Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Seat Altea XL

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Va salut, un prieten este hotarit sa dea comanda pt o Altea XL.
Vrea dieselul de 140 Cp, sau cel de 170 Cp.
Ce parere aveti de masina si mai ales de motorul de 2 L. TDI 170 Cp ?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
De ce si-ar dori cineva o masina asa urata? Nu il convingi cumva la o octaive scout? Sau si mai bine, Corolla verso d4d?

#3
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
mie unu imi place noul design al masinilor seat ,asta ma atras cel mai mult cand am cumparat leonul!
xl-ul e mare si foarte potrivita pt o familie numeroasa dar nu pot sa-ti spun cum se comporta la drum pt ca am stat doar in showroom in ea!
despre motorul asta am auzit numai de bine! cel putin din cate stiu eu la seat nu au fost probleme cu el,la skoda avand o mica problema rezolvata intre timp!
tot din auzite si citite iti pot spune ca se pare ca e mai putin zgomotos ca cel de 140 cai ,nu stiu sa-ti spun exact de ce !
eu unul sincer as lua altea fr cu motorul asta adica 2tdi 170 cai pt ca nu stiu cata nevoie ai de spatiul in plus dar daca prietenul tau prefera xl-ul atunci ii urez sa se ucure de ea!
sfatul meu e sa faca un drive test si cred ca ii va ajunge si motorul de 140 cai! trage f bine!

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
second idea: Focus C-max, ca alternativa.

#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Acum are o Bora TDI 150 Cp, si stie bine ce inseamna puterea diesel.
Normal ca vrea ceva asemanator ca demaraj, viteza.
Altea XL. TDI 140 Cp este lenesa in comparatie cu Bora TDI 150 Cp.
Nu pot sa-l conving si totodata il cred, are doi copii, are o afacere si ii cam trebuie spatiu.
Eu, unul ma uitam intr-adevar la Scout, dar asta e, nu toti gindim la fel si nici problemele nu sint la fel.

#6
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsebulbus, on Sep 6 2007, 16:13, said:

De ce si-ar dori cineva o masina asa urata? Nu il convingi cumva la o octaive scout? Sau si mai bine, Corolla verso d4d?
Si mie mi e pare urata AlteaXL... si eu as alege Octavia Scout...dar, daca e hotarat sa dea comanda, inseamna ca omul e "impacat" cu designul. Cred ca asteapta mai degraba pareri despre partea tehnica si fiabilitate.

Cred ca e suficient motorul de 140cp pt o masina de familie. Diferenta e de peste 1500 eur (cu TVA inclus) pentru cei 30 cp. Si CASCO e cu vreo suta de euro mai mult pe an.

#7
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postsebulbus, on Sep 6 2007, 16:21, said:

second idea: Focus C-max, ca alternativa.
Nu, fara VS, omul vrea masina din grupul VAG si este hotarit pe Altea XL, o singura nelamurire are, motorul de 170 Cp.
Si nici nu pot sa-i prea multe pt ca nu stiu.
Bun, motorul ca motorul, dar a mers cineva cu aceasta masina ?
Cum sta pe sosea, in curbe ?

View PostOIL1, on Sep 6 2007, 16:29, said:

Cred ca asteapta mai degraba pareri despre partea tehnica si fiabilitate.
Corect.

Edited by MAK, 06 September 2007 - 15:33.


#8
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Daca ii place altea xl eu zic sa mai astepte un pic pana se lanseaza la noi freetrack-ul,daca tot e sa facem o comparatie cu scoutul!
Ca tinuta de drum fa un test drive si te lamuresti cel mai bine(xl fiind cu vreo 18 cm mai lunga decat altea).
Ca pret e cu vreo 4000 euro mai scumpa decat xl,dar si scoutul e pe acolo,acesta avand motorizarea de 140 de cai.
De ce naiba nu au pus motorul de 170 cai pe scout? Era alegerea mult mai usoara!

#9
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
@mak -vezi si pe forumul vwforum.ro acolo poate sunt oameni care conduc altea xl! motorul ala este sigur si gasesti posesori care-l au pe skoda,seat sau chiar vw!

Edited by ryco78, 06 September 2007 - 19:59.


#10
Nelu_Be

Nelu_Be

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2005
AM Altea XL dar de 110k, am avut Skoda Octavia tot de 110. Sunt foarte multumit de noua masina, este adevarat ca nu am depasit pana acum 130km/h dar in curbe nu se cunoaste ca este mai inalta ca skoda. Este o masina excelenta si foarte multe persoane au spus ca arata excelent, persoane care nu ne-am cunoscut inainte - la spalatorie, la peco, etc. Sa cumpere masina si o sa fie incantat de ea. Si eu am postat pe aici inainte de a o cumpara deoarece nu o vazusem in realitate dar am tinut cont ca este o masina ce reprezinta o tara si nu ar fi putut sa construiasca ceva rau. Sper ca mesajul meu nu a fost tardiv.

#11
ricu

ricu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.10.2007
Avand in vedere ca sunt foarte putine topicuri despre aceasta masina, rog posesorii (sau cei care au condus) de Seat Altea sa-si exprime opiniile (pro si contra)referitor la comportamentul pe sosea, stabilitate, fiabilitate, motorizare, service, consumuri, piese schimb etc.
       De ce ma adresez in special posesorilor ? – pentru ca  unele persoane isi dau cu parerea fara a fi condus o astfel de masina.
Poate ca parerile dvs. pot fi hotaratoare in alegere acestei masini.
      Va multumesc.

#12
Tis2007

Tis2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.05.2007
Eu am un Seat Altea 1.6 benzina. O masina super buna, foarte frumoasa. Singurele chestii "contra" , ca sa zic asa ar fi becul de marsarier, care mi se pare pus cam jos si nu prea vizibil si faptul ca nu are optiunea de racire in torpedou
In rest....numai laude !!! :D

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostMAK, on Sep 6 2007, 15:31, said:

Nu, fara VS, omul vrea masina din grupul VAG si este hotarit pe Altea XL, o singura nelamurire are, motorul de 170 Cp.

Nu e neaparat vorba de vs., C-Max merita facut un drive test cu el indiferent ce preferinte ai. Ca doar testul nu costa bani.
Eu m-am "molipsit" de C-Max desi vroiam altceva, dupa ce am facut un drive test am uitat de alte variante.

Scuze de offtopic, ideea de baza este ca atunci cand investim o caruta de bani intr-o masina sa nu avem idei preconcepute si sa incercam mai multe variante.

Edited by Yoda, 16 December 2007 - 21:54.


#14
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
care sunt punctele slabe la xl diesel? tinand cont ca la noi motorina e cum e si cine poate mai alimenteaza si din canistre, ce motorizare diesel e mai indicata 1.9 sau 2.0 tdi masina 2004-2006?

Edited by catalin29, 12 November 2017 - 19:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate