Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Din "intelepciunea" posesorilor de catei

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007

 XREDX, on Feb 17 2008, 21:12, said:

Merci de raspuns,dar nu am inteles ceva,cum adica nu raspunde bine la bataie?In ce sens?Adica la bataile de caini sau tu il bati?Daca ai pune niste poze te rog cu el
la bataliile cu alti caini.. ce pot spune. Nu el este cel care provoaca. Dar daca este provocat va ataca cu siguranta. Si inca in ce fel ( eu am ramas socat). M-am referit la dresaj cand am pomenit de bataie. Si anume faptul ca nu executa comenzi chiar daca este batut decat atunci cand le intelege. De asemenea al meu este un caine gurmand si m`am folosit de aceasta ca sa il pot determina sa faca ce voiam eu sa faca. Este imun la durere.

#20
rhunder

rhunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2004
arunca un ochi si pe dogul argentinian.
Am avut unul si e mult mai sociabil, cu oamenii cel putin.
Este cainele care are un singur stapan, pe ceilalti doar ii tolereaza.
Te intelelegi foarte bine cu el, e usor de dresat, e deosebit de inteligent, singura hiba e ca e gelos si nu ii plac alti caini.
Grija mare cand ajungi pe langa apa cu el. La al meu ii placea apa la nebunie.
In bucuresti nu prea mi-a atacat alti caini, mai ales ca de mutle ori iesea numai in lesa, dar la tara mi-a omorat vreo 4.
Unul de gelozie ca a venit la mine sa il mangai si s-a simtit lezat (sau poate a vrut sa am protejeze), si ceilalti au venit peste el in curte si au facut greseala sa-l latre.
Cainii pe care ii aveam in lant nu au avut nimic de suferit din cauza lui.
E foarte greu sa-l faci sa renunte odata ce a atacat un alt caine, de aceea e mai sigur sa ai grija si sa preintampini probelemele de genul acesta.

#21
doriann

doriann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
au fost genetic proiectati sa tolereze durerea.....in lume sunt peste 30 de RASE RECUNOSCUTE din familia terrierilor...printre care inclusiv pitt bull   amstaff etc....multi dintre cei care isi dau cu parerea nici nu stiu de la ce provine amstaff,,,,care desigur e o prescurtare:)

#22
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006
Vreau sa-mi iau un ciobanesc romanesc(mioritic,carpatin sau bucovinean),as dori sa stiu niste pareri de la cunoscatori,care e mai devotat,care se poarta mai bine cu copii,cat de pretentiosi sunt,dimensiuni,cam tot ce se poate,de unde sa cumpar fara sa ma intep,etc)
Multumesc

#23
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
ia unul carpatin, restul sunt prea mari pentru juniori (as zice eu...)

http://www.ciobanest...m/carpatin.html

#24
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
Pe orice pasionat, crescator, proprietar de ciobanesti romanesti ai intreba care e cel mai devotat, "cea mai buna doica", cel mai bun paznic, cel mai, cel mai.... sigur iti va raspunde ca astea sunt calitatile oricarui ciobanesc romanesc. Asa ca depinde si de conditiile care ai putea sa le oferi cainelui, daca stai la casa sau la bloc (la bloc nu prea se preteaza un mioritic sau un bucovinean),  :huh:
Orice ciobanesc te-ai hotari sa iti iei, e bine sa il cumperi de la crescator.
Pentru bucovineni, este canisa de Humor
Pentru mioritici: Conda, Tender Ebony
Pentru carpatini: de Baltag, Aral Dream
..Astea le stiu eu.. si mi se par serioase
Cauta pe google fiecare canisa, pentru ca daca as pune eu linkurile, s-ar putea sa-mi fie sters mesajul  -_-

Edited by irinuks89, 09 April 2008 - 02:00.


#25
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Vroiam sa imi cumpar si eu un caine. Locuiesc in apartament...asa ca va trebui un caine care sa se poata obisnui in apartament fara sa se chinuie (cu toate ca o sa aiba parte de plimbari in fiecare zi). Mai am un ciobanesc german si un maidanez (dar astia acum au ramas cu mama mea la casa).
Ce rasa recomandati? SI de la ce canisa sa cumpar? Tin sa precizez ca nu imi prea plac cei de talie mica....prefer ceva mai mare.

#26
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Tin sa mai precizez ca o sa fiu plecat cam 8-10 h plecat de acasa :( In unele zile o sa il mai scoata si altcineva afara.

#27
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Cainele e, dupa parerea mea, un tovaras de viata, in timp ajunge sa faca parte din familie si iti doresc din tot sufletul sa ai parte de un caine sanatos si iubicios :).
Ar fi bine daca, atunci cand te hotarasti ce rasa ti-ar placea cel mai mult, sa ai timpul necesar sa te bucuri de fiecare secunda din "copilaria" cainelui tau, sa petreceti impreuna  timp la plimbare, sa-i poti asigura o adaptare confortabila in noua lui casa, sa-ti cunoasca prietenii.
Orice caine mic lasat singur mult timp isi va revarsa frustrarile pe mobila, cabluri electrice, incaltaminte, se va plictisi, va plange etc. Dincolo de aspectele neplacute pentru om, nici animalului nu-i va placea singuratatea. Un catel mic, in primele 2-3 saptamani cel putin iti va solicita la maxim atentia si grija, va trebui invatat sa faca intr-un loc unde sa-ti fie usor de curatat, va experimenta rosul a tot ce il inconjoara si il tenteaza. Dijn fericire sunt extrem de dulci si de nevinovati incat sa nu te poti supara de traznaile pe care le face si, cu intelegere si rabdare, va invata sa convietuiasca cu tine pasnic :)

Noi am avut in casa dog german (crescut de sotul meu, din nefericire l-am pierdut acum 4 ani), foarte calm si linistit, dar un animal mare, pentru care trebuie sa fii pregatit, care necesita o ingrijire speciala si care are o predispozitie ingrijoratoare pentru boli de oase, asa cum s-a si intamplat. La 7 ani si jumatate avea ciocuri pe coloana, care presau pe nervii picioarelor din spate si care faceau ca orice miscare sa fie un chin pentru caine si pe care noi o resimteam pana in adancul sufletului... Dus la tara, la mare, a scapat de durerile de la coloana multumita climei, dar in jumatate de an a facut osteosarcom la un genunchi si boala a evoluat galopant, atacand sternul si intreaga cutie toracica. Am umblat cu el la clinici din Constanta, la Facultatea de Medicina Vetterinara din Bucuresti, la prof. Elefterescu (un om extraordinar), dar dupa o saptamana cainele a facut infarct... Nero a fost un caine minunat, calm, cald, ascultator, cu tabieturi clare, care desi e mare nu te streseaza prin casa ca un caine mic si neobosit...

... Cum a fost foxterierul sarmos cu care ne-am delectat 7 luni :), un dulce si un inimos, eu obisnuiam sa spun ca are inimioara in coada si in ochisori, dar care sapa in canapea dupa vulpite si care se alerga non-stop cu pisica prin casa. La 8 luni s-a pierdut, era in grija cuiva apropiat pentru 2 zile cat eram plecati si a fugit.. A urmat o campanie de cautare, dar dupa cateva zile in care am scotocit cartierul, ziarele si am pus afise pe toti stalpii posibili, am multumit lui Dumnezeu ca nu l-am gasit lovit de masina si cu siguranta l-a luat cineva pentru ca era minunat, curat, ingrijit si extrem de afectuos cu toata lumea. L-am vazut, apoi, pe strada, il chema altfel, dar l-am strigat pe numele pus de noi si s-a intors, am stiut oricum ca este el si m-am bucurat ca a nimerit foarte bine si ca era sanatos si foarte bine ingrijit. Dar cele 7 luni pe care le-am petrecut impreuna au fost o proba de rezistenta psihica, era un caine cu o energie extrema, neobosita, pe care in mod sigur nu puteai sa-l lasi singur in casa :)

La cateva luni dupa ce l-am dus pe dog la tara am gasit, dupa luni de cautari, pui de golden retriever. Imi doream atat de mult, citisem enorm despre ei si am facut toate demersurile fara stirea sotului. Acum are 4 ani, 2 luni si 3 zile, este sanatos, este docil, extrem de intelegator si de calm, foarte sociabil, necesita o intretinere speciala si mult timp dar si satisfactiile sunt pe masura. Rasa are o predispozitie pentru displazia de sold si, ca orice rasa mare, trebuie crescut de mic cu grija pentru batranete. Are par lung, fir gros, deci putin probabil sa il inspiri sau ingerezi, dar periat si tuns adecvat se poate preta la viata in apartament. Cat a fost mic, in putinele dati cand nu l-am carat dupa noi oriunde mergeam a mai ros si el un maner, un adidas, dar a fost genul de caine care nu a facut dezastru in casa si nu a latrat la fiecare sunet de pe palier. Acum nu mai stam la bloc si de cand e la curte arata altfel, si-a dezvoltat simtul proprietatii. Nu e un caine mototol, dar nu e el cel care ataca, reactioneaza doar daca este provocat si am fost surprinsi sa constatam ca este hotarat in replici :)

Asta pot sa-ti spun, din experienta noastra. Daca te va ajuta cu ceva ce am scris m-as bucura.
Mult succes si sa ai un caine minunat de care sa te bucuri in fiecare secunda :)

#28
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004

 ddumyy, on Apr 19 2008, 23:34, said:

...
Ce rasa recomandati? SI de la ce canisa sa cumpar? Tin sa precizez ca nu imi prea plac cei de talie mica....prefer ceva mai mare.
in primul rand sa te uti la caracterul/temperamentul cainelui. conteaza enorm. daca tu esti un om linistit, iti place o atmosfera calma, atunci un terrier nu ti se potriveste. asta ca exemplu. dupa asta te poti uita la aspect/marime/etc.

 ddumyy, on Apr 20 2008, 00:09, said:

Tin sa mai precizez ca o sa fiu plecat cam 8-10 h plecat de acasa :( In unele zile o sa il mai scoata si altcineva afara.
asta e cam nasol, mai ales cand cainele e tanar are nevoie de multa miscare, mai ales daca o sa stea intr-un apartament. insa nu e un capat de tara.

#29
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
O sa incerc sa stau cat pot de mult cu el. ~2 ore o sa il pot scoate in fiecare zi din casa. La temperament m-am uitat si eu pana acum pe net...as dori un caine care sa nu fie foarte jucaus dar nici "sedentar". Din ce am vazut pana acum ma oprisem la boxer

#30
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
Boxerul nu este un caine de canapea.
De ce nu-ti iei un porc de guineea? O broasca testoasa? Niste pesti?
Un caine de care nu se ocupa nimeni timp de 8-10 ore, va incepe sa-si canalizeze energia.. intr-un mod nu tocmai placut pentru tine.

#31
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 irinuks89, on Apr 20 2008, 19:59, said:

Boxerul nu este un caine de canapea.
De ce nu-ti iei un porc de guineea? O broasca testoasa? Niste pesti?
Un caine de care nu se ocupa nimeni timp de 8-10 ore, va incepe sa-si canalizeze energia.. intr-un mod nu tocmai placut pentru tine.

Si cu siguranta daunator personalitatii cainelui..

#32
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
un bichon

#33
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Mda...am stat sa ma gandesc si e un timp destul de indelungat...si probabil mai mult o sa chinui cainele. Asa ca cel putin deocamdata, topicul se poate inchide

#34
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004

 ddumyy, on Apr 20 2008, 13:30, said:

O sa incerc sa stau cat pot de mult cu el. ~2 ore o sa il pot scoate in fiecare zi din casa. La temperament m-am uitat si eu pana acum pe net...as dori un caine care sa nu fie foarte jucaus dar nici "sedentar". Din ce am vazut pana acum ma oprisem la boxer
eu am avut un boxer, Hector. si am stat in apartament. a fost un caine deosebit. stiu ca toti spun despre cainele lor ca e deosebit, insa cine a avut boxer n-o sa-si mai doreasca altceva. pe Hector n-o sa-l uit niciodata, va fi mereu in inima mea. alegerea ta este/ar fi foarte buna. insa daca nu ai timp pentru el, ai dreptate, n-are rost sa chinui cainele.

#35
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008
eu votez pentru bucovinean...s-ar putea sa fiu subiectiva. Acum doi ani am avut aceeasi dilema, si am ales un bucovinean, acum sunt foarte fericita cu decizia luata. Cu mentiunea ca imi plac toti ciobanestii si in special cei romanesti  :thumbup:  , spun ca mie bucovinenii mi se par mai impunatori ecat carpatinii, si de cele mai multe ori si decat mioriticii, mioriticii au blana lunga tare si muirdari isi pierd din frumusete, dar astea sunt motive legate de estetica, si nu sunt cele mai importante.... votez pentru bucovina pentru ca mi se pare cea mai rustica rasa, mai aproape de om si de functiiile sale stravechi, si pentru ca vin de pe niste meleaguri de poveste.....

locuiesc aproape de bucuresti, casa noastra e in varful unei coline, si te rog sa ma crezi ca nu am vazut imagine mai calda, mai profund romaneasca si mai comica decat Ghita, "micutul" meu ciobanesc de Bucovina, privind cu atentie in zare de parca ar lucra la SPP :)))
parerea mea, dar recunosc, sunt subiectiva

#36
Meerkat-Brainiac

Meerkat-Brainiac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2008

 ddumyy, on Apr 20 2008, 00:34, said:

Vroiam sa imi cumpar si eu un caine. Locuiesc in apartament...asa ca va trebui un caine care sa se poata obisnui in apartament fara sa se chinuie (cu toate ca o sa aiba parte de plimbari in fiecare zi). Mai am un ciobanesc german si un maidanez (dar astia acum au ramas cu mama mea la casa).
Ce rasa recomandati? SI de la ce canisa sa cumpar? Tin sa precizez ca nu imi prea plac cei de talie mica....prefer ceva mai mare.

aia mai mari nu sunt de apartament, da' ma rog... eu locuiesc tot la bloc shi am un Bichon Bolognese, care este mic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate