Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Javascript

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 OriginalCopy, on Oct 14 2007, 09:54, said:

ca sa intelegi trebuie sa detii cunostinte de programare mai solide - si nu vorbesc de scripting in javascript sau php, ci de limbaje compilate. Cel mai bine incepi cu C si C++, nu iti recomand sa incepi sa intelegi programarea pe obiecte si/sau tehnici de debugging cu javascript, care nici macar nu e un limbaj adevarat, ci doar "o solutie murdara" :D

oricum daca vrei sa faci ceva in programare, ai nevoie de engleza, fara nu prea se poate
Da. Ai dreptatate. Dar daca imi explica si mie cineva ce face fiecare functie in parte, o sa inteleg.

#20
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 stocarul, on Oct 12 2007, 19:43, said:

Salutare. Am si eu o intrebare :)
Am un script free, si vre-au sa modific putin pe la el. Are un fisier js, la care nu ma prea pricep, dar intelesai cam totul, in afara de urmotorul lucru:
Care este diferenta dintre
top.document.urmeazanumelemeudespammerprost;
si
document.urmeazanumelemeudespammerprost;

Pentru ce sunt urmatoarele doua functii:
try { cod..... }
si
catch(e) { cod.....}
Multumesc mult
Chiar nu imi spune si mie ce fac aceste functii :(

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
nu sta nimeni sa-ti explice direct "ce fac acele functii" ... care nici macar nu sunt functii, ci "constructii ale limbajului" <-- vezi ? nici macar ce e o functie nu stii, si trebuie sa incepi de la 0!!! E ca si cum ai cere cuiva sa-ti scrie o scrisoare cand tu nici nu stii sa citesti! Trebuie sa incepi, dupa cum am spus, de la 0, ca si daca-ti spun ca in "top.document.urmeazanumelemeudespammerprost", top este obiectul parinte al obiectului document care are o proprietate urmeazanumelemeudespammerprost, si ca intreaga "top.document.urmeazanumelemeudespammerprost" o metoda de parcurgere a DOM-ului este, tot nu vei intelege nimic - desi ti-am raspuns la intrebare. In explicatia exceptiilor nici nu mai intru, caci nu suntem papagali ca sa repetam informatii redundant, poti citi aici

pentru o introducere cum trebuie in javascript, aici

Dupa cum am spus, engleza este un TREBUIE in domeniul programare, altfel nici nu te mai apuca. Resurse pentru a invata engleza se gasesc aici.

Dupa ce ai invatat engleza (care poate dura 1-12 luni, depinde de inteligenta ta - si in programare inteligenta este un cuvant cheie, daca nu reusesti atunci renunta la ideea de a invata programare) poti reveni la cele doua linkuri de mai sus. Iti va fi greu sa studiezi la inceput ce scrie acolo, dar dupa 1-2 luni de chin vei incepe sa asimilezi informatiile direct din engleza, fara sa stai sa traduci cuvant cu cuvant.

--

Probabil ma urasti caci ti-am spus in mod repetat "renunta". Am spus-o cu buna credinta, ca sa te stimulez sa-ti folosesti timpul in mod util - daca stii ca esti in stare sa reusesti atunci te asteptam (noi, comunitatea) cu placere cu intrebari concrete, al caror raspuns il poti intelege cu usurinta - de exemplu: bineinteles nu intreba "ce este o variabila" pana nu ai studiat (eventual in engleza) mai intai, si cand vii aici si ai inca nelamuriri in legatura cu variabilele, atunci posteaza un thread in care explici ce ai inteles din ce-ai citit si-ti expui nelamurirea in mod pregnant, fara ambiguitati, asa cum ne place noua, programatorilor.

Deci bafta, oricare ar fi drumul pe care-l alegi.

Edited by OriginalCopy, 15 October 2007 - 18:17.


#22
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
Pe mine nu ma poate ajuta nimeni sa modific scriptul ?
Sau macar ceva idei cum as putea sa fac.

#23
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 OriginalCopy, on Oct 15 2007, 19:16, said:

nu sta nimeni sa-ti explice direct "ce fac acele functii" ... care nici macar nu sunt functii, ci "constructii ale limbajului" <-- vezi ? nici macar ce e o functie nu stii, si trebuie sa incepi de la 0!!! E ca si cum ai cere cuiva sa-ti scrie o scrisoare cand tu nici nu stii sa citesti! Trebuie sa incepi, dupa cum am spus, de la 0, ca si daca-ti spun ca in "top.document.urmeazanumelemeudespammerprost", top este obiectul parinte al obiectului document care are o proprietate urmeazanumelemeudespammerprost, si ca intreaga "top.document.urmeazanumelemeudespammerprost" o metoda de parcurgere a DOM-ului este, tot nu vei intelege nimic - desi ti-am raspuns la intrebare. In explicatia exceptiilor nici nu mai intru, caci nu suntem papagali ca sa repetam informatii redundant, poti citi aici

pentru o introducere cum trebuie in javascript, aici

Dupa cum am spus, engleza este un TREBUIE in domeniul programare, altfel nici nu te mai apuca. Resurse pentru a invata engleza se gasesc aici.

Dupa ce ai invatat engleza (care poate dura 1-12 luni, depinde de inteligenta ta - si in programare inteligenta este un cuvant cheie, daca nu reusesti atunci renunta la ideea de a invata programare) poti reveni la cele doua linkuri de mai sus. Iti va fi greu sa studiezi la inceput ce scrie acolo, dar dupa 1-2 luni de chin vei incepe sa asimilezi informatiile direct din engleza, fara sa stai sa traduci cuvant cu cuvant.

--

Probabil ma urasti caci ti-am spus in mod repetat "renunta". Am spus-o cu buna credinta, ca sa te stimulez sa-ti folosesti timpul in mod util - daca stii ca esti in stare sa reusesti atunci te asteptam (noi, comunitatea) cu placere cu intrebari concrete, al caror raspuns il poti intelege cu usurinta - de exemplu: bineinteles nu intreba "ce este o variabila" pana nu ai studiat (eventual in engleza) mai intai, si cand vii aici si ai inca nelamuriri in legatura cu variabilele, atunci posteaza un thread in care explici ce ai inteles din ce-ai citit si-ti expui nelamurirea in mod pregnant, fara ambiguitati, asa cum ne place noua, programatorilor.

Deci bafta, oricare ar fi drumul pe care-l alegi.
Da. Ai foarte mare dreptate. Dar sa sti ca php am reusit sa invat cat de cat si fara limba engleza. Nu de alta, dar nu pot invata limbile straine :(( habarnuam de ce :((
Dar am cautat pe link-ul acela si nu am gasit mare lucru, poate din cauza ca nu prea am nimerit pe unde trebuie.
Am incercat eu mai bine, si din cate am observat, document.urmeazanumelemeudespammerprost si top.document.urmeazanumelemeudespammerprost returneaza acelas rezultat, si anume adresa de unde vine vizitatorul pe site.
Oricum iti multumesc pentru incurajare, si am sa tin cont de cele spuse de tine ;)

#24
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 stocarul, on Oct 12 2007, 19:43, said:

Salutare. Am si eu o intrebare :)
Am un script free, si vre-au sa modific putin pe la el. Are un fisier js, la care nu ma prea pricep, dar intelesai cam totul, in afara de urmotorul lucru:
Care este diferenta dintre
top.document.urmeazanumelemeudespammerprost;
si
document.urmeazanumelemeudespammerprost;

Pentru ce sunt urmatoarele doua functii:
try { cod..... }
si
catch(e) { cod.....}
Multumesc mult
Va rog mult de tot....chiar am si eu o mica nevoie

#25
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
oameni, de vreo 2 ore ma chinui sa capturezi niste events si nu reusesc.
care e problema - sa spunem ca am un DIV care reactioneaza la un event
Eu nu vreau sa scriu eventul in tag-ul <div>. Vreau sa il scriu in header, deci fac urmatoarele:

window.onload=function() {asd=document.getElementById("fu");}

iar pentru a captura event-ul

asd.onOricareEvent=function () {...}

Nu imi face nimic. Ce nu e corect ? Erori de sintaxa nu am.

#26
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
muta js-ul inainte de </body>.

#27
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

 xnoise, on Feb 9 2008, 00:08, said:

muta js-ul inainte de </body>.
am mutat doar asd.onOricareEvent=function () {...}
am mutat si totul impreuna cu window.onload
in ambele cazuri: asd is undefined

#28
yo_s_canta

yo_s_canta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 25.08.2006
<body>

<script type="text/javascript">
function changeC()
    {
    var sir=new Array();
    sir[0]="red";
    sir[1]="black";
    sir[2]="green";
    sir[3]="blue";
    sir[4]="orange";
    nr=Math.floor(Math.random()*4);
    color=colors[nr];
    box=document.getElementsByTagName("div");
    document.box.style.backgroundColor=color;
    }
</script>

<div style="background-color:#FF0000" onmouseover="changeC();">adasdasd</div><br />
<div style="background-color:green"> XXXXX </div>

</body>
La scriptu asta ai declarat un array sir si cand l-ai folosit l-ai folosit cu numele colors ......... color=colors[nr]; ar trebui sa fie color=sir[nr];

#29
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005

 yo_s_canta, on Feb 9 2008, 11:23, said:

<body>

<script type="text/javascript">
function changeC()
    {
    var sir=new Array();
    sir[0]="red";
    sir[1]="black";
    sir[2]="green";
    sir[3]="blue";
    sir[4]="orange";
    nr=Math.floor(Math.random()*4);
    color=colors[nr];
    box=document.getElementsByTagName("div");
    document.box.style.backgroundColor=color;
    }
</script>

<div style="background-color:#FF0000" onmouseover="changeC();">adasdasd</div><br />
<div style="background-color:green"> XXXXX </div>

</body>
La scriptu asta ai declarat un array sir si cand l-ai folosit l-ai folosit cu numele colors ......... color=colors[nr]; ar trebui sa fie color=sir[nr];
mersi de ajutor dar acum am venit cu o alta problema. e mai sus

#30
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
ce nu inteleg: daca am o variabila X in functia care se executa la window.onload, care nu e declarata local, de ce nu o pot apela in afara functiei ?
daca o apelez in functie e ok, daca o apelez in afara nu merge, desi e  globala!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate