Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

CATIA

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#163
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdumitrescuandrei89, on 26th February 2010, 09:34, said:

am instalat catia v6 pe vista fara nicio problema. mergea foarte bine, dar dupa ce am deschis un fisier realizat in catia v5 au disparut textele din arbore, cum se arata in imagine. cum fac sa revina?? in plus, nu numai din arbore au disparut textele....   VOODOO....
Bifeaza "specifications" din meniul derulant "view".

#164
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
S-a lansat V5R20, azi, 16 martie am primit informatia oficiala. Detalii aici: http://www.3ds.com/p...v5/catia-v5r20/

#165
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postionut76, on 16th March 2010, 11:46, said:

S-a lansat V5R20, azi, 16 martie am primit informatia oficiala. Detalii aici: http://www.3ds.com/p...v5/catia-v5r20/
Mi se pare interesant programul de forjare. In schimb au ramas cantonati in tsp plastic. Matrita pt aluminiu ,zinc , stibiu (pentru metale) are alta filozofie. Lipseste de asemeni o parte mai consistenta de structura si piping. Dezvolta si ei, probabil, pe sectorul unde se banuie ca vor avea comenzi. Daca nu cumva sunt comandate dinainte directiile de dezvoltare ale softului.

#166
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Bine ca se dezvolta in continuare V5-ul...Din ce am vazut la V6 nu m-a convins cu nimic fata de V5.

#167
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postionut76, on 23rd March 2010, 20:16, said:

Bine ca se dezvolta in continuare V5-ul...Din ce am vazut la V6 nu m-a convins cu nimic fata de V5.
E pentru lucru in echipa. O sa se dezvolte daca e cautat. Deja Renault trece de la anul pe Catia V6. Fata de babilonia de softuri ce este la ei acum, mi se pare o masura inteleapta.

#168
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Reno lucra pina mai ieri si pe V4 si nu sunt singurii. Atita vreme cit proiectele V5 pot fi deschise in V6 e foarte bine, insa nu mai stiu daca se poate si invers (de la V6 la V5).

#169
arbageorge

arbageorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2008

View PostTRazvan, on 23rd February 2010, 15:19, said:

Eu vreau sa cotez raza cercului pe care se afla centrele gaurilor respective.
in drafting ai posibilitatea sa creezi un cerc cunoscind centrul si ca raza faci clic pe centrul unuia din cercurile create cu circular patern(atentie respectiva vedere sa fie activata) sau creezi un cerc care trece prin trei puncte care vor fi centrele a trei cercuri din cele create cu circular patern.Apoi cu clic dreapta pe cercul creat si din proprietati modifici linia cercului in linie intrerupta subtire(aceasta este o linie ajutatoare),dupa care il cotezi.Cred ca am inteles bine intrebarea.Notiunea folosita de tine "axa circulara" cred ca este incorecta sau nu o pricep eu bine.Oricum raspunsul meu este cam tirziu.

#170
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare, ma poate ajuta cineva cu ceva pointeri inspre catalogul CATIA V5R16 ?
Ma "joc" des in acesta si in multe exemple, fie ca sunt carti sau ebookuri...diferite tutoriale, sunt trimis destul de des in Catalog Browser din Tools,
dar lipsesc f multe chestii de acolo.
De asta zic ca e si ciudat un pic, ma gandeam ca ar fi trebuit sa nu fie deloc sau sa fie complet.
In fine, ma poate ajuta cineva cu asa ceva?
Mersi :)

#171
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
"Catalogul"? care din sutele de cataloage oferite de Dassault in kiturile de V5 te-ar interesa? Ca sunt cam pentru orice domeniu. Le găsești ușor pe toate cele predefinite cautând fișierele cu extensia ".catalog". In general cataloagele ofera o baza de plecare pentru personalizarea pe care si-o face fiecare companie serioasa. Sau se găsesc de cumpărat cataloage complete pe domenii. Dar in general e mai ieftin sa angajezi unu-doi negrii si sa-i bagi la umplut cataloage. Nu prea stiu ce-ti lipsește tie acolo dar o sa aibă grija compania la care lucrezi/vei lucra sa ai tot ce-ti trebuie prin cataloage.  Nu-ti pierde timpul cu ele.

#172
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007

View PostSIR, on 21st February 2011, 22:59, said:

"Catalogul"? care din sutele de cataloage oferite de Dassault in kiturile de V5 te-ar interesa? Ca sunt cam pentru orice domeniu. Le găse?ti u?or pe toate cele predefinite cautând fi?ierele cu extensia ".catalog". In general cataloagele ofera o baza de plecare pentru personalizarea pe care si-o face fiecare companie serioasa. Sau se găsesc de cumpărat cataloage complete pe domenii. Dar in general e mai ieftin sa angajezi unu-doi negrii si sa-i bagi la umplut cataloage. Nu prea stiu ce-ti lipse?te tie acolo dar o sa aibă grija compania la care lucrezi/vei lucra sa ai tot ce-ti trebuie prin cataloage.  Nu-ti pierde timpul cu ele.

Da, sunt constient ca va avea tot ce e nevoie unde voi lucra...daca voi ajunge sa am un astfel de job :P
De exemplu am nevoie de diferite suruburi sau piulite de standard M8, dar nu gasesc decat mai mari de M15, si alte exemple asemanatoare.
Am citit undeva ca as putea modifica, sa adaug/modific eu deschizand un excel/text ce ar contine toate astea, dar nu am inteles bine cum trebuie sa fac.
Oricum, ideea era ca nu imi place sa vad ansamblul incomplet fata de schita/poza deaia am scris aici, poate era chiar sub nasul meu raspunsul si nu il vedeam.
Never mind :)
Mersi

Edited by 10nutz_413x, 22 February 2011 - 17:30.


#173
ph_alexandru

ph_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 17.03.2005
Ideea cu modificat excel-ul, este adevarata. Dupa ce scrii in Excel (design table) toate configuratia deometrica a produsului, trebuie sa regenerezi tot catalogul, daca se lucreaza cu parturi rezolvate. Daca nu, in momentul in care inserezi part-ul, acesta o sa fie generat de Catia, dupa configuratia pe care ai selectat-o.

Fiecare companie, in functie de modul in care lucreaza si de softul PLM (product lifecycle management) foloseste cataloage rezolvate sau generate pe moment.
Stiu din propria experienta (Catia + Smarteam) ca se lolosesc cataloagele rezolvate, pentru a evita problemele de indexare a proiectelor in Smarteam.

#174
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
Salutare, cum pot sa fac catia v5 sa ruleze pe windows7 (64 biti) ? Cineva mi-a spus ca nu suporta leptopul meu windows xp ca sa pot baga apoi catia pe el. Se poate cu virtualbox sa instalez windows xp si apoi catia v5? Din ce am reusit eu doar catia v6 imi merge pe windows 7 (64 biti) insa nu este completa aceasta versiune. Lipsesc multe facilitati fata de cate sunt in v5.
Am un ACER, procesor I3  2.5Ghz , ram 4 gb, video 1 gb

#175
adypala

adypala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 30.06.2013
Mie imi merge CATIA v5 pe Windows 7 x64 fara probleme.

#176
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
poti sa-mi dai si mie un link de download pt versiunea de catia pe care o ai tu?

#177
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Ai aici lista cu ce versiuni de CATIA merg pe Windows 7 si hardware-ul respectiv.

#178
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinginerule, on 02 ianuarie 2014 - 21:49, said:

poti sa-mi dai si mie un link de download pt versiunea de catia pe care o ai tu?
Abtine-te cu prostiile astea, pe zona de public...invata mai intai sa foloseti Softpedia cu termenii si conditiile salte, si apoi incearca sa inveti catia.

Edited by cuculea, 04 January 2014 - 10:29.


#179
harison_33

harison_33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.02.2010

View Postcuculea, on 06 ianuarie 2008 - 16:51, said:

il am eu daca vrei, si 16 si 17....

Sal, o intrebare: ai cumva kitul de instalare Catia v5 R10?!

View Postcuculea, on 15 ianuarie 2009 - 21:14, said:

TOT...adica toate modulele posibile ce le are softul, cred ca este in jur de 22.000 de euro, ma indoiesc ca vei folosi toate modulele, acest soft se vinde pe module (ateliere cum se mai cheama ele). Pachetul de baza ce cuprinde parDesign,Drafting, Generati Shape si DMU Navigator este aproximativ 16000-17000 de euro, poate chiar mai putin cred, dar cam pe acolo.

Catia V5R18 NU este facut de IBM ci de Dassault System, IBM are un mare parteneriat cu Dassault si ofera suportul hardware, adica, daca vei cumpara o licenta de catia V5, cei de la Dassault iti vor recomanda sa folosesti statiile grafice IBM deoarece , zic ei, pe aceste statii vei obtine performante maxime iar softul functioneaza la capacitate maxima.

Sal, ai cumva kitul de instalare Catia V5 R10?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate