Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Din "intelepciunea" posesorilor de catei

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Ebenize

Ebenize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.02.2007
As vrea sa imi iau un caine si nu stiu care mi s-ar potrivi cel mai bine ... stau la apartament ...si am cum sa il scot afara cel putin 2-3 ore , loc de zburdat are unde sa zburde , stau pe langa un deal , sooo....CG sau husky ? vreau sa aflu care suporta cel mai bine mediu de apartament , naparlire ,temperament, intretinere, costuri .... comparari de astea

#38
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
CG - foarte usor de dresat (dar necesita fermitate), naparleste in smocuri primavara, tinde sa miroasa urat daca nu i se videaza corect glandele perianale periodic, dependent de stapan, moare pentru stapan, din cauza temperamentului in general dominant poate insa deveni o foarte mare problema daca nu este socializat corect si dresat corespunzator, nerecomandat pentru persoane care nu au mai avut caine sau persoanelor sub 18 ani (decat in cazul in care unul dintre parinti a mai avut caine si este dispus sa ajute in educarea cainelui). Recomandat mai mult barbatilor decat femeilor (tinde sa ignore comenzile pe voce feminina, vocea feminina suna altfel decat vocea masculina si o interpreteaza cum are chef) sau femeilor obisnuite sa comande sau care au vocea mai groasa si volum puternic fara a tipa.

Husky - independent (esti mai mult prietenul lui decat stapanul lui), lasa ceva par dar nu asa mult ca un CG, naparleste si el in smocuri usor de indepartat, se linge ca o pisica, foarte curat, daca un Husky miroase e posibil sa fie bolnav, are talentul de a pleca hai-hui de langa stapan si de a-l ignora complet chiar daca este bine dresat, se dreseaza usor, dar se face ca "uita" comenzile cand nu-i convin (dresajul unui Husky trebuie sustinut toata viata), prietenos cu oamenii (extrem de rar un Husky ataca oameni), necrutator cu alte animale (trebuie tinut din scurt, sa nu fuga dupa pisici, pe care tinde sa le omoare daca le prinde), un bun tovaras de joaca pentru copii mai mari (care stiu sa nu-l chinuie, ca altfel se ridica demn si pleaca)

Costurile de intretinere, nevoia de miscare (mare!), sunt cam la fel la CG si la Husky, fiind amandoi utilitari si de talie apropiata. Blana de Husky necesita atentie ceva mai mare decat cea de CG, fiind mai deasa si mai groasa.

#39
ludacris08

ludacris08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.01.2008
ma bag si eu un pic in seama..credeti ca un amstaff este potrivit pt apartament? cu plimbari zilnice si ingrijire.. nu mi se pare un caine mare.. mai degraba medium.. si nu vreau un caine mic deci mi se pare potrivit un amstaff.. aveti idee de unde pot cumpara un pui? si cam cat ar costa

#40
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Am mai vazut AmStaff in apartament, deci nu cred ca nu se poate. Cel mai bine insa, pentru ca e o decizie importanta, care te afecteaza si pe tine si pe caine pe toata durata vietii acestuia, sa discuti cu proprietari si crescatori de AmStaff.

#41
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Eu as recomanda un Chow Chow. desigur cu doza de subiectivism, pentru ca eu am unul si iubesc aceasta rasa.
Dar daca nu ii poti dedica mai mult timp....cel putin in primele 10 luni, pentru o socializare cat mai buna, atat cu oamenii cat si cu alte animale, nu ti-as zice sa il iei.

De ce un Chow: pentru ca este un caine linistit, nu este zgomotos, comparativ cu alte rase. Cel putin al meu asa e.
Toata ziua doarme (asta face si cand e cineva acasa, e un mare lenes). Nu miroase a caine in casa. Iar satisfactiile de a avea un caine din aceasta rasa sunt extraordinare. Nu o sa fac aici apologia rasei pentru ca, asa cum am zis sunt fan.

Noi ne-am luat cainele cand avea 2 luni. Si programul nostru este destul de incarcat dar pana cand a facut 6 luni, mergeam la pranz acasa sa vedem ce face Max. Il scoteam la plimbarica. Apoi usor, usor am marit intervalele si intr-o zi am venit acasa la  orele 17. Si -a obisnuit. La inceput ne latra de cateva ori cand plecam de acasa, suparat pe noi. Nu am avut nici o surpriza neplacuta cu el. Nu a urlat in lipsa noastra, nu a latrat. Culmea, nu s-a omorat cu rontaiala cand si-a schimbat dintisorii (dar i-am pus la dispozitie oase si jucarii). Am facut plimbari dese cu el si cand era pui am avut o mare grija sa il socializam corespunzator, ca sa nu avem probleme ulterior. Si uite ca acum avem un caine de 4 ani, cuminte, dragalas, bland (dar distant cu strainii), care nu se sperie de zgomote puternice, nu se sperie de copii. Incapatanat, ce-i drept, dar asta e rasa.

#42
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
Pentru ca va fi un caine de apartament- husky.
Cg este un caine care se preteaza la o curte. E un caine prea mare si e cam greu de ingrijit la apartament.

#43
qwertyas

qwertyas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.01.2007
Vreau si eu sa cumpar un caine, si as vrea niste sfaturi cu privire la rasa si unde as putea sa gasesc.
Am un apartament cu 4 camere in Bucuresti, ma gandesc la o rasa medie, poate mare.
Nu vreau un caine cu blana (caine lup, bunaoara), ci unul mai degraba zvelt si prin pielea caruia sa se vada muschii.
Vreau sa creasca odata cu un copil mic, sa-i placa sa inoate, sa se joace.
As putea sa-l scot doua ore pe zi pe-afara (in doua ture), in weekend mai mult.
Nu vreau sa fie agresiv cu strainii sau cu alti caini.
Am facut diverse teste pe internet, (acesta mi s-a parut destul de bine elaborat: http://us.iams.com/i...jsp?pageID=DBS),
dar as vrea sa aflu o opinie si de la voi, tinand cont si de accesibilitatea rasei. (cei de pe primele locuri in chestionarul completat de mine erau rase destul de rare).

#44
comiii

comiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2008
Ma gandesc sa-mi iau un catelush de2 luni marime medie...nu prea ma pot hotari intre Border Collie shi Golden Retriever.Ajtept nijte sfaturi...va rog:D

Am uitat sa mentionez, stau intr-un apartament...dar am timp de plimbare...shi joaka.. :rolleyes:

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

 qwertyas, on May 17 2008, 12:53, said:

Vreau si eu sa cumpar un caine, si as vrea niste sfaturi cu privire la rasa si unde as putea sa gasesc.
Am un apartament cu 4 camere in Bucuresti, ma gandesc la o rasa medie, poate mare.
Nu vreau un caine cu blana (caine lup, bunaoara), ci unul mai degraba zvelt si prin pielea caruia sa se vada muschii.
Vreau sa creasca odata cu un copil mic, sa-i placa sa inoate, sa se joace.
As putea sa-l scot doua ore pe zi pe-afara (in doua ture), in weekend mai mult.
Nu vreau sa fie agresiv cu strainii sau cu alti caini.
Am facut diverse teste pe internet, (acesta mi s-a parut destul de bine elaborat: http://us.iams.com/i...jsp?pageID=DBS),
dar as vrea sa aflu o opinie si de la voi, tinand cont si de accesibilitatea rasei. (cei de pe primele locuri in chestionarul completat de mine erau rase destul de rare).

Eu iti recomand, poate subiectiv :) shnautzerul urias. In afara de posibile probleme de agresivitate fata de alti caini, nu ai probleme cu el si se cam incadreaza descrierii tale. E un caine blanos, dar care se tunde, iar avantajul din acest punct de vedere, este ca, daca este tuns la timp si ingrijit, nu-ti lasa par prin casa. E innebunit dupa apa si inot, e inebunit dupa copii...si ramane jucaus pana la adanci batraneti.

#46
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
qwertyas, iti recomand un Bullmastiff. Sunt foarte prietenosi cu copiii, arata fioros dar sunt blanzi cu familia si, cu o educatie si o socializare buna, nu sunt agresivi cu alte animale. De asemenea, o alta rasa foarte potrivita cu descrierea ta este Labradorul. Care si inoata.

comiii, uita de Border Collie in apartament - latra, sapa, rod si au energie cat un card de iepuri speriati. Ia-ti cu incredere Golden.

#47
raluca.m

raluca.m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.08.2006

 qwertyas, on May 17 2008, 12:53, said:

Vreau si eu sa cumpar un caine, si as vrea niste sfaturi cu privire la rasa si unde as putea sa gasesc.
Am un apartament cu 4 camere in Bucuresti, ma gandesc la o rasa medie, poate mare.
Nu vreau un caine cu blana (caine lup, bunaoara), ci unul mai degraba zvelt si prin pielea caruia sa se vada muschii.
Vreau sa creasca odata cu un copil mic, sa-i placa sa inoate, sa se joace.
As putea sa-l scot doua ore pe zi pe-afara (in doua ture), in weekend mai mult.
Nu vreau sa fie agresiv cu strainii sau cu alti caini.
Am facut diverse teste pe internet, (acesta mi s-a parut destul de bine elaborat: http://us.iams.com/i...jsp?pageID=DBS),
dar as vrea sa aflu o opinie si de la voi, tinand cont si de accesibilitatea rasei. (cei de pe primele locuri in chestionarul completat de mine erau rase destul de rare).

Ai putea sa incerci un basset, sunt foarte frumosi :) Se potrivesc profilului descris de tine, mai putin faptul ca sunt destul de incapatanati......

#48
Beriadanwen

Beriadanwen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.01.2008
Dragilor,

Eu am un amstaff si stau la apartament cu 3 camere si aer conditionat.
Daca stai la apartament , ai grija sa-ti iei un caine cu blana scurta... Husky sau CG sufera foarte mult din cauza caldurii, la fel cu alti caini care au blana lunga ...

Daca nu ai timp de el , nu-ti lua caine , Orice caine ai avea , daca sta singur mai mult de 8 ore pe zi , va fi trist , si cu timpul va ajunge sa te urasca ...

Trebuie sa te gandesti , nu cat dai ca sa il cumperi , ci cat ai la dispozitie pentru intretinere ... Un caine sanatos necesita 3-4 milioane pe luna ( mancare , sampon , calciu , vitamine, oase de ros , bete pentru intretinerea dintilor  ), iar un pui , in primul an de viata va necesita si multe controale veterinare pentru ca pana isi formeaza imunitatea , va pati multe.

Eu am luat amstafful de la o canisa din Timisoara, cu pedigree si toate cele si sunt foarte multumita de el... acum are 2 luni jumate si deja stie o gramada de comenzi ( m-am ocupat de el si l-am invatat ) ... stie cum il cheama , stie NU, stie VINO AICI, stie BRAVO , stie sezi , culcat, noroc, sus, jos, iar cand ii spun zi, latra ...

Nu mi-a ros nimic pana acum pentru ca am grija sa ii pun la dispozitie jucarii si diverse forme din vegetale pe care le poate roade in voie.
E cuminte si asculta, plus ca nu musca , nu e rau , nu manifesta nici un fel de agresivitate fata de oricine intra in casa .

Se ia dupa mine ... daca aude usha , soneria , interfonul , latra odata si apoi se duce si sta cuminte in hol pana vin eu la usa. Daca aude zgomote pe sala iar eu nu le bag in seama , nu le baga nici el in seama .

Nu latra foarte mult, sau fara motiv... latra asha , cand se joaca si se mai ia la harta cu jucariile .
Peste 2 saptamani o sa incep sa ies cu el afara pentru ca atunci va face ultimul vaccin . Daca mai vine vb de amstaffi, o sa mai postez si o sa mai raspund la intrebari.

Cine vrea caine , sa caute pe net , tot ce scrie despre rasa respectiva si sa ia aminte... daca iubesti animalele , te gandesti ce e cel mai bine pentru caine.

Si mie-mi plac Husky si Akita Inu si alte rase, dar la apartament, nu sunt de acord cu cainele cu parul lung, si nu ash vrea sa il chinui.

Bafta si astept intrebari :)

#49
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
eu sunt posesor de cocker spaniel auriu. acum e in deplasare la "bunici" pt ca in familie a aparut un nou membru biped si pana se pune la punct cu imunitatea va ramane acolo. un caine exceptional, cu o personalitate pregnanta. alerga pana nu mai poate merge. iese la plimbare oricand, oricum. l-am invatat fara lesa cand era mic si ne-a venit destul de greu sa-l obisnuim cu lesa mai tarziu. nu e foarte ascultator din cauza personalitatii(mai ales cand i-a bataie riposteaza). foarte pofticios, fura mancare. probleme medicale cu urechile si labutele din spate. se comporta extraordinar cu copii. daca aveti grija de el va fi un companion extrem de placut pentru multi ani.

#50
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
E cineva pe-aici care are scottish terrier ? Ma intereseaza daca n-ar fi prea traumatizat in apartament si daca se intelege cu pisicile. Din cate am citit, ar fi OK, insa as vrea pareri de la posesori.

#51
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Ar fi traumatizat in apartament, pt ca e f energic (e un caine de vanatoare!). A avut o prietena, si-i distrusese canapele, tablouri (avea unu' la care ajungea, ca de sarit pe pereti nu l-am vazut :) ), covoare si altele (care nu-mi vin in minte acum). Pe scurt: roade tot ce prinde. Cu pisicile se-ntelege bine, in sensu' ca nu le terorizeaza "decat in joaca" (tipa avea niste pisici foarte tolerante, da' tot nu le-am vazut bucurandu-se vreodata de prezenta lui :lol: )

Edit: de ce nu iei un homeless Grivei? :)

Edited by s3ction31, 02 October 2008 - 14:08.


#52
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 s3ction31, on Oct 2 2008, 15:06, said:

Ar fi traumatizat in apartament, pt ca e f energic (e un caine de vanatoare!). A avut o prietena, si-i distrusese canapele, tablouri (avea unu' la care ajungea, ca de sarit pe pereti nu l-am vazut :) ), covoare si altele (care nu-mi vin in minte acum). Pe scurt: roade tot ce prinde. Cu pisicile se-ntelege bine, in sensu' ca nu le terorizeaza "decat in joaca" (tipa avea niste pisici foarte tolerante, da' tot nu le-am vazut bucurandu-se vreodata de prezenta lui :lol: )
Edit: de ce nu iei un homeless Grivei? :)
Ma bate fie-mea la cap ca vrea scottish, si deocamdata sondez terenul.
Oricum sunt cam reticenta la ideea de caine si pisica in acelasi timp in apartament : am avut o boxerita si am cedat nervos dupa cateva luni, de la ce fugareala si maraiala era prin casa (dar daca le separam, plangeau una dupa alta).

#53
emillia25

emillia25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.10.2008

 XREDX, on Feb 11 2008, 11:35, said:

Salut!Mie personal mi-au placut foarte mult pitbulli,dar de la aparitia amstaffului nu stiu ce sa mai cred.Sunt frumosi amandoi,puternici bla bla bla dar care e diferenta dintre ei?Mi se pare mie sau pitbullul are musculatura ceva mai bine definita?Si parca capul amstafful il are mai mic dar in schimb este ceva mai inalt?Sincer nu stiu care e diferenta iar cu musculatura stiu ca trebe lucrat daar am vazut in trecere nu am stat bine sa ma uit 2 exemplare pentru expozitii sau ceva de genu si parca pitbullul era ceva mai bine definit.Poate doar mi se pare de aceea vreau si parerea voastra.Tinand cont ca pitbullul in Romania nu are pedigre se dau la un pret destul de rezonabil dar in privinta amstaffului urca pretul si la 300 E la cei cu pedigre si sincer nu as vrea sa dau 200 E degeaba adica doar pe pedigre si fara nici o doferenta intre ei.Poata ca pretul sa fie influntat si de vechimea animalului?Din cate stiu eu pitbullul e in Rom cam din 96-97 pe cand  amstafful cred ca e de vreo 5 ani.


Sunt o mare admiratoare a rasei Amstaff si chiar am un mascul de 7 ani,imi place si pitbull-ul la fel de mult.Diferenta este ca in vreme ce Amstaff-ul este o rasa recunoscuta de catre F.C.I.(Federatia Chinologica Interntionala)si exista un standard clar in ceea ce o priveste,pitbull-ul nu este o rasa omologata.Poate ai observat ca reprezentantii rasei pitbull sa aiba infatisari destul de diferite....poate varia mult inaltimea la greaban,alura,musculatura,culoarea blanii,a ochilor si a trufei(nasului)/botului etc.Deci,e permisa orice 'combinatie',intrucat,nefiind rasa omologata,nu are un standard in vigoare.

Mai mult,denumirea de 'pitbull'este folosita generic,referindu-se la cainii considerati in multe tari,'periculosi'/'cu potential agresiv mare',in aceasta categorie intrand cainii de tipul 'BULL':American Staffordshire Terrier(AmStaff),Bullterrier,Bullmastiff.....Cane Corso,Tosa Inu,Fila Brazileiro,Rottweiller etc etc.

In ceea ce priveste aspectul fizic - pitbull-ul este mai 'slabut' spre deosebire de AmStaff,care are musculatura mult mai pronuntata,in special cea a pieptului;pieptul pitbull-ului nu este nici pe departe atat de AMPLU.Deci,fiind mai compact,AmStaff-ul da si impresia ca este ceva mai scund.Dar totusi,pitbull-ul prezinta o forta mai mare in membrele posterioare.
Difera de asemenea si forma capului:daca la pitbull acesta are forma unei caramizi,la Amstaff muschii fetei sunt mai pronnuntati - da impresia de 'obrajori'- si are capul mai mare.
La AmStaff sunt considerate defecte grave:ochii de orice alta culoare in afara de negru/caprui inchis,trufa(nasul)de culoare alba,roz sau patata(trebuie obligatoriu sa aiba nasul negru).Exemplarele complet sau aproape complet albe nu sunt de dorit.
Se spune ca un AmStaff de proasta calitate poate trece,in ochii unui necunoscator,drept pitbull,dar reciproca nu este valabila.
In materie de comportament,pitbulli sunt mult mai agresivi cu alte animale(mai ales alti caini),in vreme ce AmStaff-ul este constient de forta sa si nu simte nevoia sa o demonstreze prin lupta,decat daca este provocat.Totusi,ca o observatie personala,Amstaff-ul mi se pare mai incapatanat si mai putin ascultator decat pitbull-ul.
In ciuda a ceea ce spun cei ce NU AU HABAR,sunt caini in crearea carora s-a avut in vedere NON-AGRESIVITATEA fata de oameni.Iubesc oamenii si le place sa stea in preajma acestora,deci NU suporta singuratatea.
Nu trebuie invatati sa fie agresivi,pt ca nu este nevoie.Chiar daca sunt extrem de blanzi si nu au atacat vreodata,NU vor permite nimanui sa le puna in pericol familia sau casa si vor stii ce au de facut.
In rest,sunt catei minunati....daca iti doresti asa un caine,tb sa fi ffff sigur asupra rasei.Sunt caini puternici,atat fizic cat si psihic,si se vor simti debusolati in mainile unui stapan care nu le poate oferi o educatie stricta.Trebuie sa fii constant cu puiul,sa nu-l pedepsesti prea dur sau nejustificat si trebuie sa invete de MIC semnificatia cuvantului 'NU'.Nu sunt caini pe care sa ii cumperi doar pt ca iti place rasa.
Daca tu consideri ca vei face fata cresterii si educarii unui caine puternic,agil,inteligent,tenace,perseverent,curajos,cuminte dar mai ales ultra IUBITOR , e ok.Vei fi rasplatit din plin si nu vei regreta alegerea facuta.
Sper ca am reusit,macar in linii mari,sa te lamuresc putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate