Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Table Adapter in VB 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cristi_nova

cristi_nova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2007
ce vreau sa fac:
sa aduc o tabela din sql pe un form in vb2005 pe care sa o vizualizez (parcurg), sa-i adaug linii si sa modific liniile existente...


ce am facut pana acum:
am reusit sa vizualizez si chiar sa adaug linii noi care ulterior imi apar in tabela din sql. dar daca incerc sa modific o coloana a unei linii, la salvare sau iesire imi da eroarea Update requires a valid UpdateCommand when passed DataRow collection with modified rows legata de ultimul rand din subrutina de mai jos

Private Sub ArhivaBindingNavigatorSaveItem_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles ArhivaBindingNavigatorSaveItem.Click
        Me.Validate()
        Me.ArhivaBindingSource.EndEdit()
        Me.ArhivaTableAdapter.Update(Me.NorthwindDataSet.arhiva)
End Sub


de ce am nevoie de o idee, o explicatie, o mana de ajutor...
Solutia care am gasit-o dar numai pt moment a fost urmatoarea: am deschis dataset-ul (.xsd-ul) in design mode, am intrat pe configure table adapter si la advanced options am bifat si a treia optiune "Refresh the data table", si a mers, a fost totul ok. pt moment. apoi la redeschiderea proiectului si-a pierdut ireversibil bifa si degeaba o pun la loc caci nu o pastreaza decat pana dau finished.

Care ar putea fi cauza? Va-ti mai intalnit cu asa ceva?

multumesc

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Unde si cum configurezi ArhivaTableAdapter ?

#3
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005
poti folosi si  CommandBuilder,se ocupa de generarea sql pt insert/update/delete sau proceduri stocate.

#4
cristi_nova

cristi_nova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2007

View Postshiva, on Sep 18 2007, 13:25, said:

Unde si cum configurezi ArhivaTableAdapter ?

am urmat pasii descrisi de cel care a raspuns primul aici (userul Osama Alborbar) - a doua postare de pe pagina

adica:

din solution explorer am deschis cu d-click arhivaDataSet.xsd si mi-a aparut ceva de genul asta numai ca denumirile erau proprii situatiei mele. am intrat pe Configure... si am dat pe Advanced Options unde am bifat al treilea check box numit "Refresh the data table". Atat. Prima data cand am facut asta o acceptat si totul o fost ok la prima verificare. Apoi o disparut bifa si oricat as rebifa, dupa ce dau pe butonu "Finished" bifa dispare... chiar si la reinstalarea visual studio-ului :(

dimineata o sa adaug si cateva capturi concrete

multumesc

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcristi_nova, on Sep 18 2007, 23:11, said:

am urmat pasii descrisi de cel care a raspuns primul aici (userul Osama Alborbar) - a doua postare de pe pagina

adica:

din solution explorer am deschis cu d-click arhivaDataSet.xsd si mi-a aparut ceva de genul asta numai ca denumirile erau proprii situatiei mele. am intrat pe Configure... si am dat pe Advanced Options unde am bifat al treilea check box numit "Refresh the data table". Atat. Prima data cand am facut asta o acceptat si totul o fost ok la prima verificare. Apoi o disparut bifa si oricat as rebifa, dupa ce dau pe butonu "Finished" bifa dispare... chiar si la reinstalarea visual studio-ului :(

dimineata o sa adaug si cateva capturi concrete

multumesc

Chiar nimeni nu citeste din MSDN inainte de a folosi obiectele din .NET!?!  :deadtongue:

#6
cristi_nova

cristi_nova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2007

View Postshiva, on Sep 19 2007, 00:28, said:

Chiar nimeni nu citeste din MSDN inainte de a folosi obiectele din .NET!?!  :deadtongue:

pai ba da, cred ca majoritatea citesc, insa nu neaparat eficient...

pana la urma problema de mai sus s-a rezolvat de la sine.

thanks anyway

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate