Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Reclame stupide

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#1
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Deci respectiv, ce se intampla? Inevitabil, ma mai uit din cand in cand la televizor, cand am timp, uneori prind filme sau documentare destul de interesante, la care nu am acces in format DVD, normal - sau sub vreo alta forma.
Asta ca sa nu mi se sara-n cap sa inchid televizorul daca nu-mi place.
Si in final exista reclame extrem de reusite, pe care uneori le admir, fiind extrem de interesat de fenomenul advertising, insa nu vreau sa discut despre alea, ci sa-mi fac publica repulsia chinuitoare pt unele creatii publicitare absolut tampitoide si stupide pana la insuportabil.
Asa incat atunci cand mi-e lumea mai draga si cu perceptia mai ciulita inspre tubul TV-ului, de unde mi se derula pana de curand un documentar/film/emisiune mai rasarite, apare abrupt de exemplu Magda Catone - pe care de altfel n-o suport, dintr-o antipatie ciudata pt care ma simt un pic vinovat - intr-o reclama absolut jenibila la un detergent oarecare, cu glasul ei pitigaiat de mahalagioaica cusurgioaica - oricat de joviala si de haioasa ar poza ea - cu care reuseste sa-mi ridice adrenalina in cap si mi se infinge ca un cui inrosit in creier, care se mai si invarte sadic, sarcastic, impasibil si implacabil.  :curse:  :rantcurse:

"AAAAaaaa, Alexandruuuuu, proaspat tras in ciocolaaaataaaaaa....." :ciocan: :wallbash:
"Va mananca mama pe-amandoi!"
A propos, care mama, daca ala e vizibil un barbat?... Mama ar fi Magda Catone? Ca atunci asta suna cam a amenintare.
Vrea sa-l manance el - si se simte mama??... :wallbash:
O reclama absolut cretina, creativii de la firma aia - nu dau nume - si-au batut joc de brand. Poate meritau.
Ca sa nu mai zic de idiotenia unor spoturi la A***a (bautura racoritoare) care parca-s facute pt incapacitati - dincolo de targetul lor in mod clar conturat in zona ziliera/necalificata/boschetareasca, unde era si normal sa se orienteze avand in vedere tandemul calitate-pret al bauturii.

Insa pe astia i-as mai ierta, dar pe Magda Catone si pe intreg spotul ala cretin, de la conceptie pana la jocul actorilor, parca tot i-as lua la ochi prin vizorul AG-ului, doar doar n-oi mai da bot in bot cu ei pe teveu.
Mai aveam eu ceva de spus si despre un anumit stil de a juca, absolut nenatural dramatic, ingrosat, exagerat de teatral si penibil - vorbesc de actori din generatia veche - in care ghicesti impanate obsesia pt modelul geniului eminescian, pustiu si neinteles (chiar daca rolul e al unui simplu strungar intr-o uzina, el este strungarul absolut coerent, corect, dramatic, intelept si neinteles) cu o oarecare repeziciune agresiva a replicilor, pronuntate de obicei in cascada si fara urma de ezitare, cu o dictie perfecta, neteda si rotunda, chiar daca personajul nu e decat un biet portar sau o batranica de la tara.
In fine, discutia e mai lunga si se indeparteaza de subiect.

Va enerveaza pana la paroxism o reclama? Care?
Poate-mi intelegeti in felul asta durerea.
Iertati disperarea.

:madanimated:  :death:

#2
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Aia la iaurt Tdanu(asa se scrie?) cand baga un copil in dansu' iaurt si isi aduce aminte de ma-sa.  :death:

#3
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Reclama noua la BCR, "domnul ar dori un acel buchet de flori; dar cum v-ati dat seama?; hehe, cutia de cadouri si verigheta v-au dat de gol" :death:

#4
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Exact - o omisesem pe aia (de fapt pe multe altele ;)).
Ma asteptam la un spot mult mai inspirat si mai atragator de la prima banca din Romania, mai ales cu ditamai actionarul majoritar austriac.

Desi creatiile publicitare la detergenti de obicei iau premii la stupiditate - inevitabil - mai mentionez si reclama la Ziua, un absolut nereusit si nefericit spot, creat pe principiul laudabil de altfel anti-tabloid/pro-construcitv/optimist, facut probabil la repezeala, neglijent, de la concept pana la executie - si in final cu totul hilar. Pana si prezentatorul de stiri e imbracat ca si cum ar fi scos de la o bere cu baietii sau din parc - judecand dupa imbracamintea casual, total improprie unui stirist, de obicei imbracat business. Etc. Plus ideea in sine, care e cum am spus, rizibila.
Enervanta prin profilul stupid/ironic-amar al conceptului.

PS - nu pot sa ma abtin: nu ati observat si voi ca valoarea/calitatea creatiilor publicitare din Romania a scazut dramatic in ultima vreme, de la concept pana la executie?...
Care sa fie oare explicatia? Or fi emigrat oare toti creativii de valoare la statiile agentiilor mari din Vest?...
Care-i treaba?

#5
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Mai există un topic de genul.
Ca să și răspund. Cele mai proaste reclame: cea cu Magda Catone, cea cu BCR și toate reclamele de la Orange :)

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Daca imi permiteti...

Cea mai mare tampenie de reclama, care ma chinuie ingrozitor de un an de zile, este reclama la Petrom Service difuzata pe Realitatea TV si TMCTV. Ruleaza de un an de zile de cel putin 50 de ori pe zi.
Pur si simplu ma oripileaza cand aud fundalul sonor. Eu nu inteleg cum o companie care se da foarte rotunda nu isi poate face si un alt spot...
E ca picatura chinezeasca.

NU Stiu ce sa mai fac, am incercat sa imi exprim nemultumirea pe site-ul www.tmctv.ro si bineinteles ca nu a apartut pe site. Apar numai acelea cu "sunteti cei mai buni si cei mai tari!" Am mai trimis ocazional mail-uri la diferite emisiuni, dar parca nimeni nu aude.

Edited by floraur, 13 September 2007 - 20:58.


#7
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 11.10.2006
Aia cu adezivul dentar - chiar ca-ti vine sa faci tandari televizorul cand iti apare brusc intr-un program interesant.
Enervante sunt inserturile acelea cu (P) in mijlocul actiunii, indiferent ce contin - mai tineti minte pe otv in 2004 cand a fost cutremurul ala, bagau aia fara preaviz reclama la vodca cu gheata care se sparge.
INdiferent ca o reclama e proasta sau supebuna, isi atinge scopul, generand discutii pe marginea ei; poate fi si o rmapa de lansare a produsului la care se face reclama: "Ce reclama proasta au facut la produsul x !! Produsul X ? e chiar foarte bun, il recomand..."
:D  Daca isi sparge careva televizorul din cauza publicitatii, macar lipiti-l dupa aia cu adezivul ala dentar, ca tine mai ceva decat picatura@co !!!  :D :D  ... Publicitatea ce sa-i faci..."

Nu prea m-am mai uitat asa ca reclamele ma calca doar tangential pe nervi - nu prea mai ai ce vedea interesant.

Nu numai la noi sunt stupide ci si prin alte zari au specimenele lor.

#8
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Aia cu iaurtu Tnuva si aia cu Juicy Fruit <_<

#9
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
..ma simt nevoit sa mentionez de la bun inceput ca nu prea ma uit la televizor.. sta acolo sa se aseze prafu' pe el :D
dar din cand in cand il mai aprind pt o stire, cand ma leg la sireturi inainte sa ies din casa, dimineata cand imi aduc aminte de cum ghicea Neti Sandu in stele ca Mama Omida-n carti si ghioc etc
bon, sa nu deviez..
dragii mei co-forumisti.. se pare ca reclamele la noi sunt exclusiv de doua feluri: exagerat de tampite sau geniale  ..si asta in proportie de 99% si respectiv 1%  (damn, acum realizez ca asta reprezinta cam principalul motiv pt care nu ma uit la tembelizor!! in fine..)
so, printre ultimele vizionate, am remarcat-o p-aia cu ceva banca, atunci cand angajatii se-arunca sa le prinda "multumesc"-urile clientilor in ceva borcan de muraturi.   ..like WTF??? not even funny!!
si ma ingrozesc cand aflu ce sume se cheltuie pe realizarea unor sporturi publicitare de toata jena.. gen 007-wannabe Wembley ..dom'soara agent, da-mi cheia, arnca-ti pda-ul din masina, etc etc  ..cheesy

pe de-alta parte, exista reclamele facute c-un buget asemanator bunii mele cand merge la piata
iar aici mentionez SINGURELE spoturi publicitare romanesti ADEVARATE: reclamele cu Dorel de la "Unirea" (ORICARE din ele.. mai ca nu ma faceau sa cobor sa-mi iau o posirca d-aia) si cu "ala micu' de respira greu" de la "Altex"  ..it STILL cracks me up

le: ..mai adaug in lista celor cu buget de austeritate si oarecum-reusite p-aia cu "crezi c-o va......?"   ..mi-a dat berea pe nas cand am vazut-o prima oara

Edited by s1nn0cence, 13 September 2007 - 21:33.


#10
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 floraur, on Sep 13 2007, 21:57, said:

Daca imi permiteti...

Cea mai mare tampenie de reclama, care ma chinuie ingrozitor de un an de zile, este reclama la Petrom Service difuzata pe Realitatea TV si TMCTV. Ruleaza de un an de zile de cel putin 50 de ori pe zi.
Pur si simplu ma oripileaza cand aud fundalul sonor. Eu nu inteleg cum o companie care se da foarte rotunda nu isi poate face si un alt spot...
E ca picatura chinezeasca.

Cata dreptate ai...am dormit anul trecut (cateva zile) cu tv-ul dat pe realitatea, m-a marcat sunetul ala, si acum il aud in cap. :)

#11
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Cu muzica aia stranie de filme horror??? Daaaa....exasperanta! :wallbash:

Edited by Curcubitaceu, 13 September 2007 - 21:54.


#12
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
e spalat cu BONUX natura cu levantica si Ylang Ylang si MOLACA

nu stiu cum CNA permite asemenea reclame

*MOLACA=MOT LA CA**T

Edited by crysty2k5, 13 September 2007 - 22:09.


#13
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Ca un iubitor de reclame inteligente ce sunt, declar cu mana pe inima ca urasc toate reclamele care folosesc sub orice forma cuvantul "NOU(L)".

#14
infinity_girl

infinity_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.02.2007
Reclamele alea la orbit de'ti vine sa versi cand le vezi. Una, cand mananca ala mancarea cainelui. :puke: Si aia cand o tipa are o gramada de vase de spalat si ce se gandeste ea sa faca? Ia frumusel o bucata de paine si strange toata grasimea aia scarboasa de pe vas si, ghici ce? da, o mananca. Sa nu versi in fata televizorului? :confuzzled:

#15
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
daaang!!!  :fear:  :fear:   *puke
..ce bine ca nu le-am vazut p-astea :naughty:

#16
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
Iaurtul se cheama Tnuva :). Tampita e si reclama de la sucul :huh: Souplesse.

#17
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
O reclama mai veche, la danone: "Sotul meu, bla bla, ce de energie are .. copchilul, la fel (ca mananca iaurt) .. iar eu, pe langa mama, SINT SI FEMEIE !!" :o .
Aia la BCR. cretinoida. "Cutia de cadou si verigheta aproape noua v-au cam dat de gol" . Lasa - neeeee!
Alea cu dintii sensibili : "Pacientii descriu durerea ca fiind acuta, sau spun pur si simplu: Ma dor dintii!  "  :lol:

Mai am, da sa-mi aduc aminte!


Aaa, am uitat:
Geniala reclama la un provider net, habar n-am care:
"Pe net poti sa fii oricine vrei tu!!".  Mesaj indobitocitor. Nu iesi, nu socializa, mai bine ascunde-te in spatele unui nick si spune prostii, da-te drept cine vrei bla bla. Pe net poti sa fii smecher, chiar daca in realitate esti un frustrat nerealizat si agorafob.

Edited by nile, 14 September 2007 - 09:57.


#18
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
reclamele noi de la cec sunt super .. le caut de ceva timp sa rad oleak da nu le gasesc  <_<
poate ma ajutati voi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate