Da, asa am sa fac maine, firar sa fie!

#6
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Ce dreq? asa slabe sunt motorasele astea?

#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nu as vrea sa patesc asa ceva, ce parere aveti de Digipower la capitolul monturi H-H. Sau ce imi recomandati?

#8
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by AirBoy
Nu as vrea sa patesc asa ceva, ce parere aveti de Digipower la capitolul monturi H-H. Sau ce imi recomandati?


eu am Jaeger de un an de zile si merge beton. Am auzit ca modelele mai noi ar fi si mai tzapene. Daca ai bani ia-ti STAB - ei sint taticii monturii HH, dar costa ceva mai mult. Nu e recomandabil sa pui HH daca sint vinturi puternice in zona ca ti-o face terci.

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
vant? 2-3 ori pe an. Cate-o rupere de nori cu vant puternic.  De obicei vreme linistita ca intre munti.

#10
vatanasiu

vatanasiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2003
...gata! Mi-a schimbat motorasul! Ma duc sa-l montez pe bloc! Iar incepe "distractia".
>RZ!  Am incercat sa fac back-up la canale si transpodere cu DnUp si-mi spune "can't open file" (ii dau denumirea fisierului de ex.: "E:channel.cdt " ) Ce naiba tot gresesc?

#11
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by vatanasiu
...gata! Mi-a schimbat motorasul! Ma duc sa-l montez pe bloc! Iar incepe "distractia".
>RZ!  Am incercat sa fac back-up la canale si transpodere cu DnUp si-mi spune "can't open file" (ii dau denumirea fisierului de ex.: "E:channel.cdt " ) Ce naiba tot gresesc?



..probabil face probleme de la patch. CU HH te sfatuiesc dupa ce montezi, muti antena cit iti merge in extreme si pui limite din meniul receptorului. Daca ai puse limitele nu o sa mai ai problema care ai avut-o - sa o invirta pina o ia naiba ca se opreste unde ai pus limita.

#12
vatanasiu

vatanasiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.08.2003
Da, am avut limite puse si inainte, dar cautand Hispasat-ul, mi s-a blocat receptorul pe cautare in dreapta (West).Si  pana l-am scos eu din priza, s-a dus ca nebuna pana s-a lovit de peretele terasei (a trecut si de limita si de tot...).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate