Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

regretati centrul universitar ales?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
al3xya2000

al3xya2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
Sunt la FJSC la Bucuresti si nu-mi pare rau deloc, ba chiar nu cred ca as fi gasit o facultate sa-mi placa mai mult !!!
Am venit de nebuna la Bucuresti, ai mei nu au fost de acord ( dar nici acasa nu mai puteam sa stau, ca ma certam tot timpul cu ei ), nu cunosteam pe nimeni, mi-am gasit singura unde sa stau, am gasit si de lucru. Daca vrei cu adevarat, e imposibil sa nu te descurci.
Cat despre oras, este exact ce-mi doream ( sunt cumva prima care zice asta despre Buc?  -_- -_-   ): m-am obisnuit si cu zgomotul, cu aglomeratia, intersectii blocate etc. In rest, ma distrez cat pot. In plus, pot sa ma duc in fiecare sapt acasa, fac o ora pana la Pl si ai mei sunt f incantati cand imi fac aparitia  :kisstogether: :kisstogether:

#38
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postal3xya2000, on Oct 29 2007, 12:05, said:

Cat despre oras, este exact ce-mi doream ( sunt cumva prima care zice asta despre Buc? -_- -_-   ): m-am obisnuit si cu zgomotul, cu aglomeratia, intersectii blocate etc. In rest, ma distrez cat pot. In plus, pot sa ma duc in fiecare sapt acasa, fac o ora pana la Pl si ai mei sunt f incantati cand imi fac aparitia  :kisstogether: :kisstogether:
da dar mai urmeaza si altii...:P...eu sincer sa fiu am ales bucurestiul pentru ca...spun eu...imi ofera mai multe oportunitati fata de multe alte orase iar cu aglomeratia si zgomotul te obisnuiesti si daca intr-adevar vrei sa scapi pleci acasa la sfarsit de saptamana...(asta pt cei care stam relativ aproape)... in ceea ce ii priveste pe ai mei probabil ar fi fost de acord sa merg oriunde la facultate...m-am gandit si la Transilvania...si la Ovidius...insa am ales Bucurestiul si sunt multumit...singurul regret pe care l-as putea avea e ca nu am ramas la facultatea de aerospatiala(ceea ce imi doream eu de mic)..pt ca nus cate sanse as fi avut sa prind un loc de munca in domeniu si mai ales la noi in tara...momentan sunt anul 2 la electronica si telecomunicatii in franceza(aka FILS)...

#39
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
Imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme, dar nu mi-am dat seama ca replica a starnit atatea reactii.
M-a intrebat Dida la ce facultati sunt. Sunt la Electrotehnica (UT aka Poli) si la Filosofie (UBB).
Cineva spunea ca aglomeratia studenteasca face parte din oras (Ripper) sunt de acord, dar dupa 3 ani de stat la coada pt abonamente la Ratuc si ingramadit in autobuzele campus-facultati (35, 9 etc) a inceput sa nu mi se mai para asa de romantic :). Dar bineinteles ca ripper are dreptate; pentru un student de anul I este deosebit de frumos sa vada ca 1/3 din populatia clujului este de o varsta cu el.
Rox m-a criticat spunand ca nu trebuia sa zic chestia cu claxonatul si furturile... cineva a observat foarte corect ca eu faceam apel la gradul de civilizatie al oamenilor, si nu neaparat la actiunile propriu-zise, si chiar daca supara pe cineva voi spune asata de 100 de ori.. Clujul este mult mai civilizat decat alte orase precum Craiova, Targu Jiu, si da, multiubitul vostru Bucuresti.

#40
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postvld_1221, on Nov 24 2007, 13:54, said:

Cineva spunea ca aglomeratia studenteasca face parte din oras (Ripper) sunt de acord, dar dupa 3 ani de stat la coada pt abonamente la Ratuc si ingramadit in autobuzele campus-facultati (35, 9 etc) a inceput sa nu mi se mai para asa de romantic :). Dar bineinteles ca ripper are dreptate; pentru un student de anul I este deosebit de frumos sa vada ca 1/3 din populatia clujului este de o varsta cu el.

Ai dreptate în privința RATUC-ului... am stat 3 ani în chirie și îmi blestemam zilelele când mă urcam în troleu! Anul ăsta m-am mutat în camin și fac 5 minute până la facultate!  :P

#41
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

View Postripper, on Nov 24 2007, 18:51, said:

Ai dreptate în privința RATUC-ului... am stat 3 ani în chirie și îmi blestemam zilelele când mă urcam în troleu! Anul ăsta m-am mutat în camin și fac 5 minute până la facultate!  :P
Iti spun sincer ca si io prefer sa fac 30 de minute pe jos pana la faculta decat 15 minute ingramadit in autobus. Dar uneori nu ai ce face si trebuie sa iei ratucul si pe toti utilizatorii sai in piept. :)

#42
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Sincer.. Univ.Transilvania din Brasov pare chiar ok.. sunt in anul 2 la mate-info aici si cu ocazia asta contrazic pe cineva care zicea pe prima pagina ca "din lipsa de cadre tinere studentii au de suferit".. la mate-info sunt cadre chiar tinere si f bine pregatite, multe din ele au lucrat la firme. la drept am auzit ca sunt aproape numai bosorogi, care bineinteles te fac cu nervii cu temele lor si cu tot. In principiu, e cineva care a terminat la Transilvania si e multumit din privinta carierei si a oportunitatilor? eu sunt in anul 2 si sunt multumit de univ. si oras si tot

#43
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Intreba careva mai sus despre Ovidius Constanta....raspunsul meu este urmatorul:::
TINE DEPARTE...NU FACETI GRESEALA...  :puke: de ce???
Pai in primul Constanta este un oras care m-a dezamagit...nu ca si aspect dar ca si posibilitati de a-ti incepe un viitor. cat despre facultate...profesorii sunt mai dezinteresati decat elevii; si ca sa citez un cadru didactic din acesta superba institutie de invatamant superior "noi suntem aici nu ca sa va invatam pe voi si apoi sa va evaluam cunostintele; noi suntem aici pentru a va pune note...de asta suntem platiti"... :death:

#44
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Si in cazul in care nu s-a subinteles in textul de mai sus ca regret facultate aleasa....o spun acum: regret facultatea aleasa, universitatea aleasa si orasul...

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu inteleg ce rost are sa discutam implacabilul..inexorabilul...irefutabilul...
l-ai ales, aia e...doar daca nu ai chef s-o iei de la capat, alti bani, alta distractie...
dar altfel...ce mai conteaza

#46
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Aici nu cred ca este vorba neaparat despre noi, cei care deja mai avem putin si terminam, ci mai degraba despre cei care vor sa se inscrie la o facultate si vor sa afle si pareri neoficiale ale studentilor din diferite centre universitare..

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, probabil, dar vezi tu, sunt rare cazurile, cel putin in romania, cand centrul universitar este ales strict dupa vointa si mai ales dupa vointa proprie

din pacate in romania de cacao in care traim, orientarea se face in functie de rude, de prieteni, de preturi, de facultatea unde are mai multe sanse sa intre, si unde are mai multe pile duap ce o termina, in functie de distanta de casa ,etc...

trist dar adevarat...si sunt absolut convins ca toata lumea e de acord cu realitatea asta trista, din pacate...

#48
nea_nellu

nea_nellu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.12.2007
Inseamna ca eu sunt unul dintre putinii care nu au avut o asemenea soarta ( in mare parte )...am avut ocazia sa aleg orice domeniu din orice centru universitar ( pentru ca nu aveam pile pe nicaieri...nici la facultati si nici la eventuale firma care m-ar fi angajat); banii...nu au fost multi, dar au fost suficienti pentru a-mi permite aceasta decizie ( oricum "am pierdut" 2 ani de facultate fiindca a trebuit sa muncesc...frecventa la cursuri fiind aproape egala cu zero); singurul motiv pentru care am dat in cta a fost ca in acelasi timp am dat si admiterea la academia de marina ( la care din pacat nu am intrat deoarece la clasamentul final m-am aflat pe un loc care depasea numarul de locuri pentru anul I )...oricum...in mare parte este adevarat ce ai scris tu...

#49
andreeajora

andreeajora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2007
Eu am ales Bucurestiul . Majoritatea prietenilor mei au ales tot Bucurestiul, in plus ai multe oportunitati , locuri de munca se gasesc, si ceva ce am observat atunci cand m-am inscris intr-o organizatie studenteasca: studentii din Bucuresti (sau cel putin cei din organizatia unde sunt eu) sunt independenti si stiu sa organizeze proiecte , seminarii stuff like that :D

Si eu visam la Cluj in clasa a 12-a.. cluburile sunt fantastice, orasul minunat, oamenii amabili. Oftez

:peacefingers:

#50
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
salut! sunt studenta in iasi.... la inceput uram iasiul si nu vroiam sub nici o forma sa dau la facultate aici...dar 'din greseala' am ajuns chiar unde nu vroiam...si abia prin anul 2, dupa ce am mai deschis si eu ochii a inceput sa imi placa iasiul . Am avut ocazia sa vad si clujul...sa stau in camine si sa cunosc studentii de acolo. Sincer mi-au facut o primire foarte placuta..bate in usa...amenintari...si nici macar un 'Salut'....Am crezut ca sunt surzi..muti ..sau orice altceva..asta pana la batele din usa :)..
Deci ca oras imi place Clujul...dar nu as sta in el...nu mai mult decat juma de an...
Termin anul acesta facultatea...si trebuie sa aleg orasul in care sa continui..si sa incep o noua facultate...dar sper sa plec din tara :))..dar pana atunci cred ca aleg bucuresti...

#51
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postminx, on Dec 28 2007, 23:53, said:

salut! sunt studenta in iasi.... la inceput uram iasiul si nu vroiam sub nici o forma sa dau la facultate aici...dar 'din greseala' am ajuns chiar unde nu vroiam...si abia prin anul 2, dupa ce am mai deschis si eu ochii a inceput sa imi placa iasiul . Am avut ocazia sa vad si clujul...sa stau in camine si sa cunosc studentii de acolo. Sincer mi-au facut o primire foarte placuta..bate in usa...amenintari...si nici macar un 'Salut'....Am crezut ca sunt surzi..muti ..sau orice altceva..asta pana la batele din usa :)..
Deci ca oras imi place Clujul...dar nu as sta in el...nu mai mult decat juma de an...
Termin anul acesta facultatea...si trebuie sa aleg orasul in care sa continui..si sa incep o noua facultate...dar sper sa plec din tara :))..dar pana atunci cred ca aleg bucuresti...

Se mai întâmplă... dar ești foarte subiectivă!

Când eram la Iași în anul I, minunații de basarabeni (de care te lovești la fiecare pas în Iași) ne-au spart ușa la cameră de beți ce erau, că le-am zis să vorbească mai încet că aveam examen a 2-a zi... așa că acest aspect relatat de tine este pur subiectiv, chiar din mai multe considerente pe care nu vreau să le enumăr!

#52
cristi1981tm

cristi1981tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.03.2006
Am terminat la Mecanica,in Timisoara. Desi scoala a fost sa zic ok cat de cat,nu as mai da acolo pentru nimic in lume,daca as avea cum sa dau timpul inapoi-si nu ma refer doar la scoala,ci si la oras.
Daca ar fi insa sa dau din nou admitere,sa am din nou 18 ani,strainatate,iar daca nu Cluj sau Bucuresti ar fi alegerea mea de acum.
Si in nici un caz la Poli...

Edited by cristi1981tm, 29 December 2007 - 01:43.


#53
slider

slider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.08.2005

View Postnea_nellu, on Dec 12 2007, 16:26, said:

Intreba careva mai sus despre Ovidius Constanta....raspunsul meu este urmatorul:::
TINE DEPARTE...NU FACETI GRESEALA...  :puke: de ce???
Pai in primul Constanta este un oras care m-a dezamagit...nu ca si aspect dar ca si posibilitati de a-ti incepe un viitor. cat despre facultate...profesorii sunt mai dezinteresati decat elevii; si ca sa citez un cadru didactic din acesta superba institutie de invatamant superior "noi suntem aici nu ca sa va invatam pe voi si apoi sa va evaluam cunostintele; noi suntem aici pentru a va pune note...de asta suntem platiti"... :death:


:huh: ..Aiurea...nu este asa! cel putin la facultatea unde sunt eu (IEDM). Nu am intalnit astfel de profesori. Ba sunt chiar prea seriosi...(ma gandeam eu asa...ca daca suntem la IFR si mai "batrani" ne lasa mai usor...deh...de unde ...ti-ai gasit...)

#54
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Voi faceti comparatii intre Bucuresti si Cluj, unii fac comparatii intre Pitesti si Bucuresti si aleg Pitesti-ul! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate