Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nasterea Maicii Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Astazi sarbatorim Nasterea Maicii Domnului. In ordinea anului bisericesc, este primul dintre cele patru praznice dedicate Fecioarei Maria, cea care a nascut "soarele dreptatii", pe Hristos Dumnezeul nostru.
http://www.jurnalul....nile-parintilor

#2
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postduculeana, on Sep 8 2007, 11:22, said:

Astazi sarbatorim Nasterea Maicii Domnului. In ordinea anului bisericesc, este primul dintre cele patru praznice dedicate Fecioarei Maria, cea care a nascut "soarele dreptatii", pe Hristos Dumnezeul nostru.

Al carui Domn ...ca nu prea inteleg ..... a lui Stefan cel Mare sau al lui Mircea cel Batran????

Caci nu cred ca vorbiti serios cand spuneti ca Isus Dumnezeul a fost CREAT ca orice alt om ...si nu e CREATOR ...caci noi cam asta intelegem prin cuvantul Dumnezeu ...adica Creatoru si nu creatia !

Cat despre epitetul atribuit de "soarele dreptatii" ...e ceva cam exagerat pentru un zeu care a venit sa aduca oamenilor numai suferinta ...asa cum singur o recunoaste ...dar si aia pe degeaba!

Iata:
Matei20 .22   Drept rãspuns Isus a zis: ,,Nu ºtiþi ce cereþi. Puteþi voi sã beþi paharul pe care am sã -l beau Eu, ºi sã fiþi botezaþi cu botezul cu care am sã fiu botezat Eu?`` ,,Putem", I-au zis ei.
23ªi El le -a rãspuns: ,,Este adevãrat cã veþi bea paharul Meu, ºi veþi fi botezaþi cu botezul cu care am sã fiu botezat Eu: dar a ºedea la dreapta ºi la stînga Mea, nu atîrnã de Mine s'o dau, ci este pãstratã pentru aceia pentru cari a fost pregãtitã de Tatãl Meu."

Adica pe cei care-l urmeaza  ... va asteapta numai o suferinta ca a lui Isus pe cruce ...nimic fericire bunastare confort si armonie....caci :

Luca 18:19 " "Pentru ce Mã numeºti bun?" i-a rãspuns Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu."

Luca despre Isus 14:26 „Dacã vine cineva la Mine ºi nu urãºte pe tatãl sãu, pe mama sa, pe nevastã-sa, pe copiii sãi, pe fraþii sãi, pe surorile sale, ba chiar însãºi viaþa sa, nu poate fi ucenicul Meu.

Matei 10:34,35,36,37) ’Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa.

(37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine."

#3
anada

anada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.02.2007

View Postblinky heart, on Sep 8 2007, 12:08, said:

Al carui Domn ...ca nu prea inteleg ..... a lui Stefan cel Mare sau al lui Mircea cel Batran????

Caci nu cred ca vorbiti serios cand spuneti ca Isus Dumnezeul a fost CREAT ca orice alt om ...si nu e CREATOR ...caci noi cam asta intelegem prin cuvantul Dumnezeu ...adica Creatoru si nu creatia !

Cat despre epitetul atribuit de "soarele dreptatii" ...e ceva cam exagerat pentru un zeu care a venit sa aduca oamenilor numai suferinta ...asa cum singur o recunoaste ...dar si aia pe degeaba!

Iata:
Matei20 .22   Drept rãspuns Isus a zis: ,,Nu ºtiþi ce cereþi. Puteþi voi sã beþi paharul pe care am sã -l beau Eu, ºi sã fiþi botezaþi cu botezul cu care am sã fiu botezat Eu?`` ,,Putem", I-au zis ei.
23ªi El le -a rãspuns: ,,Este adevãrat cã veþi bea paharul Meu, ºi veþi fi botezaþi cu botezul cu care am sã fiu botezat Eu: dar a ºedea la dreapta ºi la stînga Mea, nu atîrnã de Mine s'o dau, ci este pãstratã pentru aceia pentru cari a fost pregãtitã de Tatãl Meu."

Adica pe cei care-l urmeaza  ... va asteapta numai o suferinta ca a lui Isus pe cruce ...nimic fericire bunastare confort si armonie....caci :

Luca 18:19 " "Pentru ce Mã numeºti bun?" i-a rãspuns Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu."

Luca despre Isus 14:26 „Dacã vine cineva la Mine ºi nu urãºte pe tatãl sãu, pe mama sa, pe nevastã-sa, pe copiii sãi, pe fraþii sãi, pe surorile sale, ba chiar însãºi viaþa sa, nu poate fi ucenicul Meu.

Matei 10:34,35,36,37) ’Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa.

(37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: si cel ce-si iubeste fiu sau fiica mai mult decat pe mine, atunci acela nu e demn de mine."
Speachless.Dupa asemenea argumentatie cred ca toti credinciosii au amutit sau ar trebui sa amuteasca ...

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postanada, on Sep 15 2007, 14:02, said:

Speachless.Dupa asemenea argumentatie cred ca toti credinciosii au amutit sau ar trebui sa amuteasca ...
Argumentelea alea pot fi demontate de oricine are cunostinte la nivelul primei catehizari. Eu personal am renuntat sa-i mai explic ceva lui blinky heart. Omul e fixist, nu vede decat drept inainte in doua culori si nu accepta nici o alta parere oricate argumente i s-ar aduce. Nici lobotomia nu cred ca ar avea un efect. Daca o sa ajungi la un confilct de idei cu el, ai sa te lamuresti singura.
Eu cred ca majoritatea crestinilor urmeaza sfatul "Nu-ti pune mintea cu prostul ca are mintea odihnita". De aia s-au cam evaporat de pe arie lasandu-i pe atei sa-si tina singuri de urat.  :rolleyes:

#5
anada

anada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.02.2007

View PostMegara, on Sep 15 2007, 16:34, said:

Argumentelea alea pot fi demontate de oricine are cunostinte la nivelul primei catehizari. Eu personal am renuntat sa-i mai explic ceva lui blinky heart. Omul e fixist, nu vede decat drept inainte in doua culori si nu accepta nici o alta parere oricate argumente i s-ar aduce. Nici lobotomia nu cred ca ar avea un efect. Daca o sa ajungi la un confilct de idei cu el, ai sa te lamuresti singura.
Eu cred ca majoritatea crestinilor urmeaza sfatul "Nu-ti pune mintea cu prostul ca are mintea odihnita". De aia s-au cam evaporat de pe arie lasandu-i pe atei sa-si tina singuri de urat.  :rolleyes:
Cel putin omul gandeste.Altii inghit pe nerasuflate ce li se toarna pe gat de cei apropiati pe principiul ca daca suntem multi mergem in directia buna.Poate ca e nevoie si aici de alfabetizare morala.Orice mama este sfanta,insa de aici pana la a preamari numele fecioarei Maria mi se pare cam deplasat.Vezi procesiunile care se isca in tara in preajma sfintei Marii?Cu ce e mai sfanta decat oricare din mamele care au dat viata unei fiinte?FEMEIA ESTE DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA LUI DUMNEZEU.Doar ea poate da nastere si iubi pna la sacrificiu copilul sau.Barbatii depun ce au de depus in cadrul unui ritual chiar placut pentru ei si gata.Si-au asumat rolul de tata.Insa mama simte in fiecare clipa ce e cu puiul ei si ce il doare.Poate am divagat.Scuze!

#6
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostMegara, on Sep 15 2007, 16:34, said:

Argumentelea alea pot fi demontate de oricine are cunostinte la nivelul primei catehizari. Eu personal am renuntat sa-i mai explic ceva lui blinky heart. Omul e fixist, nu vede decat drept inainte in doua culori si nu accepta nici o alta parere oricate argumente i s-ar aduce. Nici lobotomia nu cred ca ar avea un efect. Daca o sa ajungi la un confilct de idei cu el, ai sa te lamuresti singura.

Multumesc pentru sinceritatea cu care in calitate de admin iti permiti sa ma caracterizezi ... cat despre ARGUMENTE ...aici mai va .... in religie  ... ARGUMENTELE ....sunt minunate ...sunt sublime ...dar  ....zice conu Iancu!
Cat despre fixism ... ce sa vorbim de cei cu aceasi idee fixa ...ramasa neschimbata  ... de 2000 de ani ?
Un "conflict de idei" ...nu este nimic negativ ... intr-o democratie in care oamenii au libertatea sa gandeasca si sa se exprime liber ...ba chiar este ceva extrem de pozitiv si sta la baza democratiei!

Quote

Eu cred ca majoritatea crestinilor urmeaza sfatul "Nu-ti pune mintea cu prostul ca are mintea odihnita". De aia s-au cam evaporat de pe arie lasandu-i pe atei sa-si tina singuri de urat.  :rolleyes:

Bravos ...frumoasa exprimare crestina ... bine ca prostii sunt cei care traiesc in realitate  .... si nu cei care sunt cu mintea dusa intr-o lume ireala .... care nelobotomizati sunt mult mai aberati .... ca cei lobotomizati care macar gandesc liber!!

Multumesc Anada ptr sustinere! ...si te rog remarca ca eu am dat doar citate biblice neinterpretate ...fiecare are libertatea sa inteleaga din ele ce vrea si ce poate ...asta am facut si eu!

Edited by blinky heart, 17 September 2007 - 00:30.


#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postblinky heart, on Sep 17 2007, 01:27, said:

Multumesc pentru sinceritatea cu care in calitate de admin iti permiti sa ma caracterizezi ...
In calitate de user. Daca doresti caracterizarea unui admin, esti liber sa-i intrebi.

#8
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostMegara, on Sep 17 2007, 01:33, said:

In calitate de user. Daca doresti caracterizarea unui admin, esti liber sa-i intrebi.

Multumesc pentru informatie ...cand o sa am nevoie de o caractzerizare ...o sa ti-o cer cu placere  si chiar ma gandesc sa iti comand una de cca 3-4  pagini ...dar nu de jigniri ci de text clar cu continut  .... caci nimic nu este mai interesant decat sa vezi cum te percep altii !
Pentru a -ma putea exprima asupra calitatii acesteia ... mai modifica ceva la PM ca sa pot si eu trimite un rand apreciativ!!!

Edited by blinky heart, 17 September 2007 - 01:23.


#9
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005

View PostMegara, on Sep 15 2007, 16:34, said:

Eu cred ca majoritatea crestinilor urmeaza sfatul "Nu-ti pune mintea cu prostul ca are mintea odihnita". De aia s-au cam evaporat de pe arie lasandu-i pe atei sa-si tina singuri de urat.  :rolleyes:

blinky heart nu e ateu. E deist. Deci, intr-un fel oarecare, credincios. :P
Cat despre Maica Domnului, blinky n-are nicio vina ca o femeie de acum doua mii de ani a ales sa minta in legatura cu adevaratul tata al copilului ei...

#10
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostRose, on Sep 17 2007, 07:48, said:

blinky heart nu e ateu. E deist. Deci, intr-un fel oarecare, credincios. :P
Cat despre Maica Domnului, blinky n-are nicio vina ca o femeie de acum doua mii de ani a ales sa minta in legatura cu adevaratul tata al copilului ei...

Multumesc draga Rose ...exact asa este ... eu sunt Deist!

Cu atat mai mult ai dreptate in privinta Mariei care a devenit "nascatoare de dumnezeu" nu real in timpul vietii ci in concilii ecumenice dupa cca 400 de ani dupa ce a murit ...doar ca unii sa isi "legiitimeze" prin minciuni gaselnita politica cu interfata religioasa ... numita crestinism ....religie "nascuta"  prin confiscarea si modificarea religiei primilor crestini si uciderea acestor adevarati continuatori ai adevaratului crestinism!

Acesta este motivul (noua politica a statului religios) ptr care nici Isus nu a fost Dumnezeu pana la Conciliul de la Niceea 325 en. ...nici idea de Trinitate pana in anul 381 inca nu s-a inventat  ... si nici fecioara Maria nu a fost "sfanta nascatoare de dumnezeu" pana la conciliul de la Efes in anul 431 ...cand "sfintenia ei" a fost IMPUSA tot prin lege intr-un stat in care crestinismul era politica oficiala impusa de conducerea imperiului  ...iar preotii crestini ...functionari ai unui stat in care biserica era doar locul autoritatii locale a puterii de stat si locul din teritoriu unde se manipula controla si jefuia prostimea!

Edited by blinky heart, 17 September 2007 - 08:34.


#11
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRose, on Sep 17 2007, 07:48, said:

blinky heart nu e ateu. E deist. Deci, intr-un fel oarecare, credincios. :P
eu cred ca e everu... altfel nu este explicabila ura lui pentru musulmani si pentru crestini.
Un om care sustinea pana acu democratia nu ar fi spus ca "nu este corect ca Israelului sa i se impuna retrocedarea unor teritorii preluate de la agresori ei prin lupta !".

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai normal ca nu este corect. ce-ar fi daca americanii ar trebui sa le dea inapoi pieilor rosii ce-au cucerit pe-acolo? ar trebui sa se mute in romania si nici maica precista nu ne-ar putea ajuta daca am fi 300 de milioane inghesuiti aici

cit despre nasteri si fecioare, nu mai aberati, sintem in 2007. ce fecioara nascuta din rugaciunile parintilor visati? asa i se spune in crestinism actului de copulare / fecundare / babardire, rugaciune? parca si vad crestinii vorbind intre ei codificat "ba, nevasta-mea nu se mai roaga bine, de fapt niciodata n-a fost prea buna la rugaciune" sau "ba ce m-as mai ruga cu bunaciunea aia" sau "doctore, de la o vreme, de fiecare data cind vreau sa ma rog cu sotia, zice ca o doare capu"

#13
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostMegara, on Sep 17 2007, 11:45, said:

eu cred ca e everu... altfel nu este explicabila ura lui pentru musulmani si pentru crestini.
Un om care sustinea pana acu democratia nu ar fi spus ca "nu este corect ca Israelului sa i se impuna retrocedarea unor teritorii preluate de la agresori ei prin lupta !".

Daca as fi ...si tot nu mi-ar fi rusine sa recunosc ...asa ca raman totusi o exceptie rara ...adica un neamt-schwab din Banat ... care ii intelege si ii admira pe evrei !
Si nu poate accepta ca oamenilor sa li se rapeasca prin religii dreptul de a rationa liber si nici dreptul unor religii sa nenoroceasca milioane de oameni "in numele Domnului" ...asa cum ne-a dovedit clar ca s-a intamplat  ... coana Istorie !

#14
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005
In antichitate n-au fost putine personajele cu dubla origine, pamanteana si divina. Exemplele lui Heracles, Dionysos si Prometeu sunt graitoare in acest sens. Iisus n-a facut decat sa repete scenariul nasterii dintr-un neam zeiesc, asa dupa cum a repetat scenariul nasterii intr-o pestera ( atestata de cateva din Evangheliile necanonice carora li se aduga marturiile unor scriitori crestini timpurii. Cea mai veche sursa este Protoevanghelia lui Iacob, iar Iustin si Origene au atestat la randul lor lumina ce a intrat in pestera). Nihil novi sub sole! Asa li s-a inatmplat si altor zei: Tammuz, Adonis, Mithra, Hermes, Dionysos, Horus etc.

Megara, nu e nici evreu! E doar un credincios care, asa cum este si firesc, considera ca dumnezeul lui e mai mare si mai tare decat al altora... :D


blinki heart, daca ai invata sa-ti sustii ideile cu mai putina inversunare si pe un ton mai potolit, argumentele tale ar avea ceva mai multa greutate. ;)

#15
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostRose, on Sep 17 2007, 18:27, said:

Megara, nu e nici evreu! E doar un credincios care, asa cum este si firesc, considera ca dumnezeul lui e mai mare si mai tare decat al altora... :D

Nu ...aici nu iti dau dreptate .... Dumnezeul meu este exact in mine ...in inima mea ...  asa cum este si in tine si in alte 6 miliarde de oameni ... el este viata si sufletul nostru si biserica lui este corpul nostru ...deci al meu nu e nici mai mare nici mai tare ca Dumnezeul tau  !

Quote

blinki heart, daca ai invata sa-ti sustii ideile cu mai putina inversunare si pe un ton mai potolit, argumentele tale ar avea ceva mai multa greutate. ;)

Duritatea mea este doar una aparenta ...adevarata duritate apartine celor care prin vorbe blande mieroase te ardeau de viu pe rug!

Iar daca Isus recunoaste singur in Biblie ... fie ca e Lucifer...fie ca e stapanul iadului ...iar tatal sau il denumeste in Apocalipsa 12.12 ...diavol ...eu ce sa fac ? ...sa contrazic Biblia sau sa-l contrazic pe Dumnezeu ?
Caci a scrie clar ca am venit sa adzuc sabia si ura ...  si eu sa zic ca el a venit sa faca placinte ...zau ca nu pot ...nu e genul meu de a fi!

#16
anada

anada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.02.2007

View PostMosotti, on Sep 17 2007, 12:52, said:

pai normal ca nu este corect. ce-ar fi daca americanii ar trebui sa le dea inapoi pieilor rosii ce-au cucerit pe-acolo? ar trebui sa se mute in romania si nici maica precista nu ne-ar putea ajuta daca am fi 300 de milioane inghesuiti aici

cit despre nasteri si fecioare, nu mai aberati, sintem in 2007. ce fecioara nascuta din rugaciunile parintilor visati? asa i se spune in crestinism actului de copulare / fecundare / babardire, rugaciune? parca si vad crestinii vorbind intre ei codificat "ba, nevasta-mea nu se mai roaga bine, de fapt niciodata n-a fost prea buna la rugaciune" sau "ba ce m-as mai ruga cu bunaciunea aia" sau "doctore, de la o vreme, de fiecare data cind vreau sa ma rog cu sotia, zice ca o doare capu"
Nu ar fi o problema intoarcerea lor acasa.Insa marea majoritate sunt din tari occidentale care au tot furat de la popoarele migratoare incoace.Si continua sa faca asta insa in alte moduri.Glumele subtirele cu iz antireligios nu sunt prea suculente.Cred ca poti mai mult.

View Postblinky heart, on Sep 17 2007, 16:26, said:

Daca as fi ...si tot nu mi-ar fi rusine sa recunosc ...asa ca raman totusi o exceptie rara ...adica un neamt-schwab din Banat ... care ii intelege si ii admira pe evrei !
Si nu poate accepta ca oamenilor sa li se rapeasca prin religii dreptul de a rationa liber si nici dreptul unor religii sa nenoroceasca milioane de oameni "in numele Domnului" ...asa cum ne-a dovedit clar ca s-a intamplat  ... coana Istorie !
Tu ai totusi o problema.Statul ISRAEL a fost reinventat de marile puteri invingatoare dupa al doilea razboi mondial fara sa ii fi intrebat pe arabi.Insa germanii tai au vrut sa rezolve mai simplu aceasta problema.Cu pragmatismul care ii caracterizeaza au vrut sa ii transforme in stare gazoasa sa ocupe mai putin loc.Ce zici de germanii tai?Dar de marii hoti care acum se dau civilizati nevoie mare?(vezi occidentul)

Edited by Megara, 20 September 2007 - 08:08.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT


#17
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Va rog sa reveniti ontopic.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
continui sa sustin, absolut on topic, ca fecioara respectiva nu s-a nascut prin rugaciuni, ci prin frichi-frichi, urmat de ejaculare, urmata de 9 luni de gestatie, adica absolut naturalo-animalic, cam cum se nasc toti copiii care nu-s crescuti in eprubeta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate