Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

firma offshore ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
liv

liv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2004
as dori sa-mi deschid o firma offshore si un cont bancar asociat.. ma gandeam la delaware sau panama..
are cineva firma offshore? unde anume si cat l-a costat sa-si infiinteze una? la cine a apelat pt. infiintare? ce firme specializate (de incredere) din ro se ocupa cu asa ceva?

daca am o firma offshore si firma in romania pot transfera banii din firma offshore in cea din romania? (pe baza de contract de consultanta sau ceva asemanator de exemplu)

daca am doar firma offshore si platesc impozitul pe profit acolo(care e de cateva sute de $) pot sa aduc profitul in romania fara sa mai platesc nici un impozit in ro? sau trebuie sa platesc impozit pe venit in ro?

ce altceva mai trebuie stiut referitor la firma offshore?

#2
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Parere personala :

Cazul in care merita firma offshore : Cifra de afaceri exagerat de mare si tu vrei sa impaci sa stai intr`un loc si sa platesti impozite (sau nu :) )in altul.

Firma va plati impozit (sau nu) in jurisdictia unde este inregistrata. Daca aduci banii in Romania (virament in cont propriu, etc) nu platesti impozit, pentru ca nu este un venit realizat in Romania.
Ii ca si cum pleci in Franta cu 1000 de Euro in buzunar si acolo sa platesti impozit.

Ai grija. 99% din cei care se ofera sa iti deschida firme offshore, sunt firme fantoma, si iti recomand cu caldura sa stai deoparte.

Mai bine incearca calea directa. Adreseaza`te camerei de comert a tarii respective, etc.

Cat despre jurisdictie, aici nu pot recomanda ceva. Fiecare isi are avantajele in functie de activitatea ta.

Sunt 82 de paradisuri fiscale la ora actuala.

#3
liv

liv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.05.2004

Quote

Originally posted by exosyphen

Ai grija. 99% din cei care se ofera sa iti deschida firme offshore, sunt firme fantoma, si iti recomand cu caldura sa stai deoparte.

nu cred ca ai dreptate in privinta asta..

Quote

Originally posted by exosyphen
Mai bine incearca calea directa. Adreseaza`te camerei de comert a tarii respective, etc.


ceea ce spui e "practic" imposibil.. si m-ar numai transpotul pana acolo probabil ca m-ar costa mai mult.. pe de alta parte in cele mai multe jurisdictii este necesar ca firma sa aiba un sediu si un registrant local..
or firma de se ocupa cu infiintari companii offshore deja are "legaturi" cu persoane de acolo pt. a reduce costurile la minimum..
sunt convins ca este mult mai simplu si mai ieftin sa infiintez companii offshore prin intermendiul unei firme specializate in asa ceva decat sa o deschid eu personal.. probabil ca 99.99% din cei care au companii offshore le au infiintate prin astfel de firme..

#4
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ai omis sa citezi prima fraza : "Parere personala"
Doar mi`am exprimat o parere in ideea ca vei citi ceva util.

In fine, fiecare face ce vrea cu banii lui.

#5
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Merita chestia cu offshore NUMAI cind ai bani multi (cifra de afaceri mare). Altfel iti bati cuie in talpa. Totusi uite o adresa: http://www.offshorecenter.com/

#6
dargollc

dargollc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2004
la inceputul anului mi-am facut eu o firma offshore.
Am ales Delaware ca jurisdictie , cel putin ptr prestanta si ptr costurile cele mei mici care le implica ata ca taxa fixa 9 asa zisul impozit) cat si ca taxa ptr agent registrat si taxa anuala
Am ramas in legatura cu biroul de consultanta din SUA care mi-a infintat firma , si am mai facut cateva forma ptr cativa prieteni.
dac esti inetersat da-mi un pm si te ajut.

Acelasi motiv l-am avut si eu : transfer de la diverse firme  catre firma Offshore , modalitatile sunt multe : contract de consultanta , de servicii , etc.


ma deschis si 2 conturi bancare in banci diferite , una in SAU si una intr-un paradis fiscal.Un cont ( offscpore)m-a costa 300 usd ptr activare ( digipass , card , si altele )platibil din prima suma care a intrat in cont .

#7
anonima

anonima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2004
Atunci cand deschizi o firma off-shore ai grija sa nu apari ca asociat la constituire. Este bine sa beneficiati de serviciile asociatilor si directorilor nominali, desi serviciul costa separat. (Dati atentie continutului si nu felului in care ma exprim, admit ca m-as putea exprima gresit din cauza ca nu stiu bine romana). Ziceam asta pentru ca unele informatii precum(data inregistrarii, numarul de inregistrare, numele registratorului, adresa juridica, in unele state chiar si fondatorii/asociatii sunt publice pe internet).  Doar cateva state din SUA nu dau publica aceasta informatie, sau poate nu am gasit eu inca adresele. Asta mai cu seama pentru cei care vor sa incheie tot felul de contracte in Ro cu firmele off-shore.  Dupa aceea aveti grija ce fel de companie americana vreti sa va deschideti, LLC sau Corporatie.  Doar LLC pot beneficia de facilitatile fiscale conform legislatiei, asta in cazul cand asociatii sunt nerezidenti ai SUA si nu intreprind activitati pe teritoriul  SUA.  LLC platesc doar o taxa fixa anuala, indiferent de veniturile obtinute.  Corporatiile din start trebuie sa se inregistreze la IRS si sa primeasca numarul de inregistrare, sa prezinte darile de seama anual si sa plateasca impozite din orice venituri obtinute, fie din SUA, fie dinafara. Doar Delaware face exceptie de la aceasta regula. Insa Delaware are o alta imagine proasta, fiind primul printre celelalte state SUA care apare in listele negre. Wyoming fiind urmatorul. Deaceea au si taxele mai mici.  Atunci cand intenmtionezi sa inchei un contract cu offshorul in alte tari decat Romania, trebuie sa stii daca au liste negre ale paradisurilor fiscale. Daca au si apare si Delaware, ce sa faci cu firma aceea? Privitor la intermediari sau firme specializate in planificare fiscala de la cine poti beneficia de un off-shore, este din nou alegerea ta. Daca te hotarasti sa faci comanda prin internet direct la un registrator din State, te costa mai ieftin dar risti sa primesti un set de acte simplificat, cu care nu poti sa-ti deschizi nici macar un cont. Zic asta pentru ca trebuie sa stii foarte bine de ce acte ai nevoie si ce vei face cu ele mai departe. Ei nu-ti pun nici apostila, daca nu ai specificat ca ai nevoie de ea. Cand apalezi la o firma specializata in domeniu din Romania, ei iti vor raspunde si la intrebarile pe care nu le pui, dar te vei ciocni cu ele mai tarziu.  Sunt multe nuante care pot aparea pe parcurs, de care nici nu-ti dai seama din start.

#8
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ascultati de anonima ... stie ce vorbeste.

#9
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
ok, ceva concret? nume, adrese, url-uri, experientze ??

#10
alex_tutty

alex_tutty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.02.2007

 liv, on Jun 15 2004, 12:26, said:

as dori sa-mi deschid o firma offshore si un cont bancar asociat.. ma gandeam la delaware sau panama..
are cineva firma offshore? unde anume si cat l-a costat sa-si infiinteze una? la cine a apelat pt. infiintare? ce firme specializate (de incredere) din ro se ocupa cu asa ceva?

daca am o firma offshore si firma in romania pot transfera banii din firma offshore in cea din romania? (pe baza de contract de consultanta sau ceva asemanator de exemplu)

daca am doar firma offshore si platesc impozitul pe profit acolo(care e de cateva sute de $) pot sa aduc profitul in romania fara sa mai platesc nici un impozit in ro? sau trebuie sa platesc impozit pe venit in ro?

ce altceva mai trebuie stiut referitor la firma offshore?

Edited by alex_tutty, 27 February 2008 - 13:44.


#11
bianca_bianka

bianca_bianka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2008
Ce inseamna "lista neagra"? Dalaware se afla pe aceste liste?

#12
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Care explica mai "Babeste" vare-i treaba cu firma Offshore...Costuri, Avantaje , Dezavantaje in mare dar pe intelesul tuturor...Multumesc!

#13
mediaconcept

mediaconcept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2008
Cam ce cifra de afaceri tb sa ai sa fie profitabila infiintarea unei fire offshore?

#14
emiliam

emiliam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2008

 liv, on Jun 15 2004, 12:26, said:

as dori sa-mi deschid o firma offshore si un cont bancar asociat.. ma gandeam la delaware sau panama..
are cineva firma offshore? unde anume si cat l-a costat sa-si infiinteze una? la cine a apelat pt. infiintare? ce firme specializate (de incredere) din ro se ocupa cu asa ceva?

daca am o firma offshore si firma in romania pot transfera banii din firma offshore in cea din romania? (pe baza de contract de consultanta sau ceva asemanator de exemplu)

daca am doar firma offshore si platesc impozitul pe profit acolo(care e de cateva sute de $) pot sa aduc profitul in romania fara sa mai platesc nici un impozit in ro? sau trebuie sa platesc impozit pe venit in ro?

ce altceva mai trebuie stiut referitor la firma offshore?

PK Management, Laveco, Consulco sunt societati renumite pt infiintari de companii offshore in diverse paradisuri fiscale. Unele pot chiar sa iti vanda rapid o societate gata infiintata, fara activitate anterioara, atata doar ca nu poti sa-i schimbi numele.
Iata si exemple:
http://companiioffsh...consultanta.htm
O companie offshore deschisa in Delaware SUA (spre exemplu) nu trebuie nicidecum sa desfăsoare activitati comerciale pe teritoriul SUA - astfel eviti controale de la FISC-ul lor, acționarii/managementul trebuie sa fie cetățeni straini nerezidenți, nu au TVA si nu se achita impozit de nici un fel ci doar o mica taxă anuala (de cateva zeci de USD), o companie noua se inregistreaza in cateva zeci de minute, contul bancar poti sa il deschizi la orice bancă din lume, actele le ai intr-o zi doua... maxim o saptamana.
Nu inteleg de ce tot zice lumea pe aici ca tre' sa ai nu stiu ce cifra de afaceri ca sa renteze.
Costa pana in 3 mii euro un offshore (nu-i mult dar nici putin e drept, insa pentru cine stie si se pricepe renteaza indiferent de cifra de afaceri - ca doar nu iti faci offshore sa te afli in treaba  ci ca sa castigi mai mult decat inainte - atata timp cat ai profit din ativitatea ta de baza sigur iti amortizezi investitia mai devreme sau mai tarziu). In unele state paradis-fiscal nu e obligatoriu sa tii contabilitatea deci nu'ti e musai sa ai angajat un contabil si nici reprezentant de acolo nu e musai sa ai. Hai sa iti exemplific o situatie: Firma ta (din România) importă din China 30000 mingi de fotbal pe care agentii tai le vand dupa aceea (musai cu marja pozitiva ca altfel nu mai e vanzare ci cadou), unui supermarket. Presupunem ca ajungi la un profit brut de 30 milioane de lei din care platesti impozitul de 16% = 4 milioane 8 sute de mii lei. Pentru a nu plati atata impozit, iei frumusel o foaie si un pix (sau un calculator si o inprimanta - dupa buget) si închei un contract cu firma ta offshore pentru prestarea unui serviciu (umflatul mingilor   :lol:  dezumflarea lor, ambalarea lor in saci de plastic, etichetarea lor cu insemnele unei promotii, sau paza lor de cand pleaca de la producator/distribuitor pana la poarta depozitului tau din Romania). Stipulezi in contract o suma apropiata de valoarea profitului tau brut (sa zicem 25 milioane). Acesti 25 mil sunt cheltuiala deductibila integral(!) asa ca vei plati impozit minunatului stat roman numai pt 30 mil - 25 mil = 5 mil lei. Cum 16% din 5 mil inseamna 800 mii ai castigat din start 4 milioane numai din impozit. Trebuie sa calculezi tu in functie de planurile pe care le ai cam cat iti va lua sa recuperezi banii investiti in offshore. Acum... trebuie sa te mai interesezi in stanga si in dreapta care sunt paradisurile fiscale cele mai avantajoase (ca sa nu imi iasa vorbe ca te nfluentez eu sa stii ca exista niscaiva carti de specialitate pe care le poti comanda de pe net si care sunt f ok si pe intelesul tuturor) plus sa vezi si cam ce metode de transfer ai banilor din contul offshore in contul tau poti gasi. Eu te pot sfatui si pe mai departe, dar contra cost  ;)  ca doar nu degeaba mi-am luat licenta pe tema asta :D

Attached Files


Edited by emiliam, 05 July 2008 - 23:43.


#15
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
daca platesti impozit anual 5000 euro iar costurile de intretinere anuale a unei firme offshore sunt de 4999,teoretic merita

#16
crampian

crampian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.08.2008
Probleme care pot apare la funcționarea unei firme offshore:
1.Transferul sumelor peste 10.000 euro este automat anunțată la fisc,serviciul spalarii banilor.Si.atunci dacă numai rulind sume mari ramin  ceva bani,ce e de facut?
2.Persoana careia i se ofera servicii trebuie să transfere sumele respective in cont strain și să fie sigur că tu ii vei da banii lui
înapoi(mai putin partea ta)
In rest acest gen de firme sunt mai mult bune atunci cind o folosești pentru tine(ai o altă firma cu cifra mare de afaceri)
Sau dacă intri in combinație cu cineva care face export.
Dacă vrei să-ți raspund personal scrie pe email:[email protected]

#17
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

 crampian, on Aug 2 2008, 20:12, said:

Probleme care pot apare la funcționarea unei firme offshore:
1.Transferul sumelor peste 10.000 euro este automat anunțată la fisc,serviciul spalarii banilor.Si.atunci dacă numai rulind sume mari ramin  ceva bani,ce e de facut?
2.Persoana careia i se ofera servicii trebuie să transfere sumele respective in cont strain și să fie sigur că tu ii vei da banii lui
înapoi(mai putin partea ta)
In rest acest gen de firme sunt mai mult bune atunci cind o folosești pentru tine(ai o altă firma cu cifra mare de afaceri)
Sau dacă intri in combinație cu cineva care face export.
Dacă vrei să-ți raspund personal scrie pe email:[email protected]

esti gresit informat. acum suma de la care se raportare la spalarea banilor este 15.000 eur sau eq.

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va rog, nu mai inviati mortii aiurea.
daca chiar vrei contact cu emilian, da-i PM, macar asa-l vede pe mail...
ca ltfel de un an nu cred ca mai sta sa urmareasca pe aici.

multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate