Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

caut partener site

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
caut persoane interesate sa colaboreze cu mine in urmatorul proiect: vreau sa facem un site pe care sa intre multa lume (pt asta trebuie sa alegem o tema buna la site adica ceva care sa ii intereseze pe toti) , dupa aceea sa cumparam domeniu si gazduire, sa promovam siteul in google, in multe directoare, sa facem schimb de bannere, etc ca sa facem siteul cat mai cunoscut, apoi sa facem ceva banuti cu el (programe de afiliere, etc). cine e interesat? eu nu ma pricep aproape deloc la php i html si alte limbaje de programere, eu pot ajuta cu useri si cu pareri.

#2
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View Postmafiott92, on Sep 5 2007, 15:41, said:

vreau sa facem un site
sau putem face o intreaga comunitate daca ne adunam mai multi. putem face ceva gen softpedia adica sa avem si site si forum si facem si un chat daca vreti. si ce idei mai aveti. mai putem face un site de anunturi, etc. sau nush. un site de anunturi de vanzari masini deexemplu si un forum separat cum e zzz.ro

#3
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Nick-ul pe care il ai nu te prea ajuta sa gasesti parteneri. Cine vrea sa se asocieze cu un mafiot?
Lasand gluma, ideile fumate foarte greu mai aduc bani. Ca sa ai multi vizitatori trebuie fie sa ai o idee noua care sa prinda, fie sa reproduci ceva existent, dar sa investesti o gramada de bani in publicitate.
Ca sa faci un forum si sa-l ridici peste cele deja existente (Softpedia de exemplu) trebuie sa stai super bine cu banii si nici asa nu e sigur ca vei reusi.
Implementarea site-ului e cea mai mica problema in cazul de fata. Pentru cateva sute de euro primesti site-ul gata facut si cu tot ce-i trebuie.
Nu vreau sa te dezamagesc, insa gandeste-te la ceva nou care, crezi tu, ca ar fi util si foarte accesat.
Bafta.

#4
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View Postmdc, on Sep 5 2007, 18:04, said:

Nick-ul pe care il ai nu te prea ajuta sa gasesti parteneri. Cine vrea sa se asocieze cu un mafiot?
Lasand gluma, ideile fumate foarte greu mai aduc bani. Ca sa ai multi vizitatori trebuie fie sa ai o idee noua care sa prinda, fie sa reproduci ceva existent, dar sa investesti o gramada de bani in publicitate.
Ca sa faci un forum si sa-l ridici peste cele deja existente (Softpedia de exemplu) trebuie sa stai super bine cu banii si nici asa nu e sigur ca vei reusi.
Implementarea site-ului e cea mai mica problema in cazul de fata. Pentru cateva sute de euro primesti site-ul gata facut si cu tot ce-i trebuie.
Nu vreau sa te dezamagesc, insa gandeste-te la ceva nou care, crezi tu, ca ar fi util si foarte accesat.
Bafta.
la problema asta m-am gandit si eu. deci nu prea mai are nimeni ce as vrea sa fac eu , cel putin in romania si toata lumea va fi interesata de asa ceva dar chestia este ca am mai zis la 2 persoane acest proiect al meu si mi-e cam teama sa nu mi-o ia inainte. deci vreau sa fac ceva unic, nu sa sara ceilalti in capul meu ca de ce ii copiez, etc. mi-ar place sa fac un forum, este cel mai usor de construit, nu trebuie gazduire cu spatiu prea mult si gasesti foarte multe persoane dornice sa fie moderatori pe un forum, nu? si pot pune pe el cateva mici reclame cu care sa fac ceva bani. si ca si la fostpedia, la sfarsitul paginii sa apara un post numai cu reclame, bannere, anunturi, etc. deci un forum cam ca acesta dar ma gandeam eu, sa se discute despre o anumita tema, nu orice. cum ar fi motociclete, masini, etc, sau nush, cum o fi acuma. numai sa iasa ceva din el. dupa aia sa zicem peste vreun an dca o sa avem mare succes cu forumul adica multe vizite, multe posturi, etc facem si noi ca motociclism.ro (cer 1000ron pe luna ca sa imi puna un banner pe forum. auzi la ei) . asaca putem cere si noi cativa euroi ca toti care intra pe forum vor vedea reclama. cred k v-am cam balacit :P . in fine. eu o sa incerc ceva sa vad daca merge.

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Nu am inteles care este contributia ta la acest proiect. Care este ?

#6
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Sa vad daca am inteles...nu ai nici o idee, nu stii nimic....si vii doar cu pareri?  :D  Si procentul tau care e?

#7
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
Incep cu: cati ani ai?

Apreciez ca la varsta asta tu deja ai planuri mari.

Ai doua probleme:
1) Nu stii php si html. Ori in proiectul care tu vrei sa-l dezvolti, cam asta e baza.
2) Nu stii nici ce vrei sa faci de fapt.

Nu stii nici ce vrei sa faci, nici sa implementezi. Ce crezi ca iese?

In aoi doilea rand, in domeniul web daca vrei sa dezvolti ceva, e destul de dificil. Trebuie sa vi cu o idee noua (asa cum au spus si altii inainte). Sa vi cu ceva inovator, sau sa intri intr-un segment care e slab abordat.

Uite-te care e cerinta pietei. Sau vezi care sunt hobbyurile tale. Daca iti place sa calaresti, faci un site de calarie, un forum pentru cei care vor sa calareasca etc etc. Nu te apuci sa faci un forum sau site despre masini, ori tu nici nu ai permisul, sau nici nu stii unde-i ambreaju' la semnalizator. Ma'ntelegi, nu?

Banii din site-uri nu vin dupa ce lansezi site-ul. Poti sa ai un site de 20 de ani, si poti sa nu ai niciun profit din el. Trebuie intai sa ai numar mare de vizitatori. Te-ai gandit cum te promovezi? Ai mai promovat inainte alte servicii / produse? Teoretic e usor. Practica ne omoara.

Iar in incheiere, nu vreau sa te descurajez, din contra. Te incurajez. Daca esti interesat iti dau cateva idei de proiecte pe web, domenii, hosting si cateva chestiuni care tin de marketing. Am cateva proiecte web care nu am reusit sa le dezvolt si care stau pe tusa. Daca esti interesat si te crezi in stare, cauta-ma.

Mult succes.

Edited by Ciprian81, 05 September 2007 - 20:18.


#8
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Banuiesc ca se ocupa cu partea de seo.

#9
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Post`Giovanni, on Sep 5 2007, 22:28, said:

Banuiesc ca se ocupa cu partea de seo.

banuiesc ca nu sie nici seo daca nu a mentionat.

#10
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
Sa fim seriosi. Un programator sau designer are atatea cunostinte "minime" de SEO, pentru a se ocupa putin si de chestiunea asta. Poate ne lamureste cel in cauza.

Concret. Cu ce noutati vi? Sau doar iei profitul?

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Omul vrea doar banii care ies de acolo, mai precis se va ocupa de cheltuitul lor.

Anuntul ar trebui sa sune cam asa:  Unu care se crede istet  cauta destepti modesti cu idei bune si prosti ascultatori cu chef de munca. PS.  nu am bani de bagat, poate aveti voi.  
:)  
Am glumit.

#12
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007

View Postterratec, on Sep 6 2007, 02:03, said:

Omul vrea doar banii care ies de acolo, mai precis se va ocupa de cheltuitul lor.

Anuntul ar trebui sa sune cam asa:  Unu care se crede istet  cauta destepti modesti cu idei bune si prosti ascultatori cu chef de munca. PS.  nu am bani de bagat, poate aveti voi.  
:)  
Am glumit.
se pare ca tu ai toate aceste calitati spuse de tine. in fine. nu mai caut nimic. va anunt eu cand mai am nevoie. am gasit pe un baiat cu care fac proiectul. ;) daca voi avea nevoie de ceva sau de cineva va anunt. ok?

#13
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postmafiott92, on Sep 6 2007, 11:36, said:

se pare ca tu ai toate aceste calitati spuse de tine. in fine. nu mai caut nimic. va anunt eu cand mai am nevoie. am gasit pe un baiat cu care fac proiectul. ;) daca voi avea nevoie de ceva sau de cineva va anunt. ok?

Nu baga in seama rautatile altora. Daca studentul ala englez care a facut celebra pagina de un milion de dolari isi expunea idea pe un forum romanesc toti ar fi ras de el. Acum are baiatul un milion de dolari in cont si o gramada de imitatori (inclusiv romani) incearca sa mai adune firmiturile, care insa nu mai cad.

Vezi-ti tu de ideile/proiectele tale si fii surd la intepaturile celorlalti.

Bafta!

#14
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
@mdc: baiatu' cu ideea de un milion de $ a avut in primul rand IDEEA si puterea sa implementeze. ori baiatu' nostru nici html nu stie, si nici ce sa faca. vrea doar un site cu multi vizitatori.

e simplu, nu? :D

#15
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostCiprian81, on Sep 6 2007, 12:34, said:

@mdc: baiatu' cu ideea de un milion de $ a avut in primul rand IDEEA si puterea sa implementeze. ori baiatu' nostru nici html nu stie, si nici ce sa faca. vrea doar un site cu multi vizitatori.

e simplu, nu? :D

Ce te face sa crezi ca nu are idei si el? Poate ca are dar nu le spune pe forum ca si i le ia altii.
Si daca vine cu ceva expirat care nu ii va aduce bani e un pas inainte. Se va lovi de multe probleme (implementare, hostare, promovare), va invata cum se face, de ce nu merge, etc. Orice sut in fund e un pas inainte, nu? :)

Implementarea e partea cea mai simpla. Bagi un proiect pe Rent a Coder si in cateva zile il ai facut (asta daca nu vrei sa apelezi la romanasii nostri). Pentru cateva sute de euro gasesti cu siguranta un Web designer/developer bun care sa-ti faca un site complet.

#16
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
deci tu nu sti ce vrei sa faci si nici cum, dar cauti cu cine ? :lol:

#17
Ciprian81

Ciprian81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.07.2006
mdc... ai citit primul meu mesaj? mi-am dat seama de anumite aspecte ale baiatului. am vazut si dorinta lui de a face ceva, poate fireasca la varsta asta.

din moment ce ar fi avut un proiect bun si pus la punct, nu cred ca ar fi inceput cu:
"vreau sa facem un site pe care sa intre multa lume (pt asta trebuie sa alegem o tema buna la site adica ceva care sa ii intereseze pe toti) "

in fine. din cate se pare, baiatul nici tema nu o are. poate ca cel mai bine ar fi sa se angajeze intr-o firma de web, ca sa vada cum merg lucrurile. sau daca nu, sa invete la scoala. :)

#18
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View PostCiprian81, on Sep 6 2007, 14:01, said:

mdc... ai citit primul meu mesaj? mi-am dat seama de anumite aspecte ale baiatului. am vazut si dorinta lui de a face ceva, poate fireasca la varsta asta.

din moment ce ar fi avut un proiect bun si pus la punct, nu cred ca ar fi inceput cu:
"vreau sa facem un site pe care sa intre multa lume (pt asta trebuie sa alegem o tema buna la site adica ceva care sa ii intereseze pe toti) "

in fine. din cate se pare, baiatul nici tema nu o are. poate ca cel mai bine ar fi sa se angajeze intr-o firma de web, ca sa vada cum merg lucrurile. sau daca nu, sa invete la scoala. :)

Ai si tu dreptate Ciprian, insa eu ma gandeam sa nu-i taiem entuziasmul baiatului :)
Apucandu-se de treaba, poate ii vin si ideile si poate cu ocazia asta sa invete si ceva programare si Web design.
Uneori ideile banoase le vin unora care nu au legatura cu domeniul. Bafta la idei din astea Mafiott92 (mie nu mi-au venit inca :) )
Citeam pe undeva un articol cum ca marile idei vin pe la varsta de 30 de ani (luasera tipii mai multi bogatasi si vazusera cand au inceput afacerile).
Nu cred sa te apropii tu de 30 de ani, dar cu cat incepi sa cauti mai devreme cu atat mai bine :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate