Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

SOS aloe vera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pink_life

pink_life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.03.2007
am o planta care pare-a fi aloe vera si are trei "pui" si nu stiu cum sa ii separ... sunt in acelasi ghiveci si unul este deja de vreo 13 cm, altul de 10 cm si ultimul 7 cm. nu mai stiu ce sa fac, daca aveti vreo idee va rog, ajutati-ma

Edited by pink_life, 05 September 2007 - 18:15.


#2
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
o aloe mare in varsta de cativa ani a avut in vara 2 pui
dupa ce au fost inalti de cativa cm i-am scos efectiv din pamant, ajutandu-ma de o lama de cutit care era f tocita si apoi am tinut-o in apa sa faca radacina.

cand a avut un pic de firisoare d radacina am pus-o in pamant
ideea e sa nu o uzi f des"ca sa se prinda" pentru ca i se ingalbenesc frunzele si risti sa o pierzi.
eu o ud acum cam o data pe saptamana si sta in fereastra.
poate te ma sfatuieste cineva mai expert.

#3
IcaZamfir

IcaZamfir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2007

 pink_life, on Sep 5 2007, 19:06, said:

am o planta care pare-a fi aloe vera si are trei "pui" si nu stiu cum sa ii separ... sunt in acelasi ghiveci si unul este deja de vreo 13 cm, altul de 10 cm si ultimul 7 cm. nu mai stiu ce sa fac, daca aveti vreo idee va rog, ajutati-ma



Planta se separa astfel: se scoate din ghiveci cu pamant cu tot, se desfac puii cu grija sa nu se rupa radacinile, se pastreaza planta matura iar puii se planteaza in alte vase sau se dau la persoane care doresc si nu au o astfel de planta. Si eu am o specie de aloe vera alta decat cea prezentata, as dori sa facem un schimb. Toate bune.

#4
TO220

TO220

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2007

 IcaZamfir, on Oct 17 2007, 19:33, said:

Planta se separa astfel: se scoate din ghiveci cu pamant cu tot, se desfac puii cu grija sa nu se rupa radacinile, se pastreaza planta matura iar puii se planteaza in alte vase sau se dau la persoane care doresc si nu au o astfel de planta. Si eu am o specie de aloe vera alta decat cea prezentata, as dori sa facem un schimb. Toate bune.
Doresc un pui de aloe vera, este cineva care are disponibil?
Daca se poate trimite prin posta este si mai bine.

#5
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am gasit pe net

Quote

Ca ingrijire, Aloe se asemana foarte mult cu un cactus. Creste bine in lumina solara puternica, deci ghiveciul trebuie asezat la cel mult un metru si jumatate de o fereastra estica sau vestica. Vara se poate scoate in gradina sau pe balcon, insa trecerea trebuie facuta treptat, iar toamna trebuie readusa in casa inainte ca noptile sa devina prea reci. Frigul este printre putinele lucruri care ii pot face rau.
Ca si cactusul, tolereaza udarile rare. Se poate uda o data la doua saptamani, dar supravietuieste si trei saptamani fara apa. Inainte de o udare, solul trebuie sa fie complet uscat. In timpul iernii, Aloe Vera absoarbe mai putina apa si poate fi usor "inecata", daca e udata prea des.
Am o plantuta cumparata de vreo luna , din magazin , e tanara si unele frunze s-au uscat iar altele se ingalbenesc la varf,care sa fie cauza?

#6
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!

Am ceva probleme cu 2 ghivece de aloe tinute pe balcon (inchis si orientat spre partea de Sud). Nu mai sunt carnoase si viguroase, ceva nu le prieste. Le ud o data pe saptamana, apa destul de putina, ca sa nu se inmoaie la baza si sa le pierd. Au parte de lumina si clar de caldura, nu imi dau seama cu ce gresesc...any ideas? Multumesc!

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
probabil prea multa apa... ?! Niste poze ar fi de ajutor in a identifica natura problemei...

#8
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! Nu cred sa fie apa prea multa...nu am idee, oare o fi de la lumina?Attached File  IMG_9304.JPG   624.43K   13 downloadsAttached File  IMG_9305.JPG   596.71K   13 downloadsAttached File  IMG_9306.JPG   621.24K   19 downloadsAttached File  IMG_9303.JPG   586.26K   17 downloads

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
vezi sa nu fie cumva radacina in primejdie...sa nu fie atacata de ceva...

#10
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Attached File  O.png   363.99K   13 downloadsAttached File  S.png   260.83K   12 downloadsAloya verra  numele botanic insa traducere in romaneste, Aloya (numele familiei la care aparte) verra  =  ADEVARATA deoarece sunt multe soiuri de aloya care se seamana intre ele si beleaua este ca unele sunt foarte atravitoare.

Aloya verra sau cum poporul o cheama alovera   este o planta care nediscutabil are efecte dovedite la  tratarea  exemelor si bolile infectioase a pielii cum si tratamente la reinoirea pielei in urma arsurilor grave.
Din intamplare am luat parte mica la cercetarile facute la vestitul si binecunoscutul  institut Waisman din Israel care a dorit inainte cu cam 30 de ani sa cerceteze care sunt materile active in Aloya verra  si daca o sa se pot  fabrica prin sinteza. Rezultatul a fost ca materile  binefacatoare cuprind 82 de chimicale alcaline in proportii anumite.  Fabricarea lor sintetica ar fii costat  o suma enorma.
Trebuie de luat in socoteala ca sucul gelatinos care se afla in frunzele Alovera  este otravitor si nu este recomandat sa fie pus pe ochi,gura,si pe rani deschise. Bineinteles ca nu este de mancat sau inghitit .cu toate ca basmele pretind ca alovera este remediu la cancer ceace este   absolut  gresit.

Problema este de a identifica daca aloya este cea Verra sau nu.   Va pun aci doua poze a alovera mea.

Alovera  are nevoie de lumina de soare  si aer,caldura iarna si putina apa.  Dupa pozele de mai sus nu pot   decide despre ce este vorba ,in tot cazul sunt plante care au trait fara lumina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate