Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Actualizare site

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
d_alina_m

d_alina_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2007
Hello,

Pot sa spun ca sunt o incepatoare in acest domeniu...am realizat pagini web in diferite HTML, ASP, .Net, VB, etc dar din pacate nu am incercat niciodata sa duc treaba pana la capat si sa pun site-ul pe internet. De curand am primit o oferta ca sa updatez un site care deja este pe net.

Puteti sa imi spuneti cum pot sa updatez site-ul online?

Sau sa lucrez pe calculatorul meu si cand e finalizat sa il pun pe net? Dar asta nu inseama munca in plus...practic trebuie sa salvez site-ul de la zero?

Daca siteul e online, cum fac modificarile si cum le salvez?

Nu stiu daca m-am facut explicita, dar sper ca voi ma puteti ajuta.

Merci mult,
Alinuta

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
ai mai multe metode. Cel mai bine e sa lucrezi pe un server local, pentru a evita eventualele erori ce pot aparea in cazul editarii (erori care por scoate site-ul offline). Dupa ce noua versiune este testata complet, poti inlocui vechea versiune cu cea noua. Atentie: fa backup la ersiunea actuala (inclusiv la db).

Alta varianta este sa lucrezi direct pe server (atat DW cat si Zend Dev. Studio sunt capabile de editare direct pe server). Versiunea asta are dezavantajul ca daca ai gresit ceva, site-ul nu va mai fi disponibil. (in anumite cazuri).

#3
d_alina_m

d_alina_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2007

View Postd_alina_m, on Sep 7 2007, 16:42, said:

Hello,

Pot sa spun ca sunt o incepatoare in acest domeniu...am realizat pagini web in diferite HTML, ASP, .Net, VB, etc dar din pacate nu am incercat niciodata sa duc treaba pana la capat si sa pun site-ul pe internet. De curand am primit o oferta ca sa updatez un site care deja este pe net.

Puteti sa imi spuneti cum pot sa updatez site-ul online?

Sau sa lucrez pe calculatorul meu si cand e finalizat sa il pun pe net? Dar asta nu inseama munca in plus...practic trebuie sa salvez site-ul de la zero?

Daca siteul e online, cum fac modificarile si cum le salvez?

Nu stiu daca m-am facut explicita, dar sper ca voi ma puteti ajuta.

Merci mult,
Alinuta


#4
d_alina_m

d_alina_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2007
Am inteles, trebuie sa imi instalez un server local unde sa fac modificarile.

Pentru a instala webserverul, Apache este ok? Dar internet information services ? Puteti sa imi recomadati alt ceva?

Daca nu cer prea mult, puteti sa imi spuneti in cativa pasi cum trebuie sa instalez webserverul. Dupa ce serverul este instalat, primesc automat un IP static?

Alta intrebare: pot sa instalez un webserver daca nu am internet?

Cum  fac backup la versiunea locala?

Merci mult pentru intelegere si ajutor :)

#5
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
Recomand apache 2.x + php5 + mysql5

www.wampserver.com -> downloadeaza de aici.

Un server local functioneaza si fara net. O sa accesezi ceea ce lucrezi cu http://localhost/directorul_tau sau cu : http://127.0.0.1/directorul_tau

Backup la versiunea locala faci cu copy - paste.

Pentru a instala webserverul dai doua click-uri pe executabilul downloadat. Have fun (la un moment dat te ntreaba daca vrei sa instalezi ca serviciu componentele de wamp: bifeaza optiunea aia). Multa bafta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate