Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider
 End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...

5G N38 Digi Mobil
 Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect

Care adeziv de placi ceramice ii ...
 [GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

programel Win Movie Maker

Dentofobie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

irinaaa

irinaaa

New Member

• Grup: Members
hello..am nevoie disperata de un sfat... acum am 20 de ani,iar de acum aproximativ un an mi-am dat seama ca am dentofobie ...am fost la 3 psihologi pina acum, nu au reusit sa ma scape de ea... dupa sedintele cu psihologul credeam ca pot intra intr-un cabinet,dar cand ajungeam in fata lui ma apucau iar plansul si tremuratul...motivul : traume din copilarie ( cand eram mica,parintii ma duceau la un cabinet de stat,unde doctorita isi punea asistenta de peste 100 de kilograme sa se urce pe mine...ca sa ma imobilizeze... fara anestezie, fara nimic, mi-au fost scosii incisivii,care nici macar nu se miscau, la interval de cateva minute...acesta e doar un exemplu din multe pe care le-as putea da.. sa nu mai zic de faptul ca ai mei trebuiau sa ma duca in brate pina in cabinet,ca ma prindeam cu mainile si picioarele de toate usile, plangeam, urlam, am si lesinat de cateva ori ) ... si asa am capatat dentofobia... de 10 ani nu am mai fost la dentist...abia anul trecut am incercat din nou... am fost pur si simplu data afara din 5 cabinete la rand... pe motiv ca nu imi puteau face nimic in halul in care eram... am niste reactii incontrolabile ( plans, tremurat, transpir toata).. ultima oara am lesinat in fata cabinetului, numai uitandu-ma ce i se face personei dinaintea mea... sunt absolut disperata, nu stiu cum sa rezolv problema asta, care a devenit si cel mai mare complex al meu... nu exista saptamana in care sa nu ma doara vreo masea,am o gramada de carii, infectii, abcese...acum ceva timp mi-a ajuns o infectie pina la ganglioni... plus ureche... mi s-a umflat jumatate de fata.. am ajuns sa ma indop cu ketonal... de la care am facut si gastrita... va rog sa imi dati un sfat, orice m-ar putea ajuta... sunt constienta ca s-au imbunatatit conditiile in cabinete, ca nu mai este ce era acum 10 ani, dar cu toate astea, numai cand aud freza, ma ia cu ameteala... ma apuca plansul si cand ma urc pe scaunul ala.... am incercat si cu psihologi, si cu calmante inainte sa ma duc intr-un cabinet... nimic... tot tremurand si incepand sa plang intru in cabinet... indiferent ce as face sau oricat de mult curaj as avea cu 5 minute inainte... sunt constienta ca de la infectii dentare netratate poti ajunge la probleme de sanatate mult mai grave,dar cu toate astea... NU POT.... am citit si despre anestezie generala... nu stiu exact cat de periculoasa e, unde si in ce conditii se face... din punctul meu de vedere, asta ar fi ultima solutie posibila...am incercat tot ce se putea... nu ma ajuta nici psihologii, nici calmantele, nici medicii draguti si rabdatori, nici faptul ca stiu ca s-au modernizat tehnicile... stiu ca multi nu cred in fobii... in fond , fobia e o frica inexplicabila, neinteleasa decat de cel care o are... cu toate acestea,sunt multi care sufera de asa ceva... va implor,ajutati-ma sa gasesc o solutie la problema asta care a ajuns sa imi distruga viata...

days

days

Junior Member

In primul rand Irina vreau sa-ti zic ca toti avem fobii, mai mult sau mai putin importante. TOTI ! Multi insa nu recunosc, fiind fobii de lucruri cu care ei stiu ca nu se vor intalni si atunci prefera sa le ascunda.

O solutie la problema ta exista si ma mir ca nu ai auzit de ea > tehnicile laser ! Au aparut cabinete in toate orasele mari de ceva timp. Sunt mai scumpe decat tehnicile clasice dar nu exista nici un fel de durere, nu necesita anestezie :)  ;)

P.S. Complicatiile abceselor dentare sunt atat de multe si periculoase ( imediate: sinuzite, otite, etc. tardive: endocardita infectioasa ! ) incat trebuie sa fii constienta la varsta ta de importanta tratarii lor. Mult succes !

justhereforthemoment

justhereforthemoment

Junior Member

Imi pare rau ca ai de a face cu asa ceva.... :( .
Ce ti-as sugera eu e sa gasesti un dentist cumsecade, cu care sa vorbesti inainte la telefon si sa-i prezinti problema ta. Cred ca ar fi cel mai bine sa gasesti pe cineva care te intelege si poate daca ai vorbi cu respectivul/respectiva inainte, sa-ti povesteasca in ce consta procedura, te-ai mai linisti. De asemenea ar fi bine sa-ti faci programarea in asa fel incat sa nu aiba pe cineva inauntru inaintea ta ca sa nu te mai confrunti cu situatia celuilalt.
Si eu am probleme cu acele si nu vreau sa mai dau pe la analize de sange.Incearca sa lasi frica deoparte. Stiu ca e foarte greu dar ar fi mai bine sa ajungi la dentist pana nu vei fi fortata sa te duci, caci problemele dentare pot avea complicatii urate.Iti urez multa bafta si curaj!  :hug:

Woland

Woland

Member

View Postirinaaa, on Sep 19 2007, 00:35, said:

hello..am nevoie disperata de un sfat... acum am 20 de ani,iar de acum aproximativ un an mi-am dat seama ca am dentofobie ...am fost la 3 psihologi pina acum, nu au reusit sa ma scape de ea... dupa sedintele cu psihologul credeam ca pot intra intr-un cabinet,dar cand ajungeam in fata lui ma apucau iar plansul si tremuratul...motivul : traume din copilarie ( cand eram mica,parintii ma duceau la un cabinet de stat,unde doctorita isi punea asistenta de peste 100 de kilograme sa se urce pe mine...ca sa ma imobilizeze... fara anestezie, fara nimic, mi-au fost scosii incisivii,care nici macar nu se miscau, la interval de cateva minute...acesta e doar un exemplu din multe pe care le-as putea da.. sa nu mai zic de faptul ca ai mei trebuiau sa ma duca in brate pina in cabinet,ca ma prindeam cu mainile si picioarele de toate usile, plangeam, urlam, am si lesinat de cateva ori ) ... si asa am capatat dentofobia... de 10 ani nu am mai fost la dentist...abia anul trecut am incercat din nou... am fost pur si simplu data afara din 5 cabinete la rand... pe motiv ca nu imi puteau face nimic in halul in care eram... am niste reactii incontrolabile ( plans, tremurat, transpir toata).. ultima oara am lesinat in fata cabinetului, numai uitandu-ma ce i se face personei dinaintea mea... sunt absolut disperata, nu stiu cum sa rezolv problema asta, care a devenit si cel mai mare complex al meu... nu exista saptamana in care sa nu ma doara vreo masea,am o gramada de carii, infectii, abcese...acum ceva timp mi-a ajuns o infectie pina la ganglioni... plus ureche... mi s-a umflat jumatate de fata.. am ajuns sa ma indop cu ketonal... de la care am facut si gastrita... va rog sa imi dati un sfat, orice m-ar putea ajuta... sunt constienta ca s-au imbunatatit conditiile in cabinete, ca nu mai este ce era acum 10 ani, dar cu toate astea, numai cand aud freza, ma ia cu ameteala... ma apuca plansul si cand ma urc pe scaunul ala.... am incercat si cu psihologi, si cu calmante inainte sa ma duc intr-un cabinet... nimic... tot tremurand si incepand sa plang intru in cabinet... indiferent ce as face sau oricat de mult curaj as avea cu 5 minute inainte... sunt constienta ca de la infectii dentare netratate poti ajunge la probleme de sanatate mult mai grave,dar cu toate astea... NU POT.... am citit si despre anestezie generala... nu stiu exact cat de periculoasa e, unde si in ce conditii se face... din punctul meu de vedere, asta ar fi ultima solutie posibila...am incercat tot ce se putea... nu ma ajuta nici psihologii, nici calmantele, nici medicii draguti si rabdatori, nici faptul ca stiu ca s-au modernizat tehnicile... stiu ca multi nu cred in fobii... in fond , fobia e o frica inexplicabila, neinteleasa decat de cel care o are... cu toate acestea,sunt multi care sufera de asa ceva... va implor,ajutati-ma sa gasesc o solutie la problema asta care a ajuns sa imi distruga viata...

Mergi la un psihiatru, cere un tratament sedativ potrivit.
Cauta o persoana in care ai incredere, ruda, prietena, care sa te insoteasca si sa te sustina, si la psihiatru, si la dentist.
Frica ta nu poate fi invinsa aici, ci doar in cabinetul dentistului. Si nu trebuie invinsa de fiecare data, ci doar prima oara. Cu siguranta vei reusi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate