Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cea mai usoara facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcarman, on Sep 12 2007, 11:33, said:

la un moment dat primeam pe mail "oferte" de diplome din SUA. costau 2000-3000 USD...
adica virezi banii si vireaza diploma ?

#20
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postspare-me, on Sep 12 2007, 11:43, said:

adica virezi banii si vireaza diploma ?
da! si aveau un nume pompos universitatile alea...

#21
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postradudaniel, on Sep 12 2007, 11:23, said:

In primul rand iti  multumesc pentru gandul de bine. Nu ma deranjeaza o opinie chiar daca poate fi considerata negativa. Totusi nu este bine sa judeci o persoana sau o situatie fara sa stii circumstantele si asta nu o zic pentru mine, ca nu ma afecteaza absolut deloc ceea ce tu gandesti, scrii sau faci... era pur si simplu in aceelasi spirit in care tu ai scris, de a exprima opinia personala vis-a-vis de ceva citit.

Eu am pus o intrebare simpla si raspunsurile nu imi sugereaza altceva decat ca mentalitatea din Romania mai are mult pana a se schimba chiar si la generatiile noi. Neputand sa dam un raspuns simplu obiectiv ne pierdem vremea emitand tot felul de idei pertinente sau mai putin, cand in acest timp futea fi folosit pentru ceva care sa aduca un folos.
Circumstante? Ce circumstante domnule, poftim, spune-mi-le, vreau eu sa le stiu! Scuza-ma, astfel de intrebari sunt pentru persoane cu IQ destul de redus. Nu se poate asa ceva! Ne jignesti pe noi, cei care am absolvit o facultate, de stat sau particulare "pe bune", tocindu-ne coatele ca sa devenim oameni. Ce-oi fi vrand acum? Sa dai banul si sa iei automat examenele, fara ca macar asa te prezinti si sa stii despre ce e vorba, minimele notiuni predate?
Chiar nu te gandesti deloc ca bun, sa zicem ca dai banul si iei diploma fara sa frecventezi nici un curs, dar intr-o situatie cand ti se cere o explicatie pe domeniul pe care l-ai absolvit o sa dai din umeri? Sau peste ani te intreaba copilul tau "tata, ce inseamna termenul cutare" iar tu o sa-l trimiti la plimbare?
La angajare ti se va cere sa prezinti anumite notiuni specifice domeniului, pe care nu ai de unde sa le stii daca nu ai trecut pe la facultate!
Crezi ca banul se castiga chiar asa usor de-ti bati joc de el, sa arunci milioane aiurea pe fereastra?

#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostCea Care, on Sep 11 2007, 20:58, said:

daca te inscrii la spiru haret la fara frecventa nu e nevoie decat sa te prezinti la examen si inainte apar pe site-ul facultatii un numar de intrebari grila pentru fiecare materie din care vei da examen. doar trebuie sa le rezolvi. cam atat. stiu asta pentru ca sora mea e acolo si e super simplu.



ce bataie de joc. toti retarzii vor avea de acum diplome. rusine invatamantului romanesc. am o colega de servici care face asa ceva. nu stie sa scrie corect, nu stie sa citeasca corect, nu stie sensul anumitor cuvinte, este total agramata dar este INTEGRALISTAAAAAAAAAAAAAA

sincer imi pare rau ca sunt inginer. mai bine plecam in turcia dupa marfa in loc sa fi dat la facultate

#23
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postduculeana, on Sep 12 2007, 12:10, said:

Circumstante? Ce circumstante domnule, poftim, spune-mi-le, vreau eu sa le stiu! Scuza-ma, astfel de intrebari sunt pentru persoane cu IQ destul de redus. Nu se poate asa ceva! Ne jignesti pe noi, cei care am absolvit o facultate, de stat sau particulare "pe bune", tocindu-ne coatele ca sa devenim oameni. Ce-oi fi vrand acum? Sa dai banul si sa iei automat examenele, fara ca macar asa te prezinti si sa stii despre ce e vorba, minimele notiuni predate?
Chiar nu te gandesti deloc ca bun, sa zicem ca dai banul si iei diploma fara sa frecventezi nici un curs, dar intr-o situatie cand ti se cere o explicatie pe domeniul pe care l-ai absolvit o sa dai din umeri? Sau peste ani te intreaba copilul tau "tata, ce inseamna termenul cutare" iar tu o sa-l trimiti la plimbare?
La angajare ti se va cere sa prezinti anumite notiuni specifice domeniului, pe care nu ai de unde sa le stii daca nu ai trecut pe la facultate!
Crezi ca banul se castiga chiar asa usor de-ti bati joc de el, sa arunci milioane aiurea pe fereastra?
ducule, la prima chestie subliniata....in vrmeurile in care traim noi, facultatea nu mai inseamna de multisor ca "ai devenit om". Din nefericire
Si la a doua...in vremurile in care traim noi, la angajare conteaza ( in vreo 70-80% din cazuri) pe cine cunosti....

#24
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postrox, on Sep 12 2007, 12:19, said:

ducule, la prima chestie subliniata....in vrmeurile in care traim noi, facultatea nu mai inseamna de multisor ca "ai devenit om". Din nefericireSi la a doua...in vremurile in care traim noi, la angajare conteaza ( in vreo 70-80% din cazuri) pe cine cunosti....
Da, asa este. Ma gandesc cu stupoare la ce vor avea de indurat copii nostri peste 20-30 de ani cand vor fi de varsta noastra. Daca acum e asa cum e...Ai dreptate si in privinta angajarii. CV-ul conteaza totusi si el, dar daca n-ai experienta degeaba...Parintii nostri au reusit sa se angajeze si fara facultate, fiindca pe timpuri te pregateau inca din liceu cu cele mai importante notiuni, apoi te bagau in servici, fie mai departe fie mai aproape de domiciliu, dar macar aveai asigurata painea...Acum am ajuns sa ne-o ia strainii de la gura... :down:

Edited by duculeana, 12 September 2007 - 11:32.


#25
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postduculeana, on Sep 12 2007, 12:31, said:

Da, asa este. Ma gandesc cu stupoare la ce vor avea de indurat copii nostri peste 20-30 de ani cand vor fi de varsta noastra. Daca acum e asa cum e...Ai dreptate si in privinta angajarii. CV-ul conteaza totusi si el, dar daca n-ai experienta degeaba...Parintii nostri au reusit sa se angajeze si fara facultate, fiindca pe timpuri te pregateau inca din liceu cu cele mai importante notiuni, apoi te bagau in servici, fie mai departe fie mai aproape de domiciliu, dar macar aveai asigurata painea...Acum am ajuns sa ne-o ia strainii de la gura... :down:
ai gandirea unui pensionar comunist din provincie... cum puii mei esti asa la 23 ani? ar trebui sa stai in formol la Antipa...

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postcarman, on Sep 12 2007, 12:38, said:

ai gandirea unui pensionar comunist din provincie... cum puii mei esti asa la 23 ani?
mi-ai luat vorbele din...tastatura
^_^
oricum, o facultate usoara e si RISE de la Spiru. Zic asta pentru ca desi n-aveam nici o treaba cu ea, in anul 1 ma duceam pe acolo ca si cum as fi fost studenta la ei si nu ma intreba nimeni nimic. Si am vazut ce si cum se intimpla....De interesanta e interesanta asa, pacat ca sunt o multime de ..."tarani" si ca nu intereseaza mai pe nimeni.

#27
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005

View Postrox, on Sep 12 2007, 12:53, said:

mi-ai luat vorbele din...tastatura
^_^
oricum, o facultate usoara e si RISE de la Spiru. Zic asta pentru ca desi n-aveam nici o treaba cu ea, in anul 1 ma duceam pe acolo ca si cum as fi fost studenta la ei si nu ma intreba nimeni nimic. Si am vazut ce si cum se intimpla....De interesanta e interesanta asa, pacat ca sunt o multime de ..."tarani" si ca nu intereseaza mai pe nimeni.


Mersi pentru rapsuns

#28
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005
Restul, celor care simt ca facultatea ii face oameni nu au decat sa isi toceasca nu numai coatele. E treaba fiecaruia ce alege in viata, dar daca te astepti ca o institutie sa te fac om ai o grava problema de mentalitate. Tu esti singurul stapan al vietii tale si ceea ce vrei sa inveti sau sa faci nu are legatura cu nici un sistem.

Referitor la domeniul meu de activitate il cunosc mai bine decat multi oameni care sunt profesori si cu care fac afaceri :) Te rog nu imi tine la varsta ta teorii de viata ca esti inca in scutece si habar nu ai cu ce sa mananca viata, ca sa nu mai zic ca esti total nepoliticos. Mentalitatea asta de a judeca oamenii dupa ce au facut este una total neproductiva, fiecare trebuie judecat si apreciat dupa rezultate. punct !

#29
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postradudaniel, on Sep 12 2007, 11:23, said:

Daca vrei sa discutam despre sistemul educational romanesc si ceea ce el produce sunt mai mult decat deschis la discutie, mai ales ca am avut oameni cu 2 diplome in echipele mele care de multe ori habar nu aveau despre ce este vorba in domeniul lor.

1 . Daca ai avut oameni slab pregatiti si delasati la tine in echipe cu 2 diplome, atunci cum esti tu daca nu ai reusit inca sa faci una inca?


View Postradudaniel, on Sep 12 2007, 11:23, said:

Educatia ar trebui sa ii invete pe cei nestiutori cum sa se descurce in primul in viata, si in al II-lea rand in segmentul pe care se specializeaza.

2. Educatia poate ca da, facultatea nu. Aceasta afirmatie tine de o anumita mentalitate, si sunt cativa baieti descurcareti in viata, de exemplu gen Gigi Becali, pe care-l platesti si tu daca traiesti in Romania, si nu cred ca faci acest lucru benevol.

Diploma nu te face inteligent e adevarat si in acest moment 90% dintre studentii din Romania nu au ce cauta in aceste institutii de invatamant (nu neaparat dpdv intelectual). Faptul ca ai o diploma nu garanteaza ca ai un anumit nivel intelectual (multi sunt niste cretini notorii), faptul ca nu o ai in conditiile actuale e o mare problema...

#30
fidias

fidias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.04.2007

View Postrox, on Sep 12 2007, 12:19, said:

ducule, la prima chestie subliniata....in vrmeurile in care traim noi, facultatea nu mai inseamna de multisor ca "ai devenit om". Din nefericire
Si la a doua...in vremurile in care traim noi,
la angajare conteaza ( in vreo 70-80% din cazuri) pe cine cunosti....

la angajare conteaza cat de mult stii sa minti in CV, adica sa bagi "ce se cere", sa stii sa spui ca stii 2,3 limbi straine la perfectie dar abia intelegi un strain, sa stii sa spui ca ai participat la jdemii de traninguri si alte cusrusi de formare, ca ai o experienta super bogata, ca esti fidel, interesat, ca nu te intereseaza banii doar firma, sa stii sa pupi in fund si mult etc-uri.

Iar pt gagiul asta cu topicul, bai nene datorita unora ca tine tara asta merge atat de prost, adica eu invat de 5 ani de innebunesc iar la sfarsit noi suntem egali nu? uite sa stii ieri am avut o marire de nota am luat 9, fucking vroiam 10, pt asta am invatat cam 2 saptamani dar tot degeaba, mai am una luni nici nu ma mai gandesc sa ies din casa sau sa fac altceva.

Tocmai asta e deosebirea intre "aia cu facultate" si "aia fara" ca "aia cu" stiu ceva forate bine, au invatat 4,5 ani cateva ore pe zi, au trecut prin examene adevarate sunt capabili de ceva.

Asta este pentru ca avem srl-uri particulare (stiu ca e plonasm dar totusi nu se pot numi facultati) toti inculti si toti frustatii se trezesc ca vor dimploma domne, ca deh io sunt mare invatat tre sa conduc.

PS: in loc de cea mai usoara, trebuia sa spui care este cea mai IEFTINA, oricum dupa intrebarea din titlu imi dau seama cat de mult conteaza specializarea, tu poti sa termini si medicina inseamna ca tot sef contabil o sa fii nu?

Edited by fidias, 12 September 2007 - 14:28.


#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Asta este pentru ca avem srl-uri particulare (stiu ca e plonasm dar totusi nu se pot numi facultati) toti inculti si toti frustatii se trezesc ca vor dimploma domne, ca deh io sunt mare invatat tre sa conduc
dar analfabetii ca tine care ies de la stat, sunt ok ?...

Edited by spare-me, 06 June 2009 - 16:45.


#32
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005
Am o rugaminte, pentru cei care vor sa isi dea cu parerea sa treaca si o baza de argumentatie pentru a evidentia pertinenta opiniilor lor.

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postfidias, on Sep 12 2007, 15:26, said:

la angajare conteaza cat de mult stii sa minti in CV, adica sa bagi "ce se cere", sa stii sa spui ca stii 2,3 limbi straine la perfectie dar abia intelegi un strain, sa stii sa spui ca ai participat la jdemii de traninguri si alte cusrusi de formare, ca ai o experienta super bogata, ca esti fidel, interesat, ca nu te intereseaza banii doar firma, sa stii sa pupi in fund si mult etc-uri.

In ultima vreme s-au mai dezghetat si "angajatorii" si nu mai tine faza cu "sunt fidel, loial, nu ma intereseaza banii ci progresul companiei, sunt gata sa mor pe baricade" ;)

Iar pt gagiul asta cu topicul, bai nene datorita unora ca tine tara asta merge atat de prost, adica eu invat de 5 ani de innebunesc iar la sfarsit noi suntem egali nu? uite sa stii ieri am avut o marire de nota am luat 9, fucking vroiam 10, pt asta am invatat cam 2 saptamani dar tot degeaba, mai am una luni nici nu ma mai gandesc sa ies din casa sau sa fac altceva.

da, la sfirsit sunteti egali. de fapt, stiu cazuri in care aia cu mai putina carte au iesit mai bine. Asta e, realitatea e ca nu prea conteaza cite stii teoretic si cit ti-ai tocit coatele prin facultate, ci CE stii sa faci, practit, ce ai mai facut si cit de repede esti in stare sa "asimilezi". Facultatea incep sa cred ca o faci "pentru tine", ca sa fii tu multumit  

Tocmai asta e deosebirea intre "aia cu facultate" si "aia fara" ca "aia cu" stiu ceva forate bine, au invatat 4,5 ani cateva ore pe zi, au trecut prin examene adevarate sunt capabili de ceva.

inca mai crezi asa ceva? esti naiv....stiu O DROAIE de d-aia "cu" facuta la ID/FF/altele la particulare unde se afisau subiectele de examen pe net cu o saptamina inainte si tot poporu' lua 10. Astia sunt "aia cu" care stiu ceva foarte bine?

Asta este pentru ca avem srl-uri particulare (stiu ca e plonasm dar totusi nu se pot numi facultati) toti inculti si toti frustatii se trezesc ca vor dimploma domne, ca deh io sunt mare invatat tre sa conduc.

PS: in loc de cea mai usoara, trebuia sa spui care este cea mai IEFTINA, oricum dupa intrebarea din titlu imi dau seama cat de mult conteaza specializarea, tu poti sa termini si medicina inseamna ca tot sef contabil o sa fii nu?

nu-mi dau seama de ce se tot leaga toata lumea de medicina, de parca ar fi absolutul. Nu e. si da, stiu si oameni care au terminat medicina si acuma sunt contabili :) pe bune

Edited by rox, 12 September 2007 - 15:51.


#34
eazykk

eazykk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.06.2006
Cea mai usoara facultate pentru toti distrusii ar fi facultatea "Hai sa ne impuscam toti in cap sa scapam pamantu de niste distrusi " sau potzi face ca alti distinsi domni ca Borcea si Becali si sa iti plateste diploma de la romana-americana-bristh-armenea-moldoveana etc.

#35
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
cu tot respectul pentru toti, domnul radudaniel nu imi pare a fi asa o lichea sau orice alt termen care s-ar potrivi atitudinii voastre cu privire la el.

in mod cert nu e prost, se vede dupa cum scrie. are si o doza ok de bun simt si voi tot il atacati.

si sincer, nu vi se pare normal asa sa fie in viata? sa stii sa faci ceva PRACTIC? chiar si fara o facultate/diploma/act doveditor?

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Posteazykk, on Sep 12 2007, 17:18, said:

Cea mai usoara facultate pentru toti distrusii ar fi facultatea "Hai sa ne impuscam toti in cap sa scapam pamantu de niste distrusi " sau potzi face ca alti distinsi domni ca Borcea si Becali si sa iti plateste diploma de la romana-americana-bristh-armenea-moldoveana etc.
nu, cel mai usor ar fi sa aiba fiecare habar despre ce vorbeste si sa lasam "ironiile fine" cu totii  :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate