Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

unghiul sub care arunci un obiect cat mai departe

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
daca iei in calcul si viteza de rotatie in jurul axei a pamantului trebuie sa ne zic si in ce directie vrei sa arunci.

#74
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
propun mutarea threadului la fun. ce ziceti? Aruncati cu el acolo?

#75
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
sub ce unghi? daca il aruncam prea departe si nu nimereste la fun   :D

#76
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
Cred ca ar trebui deschis un thread de alucubratii, thread-ul asta are toate sansele sa ajunga acolo. Sau ceva a la Catavencu, aberatia de libertate.

#77
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
imi place offtopicul vostru

dar sa revenim asupra unui aspect: se ia in considerare frecarea cu aerul pentru ca altfel ar fi 45 de grade

#78
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ce raza face la virful unghiului?

#79
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

Quote

Originally posted by dacu'burebista
ce raza face la virful unghiului?

depinde de masa si de G ul locului

#80
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Problema e studiata de mult, cu aplicatii si in sport: aruncarea sulitei si a ciocanului. Detalii aici:

http://www.geocities...pak/physics.htm

d=Vcos(n)(Vsin(n)+sqrt[(Vsin(n))^2 + 19.6h])/9.8.

So this is the relationship of distance thrown (d), angle of release (n), height of release (h), and release velocity (V).

Some observations: the optimum angle of landing (assuming a flat ground, and no aerodynamic factors) is always 45 degrees. At a landing angle of 45 degrees, you get the maximum distance for a given release velocity.

However, because the implement is released at a height above the ground, the optimum angle at release is somewhat less than 45 degrees. For shot put, it is 40-42 degrees, and for hammer, it is 43-44 degrees.

#81
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu ce va spuneam...  ca pt orice caz particular unghiul are alta valoare! (aproape de 45' (ideal) stiu! ) dar nu e 45...

#82
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
ahhhh....

la linku' din pagina 2 era explicat f. clar: in conditii normale (adica nu uragane, alte vinturi, forme nu stiu de care, etc... ), tinind cont doar de frecarea cu aerul si de g, unghiul ideal este de MAXIM 45 de grade.

@add - in nici un caz peste 45!
exemplul tau cu bila de un kil e foarte bun... ca sa iti arate ca gresesti: singurul caz in care nu va inainta deloc este atunci cind o arunci in sus (la 90 de grade) in orice alt caz va inainta (putin dar >0).

era pe undeva si un calcul pentru mingea de baseball (care se apropie de ce vroia noname) si rezultatul era de vreo 32-35 de grade. In alt loc era un calcul pentru o minge de baschet, unde tineau cont si de rotirea in jurul axei, si rezultatul era asemanator 36 de grade. google it!

#83
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by exxay
ahhhh....


@add - in nici un caz peste 45!  
exemplul tau cu bila de un kil e foarte bun... ca sa iti arate ca gresesti: singurul caz in care nu va inainta deloc este atunci cind o arunci in sus (la 90 de grade) in orice alt caz va inainta (putin dar >0).



cred ca gresesti... stii tu aruncatoarele de rachete? care aprope rachete, merge pe distante foarte mari...  sunt lansate la unghiuri mai mari de 45 de grade

stii faimosul tun german din ww2? ala pe sine de cale ferata... si la ala unghiul era mult mai mare de 45..   unghiul creste mai mult de 45 din cauza greutatii proiectilului care daca ar fi lansat la 45 de grade ar cadea muult prea devreme din cauza  ca este greu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate