Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

[cum] sa fiu atragator pentru fem...

Share imagini iPhone HEIC?

xiaomi se blocheaza
 Carbonaut, not great, not terribl...

Amplificare semnal GSM

Oneplus 10T

Va doriți revenirea tramvaielor p...
 Ce inseamna "modificare publi...

Alegere laptop dintre variantele ...

Constructie bicicleta electrica

Exponometru extern si obiectiv de...
 Izomeri

Recomandare TV

Prostamin forte - bun la ceva?

eroare in Windows Server
 

Cu ce putem inlocui antinevralgicul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,417
  • Înscris: 22.09.2003

 chilly willy, on Sep 29 2007, 10:19, said:

mai baieti , daca nu sunteti doctori , de ce aberati online?Metamizolul are intr-adevar risc de agranulocitoza dar riscul e cam 1 / 31000 !
Zi-i si aluia 1 din 31000 care o face ca riscul era oricum mic, si sa nu-si faca probleme.

#38
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 LoveDemon, on Sep 29 2007, 10:48, said:

Zi-i si aluia 1 din 31000 care o face ca riscul era oricum mic, si sa nu-si faca probleme.

Nu exista medicamente netoxice , nici macar conservantii si colorantii din alimente nu sunt netoxici. Pentru orice exista un raport risc / beneficiu.In SUA 1/7000 oameni mor anual din cauza accidentelor rutiere si cam 1 / 24000 moare din cauza intoxicatiilor alimentare. Ar trebui sa li se spuna si lor ca mancatul si mersul cu masina sunt cam periculoase si ar trebui evitate si mancarea ar trebui vanduta cu prospecte in care sa scrie la ce riscuri se expun oamenii consumand conservantii si colorantii respectivi .  :lol:

Edited by chilly willy, 29 September 2007 - 11:22.


#39
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 ploiesteanu, on Sep 14 2007, 15:11, said:

Acest medicament produs de Sicomed a ajuns la un pret mult mai mare decat medicamentele straine cu aceleasi compozitie. Cu ce il putem inlocui ?


Eu îți recomand Solpadeine efervescentă.

Să analizăm un pic compozițiile celor două:

Antinevralgic:  acid acetilsalicilic 250 mg, cafeina 20 mg si paracetamol 150 mg.

Solpadeine: paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg

Buuun. De ce recomand Solpadeine? Deoarece deși are cam aceeași compoziție, Solpadeine efervescentă este mult mai ușor asimilitată de către organism și plus de asta riscurile de a ataca stomacul sunt reduse, față de antinevralgic.

Eu le-am încercat pe ambele deoarece sunt predispus la nevralgii, având o sensibilitate mare la curent și pot spune că Solpadeine este mult mai rapidă ca efect.

Oricum, la ambele, este recomandat a se citi cu atenție contraindicațiile și efectele secundare. Eu unul nu am avut probleme sincer :)


Mai multe despre Solpadeine găsești AICI

#40
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 02.10.2006
Mersi, o sa-l incerc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate