Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Expertiza tehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007
Știu că doar uitîndu-vă la o fotografie nu puteți să dați un răspuns exact, dar ...

... e compromisă fundația sau nu ?

Attached File  DSCF1285b.JPG   151.32K   219 downloads

#2
b29rsn

b29rsn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.12.2006
Incearca sa te uiti sub tencuiala aia crapata

daca crapatura este doar in zona geamului si nu coboara, s-ar putea sa ai noroc
daca crapatura coboara pana jos in fundatie, atunci se pare ca ai o problema!

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 canghel, on Sep 6 2007, 21:23, said:

Știu că doar uitîndu-vă la o fotografie nu puteți să dați un răspuns exact, dar ...

... e compromisă fundația sau nu ?
DA, e compromisa.

Fisura radiaza din soclu' casei. Cu siguranta ai tasari diferite si fundatia s'a fisurat.

#4
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007
Multam pt. raspunsuri!

Chestia e ca as vrea sa cumpar terenul pe care se afla cladirea respectiva si s-o demolez. Cladirea e construita pe un platou iar in spatele ei e o panta (ce pare destul de abrupta in fotografie).

Stiu ca un studiu geotehnic va spune ce si cum, dar, ochiometric (inca n-am fost la fata locului) voi putea sa-mi dau cu parerea daca e vorba de tasarea solului sau de alunecare de teren?

Attached File  DSCF1291a.jpg   370.04K   142 downloads

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ca sa construiesti ceva acolo trebuie sa faci fundatie mare. Trebuie sa faci niste betonari suplimentare in panta respectiva si sa impaduresti zona.
eu detin o casa in panta. am facut terasari, betonari, diguri, orice, avand o fundatie buna si tot am probleme. Eu m-am lasat pagubas si ma gandesc serios sa o vand. Casa are 30 de ani dar este executata bine, insa terenul este foarte prost. 2 anexe deja se deplaseaza anual orice le-as face.
Sfatul meu: cauta alt teren.

#6
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 Astra_rullz, on Sep 8 2007, 04:40, said:

Ca sa construiesti ceva acolo trebuie sa faci fundatie mare. Trebuie sa faci niste betonari suplimentare in panta respectiva si sa impaduresti zona.
eu detin o casa in panta. am facut terasari, betonari, diguri, orice, avand o fundatie buna si tot am probleme. Eu m-am lasat pagubas si ma gandesc serios sa o vand. Casa are 30 de ani dar este executata bine, insa terenul este foarte prost. 2 anexe deja se deplaseaza anual orice le-as face.
Sfatul meu: cauta alt teren.

Multam! Acum se explica de ce pretul cerut era sub pretul zonei ... :bigwhitegrin:

#7
ggrreenn

ggrreenn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007
in trecut oameni isi aruncau gunoiul in spatele casei. cu timpul, prin suprapuneri repetate, relieful s-a modificat.
daca vrei sa construiesti ceva in astfel de locuri, trebuie sa indroduci piloni lungi in pamant, astfel incat sa stabilizezi solul.
abea apoi sa torni o noua fundatie.

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E posibil ca in cazul terenului foarte mobil sa se realizeze o cladire mica, foarte usoara, sprijinita pe mai multi stalpi (sau "suspensii") a.i. acolo unde se lasa terenul sa se poata adauga material (foi sau placi) sub stalp?

Ma gandesc la o cabana usoara gen structura de lemn cu peretele realizat din doua randuri de lambriu si izolatie intre ele.

Edited by blimpyway, 22 September 2007 - 19:30.


#9
tibik

tibik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.09.2007

 canghel, on Sep 6 2007, 21:23, said:

Știu că doar uitîndu-vă la o fotografie nu puteți să dați un răspuns exact, dar ...

... e compromisă fundația sau nu ?

DSCF1285b.JPG


Fundatia nu este compromisa.
Este doar faptul ca fundatia nu este armata, sau daca este armatura, armarea s-a facut dificitar.
Partile din dreapta-stanga ferestrei transmit la teren incarcari mult mai mari decat partea de sub fereastra.
In acest fel partea de sub fereastra sta pe loc, in timp ce partile laterale se afunda in teren, de aici rezulta crapaturile.
Daca fundatia era facuta corespunzator (dimensionata si armata), tasarile erau identice si, evident, nu crapa.
Procesul poate fi stopat, dar prin costuri mari.
Nu are nici o legatura cu panta terenului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate