Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Chip tuning

- - - - -
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#361
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010

 N62B44, on 25 septembrie 2015 - 10:24, said:


Chip tuning-ul e mai safe teoretic pentru ca poate modifica toata harta de injectie ( se apropie mai mult de implementarea din fabrica). PowerBox-ul "pacaleste" doar unele semnalele deja trimise/primite din ECU (si e mai limitat in ce poate sa faca).
Ambele sunt riscante pentru ca depind de calitatea softului /implementarilor. Cu ambele poti sa ridici presiunea in turbo peste limite admise si sa faci praf/uzezi componente.

Multe powerbox-uri sunt prostii chinezesti cu 1 rezistenta , sau un semireglabil care pacalesc valorile de la debitmetru/senzori si atunci ecu-ul baga mai multa motorina/benzina. Sau mai periculos , "neutralizeaza" senzorii de knock si ECU baga avans peste limitele admise.
stii cat de fericiti sunt posesorii de pacalitori din astea ca nu au dat 150-300 euro la un tunner si au rezolvat-o ei cu 50lei?singura lor problema este consumul ,are ceva masina domne,nu gasesc mecanic priceput.

#362
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
A facut cineva chiptuning la vreun x5 3.0 sd?

Pareri dupa?...

#363
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Da, eu am facut de la 286 cp la 320 cp (teoretic). - TCM Turbo
Se putea si mai sus, dar nu am vrut eu.

Am simtit cum fuge masina de sub mine, adica fiind 4x4, rar plecam cu scartait de roti, dar dupa upgrade s-a simtit.

Intre timp am vandut acea masina, acum am trecut din fabrica pe 380 CP, dar tot fac ciptuning cand iese din garantie Posted Image

Edited by Ahasverus, 23 October 2015 - 10:16.


#364
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Idee e ca sunt multumit de masina, de cum trage.

merita cei 300 de euro?

Consumul presupun ca a ramas acelasi, nu?

#365
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Consumul nu rămâne niciodată același pentru ca nu faci dopingul ca sa mergi economic.

#366
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Mai mare fiabilitate inseamna reducerea consumului de carburant cu pana la 15%, datorita arderilor care sunt complete intr-o masura mult mai mare

#367
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Daca faci chip tunning si consumul ramane la fel, inseamna ca l-ai facut degeaba, ca folosesti aceeasi cai ca inainte. Daca mergi si folosesti si caii impuiati normal ca va creste consumul.

#368
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Uite, de exemplu, eu la vw meu golf 5 1.6 fsi i-am facut chiptuning la baietii de la maxxperformance si acum cand apas pe acceleratie parca simt fiecare cal putere al motorului. E o senzatie tare placuta pe care o simte un sofer atunci cand masina lui are mai multa putere. Ca sa nu mai zic de consumul redus..

Edited by omulbunlatoate, 11 October 2016 - 11:04.


#369
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca ai masina automata se simte mult mai bine.
2. La manuala intervine factorul uman, mai ales la schimbarea vitezelor.
3. :a mine a crescut cu ~ 1% consumul in oras, dar a scazut spectaculos afara, pentru ca acum merg in reprize lungi de decelerare.

#370
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Ce parere aveti de dispozitivele astea pentru motoare pe benzina :
https://www.ebay.com...5.c100752.m1982

Fac ce spun ei acolo, afecteaza motorul sau e doar o vrajeala ?

#371
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
face face, iti ia banii, aprinde un led prin el si esti mai usor cu 120$ in buzunar. Numai astia singuri iti scad timpul 0-100 cu 1sec.... Vrei chip tunning te duci la o firma specializata din RO, scoti intre 200-300e si iti face o harta corecta si care sa nu faca praf motorul si sa mearga cum trebuie, cu dyno inainte si dupa sa vezi cresterea, sa castigi pe toata plaja putere si cuplu etc. si sa mai mergi cu masina si dupa 3 ani fara sa schimbi motor cutie etc.

Cu prostii din alea sau mape facute pe bajbaite pe strada/in mers cu 300 de lei nu ai toate sansele sa fie: 1 iti ia banii si nu face nimic (max placebo - doar un fir ce aprinde un led - turbooooo). 2. face o harta care la 4000 rpm trage putin mai bine, iar pe la diverse turatii ai niste goluri de cuplu de nu stii de ce iti merge in suturi sau nu trage deloc. (mai prost decat stock).

Sunt suficienti tunneri in Romania seriosi si cu dyno care sa iti faca ceva ok calitativ.

Edited by t-balt, 10 January 2018 - 00:41.


#372
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eh, hai sa nu exageram, nu trebe sa te duci la resoftat neaparat ca sa scoti o chestie de calitate si nu toate "chip-urile" sunt proaste.
Baietii de la racechip: https://www.racechip.com/ din cate am inteles fac ce trebe. Am luat si eu pentru un Ford Ranger 3.2 cel mai bun chip care cica ii da 45 de cai si 100 si ceva NM pe setarea maxima si chiar se simt, fara vreun "gol" cum zici tu sau alte probleme aparente. In plus fata de resoftare e ca poti oricand sa il dai jos sau sa il dezactivezi, in 5 minute. Evident, ca orice chestie 3rd party intr-un fel sau altul afecteaza motorul pe termen lung, nici nu exista indoiala, dar nu vad de ce ar fi asa ceva mai prost ca o resoftare.

#373
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Racechip, e o firma mare, mai sunt multi producatori precum revo, apr etc care vand solutii dedicate prin internet, dar nu costa 100e, iti ofera suport online, softul e scris ca urmare a testelor pe dyno facute inainte, pe alte masini cu motorul respectiv. La unii e nevoie sa trimiti totusi prin internet softul original al masinii si sa il rescrie bazandu-se pe ce setari are masina in momentul respectiv si apoi iti trimit unul modificat etc. Dar asta implica ca masina ta sa fie in stare foarte buna de functionare si parametrii originali sa corespunda. Daca ai probleme la motor, softul original compenseaza, cand pui o harta custom ai toate sansele sa nu mearga cum trebuie. De asta uneori e mai bun un soft custom facut profi cu dyno inainte si dupa, pentru ca unele probleme pot fi compensate, altii nu ti-l fac pana nu remediezi masina intai.

Plus multe din firmele astea mari au si reprezentanti in RO, care descarca softul original, il trimit in tara de origine, si iti trimit o harta noua pe care o intaleaza reprezentantul. Depinde de ce preferi. Dar chip tuning cu 100e de pe ebay si de la noname ai sanse foarte mari de fraiereala pe fata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VGtImIP6j3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asta e chip-ul de pe ebay.

Edited by t-balt, 10 January 2018 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate