Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Vaccin antihepatitic (Hepatita B)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
La inceputul clasei a XII-a asistenta din scoala ne-a anuntat ca pe parcursul anului scolar vom face 3 vaccin-uri impotriva hepatitei B. Timpul a trecut si s-a terminat si scoala, dar noi am facut doar 2 vaccin-uri. Si am auzit ca asa s-a intamplat in toate liceele din Romania.

Deci intrebarea mea este: Este necesar si al treilea? Am inteles ca daca nu il faci si pe al treilea nu mai au nici un sens cele doua de dinainte.

Edited by mianna, 06 September 2007 - 13:59.


#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 Syncron, on Sep 6 2007, 10:49, said:

La inceputul clasei a XII-a asistenta din scoala ne-a anuntat ca pe parcursul anului scolar vom face 3 vaccin-uri impotriva hepatitei B. Timpul a trecut si s-a terminat si scoala, dar noi am facut doar 2 vaccin-uri. Si am auzit ca asa s-a intamplat in toate liceele din Romania.

Deci intrebarea mea este: Este necesar si al treilea? Am inteles ca daca nu il faci si pe al treilea nu mai au nici un sens cele doua de dinainte.

E un vaccin important, te protejeaza de hepatita B.
Trebuie si a treia doza, dar ma tem ca va trebui sa o cumperi de la o farmacie, daca nu ai vreo pila la medicul tau de familie. Costa in jur de 20 dolari, cred.

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Woland, on Sep 6 2007, 11:05, said:

E un vaccin important, te protejeaza de hepatita B.
Trebuie si a treia doza, dar ma tem ca va trebui sa o cumperi de la o farmacie, daca nu ai vreo pila la medicul tau de familie. Costa in jur de 20 dolari, cred.
In anul 1 de facultate ne-au chemat pe toti la cabinetul medical si ne-au spus ca cine nu a facut din varii motive vaccinul in clasa a 12a - erau citiva care nu facusera- sau cine nu a facut a treia doza de vaccin - erau si mai multi d-astia- sa se prezinte in noiembrie pentru vaccinare. Eu le facusem pe toate trei, deci n-a fost cazul. Dar repet, erau mai multi studenti care nu facusera sau facusera incomplet si care au fost vaccinati ( e o campanie de vaccinare a liceenilor cu bani din bugetul MS)

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da de ce nu-i zice "antihepatitic"?

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 LoveDemon, on Sep 6 2007, 14:40, said:

Da de ce nu-i zice "antihepatitic"?


done :)

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
mi-am făcut azi primul vaccin împotriva hepatitei B și cică trebuie să fac 3, următorul peste o lună și celălalt peste 4 sau 6 luni (6 pe prospect și 4 zisă medicu de familie). ideea e că în perioada asta cică nu poți dona sânge sau ceva de genu, dar, întrebarea e, după primul vaccin organismul e protejat cât de cât împotriva virusului sau numa după cele 6 luni poți spune că ai o protecție cât de cât?
apoi, vaccinul trebuie repetat la interval de 5 ani sau ceva de genu?

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 gigel de hohențolărn, on Jun 27 2008, 18:59, said:

întrebarea e, după primul vaccin organismul e protejat cât de cât împotriva virusului sau numa după cele 6 luni poți spune că ai o protecție cât de cât?
"Cat de cat" e protejat cam dupa 1-2 luni de la prima vaccinare. Complet e la terminarea "operatiunilor"

Quote

vaccinul trebuie repetat la interval de 5 ani sau ceva de genu?
Corect ar fi ca dupa 5 ani sa se masoare cantitatea de anticorpi, si sa se repete doar daca aceasta e prea mica. In practica se cam repeta fara analiza aceea.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Cat costa un vaccin contra hepatitei B?

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
o doza la matei bals e ( sau era anul trecut) 60,5 ron.

#10
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Stie cineva de contraindicatii etc?
Mi s-a recomandat sa il fac (am 34 de ani si nu il am) si vreau sa ma informez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate