Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Din "intelepciunea" posesorilor de catei

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
ask4jack

ask4jack

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2007
In curand o sa ma mut de la bloc la casa...si ca tot omul, vreau si eu sa am un animal de casa. Cel mai probabil acesta va fi un caine...si cam atat e decis pana acum. Habar nu am ce rase de caini s-ar potrivi cerintelor si gusturilor mele...So I'm asking for your help :)

#2
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Da, potrivirea intre persoana si caine este un element important. Multi isi iau la inceput pt fitze dar in realitate fiecare personalitate se potriveste cu o anumita rasa de caini cel mai bine.
Spatiul conteaza deasemenea chiar daca multi se incapataneaza sa intretina un caine mare si activ intr-un apartament inghesuit.
Alegera libera, naturala duce de cele mai multe ori la un parteneriat placut.

#3
WWRITZA_NEBUNA

WWRITZA_NEBUNA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2007
Eu ti-as putea raspunde la intrebare dar...trebuie sa imi spui si mie cam ce cerinte ai avea la catel, ca sa iti pot spune ce rasa ti s-ar potrivi si...daca ai mai avut caine pana acum.
Astept rasp. tau. Plus in ce zona se afla casa adika....cu ce climat?

#4
andypanda

andypanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.08.2007
Eu ador dobermanii dar imi plac foarte mult si rottweilerii. de rottweiler nu stiu daca pot tine unul, imi fac griji vara cand e foarte cald sa nu pateasca ceva.Dobermanul stiu ca nu are aceste probleme.

#5
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Ambele rase (dar mai ales Rottweilerul) necesita un stapan ferm si constant in comportamentul lui fata de caine; intai de toate gandeste-te daca poti fi asa.
Daca da, mai da niste detalii: unde il vei creste, curte/apartament?
In orice caz daca te hotarasti pentru una din aceste doua rase, gandeste-te bine de unde il achizitonezi: neaparat de la un crescator serios, din parinti cu pedigree umblati prin expozitii. Nu neaparat pentru a avea un exemplar frumos cat mai ales pentru nu risca sa achizitionezi niste exemplare cu tare genetice, tulburari de comportament mostenit, care la rasele enumerate de tine pot crea mari probleme daca aceste tare se materializeaza in predispozitie innascuta spre agresivitate.

Edited by Manola, 10 February 2008 - 18:27.


#6
andypanda

andypanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.08.2007

 Manola, on Feb 10 2008, 18:26, said:

Ambele rase (dar mai ales Rottweilerul) necesita un stapan ferm si constant in comportamentul lui fata de caine; intai de toate gandeste-te daca poti fi asa.
Daca da, mai da niste detalii: unde il vei creste, curte/apartament?
In orice caz daca te hotarasti pentru una din aceste doua rase, gandeste-te bine de unde il achizitonezi: neaparat de la un crescator serios, din parinti cu pedigree umblati prin expozitii. Nu neaparat pentru a avea un exemplar frumos cat mai ales pentru nu risca sa achizitionezi niste exemplare cu tare genetice, tulburari de comportament mostenit, care la rasele enumerate de tine pot crea mari probleme daca aceste tare se materializeaza in predispozitie innascuta spre agresivitate.


multumesc pentru informatie.
il cresc in curte liber si noaptea l-as tine in casa

Edited by andypanda, 10 February 2008 - 18:52.


#7
XREDX

XREDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.12.2007
Salut!Mie personal mi-au placut foarte mult pitbulli,dar de la aparitia amstaffului nu stiu ce sa mai cred.Sunt frumosi amandoi,puternici bla bla bla dar care e diferenta dintre ei?Mi se pare mie sau pitbullul are musculatura ceva mai bine definita?Si parca capul amstafful il are mai mic dar in schimb este ceva mai inalt?Sincer nu stiu care e diferenta iar cu musculatura stiu ca trebe lucrat daar am vazut in trecere nu am stat bine sa ma uit 2 exemplare pentru expozitii sau ceva de genu si parca pitbullul era ceva mai bine definit.Poate doar mi se pare de aceea vreau si parerea voastra.Tinand cont ca pitbullul in Romania nu are pedigre se dau la un pret destul de rezonabil dar in privinta amstaffului urca pretul si la 300 E la cei cu pedigre si sincer nu as vrea sa dau 200 E degeaba adica doar pe pedigre si fara nici o doferenta intre ei.Poata ca pretul sa fie influntat si de vechimea animalului?Din cate stiu eu pitbullul e in Rom cam din 96-97 pe cand  amstafful cred ca e de vreo 5 ani.

#8
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Chiar n-ai minime notiuni in ceea ce priveste rasele canine. Nu-ti lua nici pitbull nici amstaff.Ai fi un pericol public. Daca tot vrei un caine, ia-ti ceva gen teckel, caniche, pana inveti ce si cum cu cainii.Auzi, si-i alege dupa cat de definita le e musculatura!
Hai sa fac totusi un bine sa-ti ofer cateva informatii:
- pitbullul nu e recunoscuta ca rasa in cadrul FCI. Cel mult Federatia Americana il recunoaste, dar aia cred ca recunosc si labradoodle-ul sau alte monstruozitati. Deci pitbullul NU e o rasa. Asta poti observa si cu ochiul liber, la ce fenotip au: cand sunt atatea diferente intre indivizi in ceea ce priveste culoarea, dimensiunile etc. e clar ca nu se poate elabora un standard acceptabil.
- amstaff-ul nu e in Ro de 5 ani ci de mult mai demult.
Care ar fi deosebirea? Amstaff-ul e echilibrat, are trasaturi de temperament clar cunoscute, e mai controlabil, nu manifesta agresivitate exacerbata fata de alte animale.
Un pitbull pe mana unui neinitiat poate fi extrem de periculos, mai ales daca proprietarul e un puber acneic care incearca sa-si depaseasca niste complexe prin caine.

#9
XREDX

XREDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.12.2007

 Manola, on Feb 16 2008, 10:59, said:

Chiar n-ai minime notiuni in ceea ce priveste rasele canine. Nu-ti lua nici pitbull nici amstaff.Ai fi un pericol public. Daca tot vrei un caine, ia-ti ceva gen teckel, caniche, pana inveti ce si cum cu cainii.Auzi, si-i alege dupa cat de definita le e musculatura!
Hai sa fac totusi un bine sa-ti ofer cateva informatii:
- pitbullul nu e recunoscuta ca rasa in cadrul FCI. Cel mult Federatia Americana il recunoaste, dar aia cred ca recunosc si labradoodle-ul sau alte monstruozitati. Deci pitbullul NU e o rasa. Asta poti observa si cu ochiul liber, la ce fenotip au: cand sunt atatea diferente intre indivizi in ceea ce priveste culoarea, dimensiunile etc. e clar ca nu se poate elabora un standard acceptabil.
- amstaff-ul nu e in Ro de 5 ani ci de mult mai demult.
Care ar fi deosebirea? Amstaff-ul e echilibrat, are trasaturi de temperament clar cunoscute, e mai controlabil, nu manifesta agresivitate exacerbata fata de alte animale.
Un pitbull pe mana unui neinitiat poate fi extrem de periculos, mai ales daca proprietarul e un puber acneic care incearca sa-si depaseasca niste complexe prin caine.


                 In primul rand am minime notiuni in ceea ce priveste rasele canine.In al doilea rand daca vreau sunt un pericol public si fara caine(Am avut un caine era caniche si ma intreb cate facultati ai absolvit ca sa inveti ce si cum cu cainii?).In al treilea rand nu ii aleg dupa musculatura ci incercam sa ma documentez care ar fi diferenta intre ei.Ai dreptate pitbullul nu e recunoscut dar daca ai avea tu minime cunostinte in ceea ce priveste rasele canine ai stii ca pitbullul si amstafful au apartinut practic aceleasi rase. Ceea ce zici ca nu e o rasa deoarece difera culoarea si dimensiunile este cea mai mare prostie pe care am auzit-o.Pai daca eu am un caine caruia ii dau cea mai buna mancare,il scot la exercitii etc, vrei sa arate la fel ca unul care a fost legat in beci si hranit numai cu pisici si soareci.Poate o fi mai demult dar nu ca acum sau vrei sa spui ca prin 99-2000 oricine isi permitea sa dea pe un caine 200 E (abia isi permit acum).Este si aceasta diferenta intre ei dar o stiam,pe mine ma interesa nu diferenta de comportament ci cea fizica,aspectul.Nu prea sunt de acord cu ce ai afirmat,adica un pitbull pe mana unui neinitiat care iubeste cainele,il da la dresaj si nu il lasa sa isi dezvolte abilitatile de luptator este o arma letala,atunci pe mana initiatilor alora care ii hraneste cu animale vii,ii da la lupte,ii inchide in beciuri si le dezvolta agresivitatea atat asupra altor animale cat si asupra oamenilor ce mai e,poate vreun pistol cu apa.Daca vrei sa stii nu am acnee (Ma ferit Dumnezeu de asa ceva) si nici complexat nu sunt,practic ma doare-n p..a de ce crede lumea despre mine dar modul tau de abordare ma deranjat.Ce ti-am facut eu tie?De ce ma jignesti si faci afirmatii daca nu ma cunosti?Daca esti in stare si ai minime cunostinte canine te rog data urmatoare sa imi raspunzi la intrebare adresata pentru ca nu mi-ai dat un raspuns adecvat,daca nu stii e mai bine sa te faci ca ploua.Si ca sa te instiintez imi iau Pitbull/Amstaff (inca nu m-am decis) dar si un Rottweiler.PS:Sa nu mai iesi afara,ca te omoara si papagalii la cum gandesti.

Edited by XREDX, 16 February 2008 - 19:44.


#10
XREDX

XREDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.12.2007
Iati frate Rott ca e bestial.Puternic si cu un aspect deosebit.In caz ca iti ei Rott vezi ca o sa trebuiasca sa ii dai o alimentatie foarte echilibrata si bogata in calciu.De preferat e sa il ei de la canise cunoscute si cu simt de raspundere daca intelegi ce vreau sa spun,altfel risti sa aibe probleme de comportament dar si de sanatate.Cea mai intalnita boala la Rott este displazia de sold,e foarte naspa,dar cu o alimentatie adecvata si fara prea multe sarituri in perioada de crestere nu o sa ai probleme.Fiind un caine care exceleaza prin abilitatile in domeniului pazei si protectiei nu este recomandat sa fie dresat pentru paza si protectie,le are in sange.Ai mare grija cu dominarea,trebui sa il faci sa inteleaga ce loc ocupa in ierarhia familiei.Sa ne tii la curent cu alegerea facuta.Bafta

#11
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
N-ai inteles nimic.Si degeaba te chinui, chiar n-ai minime notiuni despre rasele canine, e o confuzie totala in capul tau, nu stiu de ce mi-am pierdut vremea cu tine. Daca ai avea acnee...asta ar fi cel mai mic defect al tau.
Tu stii ce e ala un "standard"?
Dar oricum vad ca tu te gandesti numai la pret.N-ai bani, ia-ti un catel de plus, un caine adevarat te solicita financiar, asta e tristul adevar.

#12
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007
eu am amstaff. E foarte prietenos. Nu e deloc pericol public pt ca asa a fost antrenat. Comportamentul cainelui depinde mult de comportamentul stapanului sau.

#13
XREDX

XREDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.12.2007

 20cm, on Feb 17 2008, 19:11, said:

eu am amstaff. E foarte prietenos. Nu e deloc pericol public pt ca asa a fost antrenat. Comportamentul cainelui depinde mult de comportamentul stapanului sau.

ok.Stiu asta.Dar imi poti spune vreo diferenta intre pitbull si amstaff?

#14
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007
nu exista prea multe deosebiri. din cate stiu eu amstaful este o serie de incrucisari dintre pitbull si terier

pitbulul este mai scund si mai bine definit dar diferenta nu este mare. Gatul este de asemenea este mai scurt la pitbull. Amstafful este o fire mai jucausa dar si mai inteligenti. Al meu a reusit sa se urce in pod dupa o pisica. Este mai agil si mai vulcanic. Amstafful este foarte usor de dresat daca ai un pic de tehnica. Nu raspunde bine la bataie( din cate am auzit). Eu il dresez doar cu bucatele de carne de vita fiarta sau cascaval. In schimb pitbullul este greu de dresat(asa mi s`a parut mie) -nu prea parea sa fie interesat. :)
primul este amstaff, al doilea pitbull

nu in ultimul rand culoarea: amstafii au doar nuante de maro cu alb in schimb pitbulii au si negru.

Attached Files


Edited by 20cm, 17 February 2008 - 19:27.


#15
XREDX

XREDX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.12.2007
Merci de raspuns,dar nu am inteles ceva,cum adica nu raspunde bine la bataie?In ce sens?Adica la bataile de caini sau tu il bati?Daca ai pune niste poze te rog cu el

Edited by XREDX, 17 February 2008 - 21:13.


#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

 Manola, on Feb 16 2008, 10:59, said:

Un pitbull pe mana unui neinitiat poate fi extrem de periculos, mai ales daca proprietarul e un puber acneic care incearca sa-si depaseasca niste complexe prin caine.

Tu pana la urma de ce vrei pitbull sau amstaf? Te-ai gandit la asta? Sa nu se lege lumea de tine sau chiar iti plac cainii? Decat sa-ti iei caine muschiulos mai bine du-te la sala si fa-te tu muschiulos  :D

#17
qetxcds

qetxcds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.04.2007

 20cm, on Feb 17 2008, 19:25, said:

nu exista prea multe deosebiri. din cate stiu eu amstaful este o serie de incrucisari dintre pitbull si terier

pitbulul este mai scund si mai bine definit dar diferenta nu este mare. Gatul este de asemenea este mai scurt la pitbull. Amstafful este o fire mai jucausa dar si mai inteligenti. Al meu a reusit sa se urce in pod dupa o pisica. Este mai agil si mai vulcanic. Amstafful este foarte usor de dresat daca ai un pic de tehnica. Nu raspunde bine la bataie( din cate am auzit). Eu il dresez doar cu bucatele de carne de vita fiarta sau cascaval. In schimb pitbullul este greu de dresat(asa mi s`a parut mie) -nu prea parea sa fie interesat. :)
primul este amstaff, al doilea pitbull

nu in ultimul rand culoarea: amstafii au doar nuante de maro cu alb in schimb pitbulii au si negru.
Si eu am amstaff, seamana perfect cu ala din a doua poza (red nose). i love my puppy :wub: .

Edited by qetxcds, 23 February 2008 - 21:01.


#18
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

 20cm, on Feb 17 2008, 19:25, said:

nu exista prea multe deosebiri. din cate stiu eu amstaful este o serie de incrucisari dintre pitbull si terier

pitbulul este mai scund si mai bine definit dar diferenta nu este mare. Gatul este de asemenea este mai scurt la pitbull. Amstafful este o fire mai jucausa dar si mai inteligenti. Al meu a reusit sa se urce in pod dupa o pisica. Este mai agil si mai vulcanic. Amstafful este foarte usor de dresat daca ai un pic de tehnica. Nu raspunde bine la bataie( din cate am auzit). Eu il dresez doar cu bucatele de carne de vita fiarta sau cascaval. In schimb pitbullul este greu de dresat(asa mi s`a parut mie) -nu prea parea sa fie interesat. :)
primul este amstaff, al doilea pitbull

nu in ultimul rand culoarea: amstafii au doar nuante de maro cu alb in schimb pitbulii au si negru.
Ai amstaff si spui ca singura culoare a amstaffului este maro :lol: Eu nu am amstaff si completez la culori: brindle, fawn, negru,  albastru, tricolor, liver, alb-din cate stiu eu, ultimile 3 culori nu sunt permise in expo si nu trebuie incurajate. Repartitia culorilor pe caine difera de la un individ la altul, dar albul nu trebuie sa existe in proportie mai mare de 80%. -Amstafful este un caine compact
La pitbull, treaba e mai usoara-are liber la toate culorile, cu o mica exceptie-merle. De asemenea culoarea ochilor-orice culoare in afara de albastru.

http://rasedecaini.n...si-amstaff.html

Standardul pit bullului
http://www.pitbulllo...d-standard.html

..si cel am amstaffului
http://www.akc.org/b...rrier/index.cfm

PS: Cum adica pit bullul este mai bine definit?!
Amstafful mai inteligent ca pit bullul?! :rolleyes: Ai tras concluzia asta dupa ce ai intalnit un pit bull si ai facut comparatia cu amstafful tau.. recunoaste :rolleyes: Daca tu ti-ai dat cu parerea, imi dau si eu cu parerea ca pit bullul este mai agil ca un amstaff, doar este un caine mai atletic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate