Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Difuzor sau Buzzer mic de tot

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
saficus

saficus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2004
am dat vre-o 5 milioane pe sistem...
daca e iti trimit o poza sa-ti faci o idee cat de mic e.. si cum se vede un ureche (adica cum nu se vede :D)

#20
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Salut!
Ti-as fi foarte recunoscator dc mi-ai trimite o poza  :D
Si despre ce sistem e vorba ... imi poti trimite si cu el poze .. sau sa-mi explici cum functioneaza..

Multam anticipat!! :D

#21
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004

sire139, on Nov 3 2004, 10:30, said:

Am uitat sa-ti las mailul: [email protected]
10x

<{POST_SNAPBACK}>



#22
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Helloooooo  !!!!!!!!!!!!!
       Nu mai este nimeni pe aici.........

Eu nu am gasit pe net casca smechera pt "surzi"...
In schimb mi-a promis cineva ca vine cu un exemplar la mine in sesiune.. sa fac o clona....
Astept  noi idee si niste poze.......

#23
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Ba bene!
Eu am facut o alta chestie, dar mi-e teama de lege!
Am facut proba "la rece", acasa, din masina in camera... mergea beton!
Despre ce este vorba: Un emitator cu 4 tranz (sau unul integrat si amplif), o antena pe masura, bateria de la masina, pentru 5-600 m este suficient. Receptor un radio sensibil (TDA7000). La cel din sala: Emitator asemenator, care cu tot cu baterie intra intr-un pachet de tigari. Senibilitatea microfonului - suficienta (la proba, aveam emitatorul in baie si eu aram in bucatarie, in partea cealalta a casei, si auzeam cum picura apa si zgomotul de pe teava)...  Problema ramane la receptorul celui din sala, astfel incat sa nu fie vizibil. Astfel, am realizat tot un TDA - radio, dar SMD (TDA7010D), cu cele 15 piese SMD-uri. iar in loc de trimer am pus un condensator, iar reglarea frecventei am facut-o din emitator. Astfel, tot dispozitivul, cu 2 baterii AG13 inseriate, nu depasea marimea unei caramele... B)  Izolat in plastic incalzit (cu bricheta), asemeni antenuta (1/16 din lungimea de unda), si difuzorul (de la magazinul de langa Conex Electronic, spre scoala - nu mai stiu cum ii zice) de dimensiuni f mici (0,125W/8ohm), iar amplif la radio TDA 7050D (sau TDA7056D) - pe cealalta parte a cablajulu TDA7010D. Dif-ul pus la maxilar, pe ext (spre obraz) ca sa nu vomiti :puke: , face sa vibreze maxilarul, apoi timpanul, si auzi ce zice cel de afara, iar de langa tine nu se aude nimic. Adica "auzi in gura", iar daca este pus la maseaua de minte, sa vezi ce bine faci la examen!  :peacefingers:
Gura comunica cu urechea (ca atunci cand urci pe munte, bla bla bla).
2xAG13 tin lejer 3 ore. Afara nu se pune problema de baterie...
La emitatorul din sala, nu-i problema, ca nu emite tot timpul! Eu gandisem un comutator la genunchi... Nu am facut nici o proba!
Am renuntat la acest "proiect" pentru ca frecventa la care lucram era, of course, in banda comerciala (74 - 108 MHz), lucru care este interzis. Chiar intr-o seara, la probe, pe la 0:30 am fost avertizat de "cineva" pe frecventa pe care o probam (undeva intre 78-88MHz).  Atunci am studial legea  si am lasat-o balta. Am un topic pe forum, unde cautam emitator cu quartz pe 27MHz, simplu, ca pt TDA7010 puteam gasi adaptare sa lucreze la 27. Schemele le-am pierdut din cauza unui virus, dar in cateva zile, pot face rost de ele, daca este cineva interesat.
Tre sa plec because sunt la treaba si ma faulteaza sefu', dar revin.

#24
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
vreau io schemele daca le mai gasesti, mai ales cea cu TDA7010D.

#25
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Diseara incerc sa le strang din toate locurile pe unde le am, le "reunesc", fac o arhiva si o pun aici. Daca nu reusesc azi, maine garantat...

#26
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Bravo domnule celebris3!
Deja incepusem sa-mi fac griji... am fost bocat pe un forum cu ideeile mele... probabil le-ai vazut mai sus....
  Acum studiez codarea semnalelor analogice in cele diogitale (pt transmisii f f bune) .. ca sa nu se indoiasca lumea de ideeile noastre peste 5 ani!! :)
Apropo cu legea.. asa este aveti dreptate.... dar exista si o taxa ptr radio amatori... pe an.. si gata  am rezolvat-o :coolspeak:  
Astept sa vad schemele!!1
Spor la cautat si la serviciu!!

#27
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Aici este cam tot ce am strans eu pentru acest proiect. Schema lui TDA7010 nu difera de cea a lui TDA7000, diferenta fiind doar ca unul este SMD spre deosebire de celalalt (dac nu ma insel). Mai exista si regulamentul de trafic radio; din cauza lui am intrerupt realizarea acestui "proiect". Sunt o multime de scheme de emitatoare, dar chiar nu mai stiu pe care am folosit-o. Sigur era una cu 4 tranzistori, dintre care doi pentru amplificare semnal microfon, cu un semireglabil. Ambele emitatoare le-am facut la fel (alimentate la 7,5V), un receptor cu TDA7000 (care este fain la sensibilitate - 3microVolti), iar celalalt SMD. Cu acesta din urma, chiar m-am distrat ascultand Radio Contact "in gura". Pentru stabilitate i-am facut o carcasa din ceva metal subtire (ca o foita), l-am legat la masa apoi l-am izolat in folia de plastic. Ca AF am folosit un TDA7050 - tot SMD. Per total, grosimea montajului - cu tot cu bobina, cu ecran, avea 1,2cm, L cam 1,5 si l cam 1,2. Deci, cam cat o caramea "bazata". Daca-l tii pe cerul gurii in partea din fata, nu-ti vine sa vomiti  :puke: daca-l tii mai in spate, plasticul isi spune cuvantul). Difuzorul este unul extraplat si mic (3mm grosime si 1,5cm diametru). Nu se vede obrazul umflat de la el, nici nu deranjeaza daca-l tii intre maxilar si obraz (cu membrana spre maxilar, ca acesta sa vibreze).
Desi am mai lansat "oferta" asta, presupun ca este expirata; de aceea revin: daca stie cineva vre-o schema de emitator cu tranzistor si quartz pe 27MHz, MF, dau o bere si-o narghilea in "Valea regilor". Doar pe 27MHz ma mai apuc de asa ceva, ca in banda comerciala este cam groasa treaba. Am citit intr-un ziar de un pusti care a fost arestat in Iasi si acuzat de atentat la siguranta nationala a statului (in vara) pentru producerea de astfel de emitatoare. El le vindea in veioze, telefone, etc, pentru a se spiona cuplurile intre ele :) Legea spune ca detinerea de astfel de "dispozitive" este interzisa, in schimb comercializarea lor este libera (la Conex Electr se gasesc la discretie la 200k lei). Asta este legea noastra, si nu poti stii ce "prieteni" ai. Pe mine m-a interesat sa fac asa ceva pentru mine si pentru sor-mea (e la farmacie - iar acolo un examen este 2-3 sute dolari ca sa-l treci, iar daca nu platesti tre sa faci perfect ca sa treci), iar pentru mine pentru ca "lenea e big" si prefer sa muncesc la asa ceva decat sa invat... macar de l-as vedea facut!
Daca-i iese cuiva asta, sa aprinda o lumanare pentru "oamenii de la Minolta" (la vii - of course :) ca inca n-am de gand sa mor).
Si pentru ca este ceva vreme de cand scriu aici si iar poa' sa ma vada sefu', va urez SPOR LA TREABA si la folosire!

#28
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Da, uitasem attachament-ul! Este cam mare, dar nu este filtrat. este tot ce-am strans eu pentru asta.

#29
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Nu pricep de ce nu-mi baga si fisierul :o ... Mai incerc acu'.

Da, cred ca am probleme la proxy, nu ma lasa cu fisiere mai mari... Asa ca aici este doar o parte:

Attached File  TDA7000.pdf   179.64K   330 downloads
Attached File  TDA7000_CNV_2.pdf   224.67K   177 downloads
Attached File  TDA7021T_CNV_2.pdf   142.98K   135 downloads
Attached File  TDA7050.PDF   55.07K   121 downloads
Attached File  TDA7050T.PDF   54.04K   134 downloads

#30
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Bravo omule!
Ai reusit sa faci ceva foarte mic si foarte eficient (sensibil)
Uita-te la ideea mea ... este pe la jumatatea formului... cea cu video...... ce spui de ea?? Hai sa-o realizam !! Bine asta in timp... macar teoretis .. simulata, schema  in orcad..
eu unu vreau am sa ma apuc sa invat OrCad, imi iau clc calumea zilele astea si trebui sa iasa ceva... mai repede inv o jumate de an la chestiea asta apoi stau linistit... ma voi amuza si cu prietenii.. trebuie sa ajung la un club de radio amatori (  Nu am timp tocmai din cauza la partiale... facultate...) ..... Sau dc stie cineva frecventele pt amatori?????  :D  Sa inv ceve reguli...
Bafta la corodat si testat!!

#31
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
sire139
frecventele radioamatorilor ti le dau eu. Spune mai concret ce anume te intereseaza, ca sa nu inteleg eu gresit. Sunt radioamator iar in masura in care pot, iti voi da raspunsuri care sa te ajute.  Daca doresti sa te faci radioamator este OK, ia legatura cu cel mai apropiat club. Nu stiu de unde esti ca iti recomandam cel mai apropiat club. In Romania sunt in jur de 5000 radioamatori iar in lume undeva pe la 1,5 milioane.
In masura in care prezinta interes stau la dispozitie cu placere pt oricine, pe forum sau pe mail:[email protected].

#32
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
>> sire 139
incearca si la  www.hamradio.ro   s-ar putea sa gasesti lucruri care te intereseaza.

#33
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
o schema de emitzator pt banda de radioamatori:

www.flashwebhost.com/circuit/dsb_transmitter_for_hams.php

#34
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
>>alicumircea>> Interesanta schema.. dar nu cred ca se preteaza pentru aplicatia despre care se discuta pe acest thread.

#35
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
nu prea.......
dar si aici e o chestie interesanta:

Attached Files



#36
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
>>>johnnyboy>>>

merci frumos .. eu stau in regie.... acum "studiez problema" cu www.hamradio.ro

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate