Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Romtelecom.......

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Salutare

Am si eu o .. mica problema cu Romtelecomu'.Vreu sa ies si io pe net de acasa prin linia care o am. Sunt pe centrala analogica si din pacate cele doua modemuri de pe laptopul meu nu vor sa se conecteze pe linia asta (zic asta deoarece la unii le merge).
Am fost la sediul ala al lor bengos sa depun o cerere. Da, nici o problema, "puteti depune cerere si veti primi raspuns dupa 10 zile".
Ok, astept ca fraieru' zece zile, imi fac planuri.. etc, ma duc, si tanti (alta decat cea care mi-a inregistrat cererea), din start, de cand a vazut ce cerere am depus, INAINTE sa ma caute in computerele lor, mi-a zis ca nu am nici o sansa. Asa si a fost. Motivul este "in prezent nu exista conditii tehnice pentru executarea lucrarii solicitate". Ma intreb acum de ce nu mi-a zis prima tanti chestia asta din start, inainte sa bag cererea aia (au nevoie de oameni care sa se minuneze la vederea sediului lor de banca?!) ? Cred ca aia nici nu s-au uitat macar in ce zona stau, or fi vazut ca e cerere pentru schimbare de pe analog pe digital, si au respins-o din start.
Intrebarea mea este daca POT SA MAI FAC CEVA ? Am inteles ca se poate merge in audienta (cu toate ca, zic eu, o sa primesc acelasi raspuns). Mentionez ca la un etaj mai sus de mine, si-au pus digitala de ceva vreme, nu sunt multe luni de zile, si din cate stiu eu nu au depus cererea acum ani de zile.
So.. help ?!

Multumesc

#2
Ducu_P

Ducu_P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.06.2004
cand a aparut freexnet-ul am fost pe centrala analogica si mergea netu binisor.Sigur merge sa ai net pe centrala analogica!Mai intereseaza-te la provider ca Romtelecomu da 2bani pe clienti,de aia mi-am tras 2abonamente de Connex si unul de Astral si sunt mult mai multumit decat sa dau bani unei firma care practica niste tarife enorme si servicii de calitate minima.

#3
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Am si eu o intrebare tampita: ai setat modemurile alea pe pulse dial si tot n-au vrut?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
---
Am si eu o .. mica problema cu Romtelecomu'.Vreu sa ies si io pe net de acasa prin linia care o am. Sunt pe centrala analogica si din pacate cele doua modemuri de pe laptopul meu nu vor sa se conecteze pe linia asta (zic asta deoarece la unii le merge).
Am fost la sediul ala al lor bengos sa depun o cerere. Da, nici o problema, "puteti depune cerere si veti primi raspuns dupa 10 zile".
---

In ce cartier ?

#5
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Andrei Cioaca : sunt din Timisoara, in Sagului stau
LoveDemon : am schimbat la toate setarile alea (am ceva habar si eu)
Se aude tonul, dar nu se opreste (tonul) dupa ce a format numarul.
E curios...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Da, e problema de formare... tu formezi prin tonuri si trebuie prin impulsuri (pulse). Daca ai facut la dialing properties ce trebuie (adica pulse) si tot nu merge, incearca faza asta:

Unde dai numarul providerului sa zicem la noi ar fi 2025555... faci asa "p2025555"... adica bagi un "p" in fata numarului... asa forteaza modemul sa interpreteze pulse indiferent de setari... incearca asa !

#7
Hellriser

Hellriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.12.2003
Se poate intampla sa fie si de la cablu  ;)

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Da, dar asta in ultima instanta, am presupus si eu ca problemele tehnice gen cablu (banale) se rezolva primele cand e ceva in neregula  :cool:

Oricum, mai multi mi s-au plans de aceasta problema, imposibilitatea de a forma chiar daca e pe "pulse" in windows, la unii a mers cu p dar mai exista modemuri care nu stiu sa formeze decat tonuri, cu alea nu ai ce face.

#9
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Daca mai ai un telefon legat in paralel pe linia telefonica vezi sa nu tina linia ridicata astfel modemul cand incearca sa formeze (chiar pe pulse) tonul va ramane. In concluzie: incearca sa pui modemul sigur pe linie.

PS: hai pe mirc sa mai vb, poate ne intelegem mai bine.

#10
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Andrei Cioaca
Thanks a lot, mere, uitasem de chestia aia.

#11
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

Quote

Originally posted by CBogdan
Andrei Cioaca
Thanks a lot, mere, uitasem de chestia aia.


Uite ce probleme avea Romtelecom....A uitat sa te invete sa pui la ATD si un P inainte de numar. De multe e vinovat Romtelecom, dar de data asta NU.
Noroc cu Andrei Cioaca ca ti-a explicat mai clar ca socotitul pe "degete" ( ca de suntem in era digitala si avem laptop...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate