Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

unghiul sub care arunci un obiect cat mai departe

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
looolz arty

#20
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in conditzii ideale cred ca unghiul de 45 e cel cashtigator...

in practica, nu... daca vretzi explicatzii vi'i le dau pe puncte... si asta inainte de orice formula scrisa...

#21
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
io am zis ca e 36 de grade pentru ca stiu ca la saritura in lungime si la aruncarea greutatii cam asta e unghiu.

#22
visitor

visitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.11.2003
@arty, vreau eu explicatii, dar cu formule scrise asa cum am dat si eu.

esti simpatic, dar pe cuvant nu te cred. :)

@noname, la fel: un link, o justificare, o demonstratie...

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
visitor: nu mai am dexteritatea si memoria scrierii de formule. tz'or fi tzie proaspete insa eu am trecut de astea de multishor... principiile insa sunt cunoscute...

- aruncarea se face intr'o atmosfera. actiunea dinamica a acesteia influenteaza ENORM distanta la care acel obiect ajunge. unghiul depinde de acest factor...

- aruncarea se face pe o directie. am vazut ca ai remarcat si tu... directia geografica... e f important in special in cazul in care aruncarea are ca rezultat o distanta mai mare... e neglijabil efectul la nivelul zecilor de picioare....

- nu intodeauna fortza de aruncare este independenta de unghiul de aruncare, in special daca e vorba de factorul biologic. daca e un propulsor mecanic situatzia poate fi diferita.

ar mai putea fi luate in calcul si alte aspecte de ordin practic.... masa neuniforma a proiectilului, portantza, etc....

calculul teoretic e f frumos. incearca in practica, sa vezi... so daca vrei sa ramai la mecanica de a zecea (parca) e ok, daca insa vrei sa ai results, se schimba povestea.

daca ai fi facut armata la tancuri ai fi stiut ca unghil unui tun nu ajunge NICIODATA la 45 de grade. de ce oare? daca asta ar fi optima? o fi teoretic...

o stiintza clara care se ocupa de povestea asta este balistica. nu e atat de simplu cum pare...

#24
visitor

visitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.11.2003
departe de mine gandul de a considera problema simpla. totusi, nu inteleg cum se face ca nu vii cu argumente solide in sprijinul afirmatiilor tale.

daca nu poti prezenta o forumula mai generala, ma voi declara satisfacut si cu o demonstratie (riguroasa) ca am gresit.

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
putem pleca de la:

consideri obiectul punctiform, cu masa concentrata in centru de greutate. consideri campul gravitational uniform, mediu de parcurgere al traiectoriei uniform si nedinamic.

ecuatzia dinamica a intregii povesti poate fi rezolvata empiric prin incercari in conditzii date. e mult mai eficient asa. in definitiv asta ne intereseaza.

#26
visitor

visitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.11.2003
buna idee, noname spune-ne te rog ce ai de aruncat, de la ce inaltime, in ce directie, prognoza meteo pentru locul si timpul cand vrei sa executi aruncarea..., etc si nu in ultimul rand daca nu cumva l-ai aruncat deja  :lol:

#27
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003

Quote

Originally posted by noname
io am zis ca e 36 de grade pentru ca stiu ca la saritura in lungime si la aruncarea greutatii cam asta e unghiu.


pai daca aveam justificare si argumentare cu formule nu va mai intrebam.....

de aruncat am zis ca e bine sa presupunem pentru usurinta calculelor ca este vorba de un corp sferic.
ca sa nu luam in calcul si directia, sa presupunem ca este vorba de o aruncare manuala, sau printr-un dispozitiv nu prea puternic, care poate sa arunce cateva sute de metri.

#28
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
45 de grade, desigur. indiferent de masa, viteza etc

#29
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Era un joc...Bang-Bang parca ii zicea...cu doua tunuri, cine il mai tine minte?
:)

#30
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
lol
io
si de acolo stiu ca era vorba de 36 de grade
dar nu cred ca se pune ca argument
:D

#31
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by angus
45 de grade, desigur. indiferent de masa, viteza etc


de exceptzie...

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by mr.fred
si nu uitati sa luati in calcul si diferenta de densitate a aerului. si diferenta de fus oarar cu america. si fazele lunii, care comform legii atractiei universale poate influenta aruncarea. si temeratura atmosferica. si presiunea. si starea de spirit a celui ce arunca obiectul.


sti ce e funny? in practica, cand n'ai cum sa tzi con de toate astea se folosesc asha numitele "metode de corectie". asta inseamna unghiul ideal +9 coeficient de corectzie. evident ca acel coeficient de corectzie s'a obtzinut empiric... prin incercari, n'ai altfel cum...

de pilda.. la obuze... exista marcate (de multe ori pe obuz) unghiurile ideale... si nu e doar unul.. depnde ce vrei sa obtzi... distantza, viteza, etc...

#33
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
45 grade.  M-am intrebat si eu asta in clasa a 10-a si am calculat.

#34
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
daca se ia in calcul si frecarea cu aerul unghiul trebuie sa fie mai mic de 45.
o demonstratie f. buna gasiti la adresa:

http://bartok.ucsc.e...ge2/range2.html

#35
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.04.2004
e simplu domnilor:
cu cat marimea unghiului se apropie de 90 grade si viteza creste cu atat obuiectul va ajunge mai departe

#36
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
33 grade in aer, 45 in vid. 7.5 grade in bere :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate