Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cea mai usoara facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005
Care ar fi facultatea particulara (acreditata) cel mai usor de facut pentru cineva care nu are prea mult timp de alocat pentru a invata. Si prin asta inteleg sa ma duc doar la examene si sa fie usor de luat ... as face chiar un pol pe chestia asta

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Pai tu vrei sa intri "bou" si sa iesi "vaca"? N-o lua ca pe o jignire dar trebuie sa ai ceva in tartacuta cand termini facultatea.... O sa ajunga toti analfabetii sa aiba diploma de studii superioare :|

#3
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Bebeluska: you say it like it's a bad thing..  :cigar:

#4
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Mnezo: din moment ce nu il intereseaza profilul facultatii, banuiesc ca omul probabil vrea sa avanseze in grad. ;)

#5
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
e de rau...se pare ca cei ce mergeau la facultate pentru ca se simteau atrasi de anumite discipline incep sa dispara cu fiecare an...

#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Pentru cei care se simt atrasi de anumite discipline are statul roman locuri arhisuficiente (nu ca ar fi locuri multe, sunt studenti d'astia putini). Facultatile particulare sunt doar niste SRLuri ca oricare altele.

#7
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
SRL, ne-SRL, sa stii ca au mare cautare facultatile 'parter de bloc'. Gradele si unele functii publice se dau numai la êntelectuali bah...  :lol:

#8
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 radudaniel, on Sep 11 2007, 10:34, said:

Care ar fi facultatea particulara (acreditata) cel mai usor de facut pentru cineva care nu are prea mult timp de alocat pentru a invata. Si prin asta inteleg sa ma duc doar la examene si sa fie usor de luat ... as face chiar un pol pe chestia asta
invatamantul la distanta nu te tenteaza? nici macar nu calci pe la scoala...

#9
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005

 carman, on Sep 11 2007, 11:47, said:

invatamantul la distanta nu te tenteaza? nici macar nu calci pe la scoala...


Ba da ma intereseaza sulotia optima din punct de vedere al timpului alocat.


Pentru restul am un sfat simplu, nu va mai dati atata cu parerea despre viata sau motivele altora. Eu am propus o tematica, daca voi alegeti sa divagati doar de dragul discutiei nu am nevoie de imputul vostru pentru ca nu ma ajuta cu absolut nimic, si nici voua sa va pierdeti timpul meu si al vostru aiurea

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mnezo, on Sep 11 2007, 11:24, said:

Pentru cei care se simt atrasi de anumite discipline are statul roman locuri arhisuficiente (nu ca ar fi locuri multe, sunt studenti d'astia putini). Facultatile particulare sunt doar niste SRLuri ca oricare altele.
excuse me ?...

#11
p0cait

p0cait

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.12.2005

 radudaniel, on Sep 11 2007, 10:34, said:

Care ar fi facultatea particulara (acreditata) cel mai usor de facut pentru cineva care nu are prea mult timp de alocat pentru a invata. Si prin asta inteleg sa ma duc doar la examene si sa fie usor de luat ... as face chiar un pol pe chestia asta
Universitatea de Vest Timisoara sectia Informatica - ti`o recomand cu caldura ,ca proaspat absolvent. Cu specificatie ca e facultate de stat si ai posibilitatea sa intrii la fara taxa dupa anul 1.

#12
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 radudaniel, on Sep 11 2007, 12:02, said:

Ba da ma intereseaza sulotia optima din punct de vedere al timpului alocat.
Pentru restul am un sfat simplu, nu va mai dati atata cu parerea despre viata sau motivele altora. Eu am propus o tematica, daca voi alegeti sa divagati doar de dragul discutiei nu am nevoie de imputul vostru pentru ca nu ma ajuta cu absolut nimic, si nici voua sa va pierdeti timpul meu si al vostru aiurea

spiru

#13
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 kappa_man84, on Sep 11 2007, 13:47, said:

spiru
Spiru Haret FTW :)

#14
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
daca te inscrii la spiru haret la fara frecventa nu e nevoie decat sa te prezinti la examen si inainte apar pe site-ul facultatii un numar de intrebari grila pentru fiecare materie din care vei da examen. doar trebuie sa le rezolvi. cam atat. stiu asta pentru ca sora mea e acolo si e super simplu.

#15
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Cea Care, on Sep 11 2007, 20:58, said:

daca te inscrii la spiru haret la fara frecventa nu e nevoie decat sa te prezinti la examen si inainte apar pe site-ul facultatii un numar de intrebari grila pentru fiecare materie din care vei da examen. doar trebuie sa le rezolvi. cam atat. stiu asta pentru ca sora mea e acolo si e super simplu.

la mine e frate-miu :lol:

eu am facut jurnalismul la universitate si nici acolo nu e cine stie ce :P

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, voi fi off topic. In plus de-a dreptul rau..

Inca unul/una care vrea sa aiba hartie de studi superioare cu care sa dea pe la nas celor care chiar si-au tocit coatele si spart capetele ca sa invete ceva.
Daca acuma raspunde atat de agresiv, sa vedeti ce o sa faca dupa ce va avea diploma. Vai de capul celor din subordinea lui. Imi clar ca va fi big boss si scarBOS.
Din pacate in ultima vreme astia s-au tot inmultit si ma tot lovesc de din astia, facuti la apelul de seara. Pe vremea comunistilor vi se zicea "pe puncte", datorita origini taranesti sau muncitoresti "sanatoase". Acum $ primeaza. Si se simt chiar jigniti cand le zici ceva de lungul nasului sau de cei 7 ani de acasa.
Daca nici la un rahat de "parti" nu poate sa frecventeze, desi exista si fara frecventa, ma rog "la distanta", si sa promoveze examenele alea de si pt hadicapati, imi e usor sa realizez cat e de dotat.
Ii dau totusi are o bila alba pt ca realizeza ca fara tidula o sa afie usuit.



Astept pedeapsa. Evident ca a mea. Desi in mod normal..Dar cum traiesc in roMANICA.

#17
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005

 Prien, on Sep 12 2007, 10:36, said:

Da, voi fi off topic. In plus de-a dreptul rau..


In primul rand iti  multumesc pentru gandul de bine. Nu ma deranjeaza o opinie chiar daca poate fi considerata negativa. Totusi nu este bine sa judeci o persoana sau o situatie fara sa stii circumstantele si asta nu o zic pentru mine, ca nu ma afecteaza absolut deloc ceea ce tu gandesti, scrii sau faci... era pur si simplu in aceelasi spirit in care tu ai scris, de a exprima opinia personala vis-a-vis de ceva citit.

Daca vrei sa discutam despre sistemul educational romanesc si ceea ce el produce sunt mai mult decat deschis la discutie, mai ales ca am avut oameni cu 2 diplome in echipele mele care de multe ori habar nu aveau despre ce este vorba in domeniul lor. Iti zic ca din pacate in momentul de fata sunt multe facultati depasite de timpuri, si unde materiile studiate constituie o pierdere de vreme. Mai mult decat atat am zis un cuvant gresit, sistem educational pentru ca la noi nu educa nimic ci doar baga informatie in capul oamenilor. Educatia ar trebui sa ii invete pe cei nestiutori cum sa se descurce in primul in viata, si in al II-lea rand in segmentul pe care se specializeaza. In schimb incarcam sa creeem cateva elite si pierdem 95% din oameni, avem pretentii ca suntem mai inteligenti decat altii (lucru nativ cica) fara o baza reala si ne mandrim cu faptul ca avem putin mai multe cunostinte generale ca alte popoare fara a ne fi de folos in situatii practice. Dar asta este o discutie ampla.

Eu am pus o intrebare simpla si raspunsurile nu imi sugereaza altceva decat ca mentalitatea din Romania mai are mult pana a se schimba chiar si la generatiile noi. Neputand sa dam un raspuns simplu obiectiv ne pierdem vremea emitand tot felul de idei pertinente sau mai putin, cand in acest timp futea fi folosit pentru ceva care sa aduca un folos.

#18
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
la un moment dat primeam pe mail "oferte" de diplome din SUA. costau 2000-3000 USD...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate