Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1495
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009

 mariusyale, on 10 octombrie 2017 - 06:12, said:

Oare tu stii care este diferenta intre izolatia usii cu vata si cea cu poliuretan injectat ?
Dar stii care este diferenta intre balamalele usilor ?
Dar care este diferenta intre sildurile de protectie ale usii Urban si rozetele Prestige ?
Te cred ca esti multumit (dupa doua luni) cind ai trecut de la FlyFish la P-lux.
Nu contest faptul ca sunt usi mai bune .....dar din  cate am citit pe thread-ul acesta ar trebui sa fie titlul Maco si restul gunoaielor.Din cate stiu vata minerala izoleaza destul de bine.Este mai buna spuma,cu siguranta dar cu cat mai buna?pana la urma stau la bloc si nu vad de ce mi-as pune seif cu tot felul de incuietori .

#1496
HamzaJ

HamzaJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2017
Buna,

am comandat si suntem in asteptarea noii noastre usi de apartament Maco Urban. Am optat pe serviciul de montaj din partea lor,  si intreband detalii, cei de la GBR au spus ca umplerea golului se face cu spuma.... si nu cimentare, cum credeam ca e mai bine/sigur.

Ma  ajutati va rog cu un sfat, ar fi mai bine sa insist pt cimentare ?

Multumesc.

#1497
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da.

#1498
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In mod normal , pina acum 2 ani , fabrica ne ,,impunea" montajul cu beton , altfel riscam pierderea garantiei.
Montajul cu beton si-a demonstrat calitatile in decursul anilor.De 2 ani este la moda spuma ....
Pretul montarii cu beton (250 lei) pentru usile Maco , care consta in : transport ,urcatul usii pe scari , scosul usii
vechi ,prins usa noua cu sudura si umplerea tocului cu beton a ajuns sa fie acelasi pret cu montarea usii cu spuma.
Ma intreb daca 1-2 tuburi de spuma pot fi comparate cu 2 saci (mai lesinati) de nisip + var +intaritor rapid plus indeminarea
de a umple cit mai bine tocul .Montajul cu spuma este un montaj elastic , iar cel cu beton este un montaj dur .
Chiar si fabrica a inceput pe banda continua montajul cu spuma .
Concluzia ? ...Usa este un consumabil care daca te tine mai mult decit garantia ....este pierdere ...nu mai incaseaza ..

#1499
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tinand cont ca pune spuma din pistol nici nu e nevoie sa umple tot spatiul...
dorel il dar artististic un cordon subtire pe afara si unul pe interior... in felul asta ii ajunge un tub la 5-10usi...
nu mai vorbim de ziare (pliante reclame) inghesuite ca suport pentru cordonul de spuma...

Edited by arg, 20 October 2017 - 17:02.


#1500
HamzaJ

HamzaJ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2017
Multumesc pentru raspuns.
Ne-au sunat azi, si vin saptamana viitoare cu usa. De la GBR am inteles ca vin direct cei de la Maco(persoane avizate) sa monteze usa, si astfel e acea garantie de 2 ani(care se pierde daca o montezi pe cont propriu). Si acum doar cu spuma se umple golul.
Ma gandeam sa apelam la ei cu partea de montaj: fixarea si sudarea usii, si apoi sa facem noi acel mortar si sa umplem golul.
Mersi din nou si o seara buna.

#1501
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
merge si asa.(sa puneti voi betonul) dar atentie la spatiile de la balamalele si unde intra zavoarele...

Edited by arg, 20 October 2017 - 17:04.


#1502
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In mod normal intra aproape 2 tuburi de spuma la o usa .Se pot folosi fisii de polistiren extrudat ca adaosuri
dar nu pliante si ziare ....
Adevarul este ca se poate face umplerea tocului cu beton cu forte proprii .Este migalos , murdar , putin
costisitor , dar calitativ .Cel putin umplut tocul cu beton in dreptul sudurilor si a broastelor , un fel de strutocamila
dar tot este ceva.

#1503
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Zilele astea sunt in cautare de usi, am vazut ceva care m-a facut sa ma indragostesc de idee, iubesc lemnul, mai ales lemnul vechi, dar nu asta e subiectul aici. In cautarea usii perfecte si deosebite am vazut si niste usi metalice tare frumoase made by Slender Tree. Si nu, nu sunt straini, doar numele e. Ei sunt in Bucuresti.

Attached Files



#1504
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu prea le am cu usile de hambar.Produsele pe care le-am vazut la ei sunt de tipul :
europalet cu balamale.Daca iti place designul poti lua 2-3.Doar nu iei de la straini.

#1505
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Salut, Ce butuci te securitate ati pus la usi? Ma intereseaza ceva pareri/ idei pentru ca trebuie sa-l schimb pe al meu si vreau ceva bun...

#1506
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Recomand abloy protec2 (pentru pret mai mic) sau  evva mcs   , ambii sunt de top , desi vor sari altii si vcor spune ca sunt bune si alte marci mai ieftine
pana acum ceva timp credeam ca evva mcs este cel mai tare din parcare  , dar se pare ca momentan nu mai este asa ; s-a reusit deschiderea lui prin manipulare
oricum durata de deschidere in conditii de laborator a fost de 20 de min , deci intr-o situatie reala probabil va dura mult mai mult si trebuie facuta de un profesionist
am postat si clipul cu deschiderea celebrului evva mcs
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h9xDqDNzAPk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1507
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Salut. din cate am vazut cam toate au fost "rezolvate" doar ca difera timpul in care o fac... Acum oscilez spre Mauer Red line elite 2 ca pret  . cel pe care il schimb e IKON W10 si la cati bani a fost trebuie sa-l schimb dupa 4 ani ptr ca are o problema si de aceea nu mai vreau din gama de la 200eur+ ...

#1508
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
un clindru protec 2 costa cam 110 -120 E , deci nu e din gama 200 E , aici exagerezi
si cel mai important lucru , la acest cilindru ai suport si post garantie asigurata  ;  si mai mult de atat , daca ai pierdut vreo cheie sau alta minune ai si posibilitatea de RECONFIGURARE cilindru abloy protec   care acum vad ca costa 90 ron ,( nu mi se pare un pret nesimtit ) .
De ce nu incerci cu acel ikon sa-l repari ? nu crezi ca ar fi mai ieftin decat sa dai banii pe un cilindru nou ?

#1509
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013

 proagro, on 10 noiembrie 2017 - 21:12, said:

un clindru protec 2 costa cam 110 -120 E , deci nu e din gama 200 E , aici exagerezi
si cel mai important lucru , la acest cilindru ai suport si post garantie asigurata  ;  si mai mult de atat , daca ai pierdut vreo cheie sau alta minune ai si posibilitatea de RECONFIGURARE cilindru abloy protec   care acum vad ca costa 90 ron ,( nu mi se pare un pret nesimtit ) .
De ce nu incerci cu acel ikon sa-l repari ? nu crezi ca ar fi mai ieftin decat sa dai banii pe un cilindru nou ?
Salut.. Nu am gasit pe nimeni in Buc sa-l repare si nici nu au service.. Si nu mai e in garantie... Ma gandesc la protec 2...

#1510
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Salut
Ce fel de finisaj recomandati la o usa pentru cineva care sta la parter? E ok autocolantul sau e necesar panourile din MDF?
Intreb deoarece casa scarii nu e izolata, la parter este destula umezeala iar cel care vrea sa isi schimbe usa a  avut probleme cu vopseaua care s-a decojit in partea de jos de pe usa actuala( e ceva usa mai ieftina, nu e ceva de calitate).
Este ok Maco Civica cu autocolant in cazul acesta? Rezista autocolantul mai bine in cazul de fata?

Edited by ved3neu, 19 November 2017 - 12:25.


#1511
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
Salutare,

Am trecut putin prin topic si am gasit destul de multe intrebari punctuale, referitoare doar la montaj, la cilindru (butuc), la termoizolatie etc. Atunci cand este vorba de o usa de intrare (in casa sau in apartament), este vorba de un ansamblu (foaie de usa, toc, accesorii) si de montajul sau, care trebuie sa indeplineasca niste cerinte. Degeaba montati o usa solida cu spuma PUR sau o usa slaba cu mortar in toc - ansamblul va fi atat de puternic pe cat de puternica este cea mai slaba veriga a sa.
Pun aici un link (sper sa nu fie considerat reclama - site-ul nu este comercial) catre un articol ce sintetizeaza putin cerintele unei usi de intrare: https://www.codeus.ro/6uic.html (sunt acolo si ceva informatii despre ce inseamna rezistenta la efractie). Indiferent ce producator ati alege, daca usa indeplineste cerintele dvs., este in regula.
Referitor la montajul cu spuma, ar trebui acceptat cel mult la usile metalice de interior (usi cu structura celulara si cu tabla subtire). La usile metalice mai grele, mortarul bine bagat in toc ar trebui sa fie obligatoriu (cam toti producatorii seriosi specifica asta). Bineinteles, prinderile mecanice ale tocului trebuie sa fie suficient de solide.
Apartenenta Romaniei la UE obliga producatorii autohtoni sa furnizeze documente de calitate pentru produse (inclusiv pentru usi). Si din aceste documente (certificate de conformitate, declaratii de conformitate / performanta) va puteti da seama daca ansamblul (usa) este ceea ce aveti nevoie.

#1512
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
Unde pot gasi chederul acesta?

Attached Files


Edited by jamalex2001, 28 November 2017 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate