Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ciocan rotopercutor

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
MAkita din cate stiu (si am intrebat la multi profesionisti- ca-mi place mult surubareala si mestereala) e cam cel mai tare brand, alaturi de DeWalt. Problema e ca am auzit de inca doua branduri de calitate superioara celor doua de mai sus. Am sa revin pe la 10-11 (cand vine d-l inginer acasa- il intreb si postez).
Intrebare: la ce munci vei supune bormasina?! Esti meserias sau ai un hobby si mai ai de facut cate ceva prin casa? Ca din cate vad- le-ai vrea pentru tine, nu ca sa le pui la munca- sa-ti aduca bani. Nu te supara, insa un meserias nu intreaba- el STIE.
isav- makita is muuult mai scumpe decat bosch sau alte marci, insa sunt f fiabile, sunt rezistente si PUTERNICE. Altfel- bormasina cu acumulatori Black&Decker pe care o am (12v) as fi dat-o pe una similara Makita (arata obosita rau- insa cand am vazut cum poate sa mearga- imi venea sa o dau pe a mea- aproape noua- si o diferenta de bani numai sa mi-o dea mie pe aia). Si spunea omul (meserias la un spital mare) ca tine acumulatorul o gramada de timp.

Edited by Lucian_M, 14 September 2007 - 17:40.


#20
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 Lucian_M, on Sep 14 2007, 18:31, said:

MAkita din cate stiu (si am intrebat la multi profesionisti- ca-mi place mult surubareala si mestereala) e cam cel mai tare brand, alaturi de DeWalt. Problema e ca am auzit de inca doua branduri de calitate superioara celor doua de mai sus. Am sa revin pe la 10-11 (cand vine d-l inginer acasa- il intreb si postez).
Intrebare: la ce munci vei supune bormasina?! Esti meserias sau ai un hobby si mai ai de facut cate ceva prin casa? Ca din cate vad- le-ai vrea pentru tine, nu ca sa le pui la munca- sa-ti aduca bani. Nu te supara, insa un meserias nu intreaba- el STIE.
isav- makita is muuult mai scumpe decat bosch sau alte marci, insa sunt f fiabile, sunt rezistente si PUTERNICE. Altfel- bormasina cu acumulatori Black&Decker pe care o am (12v) as fi dat-o pe una similara Makita (arata obosita rau- insa cand am vazut cum poate sa mearga- imi venea sa o dau pe a mea- aproape noua- si o diferenta de bani numai sa mi-o dea mie pe aia). Si spunea omul (meserias la un spital mare) ca tine acumulatorul o gramada de timp.
Nu a zis nimeni ca sunt meserias (mancati-as)... o cumpar pentru mine, pentru diferite munci cum am mai zis.... canale prin beton sa pot sa dau gaura sa trec o tzeava mai mare de 32 si sa pot sa sparg si ceva 10 15 cm de beton slabit putin cu cateva gauri...

Mi-a placut faza cu meseriasul .... intreb pt ca nu stiu si vreau sa aflu .... That's the ideea!!

Si s-a cam rezumat la cele 3 modele..... si o rezolvare simpla... care e cel mai bun din cele trei modele... eu m-am cam hotarat la bosch .... dar 1010 w ai metabo imi tot fac cu ochiul.

#21
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
Eu am sapat santuri ptr. instalatii electrice in beton pe zeci de metri cu un flex de 60 de ron si inca mai merge iar cu bormasina cu percutie am sapat strapungeri in beton cu pikamarul pana la 40 de cm . Nu mai zic de gauri in beton ptr. doze electrice , alte gauri , etc .

P.S. Faimoasa bormasina a costat 170 de lei si daca nu ne-o fura un tampit probabil ca mergea si acum ...
       Apropo , mai mult decat bormasina au costat spiralele speciale de strapungere ...

#22
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 agu, on Sep 14 2007, 22:02, said:

Eu am sapat santuri ptr. instalatii electrice in beton pe zeci de metri cu un flex de 60 de ron si inca mai merge iar cu bormasina cu percutie am sapat strapungeri in beton cu pikamarul pana la 40 de cm . Nu mai zic de gauri in beton ptr. doze electrice , alte gauri , etc .

P.S. Faimoasa bormasina a costat 170 de lei si daca nu ne-o fura un tampit probabil ca mergea si acum ...
       Apropo , mai mult decat bormasina au costat spiralele speciale de strapungere ...

Eu nu am avut asa ceva si nu pot sa spun decat ca nu cred pana nu vad... cel mai mult pot sa spun este ca tine de noroc..... dar asta este altceva.

#23
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.03.2006
Un lucru e clar privind sculele in general Bosch sunt cele mai raspandite, printre cele mai bune, nu chiar cele mai bune. Makita, DeWalt mult mai scumpe in compararatie cu Bosch dar si proportional mai bune ( am pus mana pe toate cele trei branduri). Am ramas foarte placut surprins de Metabo. Am vazut la lucru scule Metabo timp de mai multe luni supuse unor conditii in care credeam ca sigur vor ceda iar surpriza, nu s-a ars nici una. Am observat ca au aparut si la noi de putin timp. Am impresia ca sunt numai profesionale.

#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Man, daca le vrei pentru tine, ia una mai ieftina- nu are rost sa dai carca de bani pt cateva gauri. Santurile se fac- asa cum a spus colegul de mai sus- cu ajutorul flexului- sau a unei unelte noi- cu 2 discuri diamantate. Eu am un bosch psb nush ce model de 2200-2800 rpm, nu stiu cati watt-i, ca e un model mic, insa din 99 pana acum nu l-am menajat deloc. A facut toate treburile la care l-am supus. Drept e ca nu mai are mandrina originala (l-am imprumutat si omul ala mi-a futut- pe romaneste- mandrina, originala, de calitate- nu stiu cum, dar a reusit). L-am desfacut sa-l gresez (vaselina de tractor- aia am avut- aia i-am pus) si sa-l curat. ATAT. Si nu m-a costat mult, ca l-a luat tata de la unul care a venit din Israel, deci scula a fost sh, insa ca aspect- era ok. Singurele scule mai "de firma" sunt bormasina Bosch, bormasina cu acum. B&D si rindeaua electrica Skill (a fost 3 mil acum mai bine de 1 an jumate). In rest: flex einhell (am taiat cu el in beton, boltari, gresie, faianta, metale etc), slefuitor cu banda Budget, freza verticala Budget, turbosuflanta 500 grade Asist, circular de mana ProMax de 18cm, ciocanitoare B&D de 370w (s-a tocit bila rotita de ghidare), polizor de banc Budget, si ar mai fi, dar nu ma duc in atelier sa ma uit acum. Nu-s meserias, doar imi place sa am scule cu care sa ma descurc in diverse situatii care se ivesc pe langa casa. Sotia ma intelege, tatal meu ma mai ajuta cu bani (Luci,de  ce ai mai avea nevoie in atelier?- si uite asa m-am facut cu circularul, polizorul, rascheta, flexul etc). Si e intelegator, ca si eu cumpar scule- ca ne trebuie la amandoi. Bunicul meu (Dumnezeu sa-l ierte) a fost lemnar- adica tot ce tine de lemn- roti de caruta, usi, geamuri, mobila,lemnarie la case (nush exact cum se cheama :D), cu toate ca , calificarea lui era fierar-betonist pe santiere (a lucrat la Drumuri si Poduri, sef de echipa). De la el am prins si tata si eu dregul de mestereala. Si pe cuvant daca nu ne-a folosit. Daca avea el sculele pe care le avem noi acum....
Avem circular mare de vreo 27 de ani (de cand isi aduce aminte tata) facut din stejar si otel (fata e din otel)- iti cocoseaza spatele cand il cari, are peste 120 de kile, dar asta il face stabil. Tataia (bunicu') ii facuse sistem ambreiaj, capat pt mandrina dinaia mare (diametru exterior de 10 cm), rindea cu 3 cutite si panza circular maxim 30 cm. Si acum il folosim, cu un motor de 1,8kw (sau 2,2- nu mai stiu exact) vechi de vreo 16-17 ani. Lemne de foc, scanduri etc- orice a taiat jucaria aia.
Deci- cum ti-ai dat seama, oleaca me meserie stiu si eu, deci- daca nu ai nevoie de "hard-core" in domeniul sculelor - una ieftina (moderata ca pret si performanta) te poate servi mult. Depinde de cat de "greu" esti la mana si daca o IMPRUMUTI!!! Daca nu o imprumuti- o sa te tina mULT MAI MULT!

#25
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Am in firma scule Bosch, Makita, Metabo si de curand DeWalt.

Fiabilitate: Makita si Metabo la egalitate, adica nu am avut nici o problema cu ele, am scule vechi de 4 ani, din ambele marci.
Bosch, au fost primele cumparate. Probleme in gaqrantie si bupa garantie. Nu am mai cumparat de atunci.

DeWalt am luat de proba, inca nu pot vorbi de fiabilitate.


Ca performante sunt similare +- ceva.

#26
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,
nu-ti cumpara scule scumpe la care ai sa te uiti...doar! In cazul tau poti cupara si chinezisme ca nu o sa te doara capu'.Le vei folosi din cind in cind si atit.Revenind la postarile facute mai sus,angajatule,sper ca nu dai astfel de sfaturi si clientilor tai! Sa spui ca Metabo este peste Bosch....! Din cite inteleg mikitzul cauta produse profesionale si nu de bricolaj!!!! Bosch produce scule pro SI bricolaj,Metabo DOAR bricolaj. Si daca tot vorbesti de un clasament pentru scule Pro atunci afla ca in lume exista HILTI (garantie pe viata) si Makita dupa care vine ....restul, un fel de Pro de zona doua: Bosch,Hitachi,Dewalt(care dealtfel este o sub marca dar nu mai stiu a cui...Makita sau Bosch mi se pare).Restul produselor de care vorbiti nu sint decit de BRICOLAT!
@+

#27
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 bibicu5, on Sep 17 2007, 09:09, said:

Metabo DOAR bricolaj. Si daca tot vorbesti de un clasament pentru scule Pro atunci afla ca in lume exista HILTI (garantie pe viata)
@+


pentru partea cu Metabo.....m-ai facut sa rad....si iti multumesc :)....nu am chef de un flame cu tine......mergi la niste distribuitori de scule, discuta, documenteaza-te si abia apoi apuca-te sa contrazici pe cineva.


in '34 faceau prima masina de gaurit electrica....si in '55 primul ciocan rotopercutor..
http://www.metabo.co...ory.2804.0.html

in '52 o facea si Bosch
http://www.bosch-pre...p...ED&PageNo=4

dar nu ar fi nici asta la fel de relevant ca opinia unuia care le repara pe amandoua.....si vede care se intorc mai des la reparat.....de-aia iti spun.....daca ai ocazia verifica la sursa....daca nu.....macar nu mai spune dume de genul "Metabo face doar pt bricolaj.....ca nu dovedesti decat ca esti paralel cu subiectul

#28
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
angajatul,



"in '34 faceau prima masina de gaurit electrica....si in '55 primul ciocan rotopercutor.."

Este irelevant ceea ce spui si ca exemplu am sa-ti dau Bugatti, ei au facut prima si dealtfel singura masina (motorul) fara garnitura de chiuloasa...La Royale si tot au murit sau ma rog, nu au mai existat ca marca pina au fost cumparati de VW. Vezi,ceea ce spui este fara temei in ceea ce discutam noi, Metabo nu face decit masini pentru bricolaj,mentin si semnez! Eu lucrez in domeniul constructiilor si fiind beneficiar direct este normal sa fiu la curent cu fabricantii de scule PROFESIONALE. Ca sa intelegi mai bine,doar pretinzi a fi in domeniu, iti spun doar ca marci ca Bosch (verde), Black& D, Metabo, Still si N inca se gasesc TOATE in raioanele marilor magazine de bricolaj gen Castorama, Leroy Merlin, Mr. Bricolage, Obi si altele. Nici unui furnizor pentru PRO nu i-ar da prin cap sa-mi propuna marcile enumerate mai sus,daca ar face-o si-ar lua adio de la un client.

@+,bibicu5

#29
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
iti repet.....nu ma intereseaza un flame.....asa ca nu o sa iti mai raspund.....

#30
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006

 Mikutzul, on Sep 13 2007, 13:50, said:

Salut,
Caut un ciocan rotopercutor pentru munci care pot aparea intr-o casa la curte,...
Asa ca va cer un sfat .... care e mai bun in situatia asta?BOSH VS MACHITA.
Va multumesc!

Fara a incerca nici macar sa ma apropiu de parerile profesionistilor de aici, si de care cred ca trebuie sa tii seama in cea mai mare masura, o sa-mi spun si eu parerea, doar asa, sa fie, poate intereseaza pe cineva parerea unui amator, deoarece tu cred ca ai facut deja alegerea.
Am o masina de gaurit cu rotopercutor Bosch , verde, luata acum vreo 10 ani cu care mi-am facut treaba la felurite amenajari. Tin minte ca nu a fost prea ieftina pe vremea aceea. A functionat fara probleme in regim moderat; practic am facut lucrarile de amenajare la 3 apartamente de la A la Z, cu o multime de gauri si strapungeri si in plus o multime de insurubari in lemn (rafturi). Singurul lucru care s-a stricat destul de repede a fost levierul de schimbare a  sensului de rotatie, asa ca acum functioneaza doar in sens orar.
Am intampinat greutati in mod constant la peretii de beton cu mult pietris, unde trebuia sa tot sparg piatra cu un alt burghiu cu vidia , folosind un ciocan; cu un pic de chin si cu burghie bune faceam pana la urma treaba.
Acum vreo luna si jumatate am avut acasa de strapuns un perete, de pus niste draperii pe tavan si inca un tavan fals si am dat de un beton in care faceam gaurile cu foarte mare greutate; asa ca atunci cand s-au mai ivit suplimentar cateva gauri de facut eram deja ingrozit ca i-mi pierd iar cateva ore, eram cam grabit, asa ca am apelat la un prieten care stiam ca a construit o mansarda de bloc, si ma gandeam ca are el vreo masina care sa ma scuteasca de chin. Nu imi place sa iau cu imprumut nimic, mai ales scule, dar Eugen mi-e prieten bun si asa ca am apelat la el.
Mi-a dat un ciocan rotopercutor cu care am facut treaba in 5 minute: asa mergea(avansa) in tavanul si prin peretele ala de parca cu beton se hranea! Practic a durat mai mult scosul din cutie, montatul burghiului,  bagutul in priza si impachetatul la loc decat treaba efectva.  Am fost foarte incantat, si cand  i-am mai dus-o inapoi, i-am povestit si lui cat de incantat am fost si ce bine merge masina;  mi-a zis ca si el este foarte multumit de ea, a folosit-o de un an la construirea mansardei, si a mai si imprumutat-o la diversi; asta se vedea, pentru ca de exemplu una dintre dalti era deformata, masina era toat julita, in fine, folosita la maxim. Mi-a zis ca nu se astepta sub nici o forma sa-l tina asa de mult, ca a luat-o tare ieftin.
Dupa vreo saptamana, plimbandum-ma prin BauMax vad o masina foarte asemanatore ca forma, cvasi-identica as spune,  cu deosebirea ca trusa/valijoara parea si mai mizerbila decat cea a lui Eugen, si pe masina nu scria Walter. Pretul mi s-a parut ridicol , 120 sau 130 de lei, nu mai stiu exact. Pun mana pe telefon si-l sun pe Eugen, care-mi zice: "Da, exact asa-i si a mea, a disparut numele de pe ea de vreun an, cam o data cu intrarea in UE. Ti-am zis ca am luat-o ieftinâ! , "Bine , am zis eu, dar nu m-am gandit ca chiar atat de ieftin, eu credeam ca asa ceva e vreo 5-10 milioane ", "Si inca acuma s-a scumpit", mi-a raspuns . "Eu am luat-o cu 900.000!"
Asa ca mi-am cumparat-o imediiat, si am dat, asa, de placere, vreo zece gauri, sub tavanul fals! Am sters-o frumos de praf si am pus-o inapoi in gentuta. Sper sa o mai folosesc pana nu-i expira garantia, care cred ca e de 12 luni.
Aceasta este experienta mea personala, si, inca o data, nu ma indoiesc de parerile pertinente exprimate aici, dar s-ar putea ca aceste informatii sa foloseasca cuiva care este mai degraba dispus sa "riste" 130 de lei acoperiti de o garantie de 12 luni(cred) , decat sa investeasca o suma mult mai mare intr-o scula de marca. Eu sincer, daca stiam ca o asemenea masina este doar 130 de lei i-mi luam de mult, dar eram ferm convins ca o asemenea scula, fara pretentii, dar care sa si tina cat de cat trebuie sa coste minim 5-600 de lei, iar una ca lumea de al 1000 de lei in sus, asa ca nici nu m-am uitat in magazin la chestiile astea, si chiar daca le vedeam, mi s-ar fi parut suspect de ieftin si as fi considerat achizitiia ca "bani aruncati", deci de fapt nici nu as fi luat-o...  si nu as fi scris aceasta chestie atat de lunga...

#31
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
1.Cum se calculeaza energia de impact la un ciocan rotopercutor. Formula fizica o stiu, insa nu stiu ce masa iau ei un considerare:
-masa pistonului
-masa totala a masinii

2.Apoi, in ce conditii se masoara energia de impact: in sarcina, si la ce diametru,cu rotire sau fara ?

3.In ce conditii se masoara acceleratia "reziduala" a ciocanelor ?  N-am gasit alta traducere  :P

4.Ce credeti ca este mai util:
-o energie de impact FOARTE mare+rata pe lovituri scazuta (cum este cazul la mai toate ciocanele)
-sau energie mai MICA+rata mare de lovituri ?

De ce intreb !? Am dat zilele astea cateva strapungeri de circa 25-30 cm cu spiral de 32mm. Partea proasta a fost ca la iesire darama o buna bucata din beton; asa ca ideal era sa am posibilitatea sa scad energia si sa cresc bataile. Din pacate vad ca nimeni nu pomeneste nimic de chestiile astea. Se tot bate apa in piua cu suprematia unei marci asupra alteia ...

Poate cineva care vinde astfel de masini ne poate lamuri; altfel toate specificatiile scrise pe ambalaj nu au nici o valoare !

#32
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 salex, on Sep 19 2007, 14:16, said:

1.Cum se calculeaza energia de impact la un ciocan rotopercutor. Formula fizica o stiu, insa nu stiu ce masa iau ei un considerare:
-masa pistonului
-masa totala a masinii

2.Apoi, in ce conditii se masoara energia de impact: in sarcina, si la ce diametru,cu rotire sau fara ?

3.In ce conditii se masoara acceleratia "reziduala" a ciocanelor ?  N-am gasit alta traducere  :P

4.Ce credeti ca este mai util:
-o energie de impact FOARTE mare+rata pe lovituri scazuta (cum este cazul la mai toate ciocanele)
-sau energie mai MICA+rata mare de lovituri ?

De ce intreb !? Am dat zilele astea cateva strapungeri de circa 25-30 cm cu spiral de 32mm. Partea proasta a fost ca la iesire darama o buna bucata din beton; asa ca ideal era sa am posibilitatea sa scad energia si sa cresc bataile. Din pacate vad ca nimeni nu pomeneste nimic de chestiile astea. Se tot bate apa in piua cu suprematia unei marci asupra alteia ...

Poate cineva care vinde astfel de masini ne poate lamuri; altfel toate specificatiile scrise pe ambalaj nu au nici o valoare !
Salex,
Ma indoiesc sa gasesti aici "formule savante",ceea ce spui tu ca patesti cind dai gauri este ....aproape normal.Spun aproape pentru ca aici intervine "mina meseriasului" si modul de gairire.
-Se ia una bucata burghiu(diametru mult inferior celui ce-l vei folosi in final)
-Se gaureste cu grija(nu impinge sau nu te sprijini pe masina,nu tu gauresti ci masina)
-Schimbi burghiul cu cel final si reiei gaurirea(tot cu grija) dar nu pina dincolo de perete(asta daca gaura de iesire nu da spre exterior si la inaltime mare)...
-Mergi de cealalta parte a zidului si gaureste in sens invers.....Gata,nu mai cade bucata!
Succes

#33
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
-Nu formule vreau, ci sa ma lamureasca si pe mine cineva cat din "numerele" care vand un produs (Wati, Joules, Torsiune, bla bla) sunt obtinute de un utilizator in conditii de exploatare. Pe ce beton (cel clasic de 35N/mm2), cate muchi taietoare la spiral ? Mai au vreo valoare daca nu sunt explicate si conditiile de masurare ?
-Exemplul cu spartul betonului la iesire a fost doar un pretext. Sunt cazuri in care chiar nu poti sa dai din doua parti ...
Sunt putine masini la care poti reduce si energia si viteza si nr de lovituri ! Voi cate ati vazut, chiar si profesionale ?!

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Mikutzul, on Sep 13 2007, 13:50, said:

Salut,
Caut un ciocan rotopercutor pentru munci care pot aparea intr-o casa la curte, adica un canal pentru tevi, cablu electric si din cand in cand o spargere de 10 15 cm in beton. Eu am fost fan Bosh pana acum cand un prieten imi argumenta ca Machita e mult mai buna si Bosh a ramas doar cu renumele. Am gasit un ciocan r la 800 si la 1000 si cu mandrina pentru lemn si fier (cam 600-800 W). Eu am masina de gaurit lemn si fier skill cu care mi-am facut si o sa imi fac treba in continuare dar cand vine vb de beton .... trebuie sa skip ca o omor si stau mult sa imi fac treba.

Asa ca va cer un sfat .... care e mai bun in situatia asta?BOSH VS MACHITA.
Va multumesc!

HILTI nu mai sta pe ganduri.

#35
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005

 Clovis, on Sep 20 2007, 16:49, said:

HILTI nu mai sta pe ganduri.
Hilti...... bun ce sa zic....

Dar totusi cred ca e prea scump.... si 2 la mana e prea "profesional" pt ce imi trebuie mie.

Un model anume ai si poate si un pret.... Atunci chiar ai fi de ajutor.

Hai sa facem un vot.... la cele trei tipuri de ciocane.... si firmele producatoare.

Metabo Makita Bosch

#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Mikutzul, on Sep 21 2007, 09:37, said:

Hilti...... bun ce sa zic....

Dar totusi cred ca e prea scump.... si 2 la mana e prea "profesional" pt ce imi trebuie mie.

Un model anume ai si poate si un pret.... Atunci chiar ai fi de ajutor.

Hai sa facem un vot.... la cele trei tipuri de ciocane.... si firmele producatoare.

Metabo Makita Bosch

Preturi nu cunosc ca sa pot da. Eu am facut toata treaba prin casa la amenajare cu un Einhell de 2 milioane. Am dat gaura pt hota, gauri pt doze de priza, am spart sapa, am gaurit betonul pt a muta bateria de la cada, am pus plinta la parchet, cu alte cuvinte l-am folosit la greu si pe ciocan si pe bormasina. Nu s-a stricat (inca) dar daca se va strica o sa-mi cumpar un rotopercutor profesional Hitachi (cca 5oo ron la Brico). De ce Hitachi ? Pentru ca dupa ca am ars un flex de 800 W  Einhell la taiat perete de beton, am cumparat unul Hitachi profesional de 750 W (parca) disc 125 cu care am taiat in continuu 2 ore la beton fara ca macar flexul sa se incalzeasca. Oricum am citit pe forum ca Bosh-urile cera se vind prin magazinele de amenajari ar fi facaturi. Nu stiu ce sa zic dar dac iti cumperi bosh macar cumpara-ti de la reprezentanta si ia unul profesional (albastru)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate