Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Islamizarea Europei

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1486 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Mosotti, on Sep 16 2007, 19:52, said:

tu iei in seama declaratiile unor distrusi? fiecare neam are distrusii lui. pai daca tu te panichezi cind il auzi pe abdul hassan blblbl ala ca zice ca o sa preia puterea in belgia ar fi trebuit sa fi panicat de mult de cite timpenii a scos vadim pe gura.

Nu ma panichez  :thumbup:  si nici nu mai iau dupa aberatiile distrusilor.

este normal sa fie interzis orice miting anti islam, tie ti-ar conveni sa-ti faca cineva miting anti crestin, daca ai fi crestin?
Nu sunt mitinguri anti islam, ad literam. Vezi cazul mitingului din Bruxeles.

si asta ce e, generalizare si exagerare dusa la absurd?
Este o generalizare si o exagerare, care incearca sa zugraveasca cu putine cuvinte, anumite realitati.
vrei sa zici ca sint crestini minoritari in anumite cartiere, care se cearta cu musulmanii si apoi se muta de frica? iar aceste cazuri sint foarte raspindite?
Da, din pacate. Sunt destul de raspandite, dar nu se vorbeste, pentru ca este o tema "sensibila" .   Conform legislatiei franceze, nu s-a putut aduna informatii cu privire la originea etnica/nationala a acestor oameni sau cu privire la religie, limba materna, cultura etc. Nu exista statistici despre mutarile
non-musulamanilor, procesul fiind lent.  Initial au existat un fel de cartiere dormitor, in care s-au aciuat cam toti emigrantii, indiferent de rasa sau religie.
Treptat, aceste cartiere s-au extins, iar in ele au ramas doar populatie uniformizata, din punct de vedere religios. Atentie ! Nu ma refer la etnie. Factorul care i-a unit pe cei ramasi a fost unul singur, islamul. Sigur, nu putem spune ca numai asta este realitate. oricine va putea sa gaseasca si contra exemple, dar pe mine ma intereseaza anormalul, nu chestiile obisnuite.
In  suburbiile Pariziene sunt cartiere unde nu intra nici politia. Populatia non-musulmana s-a mutat de mult. Nu au mai ramas nici macar 20% non musulmani, in anumite cartiere.    
Te inteleg ca esti sceptic. Nici mie nu mi-a venit sa cred, la inceput. Imi parea un mare bullshit, in sensul ca nu dadusem importanta fenomenului. Si acum ma crucesc, ori de cate ori aud chestii de genul asta.

Ca sa nu se inteleaga gresit, vreau sa spun clar ca si americanii au parte de acelasi fenomen.
Sunt cartiere in care albii nu au putut convietui cu negrii sau sud-americanii si au fost nevoiti sa plece.  Diferenta consta doar in motivul agresivitatii asupra minoritatii albe. In SUA, albii sunt oprimati de bandele de infractori negri ( este o realitate ), in anumite orase, iar in Franta ( de exemplu ) albii sunt oprimati din motive religioase. In ce consta efectiv aceasta oprimare ?
Sa il lasam pe userul Marius Petru sa dea niste exemple. Marius nu poate fi acuzat ca minte sau ca vrea sa manipuleze. Se vede ca nu este un "fan" al meu si nici nu pare un pro-american.  Astel de relatari am auzit de la mai multi oameni.
http://forum.softped...m...t&p=1022519

Evident, oricine va putea spune ca sunt doar fapte antisociale si nu greseste, dar situatia de facto este clara.
De voie, ne nevoie, albii crestini sunt alungati, sau pleaca din cartierele musulmane. Incet, pe nesimtite, aceste cartiere isi formeaza un statut de stat in stat.

http://www.divers.ro/international_ro?wid=...on&sid=4273
http://www.revista22...p;nr=2005-11-16

Focurile din jurul Parisului se vad de departe, dar acelasi prapad se petrece, tot acum, abia relatat, si in Danemarca. La Aarhus, al doilea oras al tarii, “gherile” de tineri arabi dau foc magazinelor, se bat regulat cu politia si fac scrum tot ce are patru roti si un rezervor plin cu benzina. Cine intreaba afla, invariabil, acelasi lucru: “Asta e zona noastra! Noi stapinim aici!”. De la Paris la Amsterdam si de la Birmingham la Berlin, Eurointifada a inceput sa decupeze teritorii in care accesul statului-gazda nu mai e posibil decit odata cu masinile de politie si cisternele pompierilor.

Rascoala e acoperita de citeva justificari masinale: saracie, marginalizare, oprimare. Dar lucrurile au iesit de mult din limitele acestei scheme mioape. Adevarul, in continuare clandestin, e ca violenta sistematica a acestor oameni care nu-si gasesc locul si sensul face de ris bunul nume al saraciei si nobletea celor care se ridica impotriva opresiunii. Saracia nu e o noutate prescrisa anume milioanelor de musulmani ingramaditi in cartierele sociale ale Europei. Tot in saracie au trait, in anii ’50-’60, italienii, portughezii si spaniolii veniti la munca, pe santierele si in closetele Parisului. Saraci sint, acum, simultan cu arabii, si romanii, albanezii si vietnamezii muncilor de jos. Nu exista nici un motiv pentru care saracia ar trebui sa apese mai dureros asupra arabilor. Teoria marginalizarii nu poate explica de ce fitilul imigrant est-european nu s-a aprins niciodata si de ce Parisul n-a fost pus pe foc de rasculati chinezi sau de senegalezi deprimati. Intinderea exceptionala a imigratiei arabe si rata infloritoare a somajului in sinul acestui grup nu explica nimic. De ce sint tocmai ei loviti de somaj, in vreme ce “opresorul” francez, englez sau olandez pare sa fi rezervat altor minoritati o soarta mult mai norocoasa. O explicatie e lipsa de educatie, dar aceasta explicatie nu duce decit la urmatoarea complicatie: de ce sint arabii singurul grup care impiedica femeile (fiice, surori sau sotii) sa treaca de clasele primare si sa faca o cariera decenta?
http://www.cotidianu...Hash=a331f617ee

#20
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

To Tomaso:
Cred ca ti-ai dori nespus de mult un holocaust islamic prin Europa.....judging by what you wrote.....
Incepeti prin a ne interzice religia si la urma dreptul de a trai.......de ce sa nu ne gazati pe toti daca tot va deranjam asa mult,"democratilor" si ipocritilor ce sinteti ? :huh:

 tomaso, on Sep 16 2007, 12:36, said:

Stii ce este cel mai trist ?

Nu stiu care este problema ta, dar eu, in calitate de cetatean european, nu pot sa fiu indiferent, in clipa cand cineva incearca sa-mi impuna niste valori cu care eu sunt in profund dezacord .

Aha...deci esti revoltat nu? Exact asa de revoltati sint si oamenii in orientul mijlociu,carora li se impun valori occidentale cu forta.
Deja vu?


De ce daca spui ceva la adresa vreunui evreu esti automat stampilat antisemit  sau "white power'' member...? Asa si cu islamul. Nu este deajuns ca "islamofobia" este raspindita in lung si-n lat in intreaga lume cu ajutorul mass mediei? De ce trebuie eu(de exemplu) sa sufar descriminarea indreptata impotriva mea doar pentru ca apartin religiei islamice? Sau multi altii ca mine,cu ce sintem noi de vina daca acesti fundamentalisti they hijacked our religion si se folosesc de ea in scopuri criminale?
Must we .....all the rest......pay the price for that?

Quote

de ce sint arabii singurul grup care impiedica femeile (fiice, surori sau sotii) sa treaca de clasele primare si sa faca o cariera decenta?

Asta este o generalizare timpita din partea ta.

Edited by Nefersetty, 17 September 2007 - 03:34.


#21
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
pai tomaso, islamizarea este datorata capitalismului. doar nu vrei petrobanii islamicilor fara islamici, nu ? nu se poate si cu painea unsa, si slanina in pod.

uite si in canada, muslimii sunt multi si in crestere, deoarece canada place la banii lor. vin ca studenti, sau ca investitori, sau ca invatatori, la cei existenti. acum vor sa le da si scoli religioase.

in timpul comunismului, nu existau imigranti.
si tu cred ca esti printre aceia care vor muncitori straini in romania, sa faca autostrazi, desi stii ca dupa aceea nu poti sa mai scapi de ei.
ca doar pakistanezii si indienii or sa vina, cine altii?

exemplu, chinezii au venit in canada sa faca o cale ferata, si acum sunt jumatate din vancouver.

Edited by cardinal, 17 September 2007 - 05:38.


#22
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

 Mosotti, on Sep 16 2007, 11:31, said:

omule, era vorba de tarile islamice, nu? nu am auzit de nici un musulman care sa omoare cu pietre sau sa taie miini in danemarca, de exemplu. sau sa ceara sa aibe voie asa ceva. daca ai exemple, posteaza aici. si cine a zis ca au voie sa te asasineze ca ai desenat caricaturi? scrie asta in drepturile omului pentru musulmani sau s-a votat in europa o asemenea lege? daca niste cretini care intimplator sint musulmani omoara pe cineva care le-a desenat zeul, toti musulmanii sint evil?

nu sint de acord cu cacaturile lor de legi, mai putin alea cu taiatu miinilor hotilor (ce fain ar fi sa prinzi un hot in tramvai si sa-i tai mina :inlove: ), dar vremea cruciadelor a trecut de mult. sint curios citi de-aici au avut probleme cu musulmanii decind europa a fost "islamizata" :lol:


nu mosotti, nu era vorba de tarile islamice -ci de islamizarea europei.

Edited by nettoyeur, 17 September 2007 - 09:33.


#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Nefersetty, on Sep 17 2007, 04:21, said:


To Tomaso:
Cred ca ti-ai dori nespus de mult un holocaust islamic prin Europa.....judging by what you wrote.....
Vorbind foarte serios, fara nici o retinere, iti spun ca nu imi doresc asa ceva. Eu as vrea sa traim in pace, sa fie armonie si sa nu ne stresam reciproc.

Incepeti prin a ne interzice religia si la urma dreptul de a trai.......de ce sa nu ne gazati pe toti daca tot va deranjam asa mult,"democratilor" si ipocritilor ce sinteti ? :huh:
Eu nu vreau sa fie interzisa vreo religie. Nici macar nu cred ca ar fi posibil.
Atentie !!!  Eu doar postez niste articole, gasite pe net. Dupa cum vezi, oamenii se simt amenintati de islam, iar fundamentalistii vostri nu obosesc in a turna gaz pe foc.
Aha...deci esti revoltat nu? Exact asa de revoltati sint si oamenii in orientul mijlociu,carora li se impun valori occidentale cu forta.
Deja vu?
Daca impunerea valorilor cu forta inseamna impunerea renuntarii la proceduri barbare, precum lapidarea, atunci sunt partizanul impunerii cu forta.
Nu cred ca avem ce negocia, pe aceasta tema.


De ce daca spui ceva la adresa vreunui evreu esti automat stampilat antisemit  sau "white power'' member...? Asa si cu islamul.
In ambele cazuri este o tampenie. Asa cum despre americani se spun vrute si nevrute, restul lumii poate suporta ca altii sa nu ii placa.

Nu este deajuns ca "islamofobia" este raspindita in lung si-n lat in intreaga lume cu ajutorul mass mediei? De ce trebuie eu(de exemplu) sa sufar descriminarea indreptata impotriva mea doar pentru ca apartin religiei islamice? Sau multi altii ca mine,cu ce sintem noi de vina daca acesti fundamentalisti they hijacked our religion si se folosesc de ea in scopuri criminale?
Categoric sunt de partea ta si a celor care gandesc asa. Categoric, fara nici o retinere, orcand si oriunde.
Dupa cum spuneam, acuzele sunt indreptate DOAR impotriva islamistilor. Folosirea termenului "musulman" trebuie perceputa prin prisma terorismului fundamenta pe islam. Acesta este sensul, nu condamnarea in bloc a musulamanilor.
Eu consider ca un musulman de buna credinta stie la ce ma refer si nici nu se simte vizat in vreun fel. Mai cred si ca este profund nemultumit de anatema aruncata asupra lui, de actiunile nebunilor.  As vrea sa sper ca musulanii de buna credinta vor actiona, mai devreme sau mai tarziu, pentru eliminarea acestor ticalosi. Deocamdata, nu prea se vede ca musulmanii moderati fac ceva. Din acest motiv, oamenii ( crestinii ) sunt derutati si speriati. Ei nu au de unde sa stie ca musulmanul care trece pe langa ei, este un om pasnic sau un terorist sinucigas, asa ca, din pacate, va baga pe toti, in aceeasi oala.
Daca ati face niste manifestatii de strada, in care sa respingeti terorismul islamist, daca ati forta liderii religiosi sa nu mai sustina actiunile sinucigase, daca ati renunta la agresiunile impotriva celor care isi folosesc drepturile civile, ati putea sa va schimbati imaginea.

Edited by tomaso, 17 September 2007 - 10:02.


#24
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Religia e un lucru personal. Daca cineva omoara o femeie pentru ca si-a inselat sotul ultimul lucru de intrebat e ce religie are. Omul e liber sa creada ce vrea dar nu sa faca ce vrea

Si nu exista islamo fascism. Cititi ce inseama fascism. Exista un fel de inchizitie - islamica, astia sunt asa numitii fundamentalisti.
Singurul fel de a scapa de ei e prin educatie, ma intreb daca ar fi bombardati cu reviste playboy in loc de bombe s-ar supara mai mult ? Oricum bombele doar ii ajuta sa isi gaseasca mai multi invatacei suparati - si au dreptate sa fie suparati

Edited by jet li, 17 September 2007 - 10:10.


#25
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

De ce trebuie eu(de exemplu) sa sufar descriminarea indreptata impotriva mea doar pentru ca apartin religiei islamice? Sau multi altii ca mine,cu ce sintem noi de vina daca acesti fundamentalisti they hijacked our religion si se folosesc de ea in scopuri criminale?


foarte frumos spus.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Da, din pacate. Sunt destul de raspandite, dar nu se vorbeste, pentru ca este o tema "sensibila" . Conform legislatiei franceze, nu s-a putut aduna informatii cu privire la originea etnica/nationala a acestor oameni sau cu privire la religie, limba materna, cultura etc. Nu exista statistici despre mutarile
non-musulamanilor, procesul fiind lent. Initial au existat un fel de cartiere dormitor, in care s-au aciuat cam toti emigrantii, indiferent de rasa sau religie.
Treptat, aceste cartiere s-au extins, iar in ele au ramas doar populatie uniformizata, din punct de vedere religios. Atentie ! Nu ma refer la etnie. Factorul care i-a unit pe cei ramasi a fost unul singur, islamul. Sigur, nu putem spune ca numai asta este realitate. oricine va putea sa gaseasca si contra exemple, dar pe mine ma intereseaza anormalul, nu chestiile obisnuite.
In suburbiile Pariziene sunt cartiere unde nu intra nici politia. Populatia non-musulmana s-a mutat de mult. Nu au mai ramas nici macar 20% non musulmani, in anumite cartiere.
Te inteleg ca esti sceptic. Nici mie nu mi-a venit sa cred, la inceput. Imi parea un mare bullshit, in sensul ca nu dadusem importanta fenomenului. Si acum ma crucesc, ori de cate ori aud chestii de genul asta.

probabil ca stii ca in romania exista cartiere identice, doar ca pline de tigani. asta inseamna tiganizarea romaniei? de la 2 cartiere din paris in care nu intra politia pina la islamizarea europei e cale lunga. iar aia din cartierele alea sint sigur ca nu sint islamisti islamisti, adica nu umbla in haine de ninja & shit. sint oameni saraci, de-aia sint o problema. mai mult ca sigur ca si la microsoft exista mii de musulmani dar nimeni nu se plinge ca microsoftu s-a islamizat.

islamul e si o moda oarecum in ultimii ani, a devenit si stereotip. am dat peste nus cite filme in care unul sau mai multe personaje erau musulmani si purtau oala de-aia pe cap, chiar daca nu aveau nimic de-a face cu arabii.

uite care e situatia islamului in europa

Except for the Balkans region that was formerly part of the Ottoman Empire, and the Iberian Peninsula which was part of the Arab Empire before the Reconquista, Europe has no Islamic tradition. The Muslim population in Europe today is mostly a result of migration accounting for between 8 and 9.6 per cent of the population in France, 5.8 per cent in the Netherlands, 5 per cent in Denmark, just over 4 per cent in Switzerland and Austria, and almost 3 per cent in the United Kingdom.[4] In the Balkans, Muslims make up 70 per cent of the population of Albania, 40 per cent in Bosnia and Herzegovina, 30 per cent in Macedonia and 94 per cent in Turkey.

deci intre 5-10%. si asta datorita emigrantilor, nu pentru ca fostii crestini ar trece la islam. iar numarul emigrantilor e limitat

ce zici tu cu marsurile nu are legatura cu musulmanii si nici nu e cineva care ii apara in mod special. la fel s-ar intrimpla si daca cineva ar marsalui impotriva homosexualilor, de exemplu. eu unu nu vad de ce un om normal la cap ar marsalui impotriva islamului sau a homosexualilor sau a dracu stie ce alte grupuri de oameni. adica sa marsaluiesc impotriva unora care au un alt zeu imaginar sau sa marsaluiesc impotriva unora care prefera sa se fubipta in cur. ah, de parca n-am altceva mai bun de facut.

#27
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

 tomaso, on Sep 16 2007, 18:28, said:

In 1997, ONU publică "Declaratia Drepturilor Omului in Islam", un document care chiar de la inceput legifereaza:
"Toate drepturile omului cuprinse in aceasta declaratie sunt supuse legii Sharia din islam".

UE accepta aceasta clauza, actionand in consecinta.

Ambasadorul Pakistanului la ONU declara:
"Prima declaratie a drepturilor omului este Coranul, iar primele legi privitoare la drepturile omului sunt cele expuse de Mohamed la Medina".

La Paris, Londra, Copenhaga, Amsterdam, Roma, Madrid, Viena, etc., imamii musulmani și orișicare alt musulman, pot batjocori nepedepsiți tradițiile creștine, pot numi femeile crestine, curve, pentru că nu-și acoperă părul, pot arde drapelurile naționale, pot amenința cu represalii teroriste, etc.
Orice miting pro-islam este permis, in timp ce orice miting anti-islam este interzis.
Nimeni nu are voie (de fapt, acum este interzis prin lege in UE), să critice sau să "ofenseze" religia mahomedană.
Statele europene sustin material ( din bani publici ) constructia de lacasuri religioase musulmane ( moschei ), in timp ce restul lacaselor religioase, ale tuturor celorlalte religii, sunt lasate la discretia donatiilor sau finantarilor private.

Este dificil de cuantificat in cateva cuvinte ce discrepanta exista intre drepturile musulmanilor din UE si restul lumii.

De exemplu, in timp ce legea pedepseste cu inchisoarea, orice negare a holocaustului, presa este cenzurata, consiliul europei interzice folosirea termenului "terorism islamic", musulanilor le este permis orice.

Omar Bakri Mohammed spune - in UK:
?Doresc ca Anglia să devină un stat islamic?.
"Doresc să văd steagul islamului fluturând pe Downing Street no.10.?
Imamul din Belgia : ?In curand vom lua puterea în această țară. Cei ce azi ne critică, vor regreta. Ei vor fi siliți să ne servească.
Pregătiți-vă , ora se apropie.?
Suedia, Danemarca, Olanda, sunt sub asediu. Oamenilor le este frica sa vorbeasca pe strada sau sa isi exprime dezaprobarea fata de islam. Autoritatile refuza sa intervina in conflictele dintre un musulman si un crestin. Orice conflict, fie cat de mic, dintre un musulaman si un crestin, se transforma intr-o vendeta, urmata de o coalizare a comunitatii musulmane, impotriva imprudentului crestin. Treptat, crestinul este nevoit sa se mute din cartier, de frica sa nu fie asasinat el, sau familia lui. Nu sunt cazuri izolate. A devenit aproape o cutuma.

Pai vezi mai tomaso, parca vorbesti de tigani din ro
nu-i nici cea mai mica exagerare
Ca-ntrebai, de ce ?
Simplu
Presiunea tb sa creasca, ca explozia sa fie mai puternica

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Mosotti, on Sep 17 2007, 11:29, said:

probabil ca stii ca in romania exista cartiere identice, doar ca pline de tigani. asta inseamna tiganizarea romaniei?
Scuipa in san si spune, "Doamne feri !"  
de la 2 cartiere din paris in care nu intra politia pina la islamizarea europei e cale lunga. iar aia din cartierele alea sint sigur ca nu sint islamisti islamisti, adica nu umbla in haine de ninja & shit. sint oameni saraci, de-aia sint o problema. mai mult ca sigur ca si la microsoft exista mii de musulmani dar nimeni nu se plinge ca microsoftu s-a islamizat.
Moso, cred ca ma intelegi gresit.
Nu eu am inventatat acesti termeni si acum 10 ani nici nu aveam habar de cati muslimi sunt prin UE. Pe cuvant !
Citesc presa si discut cu diversi oameni. Din ce observ, foarte multa lume se agita pe tema asta.  Banuiesc ca stiu ei ce stiu.
Sa iti dau un exemplu cunoscut mie.  In 1990, cartierul unde locuieste mama era populat doar cu romani. In 2007, cartierul este la cherenul tiganilor, in sensul ca numai copii lor se pot juca pe strada, ei isi parcheaza masinile peste tot, inclusiv la poarta ta, blocandu-ti garajul, manelele urla non-stop, la ora doua noaptea tiganii se viziteaza si se claxoneaza la poarta ( ii este lene sa se dea jos din masina ), copii lor fura banii copiilor de romani, ii bat, ii terorizeaza, chestii din astea. Nu toti fac asta, unii sunt ok, dar atmosfera generala s-a rahatit.  In acel cartier nu se mai poate locui, decat daca nu ai incotro.  In aceste conditii, vazand exemplul din batatura mea, sunt mai receptiv la temerile altora. Sa mai spun ca acum sunt 30 de copii ai tiganilor si numai vreo 8 ai romanilor ?
Asta este si nimeni nu este vinovat pentru situatia asta.
Nu sunt rasist, dar consider ca este normal sa pot spune ce nu imi convine, asa cum cred ca nu am de ce sa ma feresc si cand vine vorba despre musulmani.


islamul e si o moda oarecum in ultimii ani, a devenit si stereotip. am dat peste nus cite filme in care unul sau mai multe personaje erau musulmani si purtau oala de-aia pe cap, chiar daca nu aveau nimic de-a face cu arabii.



... deci intre 5-10%. si asta datorita emigrantilor, nu pentru ca fostii crestini ar trece la islam. iar numarul emigrantilor e limitat
Nu te contrazic in privinta cifrelor.
"Islamizarea europei" are legatura cu impunerea fortata a perceptelor islamice, in detrimentul celor europene.
Adica ( exemplific ) cenzurarea presei, artei si culturii, limitarea dreptului la expresie, chestii din astea.


ce zici tu cu marsurile nu are legatura cu musulmanii si nici nu e cineva care ii apara in mod special. la fel s-ar intrimpla si daca cineva ar marsalui impotriva homosexualilor, de exemplu. eu unu nu vad de ce un om normal la cap ar marsalui impotriva islamului sau a homosexualilor sau a dracu stie ce alte grupuri de oameni. adica sa marsaluiesc impotriva unora care au un alt zeu imaginar sau sa marsaluiesc impotriva unora care prefera sa se fubipta in cur. ah, de parca n-am altceva mai bun de facut.

Acei oameni nu marsaluiau impotriva religiei musulmane sau contra lui Alah. Oamenii aceia nu mai vor sa le fie incalcate drepturile, vor sa vorbeasca liber si sa isi exprime vointa.  Nu au strigat "jos islamul" ci "vrem ca islamul sa nu ne mai ameninte libertatile".
Primarul comunist din Bruxeles, a interzis mitingul, dar a permis sa se desfasoare mitingurile musulmanilor, in care se striga ca cine se leaga de Alah va fi decapitat, moarte necredinciosilor, ca europa va deveni islamica, bla,bla,bla ".
Eu nu sunt genul de om sa ma duc la mitinguri ( mi-a ajuns pentru inca  5 vieti, la cate mitinguri pentru pace am participat, pe timpul lui ceasca ).
Erau decat 200 de oameni si nu constituiau vreun pericol.  Din partea mea, pot sa demonstreze catr vor, si ei si muslimii si lesbienele si oricine are chef sa o faca.

P.S.
Moso, stai linistit ! :rolleyes:
Nu am dat in mania conspiratiei, caa doar nu ma tampii la batranete  ;)

#29
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006
Asta cu fundamentalistii islamici e buna de adormit copiii. E predicata peste tot doar pentru ca noua modalitate de a tine masele sub control e politica fricii. Recomand calduros The Power of Nightmares. Orice religie are fundamentalistii ei si procentul e infim cam in toate cazurile. Astia islamisti ies in evidenta pentru ca au ramas cu o caruta de arme din anii '80 cand i-a inarmat SUA ca sa-i ajute sa lupte contra URSS-ului.

tomaso, despre fundamentalistii crestini din SUA nu ne zici nimic? Sau aia nu sunt periculosi cand bombardeaza clinicile de avorturi si ameninta doctorii cu moartea? Sau in cazul ala nu e voie sa-i demonizezi ca e ordin pe linie de partid sa le sufli in fund, ca sunt un grup electoral puternic?

Edited by lys3rg0, 17 September 2007 - 12:44.


#30
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 lys3rg0, on Sep 17 2007, 13:42, said:

tomaso, despre fundamentalistii crestini din SUA nu ne zici nimic? Sau aia nu sunt periculosi cand bombardeaza clinicile de avorturi si ameninta doctorii cu moartea? Sau in cazul ala nu e voie sa-i demonizezi ca e ordin pe linie de partid sa le sufli in fund, ca sunt un grup electoral puternic?

Prietene, vrei sa zic ceva si de astia ?
Ok, iti fac pe plac.

Fundamentalistii crestini din SUA sunt niste cretini la fel de mari ca si fundamentalistii islamisti, kurzi, ceceni, hindusi, tamili, irlandezi, etc.
Toti sunt niste dobitoci, in frunte cu aia care le baga tampenii in cap.

Esti multumit ?
Am fost suficient de caustic ?

Edited by tomaso, 17 September 2007 - 12:47.


#31
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Acuma ce sa zic ... asa, din punctul meu de vedere, articolul initial e un pic cam panicard - dar dincolo de asta nu se poate nega ca exista unele tari vest-europene care nu au doar migratie/comunitati de populatie musulmana ci de-a dreptul comunitati musulmane, adesea foarte bine organizate si agresive ...  :confuzzled:

#32
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007
procentele pentru declararea unei epidemii sunt cu mult mai mici decat cele prezentate mai sus prvind ponderea musulmanilor in populatie unei tari europene sau alteia

eu cred ca musulmanii au devenit mult mai vizibili in viata cotidiana a europeanului obisnuit , anyway daca socotesti procentele de mai sus in cifre absolute se poate vedea ca putem vorbi de milioane bune, ceea ce ma face sa cred ca pragul de noninterferenta culturala si sociala a fost depasit demult iar reactiile incep sa apar sub forma prezentata de tomaso sau sub alte forme care deocamdata nu sunt asa vizibile

e clar si fara dubiu ca diferentele culturale sunt speculate de politicieni fara nici o jena - nu mi se pare absolut deloc OK sa interzici un miting de atragere a atentiei asupra unei posibile agresiuni asupra drepturilor de exprimare si in acelasi timp sa permiti un miting de exprimare a unor amenintari clare privind supunerea religioasa ca sa nu mai zic de pedepsele previzionate pentru impotrivire

dar, eu unul nu subscriu teoriei aliantei europeano-magrebiana de contrapunere SUA sau conspiratiei unei societati mai mult sau mai putin secreta in vederea deschiderii portilor Europei catre musulmani, mai degraba as spune ca la nivel de combatere a unor amenintari, dupa ww2 SUA a preluat partea cu folosirea fortei iar Europa a preluat partea soft cu expunerea amenintarii (musulmanii in cazul nostru) la cultura occidentala - asa s-ar explica portile larg deschise pentru acestia (est-europenii nu a fost niciodata o amenintare pentru Europa ba din contra de mai multe ori au fost un scut de protectie impotriva unor invazii) - asa se face ca acum traim esecul Europei in a-i magnetiza la cultura occidentala pe musulmani - acestia si-au dovedit o credinta mult mai puternica in valorile lor traditionale decat au vrut europenii sa inteleaga si sa accepte si asa se face ca si pe strazile europei musulmanii striga aceleasi slogane ca in orice alta maghernita in care se bat cu cineva sau petrec de buna voie

sa nu uitam ca Hitler a aparut sub nasul acelorasi europeni, sa nu uitam ca Stalin avea aceleasi planuri numai ca i-a luat-o primul inainte, iar daca mai scotocim un pic mai gasim cate ceva - ce vreau eu sa spun este faptul ca europenii au un fel al lor de a face politica tinand ochii inchisi sau fiind prea creduli - de aceea o spun inca odata ca au dat gres cu planul lor de a-i transforma pe musulmani in adeptii societatii occidentale

in situatia in care good guy a dat gres nu mai ramane decat ca bad guy sa scoata pusca si sa le bage mintile in cap celor care ameninta stilul de viata occidental - stilul invartirii banului cu viteza luminii si al consumului fara grija fata de resurse fata de confortul dat de sloganul "noi suntem destepti si educati ei sunt prosti si necivilizati",....

de aici se poate inventa orice - si terorism si supunere, si prietenie si dusmanie cum de altfel se si intampla

o singura intrebare ramane totusi - cat de departe se va merge pana la urma?

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

procentele pentru declararea unei epidemii sunt cu mult mai mici decat cele prezentate mai sus prvind ponderea musulmanilor in populatie unei tari europene sau alteia

aici vorbim de oameni, nu de virusi si alte epidemii. din milioanele alea de musulmani, poate ca sint citeva sute sau mii care sint radicali sau fanatici, restul sint cit se poate de normali. deci nu e vorba de nici o epidemie

#34
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Mosotti, on Sep 17 2007, 15:32, said:

poate ca sint citeva sute sau mii care sint radicali sau fanatici,

Ai vazut cat rau pot face 19 inarmati cu cuttere - darmite unii cu arme de distrugere in masa . Uneori ma intreb cum e posibil sa existe atata naivitate dupa atacurile teroriste intamplate ...

#35
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
Tomaso are dreptate. Si uite asa Europa va deveni o pepeniera de teroristi, scoliti in universitatile cele mai bune si gata oricand sa fie inconjurati de fecioarele promise de catre Allah. Si pentru cei care nu sunt de acord cu mine, ii rog sa imi spuna de unde proveneau si unde locuiau atentatorii actelor teroriste  din ultimii 2 ani, comise in Europa ??

#36
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005

 cartman_sp99, on Sep 17 2007, 15:59, said:

Tomaso are dreptate. Si uite asa Europa va deveni o pepeniera de teroristi, scoliti in universitatile cele mai bune si gata oricand sa fie inconjurati de fecioarele promise de catre Allah. Si pentru cei care nu sunt de acord cu mine, ii rog sa imi spuna de unde proveneau si unde locuiau atentatorii actelor teroriste  din ultimii 2 ani, comise in Europa ??


Uite de unde proveneau , hai sa-i terminam pe toti  <_<


Atentie interzis minorilor ipocritilor si/sau persoanelor sensibile !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate