Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Transfer Credit la Cartela COSMOTE

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003

View Postfuji, on Jan 7 2008, 23:42, said:

Pai si astia sunt atat de inapoiati incat nu pot seta un mesaj de avertizare in locul "444 SERVICE UNAVAIBLE"...nu cred ca nu am dreptul de a face transfer. Am incarcat o cartela si de pe ea am incercat sa fac un transfer pe alta.


Daca consideri ca esti ok din toate punctele de vedere nu ai decat sa suni la RC si sa le spui of-ul!
Succes :thumbup:

#38
Ram0na

Ram0na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2008
Eu am abonament la cosmote si am incercat sa transfer credit , dar cand trebuie sa confirm imi cere nu stiu ce parola. stiam k trebuie sa apelez *444*1# dar nu merge. Stie cineva dc? sau ce trebuie sa fac?

#39
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View PostRam0na, on Dec 16 2008, 13:56, said:

Eu am abonament la cosmote si am incercat sa transfer credit , dar cand trebuie sa confirm imi cere nu stiu ce parola. stiam k trebuie sa apelez *444*1# dar nu merge. Stie cineva dc? sau ce trebuie sa fac?
La abonament daca vrei sa incarci credit pe o cartela trebuie sa apelzi 135,si sa urmezi meniul.Parola aia reprezinta ultimele 6 cifre din CNP-ul titularului de contract.

#40
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Eu am fost "victima" unei tentative de frauda prin telefonul mobil acum o saptamana pe faza asta cu incarcatul cartelei.
M-a sunat unul si s-a recomandat ca fiind de la Cosmote.
Mi-a spus ca firma face promotii si ca o sa beneficiez de o reducere de 50% la abonament pe urmatoarele 6 luni + 2000 minute in retea gratuit.
Nu se auzea foarte bine (eram intr-un taxi). L-am pus sa repete de cateva ori.
La sfarsit omu' m-a rugat sa-i dau niste date personale ca sa ma verifice.
Mi s-a parut un pic ciudat si l-am intrebat de ce ? Ca doar el m-a sunat, nu eu.
Mi-a dat o scuza care mi s-a parut plauzibila : multi oameni fac contracte de telefonie pentru prieteni si rude. Vroia sa fie sigur ca sunt eu.
Ok. I-am dat numele si ultimele 6 cifre din CNP.

Dupa aia mi-a cerut sa fac ceva ce mi s-a parut ciudat. Sa tastez un cod pe telefon pentru activarea ofertei. :-)
I-am spus ca nu pot acum ca sunt in masina si l-am rugat sa ma sune un pic mai tarziu.
Ce mi s-a mai parut ciudat la el a fost faptul ca in spatele vocii care se straduia sa para oficiala, simteam o voce de cocalar si un accent de mahala.
Mi s-a mai parut ciudat ca imi aparea numar de Cosmote, dar privat.
Am sunat la Cosmote si cei de acolo m-au lamurit ca ultimele 6 cifre din CNP sunt parola implicita atunci cand vrei sa transferi credit pe o cartela, dar mi-au dat asigurari ca respectivul nu poate face transferul decat daca bag eu combinatia magica (doar de pe SIM-ul meu merge).

Ce credeti ?
Ma suna cocalarul ceva mai tarziu.
Eu amabil, ca sa vad unde vrea sa ajunga.
Si imi cere sa dau telefonul pe speaker ca sa pot baga codul in timp ce vorbeam cu el.
I-am zis ca vreau sa il scriu mai intai, ca nu pot, ca nu am speaker.
Cocalarul a insistat . Cand a vazut ca nu vreau a cedat.
Mi l-a spus, si evident era codul prin care ii incarcam lui 5 euro. Era ceva de genul :
*444*5*0766123456 (nu mai imi amintesc numarul de telefon)
Si-a dat seama marlanul ca o sa recunosc ultimele cifre din cod ca fiind numar de telefon si s-a justificat cu ceva de genul : trebuie bagat si numarul nostru de telefon ca asa e codul.
Evident ca l-am injurat, iar marlanul nici nu a mai stat la discutii. A inchis instant.

Probabil ca daca bagam codul asta, ma puneau sa bag si parola de confirmare (ca doar le dadusem cele 6 cifre din CNP).
Ei aveau nevoie de cele 6 cifre de CNP ca sa mi le poata dicta rapid.
De ce ma puneau sa-l tastez direct pe mobil si nu ma lasau sa il scriu pe hartie? Ca sa nu-mi dau seama de combinatie. Pe ecranul mobilului se vad altfel numerele lungi. Oricum, el cand a dictat codul , a grupat numerele in asa fel incat sa nu-mi dau seama. Dar eu avandu-l pe hartie am inteles cam cum stau lucrurile.

Morala: fiti atenti cu cine vorbiti la mobil si ce va cere sa faceti.

Edited by katran, 18 December 2008 - 11:51.


#41
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Numarul de telefon de pe care s-a incercat fraudarea este : 0764.810.953
Presupun ca nu are nici-o relevanta; probabil ca nemercii aia il schimba periodic.

#42
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postkatran, on Dec 18 2008, 11:47, said:

Mi s-a mai parut ciudat ca imi aparea numar de Cosmote, dar privat.

Is o groaza de banditi ce incearca astfel de escrocherii.

Totusi ce inseamna chestia asta ce apare mai sus? Iti aparea prefixul dar nu vedeai restul numarului?

#43
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007

View Postvasilis, on Dec 18 2008, 15:28, said:

Is o groaza de banditi ce incearca astfel de escrocherii.

Totusi ce inseamna chestia asta ce apare mai sus? Iti aparea prefixul dar nu vedeai restul numarului?
exista posibilitatea ca din aplicatia Cosmote sa nu iti apara ultimele cifre ale numarului de telefon,chestie valabila la abonamente si la cererea expresa a clientului

Dar ma indoiesc ca tipul avea abonament

#44
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postvasilis, on Dec 18 2008, 15:28, said:

Totusi ce inseamna chestia asta ce apare mai sus? Iti aparea prefixul dar nu vedeai restul numarului?

Nu, imi aparea numele complet : 0764.810.953
Cand am spus ca e numar privat m-am referit la faptul ca atunci cand primesti mesaj sau telefon de la Cosmote iti apare 1234 sau 1818.
Ori asta care m-a sunat era numar privat, adica se vedea clar ca apartine cuiva si n-are nici-o legatura cu Cosmote-ul.
Evident ca e numar de cartela.

Cosmote-ul mi-a spus ca nu are voie sa imi ofere date despre numarul respectiv.
Ar fi trebuit sa depun o plangere la politie, apoi politia ar fi contactat Cosmote-ul.....
Mi se pare ca e un pic de birocratie aici.

#45
drgsmax

drgsmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.01.2007
am o cartela cosmote credit avea pe ea ~ 19 $ ,valabilitate credit pana in 08.2009 creditul s-a consumat, ramane aceeasi valabilitate chiar daca incarc cu 3 $.se poate incarca de pe un abonament am vazut pe site-ul lor,telefonul e undeva in provincie la o bunica si vreau sa-l reincarc cum am specificat de pe abonament pe cartela, dupa ce reincarc persoana care are telefonul pe cartela nu trebuie sa mai faca alte operatiuni la telefon( nu de alta daar nu se pricepe.)ms astept raspuns rapid daca se poate  :bouncey:

#46
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdrgsmax, on Dec 19 2008, 20:49, said:

am o cartela cosmote credit avea pe ea ~ 19 $ ,valabilitate credit pana in 08.2009 creditul s-a consumat, ramane aceeasi valabilitate chiar daca incarc cu 3 $.se poate incarca de pe un abonament am vazut pe site-ul lor,telefonul e undeva in provincie la o bunica si vreau sa-l reincarc cum am specificat de pe abonament pe cartela, dupa ce reincarc persoana care are telefonul pe cartela nu trebuie sa mai faca alte operatiuni la telefon( nu de alta daar nu se pricepe.)ms astept raspuns rapid daca se poate  :bouncey:
Teoretic ar trebui sa ramana valabilitatea.Daca incarci dupa abonament utilizatorul cartelei nu trebuie sa mai faca nimic,doar primeste un sms ca a primit x credit pe cartela.

#47
fastbot

fastbot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.07.2003
Am incercat sa incarc o cartela de pe abonamentul meu (sunt abonat de peste un an)... surpriza....maxim 5 euro pot incarca. Am sunat la RC si mi-ai zis ca in functie de facturi, etc se calculeaza. Si nici nu pot eu sa ridic limita la 10 euro. Au zis sa trimit reclamatie la ei. Mda... :mellow:

#48
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am si eu o intrebare legata de transferul de credit: care este valabilitatea creditului transferat, in cazul in care nu este folosit?  Stiu ca la Orange daca primesti, sa zicem, 3 euro si nu ii folosesti intr-un anumit interval de timp, ii pierzi...

Deci atentie, nu intreb cu cate zile prelungeste valabilitatea creditului, ci la durata de "viata" a creditului transferat, in cazul nefolosirii lui.

#49
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Dar de pe abonament cum pot trimite?

#50
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
http://www.cosmote.r.......4&ns=-10000

#51
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Mersi.
Bine de stiut...

Quote

Pentru noii abonați COSMOTE, în primele 4 luni de la momentul activării contractului, valoarea totalǎ a reîncărcarilor  pe care le pot realiza intr-o perioadǎ de facturare va fi de 3 euro. Începând cu cea de-a 5 a lună de facturare, valoarea totală a reîncărcarilor  admise poate crește în funcție de media facturilor precedente.


#52
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
se poate transfera credit de pe o cartela daca nu a fost reincarcata niciodata? daca da exista o anumita perioada dupa care se poate transfera sau imediat ce a fost activata?

#53
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
http://www.cosmote.r...o...0&ns=-10000

#54
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Se poate reincarca o cartela Cosmote de pe un abonament Cosmote? Daca da, cum? :unsure:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate