Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum era sa-mi iau teapa cu un obiectiv la mana a doua

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Nu sunt un mare fan al lucrurilor la mana a doua, dar uneori gasesti oferte care iti fac cu ochiul pentru exact ceea ce cauti. In cazul meu, Tokina 12-24mm cu montura de Nikon. Exact in momentul in care postam anuntul de vanzare pentru D70, cu 18-70 si 70-300 (plus alte maruntisuri), am observat anuntul unui utilizator ca isi scoatea Tokina la vanzare la un pret cu vreo 500 RON mai mic.

Astfel, in aceeasi zi in care am vandut D70-ul, am discutat si cu cel de la care urma sa imi iau Tokina. Ne-am intalnit la benzinarie si am inceput examinarea. Obiectivul se prezenta foarte bine, fara urme, cu elementele de sticla expuse intacte. De focalizat focaliza bine, dar am observat o mica problema. Nu facea cursa pana la capat, in sensul ca nu trecea de 0,7m. CU alte cuvinte, nu puteam focaliza mai aproape de 0,7m, asta in conditiile in care merge pana la 0,3m. L-am intrebat de problema si a zis ca probabil depinde de focala, ca a patit si el si ca de fapt merge. Baiat bun din fire (adica uneori fraier), nu am insistat si mi-am zis ca sigur nu e problema. Cum spuneam, obiectivul se prezenta mult prea bine. Ne-am despartit fericiti, eu cu obiectivul, el cu banii.

Ajung acasa si incep sa caut pe net. Intre timp, tot frecam obiectivul si incepeam sa realizez ca nu avea de gand sa treaca de 0,7. Dai autofocus, manual focus. Imi era frica sa trag prea mult de el. L-am sunat sa-i explic problema si a ramas ca ne vedem a doua zi. Totusi, am continuat sa il frec pana la un punct cand, fara sa fortez prea mult, a cedat inelul de focalizare si a ajuns pana la distanta minima de focalizare.

Ura, ura.....L-am facut, mi-am zis. L-am facut pe dracu', ca de fapt se intepenise de tot. Tenace din fire, a se citi disperat, am reusit sa mai invart de el si chiar la un punct mi s-a parut ca merge bine. Evident, ma inselam. Ne-am intalnit a doua zi, el era dispus sa-mi dea banii inapoi, dar evident ca obiectivul era intepenit si deci nu in starea in care il primisem. Am convenit sa-mi returneze o parte din bani (o mica parte din ei) si am luat-o fiecare pe drumul sau, el pe drumul lui iar eu pe drumul sentimentului ca imi luasem o mare teapa.

Mi-am adus aminte de cineva care spusese ca cei de la fotohobby aveau legaturi cu oameni care repara aparatura foto. Am sunat si am avut noroc ca persoana care repara, domnul Catalin, era in magazin. I-am explicat problema si a zis ca in principiu se rezolva. In aceeasi zi am predat obiectivul.

Doua-trei zile mai tarziu, primesc un telefon care ma anunt ca obiectivul a fost reparat. Spre norocul meu, Tokina-ul suferea de o problema oarecum amuzanta si rara in acelasi timp. Scara de focalizare se desprinsese la un capat si in urma frecarii se facuse rulou, blocand miscarea mecanismului. Mie imi fusese teama ca de fapt s-au belit niscai rotite. Ne-am intalnit vineri la magazin sa platesc costul reparatiei si sa primesc obiectivul.

Una peste alta, am scapat cu obiectivul teafar si nevatamat.  Reparatia a fost destul de ieftina si excelent realizata. Fascinat si amuzat in acelasi timp de problema ciudata, domnul Catalin a facut cateva poze in timpul reparatiei, pe care le atasez si eu acum.

Attached Files


Edited by Tudor_DX, 08 September 2007 - 11:48.


#2
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Din curiozitate, cat a costat reparatia ?

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 visulalexandru, on Sep 8 2007, 13:02, said:

Din curiozitate, cat a costat reparatia ?

200 RON

#4
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Acceptabil.

E bine ca s-a rezolvat fara alte probleme si ca avem un service la indemana si profi dupa spusele tale.

#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 visulalexandru, on Sep 8 2007, 13:11, said:

Acceptabil.

E bine ca s-a rezolvat fara alte probleme si ca avem un service la indemana si profi dupa spusele tale.

Atentie, reparatul e un hobby pentru domnul Catalin, deci nu service autorizat sau ceva. Si oricum, daca era asa, ar fi fost mult mai scump.

#6
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Si ti se pare putin pentru ce a facut?
Numai bine!

#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 sarpe_ro, on Sep 8 2007, 13:14, said:

Si ti se pare putin pentru ce a facut?
Numai bine!

2 mil in conditiile in care ora de manopera in Germania e 90 de euro? TIe cum ti se pare?

#8
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Inca traiesti in Romania :) Mie cineva pentru a imi scoate fungusul dintr-un obiectiv mi-a cerut 100 RON si asta implica dezlipirea lentilelor, slefuierea lor si dupa lipite la loc. Deci mie mi se pare exagerat de mult pentru a lipi o scala.
Numai bine!

#9
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Probabil ca se ia in calcul, la modul general vorbind si valoarea obiectivului, aparatelor, bugetul clientului. Tinand cont si de delicatetea de care trebuie sa dea dovada persoana care il repara.. nu mi se pare scump, chiar daca a fost o problema cat de cat minora.

Sunt curios, daca dupa o asemenea problema si "operatie" obiectivul va mai avea probleme.

#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 sarpe_ro, on Sep 8 2007, 13:19, said:

Inca traiesti in Romania :) Mie cineva pentru a imi scoate fungusul dintr-un obiectiv mi-a cerut 100 RON si asta implica dezlipirea lentilelor, slefuierea lor si dupa lipite la loc. Deci mie mi se pare exagerat de mult pentru a lipi o scala.
Numai bine!

Daca se ajunge la blocul optic, eu nu stiu ce precizie mai ai tu, dar in fine.

#11
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Sa sti ca nu am facut eu reparatia la obiectiv ci tot o persoana recomandata de Fotohobby (probabil o fi aceiasi care ti-a reparat si tie obiectivul). Oricum mie mi se pare mult atata tot. Bine ca ai rezolvat si esti multumit.
Numai bine!

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 sarpe_ro, on Sep 8 2007, 13:27, said:

Sa sti ca nu am facut eu reparatia la obiectiv ci tot o persoana recomandata de Fotohobby (probabil o fi aceiasi care ti-a reparat si tie obiectivul). Oricum mie mi se pare mult atata tot. Bine ca ai rezolvat si esti multumit.
Numai bine!

Avand in vedere ca am dat oricum niste bani pe obiectiv, 2 mil e o suma mica.

#13
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Apropo tu ai lasat obiectivul celor de al magazin sau ei te-au pus in contact cu o persoana? Fiindca daca le-ai lasat obiectivul celor de la magazin e posibil sa te fi taxat si ei pentru asta si de aici reie pretul asa de mare.
Numai bine!

#14
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 sarpe_ro, on Sep 8 2007, 13:32, said:

Apropo tu ai lasat obiectivul celor de al magazin sau ei te-au pus in contact cu o persoana? Fiindca daca le-ai lasat obiectivul celor de la magazin e posibil sa te fi taxat si ei pentru asta si de aici reie pretul asa de mare.
Numai bine!

Nu cred ca m-au taxat... o sa vezi in perioada urmatoare de ce.  ;)

#15
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
De ce ? :P

#16
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

 Tudor_DX, on Sep 8 2007, 12:21, said:

Daca se ajunge la blocul optic, eu nu stiu ce precizie mai ai tu, dar in fine.

Tudor, n-avea teama. am curatat la fungus-uri de m-am plictisit.
Ai ramane surprins, cel putin la obiectivele vechi, cu tub de metal (nikon inca mai tine stacheta sus, chiar si astazi la unele obiective mai rasarite putin), chiar si un grobian de reparator nu prea are ce sa descentreze.

Daca are si un autocolimator si niste rabdare, atunci s-ar putea sa ti-l scoata chiar peste ce a fost initial...

Catalin e un tip fain, repara ca hobby, spre disperarea nevestei :)

Dan de la fotohobby nu prea-si pune suprapret (intrucat Catalin ii repara pe gratis diverse..).
Nu acelasi lucru il pot spune si despre Constantinidis (3 magazine mai sus), care tot trecand prin Catalin, isi ia si el un cico.

#17
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 docman3, on Sep 12 2007, 18:46, said:

Tudor, n-avea teama. am curatat la fungus-uri de m-am plictisit.
Ai ramane surprins, cel putin la obiectivele vechi, cu tub de metal (nikon inca mai tine stacheta sus, chiar si astazi la unele obiective mai rasarite putin), chiar si un grobian de reparator nu prea are ce sa descentreze.

Daca are si un autocolimator si niste rabdare, atunci s-ar putea sa ti-l scoata chiar peste ce a fost initial...

Catalin e un tip fain, repara ca hobby, spre disperarea nevestei :)

Dan de la fotohobby nu prea-si pune suprapret (intrucat Catalin ii repara pe gratis diverse..).
Nu acelasi lucru il pot spune si despre Constantinidis (3 magazine mai sus), care tot trecand prin Catalin, isi ia si el un cico.

E bine de stiut. Oricum chiar si asa, as prefera sa nu se ajunga la blocul optic. Si ca sa revin, 2 mil chiar mi s-a parut un pret ok.

#18
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

 Tudor_DX, on Sep 8 2007, 13:33, said:

Nu cred ca m-au taxat... o sa vezi in perioada urmatoare de ce.  ;)

Sa fie fotohobbyshop noul sponsor al concursurilor ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate