Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#1459
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Salutare!
Ce pareri aveți despre ușile Superlock(Shiryonit Hosem) fabricație Israel? Oferta pentru o astfel de usa, cu dimensiunile 1100x2100 este de 1700€(cu montaj inclus)
Am primit oferta și pe Groke, ușa din aluminiu-preț 3000€; mi se pare exagerat pentru o ușă exterioara.
Doresc ca usa exterioara, sa îndeplinească toate condițiile pentru o buna funcționare ținând cont de intemperii/expunere la soare/siguranță. Va mulțumesc, faceți o treaba excelenta!

#1460
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Ușile Superlock sunt foarte bine vazute in intreaga lume.Sistemele antiefractie sunt de foarte
buna calitate.Pretul primei usi pomenite de tine,ma face sa cred ca acea usa este una din cele
20000 fabricate lunar in Israel (Shiryonit Hosem) si care pleaca in peste 30 de tari la vinzare.
Pretul mi se pare normal pentru o astfel de usa..Detaliile ,,intemperii/expunere la soare/siguranță"
le afli de la cei care ti-o vind si ti-o monteaza, inainte de a o comanda (plati). In mod normal ,dupa
ce ti-o monteaza iti completeaza un ,,ceferticat de garantie" .....si e normal .
Despre Groke ... nu-ti pot spune prea multe.Am avut de-a face cu una singura.Proprietarul a pierdut
cheile de 2 ori in 5 ore.........In rest numai de bine.

#1461
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Mulțumesc frumos pentru răspuns, o zi buna!

#1462
ChristinneC

ChristinneC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2017
Bună seara! Azi au venit cei de la GBR Point și au montat o ușă metalica Civica Maco la intrare în apartament. La câteva ore, am observat ca pe interior, în părțile superioare, intre usa și toc este spațiu sa bagi un deget, iar în partea de jos, usa este aproape lipita de toc. Este normal așa ceva? Mulțumesc!

#1463
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu e normal asa mare diferenta.

#1464
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
La mine sunt cca 6-7mm pe toate partile.

#1465
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Buna ziua,
am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi, vreau sa schimb usa de intrare la apartament(locuiesc la bloc), optez pt. firma Maco un model cat mai ieftin. Am fost la Ded.. si am intrebat care e diferenta intre Civica si Urban, nu a stiut sa-mi raspunda decat ca Civica e mai buna dar e mai scumpa si nu au pe stoc, trebuie comandata. Am intrat pe site la Maco dar tot n-am inteles care e diferenta, foarte superficiala e descrierea lor. As dori sa stiu daca merita diferenta de pret de cca 200 lei intre cele 2 modele. Din ce am citit aici am inteles ca:
"cea urban are metal pe o parte si mdf pe cealata, mai bine mergi pe o civica, chiar daca autocolantul e prost.
Edited by arg, 04 July 2017 - 16:37."
Adica Civica are metal pe ambele parti inteleg eu, asta e singura diferenta ? Am citit si postul #1381 al lui Mariusyale.
Tot din ce am citit aici, voi recomandati sa comanzi cu altfel de incuietori decat cele standard, eu le-am vazut pe cele de la Yale care sunt expuse la Ded... la usa Urban. Mentionez in final ca vreau sa fie o varianta cat mai ieftina, nu vreau propuneri cum ar fi butuc Abloy Protec2 de 500 lei, nici nu am valori deosebite in casa.

Edited by Valigow, 15 August 2017 - 22:53.


#1466
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Pentru diferenta de 200 lei eu zic sa iei tot Civica .Usa Urban este varianta economica, este mai groasa ,
este mai grea ,are falt (dezavantaj la aplicare broasca aplicata ) (avantaj ca are a doua garnitura).
Metal exista si pe interior la Urban (postare eronata a lui Arg).Dupa 10 ani , este mai usor sa schimbi
autocolantul , o balama ,etc la o usa Civica decit sa schimbi MDF-urile , balamale etc la Urban.
Civica are 16-17 ani si s-a dovedit fiabilitatea , pe cind Urbanul  nu.
De preferat ca sildurile la broaste sa fie cele Maco si nu rozetele (prietenii stiu de ce).
De preferat este sa schimbi cilindrul cu ceva un pic mai bun (nu neaaparat Protec) pentru ca fabrica
nu-si permite sa ridice pretul usii(punind un butuc mai calitativ) care si asa este destul de mare.

#1467
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Pe site scrie clar la civica ca are 2foi de tabla de 1mm iar la urban doar foie de tabla de 1mm.
Metal le interior? poate te referi la nervuri,  dar intre cateva nervuri si inatarituri pana la foaie intreaga e o mare diferenta.

Edited by arg, 21 August 2017 - 00:11.


#1468
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
www.maco.ro     -,,termoizolatia se face prin injectie cu poliretan bicomponent polimerizat sub presiune;
                              Rezistenta prin constructia blatului (executat din tabla zincata de 1mm) tip caseta, prevazut
                              cu ranforsari orizontale si protectii suplimentare, toc metalic (executat din tabla TDA de 1.5mm)
                              profilat si ranforsat;"
www.waldeck.ro - ,,Usa metalica URBAN reprezinta varianta economica de apartament............ produsul rezultat
                               este o usa ce asigura:
                                -termoizolatia datorata injectiei cu spuma poliretanica bicomponenta polimerizata sub inalta presiune;
                                -  ,,,,,,,,,,,  
                                -rezistenta se datoreaza constructiei blaturilor (executat din tabla zincata de 1 mm) tip caseta,
                                  prevazut cu ranforsari orizontale si protectii suplimentare,  toc metalic ,,,,,,"

Logica spune ca nu poti injecta cu presiune intr-un spatiu deschis (ei pomenesc de blat tip caseta)
Acum ceva ani am vazut cum se injectau cu spuma usile civica.Se puneau 10 usi una peste alta ,
Se prindeau cu o presa care le fixau apasate de un banc, cu doua furtune se injecta spuma prin doua gauri
pe care le avea fiecare usa (in partea de jos -spre prag) alte doua gauri fiind si in partea de sus .
Daca nu ar fi fost tinute in presa , umflindu-se spuma , ar fi deformat ,rupt suduri ,ar fi rezultat o usa ca o
gogoasa.Cine are o usa civica , chiar si mai veche, poate pipai deasupra usii , pe cant , doua din gaurile pomenite.

#1469
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Poti, te rog frumos, sa intri pe site-ul maco si sa verifici structura usilor urban si civica?

Attached Files



#1470
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Rog un moderator sa arunce o privire si pe aici.Poate este ceva alterat .

Edited by mariusyale, 21 August 2017 - 21:15.


#1471
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Vad ca pozele nu s-au incarcat, erau pozele cu textele de site-ul maco, pe care nu vrei sa le citesti. Asta e.
Am mai scris, pricipalul motiv pentru care nu am luat usa maco urban este ca are panouri din mdf si o singura foaie de tabla.

#1472
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Am vrut sa dau comanda la Dedeman pt o usa Civica, dar nu mai sunt distibuitori de Maco, am gasit una cu deschidere pe stanga de culoarea pe care o voia nevasta si am cumparat-o. Am avut noroc si de o reducere de pret, luni pe 4 septembrie vin la instalare, montajul se face doar cu spuma, daca vreau cu ciment tre sa fac eu.
Din cate am vazut in magazin, vine cu set de chei Yale, mai pot modifica ceva ? Din cate am citit pot sa schimb butucul, merita ? Nu vreau sa dau multi bani ca nu are ce sa-mi fure din casa.

#1473
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
daca simti ca vrea sa-ti "gadile" cineva cilindrii, merita sa pui macar unul mai bun....

#1474
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Am sa trec peste detaliile tehnice de site-ul Maco.ro, care vorba lui Nenea Iancu sunt admirabile, sunt sublime, putem zice, dar lipsesc aproape cu desavarsire !
Concret ce diferente am gasit eu intre Civica si Urban de la Maco:
- certificari, incercari si alte atestari Civica = 9 pagini
- certificari, incercari si alte atestari Urban = 4 pagini
Intre aceste certificari sunt unele care ofera si niste date tehnice, astfel aflam ca:
- Permeabilitatea la aer la Civica este A3(SR EN 12207) iar la Urban este clasa 4(SR EN 1026-2011).
- Transmitanta termica la Civica este 0,9(SR EN ISO 10077-1) iar la Urban este 1,94(SR EN ISO 10077-1;2007).
- Performanta(izolarea acustica) la Civica este 32 decibeli (SR EN ISO 717-1) iar la Urban este 34 decibeli (SR EN ISO 10140-2;2011). Nu vreau sa exagerez diferenta de 2 decibeli este infima cca. 5% poate sa intre in coeficientul de toleranta/eroare sau poate sa difere datorita metodei, laboratorului sau anului in care au fost facute testele(la Civica in anul 2007 iar la Urban in anul 2016).

Caracteristicile comune sunt:
- Clasa de securitate pt. sildurile Maco M03 e la fel = Clasa 2 (SR EN 17067;2013).
- Etanseitatea la apa e la fel = 7A (SR EN 12208).

Printre alte lucruri pe care le-am observat ar fi si faptul ca usa Maco Civica testata de politie a folosit o broasca URBIS. O fi mai buna sau mai slaba decat altele, Yale ca sa dam un singur exemplu. Standardul de calitate ISO 9001:1994, cred ca este pt. toata fabrica, nu numai pt. usa Maco Civica, deci cred ca trebuia sa apara si la usa Maco Urban. Ce nu am inteles eu in prezentarea de la Certificari, la usa Maco Civica sunt doua avize tehnice, unul pt. usa tip MP90, iar celalalt pt. o descriere generala: "USI METALICE REZISTENTE LA FOC TIP MACO". Plus un agrement tehnic grupa nr. 3, pt. aceleasi "USI METALICE REZISTENTE LA FOC TIP MACO". Sa intelegem ca usile Civica sunt rezistente la foc ?
Clar ca cele Urban nu pt. ca MDF-ul nu e un material rezistent la foc !

#1475
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.01.2009
Salutare!
Poate cineva sa ma ajute cu achizitia unei usi de apartament? Am usa ERC montata la apartamentul nou, dar e slaba rau.Nu se inchide nici bine. de la jumate in jos e mai departata de toc...se aude si prin ea tot ce se vorbeste pe scara. In fine vreau sa cumpar o usa buna care sa izoleze fonic.
M-am uitat la Dedeman si mi-a atras atentia usile Prestige 1 Lux si Maco Urban si Elite.Care redeti ca ar merita luata?
Eu m-am gandit la Prestige,,,

#1476
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Vezi ca schimbi tusea cu junghiul. Prestige si Elite sunt surori cu Erclass-ul de care nu
esti multumit. Ramine Urbanul care izoleaza destul de bine fonic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate