Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau monitor nou

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007
Salut.
vreau sa-mi cumpar un monitor nou..cel vechi a inceput sa faca urat.
Eu am probleme cu vederea si port ochelari, dar petrec foarte foarte mult timp pe computer. Ma ocup si de realizat site-uri. Ce imi recomandati? Sa-mi cumpar un CRT sau un LCD?
Crt-ul...este in stare sa functioneze mai mult de 3 ani fara sa o ia razna? (actualul Hansol730D moare incet)
Dispun de 800 de lei. Am vazut un monitor lcd lg la vre-o 760 lei... (momentan nu-mi amintesc site-ul)
Merita atatia bani? sau sa=mi iau un monitor crt?
Astept un sfat.

#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
clubul celor care folosesc fund de sampanie pentru o vedere excelenta iti recomanda CRT.
eu iti recomand un LCD. la 800 lei ai multiple alegeri bunicele de 19" daca lucrezi in 1280x1024 sau chiar de 20" wide daca vrei 1680x1050.

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Cumpara LCD...Nu o sa regreti.. :coolspeak:

#4
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007
Ok. multumesc pentru sfaturi. O sa-mi iau un LCD.  Ma gandisem sa-l iau pe acesta Site-ul celor de la CEL

#5
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Postgraphiclead, on Sep 7 2007, 10:55, said:

Ok. multumesc pentru sfaturi. O sa-mi iau un LCD.  Ma gandisem sa-l iau pe acesta Site-ul celor de la CEL
NUUUUUUUU ! nu are DVI si mai e si TN, plus ca are 4ms g2g, adica probabil 8ms... naiba stie. PLUS CA E SCUMP pt. 17"

#6
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007

View Postmirch_bam, on Sep 7 2007, 11:09, said:

NUUUUUUUU ! nu are DVI si mai e si TN, plus ca are 4ms g2g, adica probabil 8ms... naiba stie. PLUS CA E SCUMP pt. 17"
ok. atunci recomanda-mi te rog unul asa cum zici tu ca nu ma prea pricep.

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Recomand să-ți iei LCD, mai ales dacă porți ochelari (și eu port, dar la PC).
Dacă ai buget mai mărișor (cu vreo 100 și ceva de lei) îți recomand sau
PHILIPS 190 X7FB sau SAMSUNG 931 BF.

La buget mai mic PHILIPS 190 S7FS.
De oricare ți-ai lua îți recomand să îl iei cu TCO 03 și cu DVI.
Am observat că în ultimele 2 luni prețul LCD-urilor a crescut încet.

Edited by m3th0dman, 07 September 2007 - 12:18.


#8
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Daca te intereseaza PHILIPS 190S7F e acum o oferta buna la Metro. Daca te duci cu un monitor vechi (indiferent de tipul, starea sau diagonala monitorului) iti da reducere 19% (TVA-ul) si poti lua monitorul la pretul de 599 lei.

Edited by MoshuXXL, 07 September 2007 - 13:29.


#9
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007
multumesc pentru sfaturi baieti. o sa ma uit la ofertele voastre si o sa iau o decizie in ceea ce priveste noul meu monitor.
Imi pare totusi rau ca trebuie sa renunt la hansol-ul meu..dar daca s-a bulit nu am ce sa-i vad.
Bafta

#10
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007

View Postm3th0dman, on Sep 7 2007, 13:15, said:

Recomand să-ți iei LCD, mai ales dacă porți ochelari (și eu port, dar la PC).
Dacă ai buget mai mărișor (cu vreo 100 și ceva de lei) îți recomand sau
PHILIPS 190 X7FB sau SAMSUNG 931 BF.

La buget mai mic PHILIPS 190 S7FS.
De oricare ți-ai lua îți recomand să îl iei cu TCO 03 și cu DVI.
Am observat că în ultimele 2 luni prețul LCD-urilor a crescut încet.

Auzi...am stat eu mai bine si m-am gandit...si mi-am dat seama ca nu stiu ce inseamna TCO 03 si DVI. Vrei sa-mi explici tu? la ce ma ajuta?

#11
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Postgraphiclead, on Sep 7 2007, 20:52, said:

Auzi...am stat eu mai bine si m-am gandit...si mi-am dat seama ca nu stiu ce inseamna TCO 03 si DVI. Vrei sa-mi explici tu? la ce ma ajuta?
TCO-ul e un sistem de certificari si se refera la ergonomie, reciclare, emisii electromagnetice, consum de energie... balarii.
DVI insa e alta treaba. Digital Visual Interface - prezenta lui inseamna o mufa digitala care se conecteaza la o aceeasi mufa din placa video, pentru a avea semnal digital pe monitor.

#12
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007

View Postmirch_bam, on Sep 7 2007, 21:00, said:

TCO-ul e un sistem de certificari si se refera la ergonomie, reciclare, emisii electromagnetice, consum de energie... balarii.
DVI insa e alta treaba. Digital Visual Interface - prezenta lui inseamna o mufa digitala care se conecteaza la o aceeasi mufa din placa video, pentru a avea semnal digital pe monitor.

ok. multumesc.
dar placa mea e integrata si e jaf..nu cred ca are posibilitatea sa faca ce zici tu acolo.

#13
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Asta e o iesire DVI. Verifica daca ai pe placa video, in spate. Cum probabil nu ai, iti raman doua optiuni: cablu adaptor (si atunci degeaba iti iei monitor cu DVI) sau alta placa video. Desigur, poti sa le faci pe amandoua.

Edited by mnezo, 07 September 2007 - 20:12.


#14
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Postgraphiclead, on Sep 7 2007, 21:03, said:

ok. multumesc.
dar placa mea e integrata si e jaf..nu cred ca are posibilitatea sa faca ce zici tu acolo.
Monitoarele LG sunt bune (sa fie de minimum 19") si de obicei au in pachet cablu dvi si adaptor DVI-DSUB pt. placi video mai vechi. Gandeste-te si la un model wide (mai ales ca faci editare web si ai nevoie de spatiu pe orizontala)

Edited by biceman, 07 September 2007 - 22:23.


#15
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Monitoarele cu TCO 03, au și o calitate mai bună a imaginii decât cele cu TCO 99.
Eu știam că cei de la LG nu-ți dau cablu DVI; probabil diferă de la model la model sau a avut ghinion persoana care și-a cumpărat și a primit.

#16
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Postgraphiclead, on Sep 7 2007, 21:03, said:

ok. multumesc.
dar placa mea e integrata si e jaf..nu cred ca are posibilitatea sa faca ce zici tu acolo.
Monitorul se schimba (mult) mai rar decat placa video, asa ca ia-ti linistit un monitor cu DVI. Chiar daca nu ai acum iesire DVI din PC, o sa ai cand o sa cumperi o placa video.

LE stiu monitoare TCO99 cu calitate net superioara unora cu TCO03. Depinde tipul panelului, nu certificarea TCO si bineinteles ca nu o sa ne apucam acum sa cautam monitoarele TCO99  :lol:

Edited by mirch_bam, 08 September 2007 - 13:51.


#17
graphiclead

graphiclead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2007
multumesc pt sfaturi. o sa tin cont de ele. :D

#18
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

View PostMoshuXXL, on Sep 7 2007, 14:27, said:

Daca te intereseaza PHILIPS 190S7F e acum o oferta buna la Metro. Daca te duci cu un monitor vechi (indiferent de tipul, starea sau diagonala monitorului) iti da reducere 19% (TVA-ul) si poti lua monitorul la pretul de 599 lei.
Parca am mai spus odata dar nu conteaza, repet: NU cumpara componente/sisteme de la magazine gen Carrefour, Metro, etc. Daca se intampla ceva si ai nevoie garantie o sa ai o surpriza foarte neplacuta. Un fost coleg facea o comparatie foarte buna: e ca si cum iti cumperi masina de la alimentara. Mai bine apelezi la firme care se ocupa numai cu asa ceva, sau poti sa faci comanda on-line - sunt multe site-uri, te uiti si tu p-aici. Ideea este sa vezi si tu monitorul 'la lucru' inainte de a-l cumpara, nu sa te iei dupa altii. Sfaturile de aici, in marea majoritate, sunt foarte bune, dar e posibil ca tie sa nu-ti placa ce ti-a recomandat cineva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate