Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

cea mai potrivita banca pentru ce...

La multi ani @liviu_np!

Opel Insignia sau Renault Talisman
 Parintii si cariera copiilor - ca...

Stand up sau autoironir,concetate...

Antene gsm Medgidia

Criza alimentara, criza apei, cri...
 achizitie auto nou de la dealer

Contor trifazic/pompa de caldura

Prima masina - 0 experienta la vo...

e-distributie Muntenia s-a "m...
 Livrare Hyundai i30 2022 cu DCT

Brother - Eroare scanare A9

Achizitie auto

Procedura Preschimbare nr verzi p...
 

Cu ce putem inlocui antinevralgicul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,417
  • Înscris: 22.09.2003

 chilly willy, on Sep 29 2007, 10:19, said:

mai baieti , daca nu sunteti doctori , de ce aberati online?Metamizolul are intr-adevar risc de agranulocitoza dar riscul e cam 1 / 31000 !
Zi-i si aluia 1 din 31000 care o face ca riscul era oricum mic, si sa nu-si faca probleme.

#38
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 LoveDemon, on Sep 29 2007, 10:48, said:

Zi-i si aluia 1 din 31000 care o face ca riscul era oricum mic, si sa nu-si faca probleme.

Nu exista medicamente netoxice , nici macar conservantii si colorantii din alimente nu sunt netoxici. Pentru orice exista un raport risc / beneficiu.In SUA 1/7000 oameni mor anual din cauza accidentelor rutiere si cam 1 / 24000 moare din cauza intoxicatiilor alimentare. Ar trebui sa li se spuna si lor ca mancatul si mersul cu masina sunt cam periculoase si ar trebui evitate si mancarea ar trebui vanduta cu prospecte in care sa scrie la ce riscuri se expun oamenii consumand conservantii si colorantii respectivi .  :lol:

Edited by chilly willy, 29 September 2007 - 11:22.


#39
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 ploiesteanu, on Sep 14 2007, 15:11, said:

Acest medicament produs de Sicomed a ajuns la un pret mult mai mare decat medicamentele straine cu aceleasi compozitie. Cu ce il putem inlocui ?


Eu îți recomand Solpadeine efervescentă.

Să analizăm un pic compozițiile celor două:

Antinevralgic:  acid acetilsalicilic 250 mg, cafeina 20 mg si paracetamol 150 mg.

Solpadeine: paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg

Buuun. De ce recomand Solpadeine? Deoarece deși are cam aceeași compoziție, Solpadeine efervescentă este mult mai ușor asimilitată de către organism și plus de asta riscurile de a ataca stomacul sunt reduse, față de antinevralgic.

Eu le-am încercat pe ambele deoarece sunt predispus la nevralgii, având o sensibilitate mare la curent și pot spune că Solpadeine este mult mai rapidă ca efect.

Oricum, la ambele, este recomandat a se citi cu atenție contraindicațiile și efectele secundare. Eu unul nu am avut probleme sincer :)


Mai multe despre Solpadeine găsești AICI

#40
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 02.10.2006
Mersi, o sa-l incerc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate