Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ciocan rotopercutor

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View PostClovis, on Sep 21 2007, 18:17, said:

Preturi nu cunosc ca sa pot da. Eu am facut toata treaba prin casa la amenajare cu un Einhell de 2 milioane. Am dat gaura pt hota, gauri pt doze de priza, am spart sapa, am gaurit betonul pt a muta bateria de la cada, am pus plinta la parchet, cu alte cuvinte l-am folosit la greu si pe ciocan si pe bormasina. Nu s-a stricat (inca) dar daca se va strica o sa-mi cumpar un rotopercutor profesional Hitachi (cca 5oo ron la Brico). De ce Hitachi ? Pentru ca dupa ca am ars un flex de 800 W  Einhell la taiat perete de beton, am cumparat unul Hitachi profesional de 750 W (parca) disc 125 cu care am taiat in continuu 2 ore la beton fara ca macar flexul sa se incalzeasca. Oricum am citit pe forum ca Bosh-urile cera se vind prin magazinele de amenajari ar fi facaturi. Nu stiu ce sa zic dar dac iti cumperi bosh macar cumpara-ti de la reprezentanta si ia unul profesional (albastru)
Salut,
Incerc sa fac o paranteza la ceea ce spui tu,Hitachi e bun si sint si altele dar orice marca ai folosi la modul de lucru al romanilor tot se strica "am cumparat unul Hitachi profesional de 750 W (parca) disc 125 cu care am taiat in continuu 2 ore la beton fara ca macar flexul sa se incalzeasca"....De aia se strica! Orice masina este calculata pentru a fi utilizata cu pauze,la romani nu,ea trebuie sa mearga ca deaia doar se numeste scula profesionala. Orice scula o folosesti cu grija,o cureti de praf dupa utilizare,o ungi si mai ales o mai lasi putin din mina sa mai "respire", doar asa o vei avea mult timp.
@+,bibicu5

#38
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
In primul rand trebuie sa stii foarte clar pt. ce vrei sa folosesti scula si apoi sa cauti performantele de care ai nevoie la aparetele existente pe piata. Daca vrei sa dai cateva gauri pe an (pot fi si 100) du-te la cel mai apropiat supermarket si ia noname-ul cu cei mai multi wati si vei fi multumit. Daca vrei sa o folosesti la modul profesional, deci sa dai peste 100 de gauri intr-o zi cauta pe net ca sunt situri care fac teste si te vei lamuri mai bine citind atent acele rezultate, iata un exemplu: http://www.toolsofth...e...00&artnum=1 . Foloseste ca string de cautare 'drill', 'rotary hammer', 'chipping hammer' de ex. si vei gasi sigur ce doresti, totul depinzand de cat esti dispus sa investesti.
Despre discutia cu marcile cele mai bune pot sa spun ca asa ceva nu exista. Exista modele bune si mai putin bune si firme la care merita sa cumperi si cu care nu vrei sa te-ncurci. Nu pot sa spun ca sunt profesionist in materie dar am lucrat o vreme in tarile calde (USA) in constructii si am folosit si masini de gaurit la modul profesional. Din experienta personala si a cunoscutilor pot sa spun ca scule ca lumea poti gasi la : DeWalt (Black & Decker), Metabo, Hilti, Makita (nu tine cont de ordinea in care le-am scris). Bosch nu este o optiune (nu te poti baza pe ele), cel putin in State nu cunosc pe nimeni care sa (mai)riste cu Bosch deoarece a ti se strica scula inseamna sa pierzi timp si implicit bani. In plus ce Bosch gasesti aici au exact aceeasi calitate ca nonamele, doar pretul difera. Intamplarea faca ca am si desfacut una defecta cumparata de aici si pot sa-ti spun ca axul nu e pe rulmenti ci pe lagare asa ca judeca singur. Probabil ca cele mai bune de la ei fac ceva treaba dar cine s-a ars cu o firma nu mai risca a doua oara cu aceeasi (si Doamne multi s-au fript cu Bosch).
Eu folosesc acum un Black & Decker 650 W pentru chestii usoare si pentru treburi serioase Metabo UHE 28 Multi 1010 W (pe care ti-o recomand cu caldura),care este cea mai versatila masina de gaurit de care am auzit (tot cautand pe net) avind 2 mandrine interschimbabile intr-o secunda, una clasica si una SDS , a si luat in 2002 premiul pt. c. m. buna masina de gaurit cu percutie mecanica. Era unu' care 'se abera' p-aci ca Metabo e de bricolaj dar probabil a avut de lucru cu masinile de gaurit cat am avut eu cu tehnologiile nucleare.

#39
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
"Era unu' care 'se abera' p-aci ca Metabo e de bricolaj dar probabil a avut de lucru cu masinile de gaurit cat am avut eu cu tehnologiile nucleare."
Ala care se abera pe aici sustine faptul ca Metabo nu se gaseste pe piata sculelor PRO in Franta si mai sustine ca in firma sa(instalatii termice,sanitare,solare,etc)nu foloseste decit scule care merita si si-au facut proble pe piata sculelor...Nu cumpar decit Hilti,Hitachi,Makita. Sint scumpe,nu-s pentru toate buzunarele dar dupa cum spuneai,sa se strice scula in timpul lucrului si ziua de lucru e terminata.
PS. Ca o paranteza pentru tine, am agrement pentru suduri in tehnica nucleara,sic.

#40
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
Eu nu  :lol: !
Si culmea ca Metabo asta e chiar din buricu' Frantei, recte din Paris ! Sfatul meu e sa intri pe situl Metabo si apoi povestim daca crezi ca mai e cazul !

#41
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postciad3d, on Sep 23 2007, 18:27, said:

Eu nu  :lol: !
Si culmea ca Metabo asta e chiar din buricu' Frantei, recte din Paris ! Sfatul meu e sa intri pe situl Metabo si apoi povestim daca crezi ca mai e cazul !
Tu chiar esti Gica Contra,nu intelegi ca in Franta nu au reusit sa intre in reteaua PRO? Metabo exista pe piata Supermarketurilor de bricolaj.Nu mai crede tot ce este scris si chiar daca ei se gasesc pe aceasta piata sint mai mult decit nesemnificativi,eu unul nu i-am gasit la nici un furnizor PRO. Nu tin sa te contrazic vreau doar sa-ti expun cum stau lucrurile pe piata franceza pentru ei.

#42
ciad3d

ciad3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2006
Moshule, tu da-i-nainte cu piata franceza pro care n-are chiar nici o relevanta ca noi tot in romanica avem treaba. Daca pentru tine o firma nu-i pro, lasa-ma pe mine si pe restu' lumii sa avem alta opinie. Multzam !

P.S. - Te rugasem sa consulti situl sa vezi cam ce produc, puteai sa vezi si alte pareri pe alte situri de oameni care cu asta se ocupa, deci sunt 'pro'. Se pare ca nu ai avut 'timp'. Imi pare rau.

Edited by ciad3d, 23 September 2007 - 22:02.


#43
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Postciad3d, on Sep 23 2007, 21:59, said:

Moshule, tu da-i-nainte cu piata franceza pro care n-are chiar nici o relevanta ca noi tot in romanica avem treaba. Daca pentru tine o firma nu-i pro, lasa-ma pe mine si pe restu' lumii sa avem alta opinie. Multzam !

P.S. - Te rugasem sa consulti situl sa vezi cam ce produc, puteai sa vezi si alte pareri pe alte situri de oameni care cu asta se ocupa, deci sunt 'pro'. Se pare ca nu ai avut 'timp'. Imi pare rau.

Consultasem site-ul....
Si Dacia este masina....daca intelegi ce vreau sa spun!

#44
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 06.03.2006
Producatori de scule "high end" pe lumea asta ar cam fi: Festool, Bosch, Hilti, Fein, Makita, Mafell, FLEX, Metabo, Milwaukee Tools, DeWalt. Acum fiecare are pareri, dar toate sunt foarte bune. Nu va mai certati.

#45
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007
Chiar sunt curios pana la urma ce scula a luat ....
eu mergeam pe 2-26 de la bosch ... dar depinde si la ce imi trebuie ...

am vazut o echipa de constructori care aveau un bosch albastru' nu stiu ce serie era si un stern de 1000 si ceva de W....cumparate de de 2 ani ...si mergeau la fel ...

si exact ca si cel care zicea "la romani ---2 ore mers incontinu" si ei faceau la fel ....10 gauri una dupa alta ...fara pauza ...curgea vaselina din mandrina la sfarsit ....da sunt scule care isi scot banii ...1000 ron ...nu se compara cu 200 ron ...ca si calitate vb ...dar pana atunci nu au avut probleme ....

Eu la firma am ramas in pana cu taiatul fierului ocazional (adica pe afara , mici ajustari,  (firma de confectii metalice)) un polizor de firma a clacat ...ce e drept a tinut aproape 3 ani....si am cumparat un stern de 230mm...care are azi 3 ani ...merge inca dar nu cred ca mai duce mult . si e folosit la o firma de confectii metalice, schimbam carbunii la cateva luni pentru ca este folosit zilnic. oricum daca se  strica si asta, mai iau unul la fel ....diferenta de bani nu se justifica. de aceeasi bani cumpar 3 sau 4 si e clar ca 4 e mai bun decat 1 :D

#46
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMihai Cazac, on Sep 18 2007, 22:25, said:

Fara a incerca nici macar...
http://forum.softped...t...t&p=3400575

Deoarece am primit cateva mail-uri care ma intreaba cum arata acel ciocan rotopercutor pe care l-am laudat atata , pun mai jos referinta la o imagine (care deasemenea , mi-a fost trimisa  intr-o intrebare de acest fel)
http://forum.softped...56844_thumb.jpg

I-mi cer scuze, nu mai pot edita postul meu mai vechi, asa ca a trebuit sa ma citez pe mine insumi...

Edited by Mihai Cazac, 21 November 2007 - 10:53.


#47
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Unii pe aici au ajuns sa scrie de ozeneuri, de scule profesionale busite pe santiere mii de ore...mai fratilor, omul nu a cerut top 10 gauritoare, ci ce sa-si ia pentru in casa. A uitat un amanunt esential- DE CATI BANI DISPUNE! Daca esti alde becali, iti iei cel mai tare Hilti, cu care darami si casa poporului fara sa se incalzeasca. Daca esti amarastean, Walter-par example, luat din XXL- isi face treaba bine, daca nu-i dai in goarna. Eu initial am folosit un Walter de care am fost multumit, numai ca a trebuit sa-l duc la reparat de 2 ori. Ulterior, am dat de bani si am luat un Bosch albastru de 800 de w, pe care l-am folosit la renovarea apartamentului, si de care sunt absolut multumit. L-am chinuit in toate felurile, de la gauri normale, strapungeri pentru hota si aerisire in pereti de beton de 35 cm (6 buc), carote pentru doze si santuri de cablu (evident, dupa ce le-am taiat cu un Bosch cu turatie variabila cu disc diamantat din gorbaciov), curatat peretii, etc. si nici un semn de protest. Pentru acasa un Bosch albastru e destul- n-ai nevoie de masini de lux profi gen Makita sau Hilti, ca doar nu gauresti zilnic peretii....
Iti recomand ca accesorii- un set de burghie SDS de la Bosch de la 6 pana la 16 (de la 10 in sus, daca iei pentru strapuns, adica d-alea lungi, ia cu 4 cutite), un taietor de carote pentru doze (din targ, nu de la Bosch ca te sparge la pret-sunt foarte bune, am dat vreo 20 de gauri in beton dur si n-are nimic, dintii sunt ca noi), un set de dalti (daca nu sunt in set- iti recomand Bosch, dar merg si din targ, le ascuti mai des), o dalta pentru curatat santurile taiate in pereti pentru instalatii electrice (gasesti in targ, merg foarte bine, arata ca niste linguri inguste..) si o mandrina normala cu coada SDS ( ca sa poti prinde burghie normale (de ex. pentru gauri de diametru mare in nlemn) sau scule de amestecat in var-vopsea-adeziv-etc.
  Pe mine ce am prezentat mai sus, completat de un set de scule Skill (pendular, flex, bormasina, bormasina cu acumulator, rindea electrica, circular si o surubelnita, plus accesoriile acestora-majoritatea luate din targ) m-au salvat de multi nervi si bani bagati in c...... nesimtitilor care se cred mari scule de mesteri. Spor la treaba!!

#48
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Mymothman69, din cate stiu eu Bosch-ul albastru este o masina de lux profi gen Makita, si costa pe masura. Pana si Bosch-ul verde este destul de sus ca pret.

Walter-ul din XXL mie nu mi-a facut o impresie prea buna. Saptamana trecuta era unul acolo intr-o cutie deschisa care arata ca naiba. Ii lipseau cateva suruburi si carcasa metalica era sparta/rupta intr-un loc unde venea insurubat unul dintre ele, ceea ce denota o calitate slaba a materialului. O fi fost returnat or something. O alta problema a lui era pretul - 190 RON. E mult mai mare decat pretul sculelor similare din alte magazine. De exemplu:
- Budget 620W - Praktiker, 95 RON
- Fairline 620W, UniWork 1100W, Kinzo 700W - Metro, 120 RON
- FarTools 850W - Mr Bricolage, 119 RON
- Go/On 850W - Bricostore, 99 RON (aparent epuizat)
- Asist 850W - Auchan, 140 RON
- Technipro 850W - Auchan, 100 RON
- marca necunoscuta 850W - Baumax, 109 RON

Astea erau cateva din preturile de saptamana trecuta la ciocanele rotopercutoare cu motorul pe verticala sub 200 RON. Unele din modelele de mai sus sunt acelasi lucru. Budget e o marca Metro, care de curand se pare ca a redenumit-o Fairline. Ciocanul Technipro e acelasi lucru cu Asist-ul numai ca a fost importat direct de Auchan sub un alt brand si fara accesorii. In general daca arata absolut identic, pe cablu scrie acelasi lucru si caracteristicile tehnice sunt aceleasi, sunt probabil facute in aceeasi fabrica.

Pe de alta parte, nu toate ciocanele de 850W sunt la fel, chiar daca arata similar. Unele au 3 fante de aerisire altele 4. Si chiar daca arata identic, comparati caracteristicile tehnice. Din cate am remarcat nivelul de vibratii e in general in jur de 5-8 m/s2 la modelul asta de ciocane;  FarTools are 6 m/s2, pe cand Asist/Technipro au 13 m/s2, adica desi arata absolut identic cu cel FarTools vibreaza in mana de doua ori mai mult. Se mai intampla sa difere si numarul de percutii/viteza de rotatie la unele ciocane cu aspect identic, ceea ce inseamna ca nu sunt chiar acelasi lucru.

Si un alt lucru care difera la modele aparent similare e energia de impact. In general asta e in jur de 2-3 jouli in gama 620-850W cu motorul pe verticala. Unele au mai putin altele au mai mult. Din pacate nu prea se specifica. Kinzo are 2.9J, Walter-ul are cel mai mult, 6J (poate de-asta e pretul asa mare).

Mai putin importante dar nu de neglijat sunt si accesoriile. In mod normal ar trebui sa vina cu 2 dalti, 2-3 burghie, vaselina si o mandrina cu cheie. Sunt niste accesorii de calitate slaba, dar costa si ele probabil vreo cateva sute de mii daca nu le aveti si va trebuie. Unele ciocane vin fara nici-un accesoriu.

Niste amanunte interesante: Walter-ul are un "overload clutch", un cuplu de siguranta la rotire/percutie care impiedica masina sa se roteasca/percuteze atunci cand se blocheaza burghiul. Rotopercutoarele MacAllister din Hornbach au un disjunctor termic care probabil taie curentul atunci cand motorul se supraincalzeste, impiedicandu-l sa se arda (din pacate costa de la 300 RON in sus). Sunt niste protectii de bun simt si a caror implementare nu cred ca ar costa mult - nu cred ca e mare lucru sa pui un termistor pe circuit care sa taie curentul cand motorul se incinge; totusi aproape nimeni nu face asta. Presupun ca nu au nici-un interes.

Parerea mea e ca daca aveti nevoie de un rotopercutor de putere medie sa mergeti prin cateva magazine si sa il luati pe cel mai ieftin pe care il gasiti, cu caracteristicile cele mai bune. Din ce am citit, cele cu motorul pe verticala sunt ceva mai puternice si mai fiabile; sunt insa si ceva mai grele, cu 1-1.5 kg mai mult decat un model cu motorul pe orizontala la aceeasi putere. Calitatea e variabila, chiar in cadrul aceleiasi marci. Durata de viata a ciocanului depinde practic de ce noroc aveti, cum il nimeriti si mai ales de cum o sa-l folositi.

Eu nu lucrez in domeniu, nu sunt expert, nu am facut decat sa studiez piata in ultimele saptamani. Posibil sa fi inteles gresit anumite lucruri si sa fi tras niste concluzii eronate - in acest caz ii rog pe cei mai informati decat mine sa ma corecteze.

Edited by cib3k, 26 November 2007 - 08:07.


#49
mihai12345

mihai12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 26.03.2007
Kinzo 2,9jouli si Walter 6 jouli :eek:  :surprise: . Energia de impact se masoara in jouli.
Man, nu esti nici macar pe aproape. Adica esti foarte departe de realitate.
Cifrele astea sunt date la fel ca pe casetofoanele ale din piata pe care scriu 1000Watts si merg cu 4 baterii AAA.  
La 6 jouli o bormasina se aude si se simte ca vibratie de la etajul 10, daca lucrezi la parter.
Am avut un Einhell ( cel din promotii)de 900W(ma refer la ciocane rotopercutore) cu care m-am chinuit sa dau niste gauri in tavan si nu am reusit.
Eu am un Bosch albastru 2-20 de 620W( cam 2,2 jouli) si am dat gaura in 3 secunde. Era un beton foaarte dur. Iar cu chinezaria m-au durut mainile cat l-am tinut si l-am chinuit vre-o 20 de secunde, de credeam ca am dat de un fier.
Asa ca parerea mea este ca nu poti sa compari produsele. Un kinzo....150 lei sau mai mult si ceva profi de la 650 lei.

Oricum eu personal recomand Bosch albastru dar numai 2-26, sau mai puternice. A mea nu are functia de dalta si am chinuit-o ceva(nu foarte mult)si i-mi cam fuleaza mandrina.

#50
Sailorman

Sailorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Salut !  Am citit cu atentie postarile voastre si pot spune ca am avut ce invata (desi sunt inginer mecanic).  Peste 90% din cele expuse aici sunt pareri pertinente - chiar daca uneori pot parea ca se bat cap in cap. Asta ma face sa imi aduc aminte de urmatorul banc:  la judecatorie, dupa ce asculta ce avea de spus reclamantul, judecatorul ii spune: Da dom'le, ai dreptate.  Imediat se ridica si paratul si spune si el versiunea sa. Judecatorul: da dom'le, si dumneata ai dreptate! In acel moment se ridica procurorul si spune: domnule judecator, pai ati dat dreptate si reclamantului si paratului...  nu se poate. La care judecatorul: Da dom'le, si dumneata ai dreptate!!! :lol:  :lol:  :lol:

Ce vreau sa va spun:  pana acum aveam o bormasina facuta in spania, cumparata prin 1993-94 cand eram student la Poli; am dat pe ea o gramada de ban, pare-mi-se bursa pe mai bine de un an.  Ceva simplu, doar cu percutie, fara revers, fara turatie reglabila. Nu pot sa zic, am facut treaba cu ea dar cand era sa dau gauri in beton...   Zilele trecute am avut de montat mamei o lustra si trebuia sa dau 3 gauri in planseu. Dupa ce m-au trecut toate apele, dupa ce in 20 de minute nu am reusit nici macar o gaura sa o termin, am luat o Makita de la un prieten, care a intrat ca-n branza. Asa ca m-am suparat si m-am dus la reprezedntanta.  Cum aveau promotie, n-am mai stat pe ganduri: am luat o Makita HR2450 (550RON) pe care o voi folosi o viata. Am dat ceva bani pe ea, dar sunt sigur ca ma va tine o viata, avand in vedere ca o utilizez in regim Hobby.  Sunt total de acord cu cei ce spun ca pentru Hobby e suficient si un Einhell (am impresia ca sunt printre cele mai bune in clasa ieftina), dar eu am dat un ban si am luat ceva pe viata. Poate am exagerat un pic dar cum era promotie, pretul mi s-a parut rezonabil pentru calitatea cumparata. Din cate am discutat cu niste colegi, ingineri constructori, Makita si Hilti rulz!  De asemenea, se pare ca AEG este excelenta (desi nimeni nu a mentionat-o aici) insa sunt cele mai scumpe (mai scumpe decat Makita sau Hilti si muuult mai scumpe decat Bosch).

Deosebit de important este burghiul.  Daca folosesti o unealta Hobby (un Einhell de exemplu) dar un burghiu adevarat (Bosch Cobalt sau Makita) te vei chinui ceva, dar vei face treaba.  In schimb, daca folosesti un burghiu luat de la raionul hobby din supermarket sau chiar din Metro, |Carrefour, Auchan etc...  e la mintea cococsului ca poti folosi cea mai scumpa masina, nu vei face nimic.

In concluzie, eu cred ca daca iti place sa mesteresti in casa, daca esti pasionat de astfel de lucruri (asa cum inteleg ca sunt cei mai multi ce au comentat aici - ii excludem pe profesionistii carora le multumim pentru parerile pertinente si care stiu foarte bine ce le trebuie) daca nu vrei sa chemi pe altcineva ca sa-ti monteze o oglinda in perete, sa-ti monteze un tablou sau un sistem de prindere, merita sa dai un ban  si sa-ti iei ceva care sa te tina o viata. Mai ales daca prinzi cate o promotie cum am prins eu, cu o reducere de 30% cred ca merita sa faci un efort si sa iti iei ceva durabil.  Ganditi-va ca aceste masini sunt proiectate si calculate sa lucreze in regim industrial cativa ani si daca le utilizati acasa, vor dura o viata!

Cu stima si cu salutari cordiale tuturor celor ce participa la aceste discutii!

#51
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
de fapt si de drept sint doua feluri de scule :ciocan rotopercutor si masina de gaurit cu rotopercutie!diferenta intre ele este data vde turatia max (la ciocan este mult mai mica) si energia de impact (la ciocan mult mai mare)!fiecare se adreseaza unui domweniu cu preponderenta si are calitati mai slabe in altul!din cauza asta cu o masina de gaurit cu percutie te chinuiesti sa dai gauri in beton(cu toate ca face zgomot mare nu patrunde) iar cu un ciocan cu rotopercutie intri ca-n brinza!burghiul are un rol major in  rapiditatea gauriri , spun asta pt ca exista o gramada de utilizatori care cred ca daca are pastila de vidia in cap inseamna ca burghiul este bun!nu este adevarat,in momentul; in care timpul de executie  al gauriri creste  burgHiul trebuie schimbat daca nu se forteaza masina!sculele  profesionale nu au nevoie de timp de pauza  la o folosire in parametrii masini!de asta se numesc profesionale si nu din cauza ca sint mai scumpe!ele accepta montari pe bancuri de lucru si folosire  in procese de productie in serie ,atita timp cit sint folosite in parametrii!ca si marci pot sa-mi dau cu parerea pt bosch,makita si metabo!dintre cele trei makita (vorbesc de masina de gaurit cu percutie si flex) mie personal mi s-a parut cea mai buna !cel putin la flex-uri este extraordinara!metabo ,la fel parerea mea ,este peste bosch!toate in romania au preturi nesimtite,in plus makita a inceput productia undeva pe linga ploiesti si de aici promotiile!

#52
vladutzghe

vladutzghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2008
Si eu sunt un amator al bricolajului, nu cu multa experienta, recunosc, dar am avut imprumutate de la diverse cunostinte scule ca sa imi fac treaba prin casa, majoritatea gauri in beton in bloc din panouri (prefabricate).
  Am patit-o si eu cu no-name sa dau cu ea (einhel, parca) sa-mi vina rau fara rezultat. Am dat si cu bosch de la firma unui vecin, unu verde intr-adevar dar era ditai hardughia si avea functie de dalta, nu stiu codul , dar era scumpa pentru standardele mele de atunci, vreo 9 mil cred, si n-a fost asa usor cum credeam.
  In schimb am prins un Metabo odata care a trecut ca-n branza de nu-mi venea sa cred. Si usoara, si fara zgomot.
  Acum am prins si eu "gustul" si vreau sa-mi achizitionez o scula mai ca lumea. Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu prea suport fake-urile [pentru ca mana mea de meserias nu poate compensa lipsurile sculei.
  As vrea, dupa o lunga documentare si cantarire pret-calitate, sa-mi achizitionez noul model Makita Hr 2470. Mentionez ca deja mi-am achizitionat juma de gama verde de la Boch (flex, bormasina cu percutie, altele) si am constatat ceva aiurea:acum, poate mi se pare mie dar unele parca ar fi facute pentru Ro si altele,nu. Nu stiu, de exemplu bormasina nu m-a imopresionat deloc. O folosesc la lemn,metal si in afara de design parca nu e cine stie ce. Asa mi se pare. In timp ce flexu fata de unu de pe vapor, "rupe".
   Treaba e ca sunt adeptul teoriei cum ca unele sunt facute "pentru noi, RO" in timp ce pentru "ei" fac alte chestii in toate domeniile.
    Per total Bosch ma cam dezamageste si m-am hotarat sa imi cumpar toate de acum incolo de pe net din State sau Anglia. A, si inca o treaba, sunt toate mult mai ieftine la ei. Ce chestie...

#53
mihaicbs

mihaicbs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.01.2008
am citit toate post-urile voastre si toti aveti dreptate la fel ca in bancul cu judecatorul, dar vad ca nimeni nu foloseste termenul de noroc ;
     sa exemplific incepind cu faptul ca nu sunt profesionist nu lucrez cu scule frecvent ci doar de hobby dar am avut ceva bani de investit drept pt care intr-o perioada cumparam orice scula care mi se parea peste clasa medie si ......ghinion am ars 2 pendulare (black &deker si bosch) si intr-ozi avind nevoie de un pendular am cumparat din suprmarket vestita scula jing saw pe care nici macar tara de fabricatie nu scria si ma chinui sa o ard de 6 ani si o multime de pinze. am avut 2 flexuri pe care le -am mai si imprumutat la fel de no name pe care le-am luat din germania in 1993 si care au tinut destul de putin in schimb am cumparat un bosch albastru de vreo 10 ani si l-am desfacut sa il curat dupa aceasta discutie si e aproape intact
   ca sa vb si despre makita un vecin a fost in japonia pe vremea lu ceasca s i si-a achizitionat o bormasina makita care l-a tinut (am lucrat si eu cu ea un pic) pana prin 2003 si dupa ce si-a dat obstescul sfirsit (approape 20 ani) binenteles omul si achizitionat de la noi surpriza tot makita si tot surpriza in 13 luni deci dupa garantie s-a ars motorul asa ca factorul noroc are multe de spus
    asa ca profesionist sau nu parerea mea este ca daca e sa se aleaga praful nu mai conteaza marca.

#54
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

View Postvladutzghe, on Feb 3 2008, 01:41, said:

Per total Bosch ma cam dezamageste si m-am hotarat sa imi cumpar toate de acum incolo de pe net din State sau Anglia. A, si inca o treaba, sunt toate mult mai ieftine la ei. Ce chestie...
M-am gandit si eu la asta!Uite,de ex. am gasit la un magazin din USA o Makita HR2455X(pe care nu o gasesc in nici o oferta din Romania sau UK!)la un pret mai mult decat rezonabil(atasez un print screen)de 210$!Problema e:cat costa taxele de expediere,nu cumva ajungi la pret dublu?

Attached Files


Edited by moro, 04 February 2008 - 16:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate