Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Prețuri pentru proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Daca si-a facut cineva un proiect de casa de curand, m-ar interesa care este pretul pentru un metru partat proiectat complet (arhitectura, rezistenta, instalatii).
Multumesc!

#74
gabrielaadriana

gabrielaadriana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2008
buna tuturor,
ar putea cineva sa-mi recomande un arhitect bun in mm-baia mare; personal nu am nici cea mai vaga idee vis-a-vis de constructii, incerc cu mare greu sa mai pun ceva bani deoparte, in speranta ca intr-un viitor cat mai apropiat sa pot incepe constructia unei case modeste.
de aceea as avea nevoie de un arhitect sau proiectant (nu stiu exact) in care sa am incredere ca ceea ce va face, va face bine si sa ma ajute in toata nebunia care va urma, eu fiind total pe dinafara la tot ceea ce este legat de constructia unei case.
as fi interesata si de preturile care se practica in  merg in zona mm,eu nefiind acasa si neavand prea multe persoane de contact care sa ma tina la curent cu ceea ce se intampla.

multumesc

#75
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

 gabrielaadriana, on Apr 11 2008, 16:44, said:

buna tuturor,
ar putea cineva sa-mi recomande un arhitect bun in mm-baia mare; .....
POTI SA IEI LEGATURA CU ORDINUL ARHITECTILOR DIN JUDETUL TAU SA-TI PUNA LA DISPOZITIE LISTA CU ARHITECTII DE ACOLO/DATE DE CONTACT; SUCCES!

#76
EugennI

EugennI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.03.2008

 sergiu_psc, on Apr 6 2008, 12:01, said:

Daca si-a facut cineva un proiect de casa de curand, m-ar interesa care este pretul pentru un metru partat proiectat complet (arhitectura, rezistenta, instalatii).
Multumesc!

2000 euro in decembrie 2007, P+1e mansadat 250 mp ( inclusiv garaj).proiect f bun, structura in cadre

#77
danzainescu

danzainescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.12.2008
A venit criza financiara or fi mai scazut preturile la proiecrare??
decat sa nu faci nimic mai bine faci cu 3 euro/mp

#78
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 danzainescu, on Dec 26 2008, 15:56, said:

A venit criza financiara or fi mai scazut preturile la proiecrare??
decat sa nu faci nimic mai bine faci cu 3 euro/mp

Gasesti si cu 3 euro ...da cam aia va fi si "valoarea" proiectului"  :))

#79
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007

 danzainescu, on Dec 26 2008, 15:56, said:

A venit criza financiara or fi mai scazut preturile la proiecrare??
decat sa nu faci nimic mai bine faci cu 3 euro/mp
Daca ai nevoie de lucru poti veni la mine la firma, platesc cu 3 euro pe luna, nu e mult, dar decat sa stai acasa... Doamne ce mentalitate pot avea unii oameni. Adica daca un arhitect, un structurist ar avea mai mult de lucru decat ar putea sa faca ar trebui sa ceara 20.000 de euro pe proiect?

#80
hfovi

hfovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.06.2008
cam in cat timp un arhitect (suficient de pregatit) termina un proiect de arhitectura la o casa P+1 de aprox 200mp construit, casa normala fara SF-uri?

eu sunt in "stadiu de proiectare" de vreo 8 luni ... sunt la a doua echipa de proiectare care lucreaza de 4 luni la proiect, am avize, acte ... totul, doar domnii proiectanti inca nu au catadicsit sa-mi ofere o varianta pe care sa putem discuta una alta ... si se apropie vreamea cand ar fi trebuit sa ma apuc de treaba  :curse:

pretul cerut pt proiectare (arhitectura, structura si instalatii) este de 12 eur/mp ... pret destul de corect zic eu.
Deci atentie mare pe cine alegeti, chiar daca le dai un pret corect nu inseamna neaparat ca o sa primiti si serviciul corect.

parerea mea

#81
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
12x200 = 2400 de euroi pentru un P+1...interesant ...eu le dau in jur la 7-8 si mai toti stramba din nas, din cauza pretului :);legat de termenul de executie , acesta trebuie stabilit la inceput, prin contract ; termenul mediu ar trebui sa fie in jur la 30-40 de zile , insa depinde si de disponibilitatea firmei respective de proiectare;Sarbatori Fericite ! 

#82
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
La mine proiectul a fost gata in 1.5 luni. D+P+1+M 576 mp (structura mixta: cadre+pereti portanti).
Include:PAC,rezistenta,arhitectura,detalii de executie la partea de rezistenta, extras de materiale
Nu include proiect de instalatii sanitare,electrice si termice.
Autorizatia de constructie am obtinut-o eu (nu am avut alte avize de obtinut).
Nu include diriginte de santier ci doar urmarirea din partea arhitectului si a structuristului la fazele determinate.

Am platit pt el 2900 euro + 100 euro verificatorul de proiect.

Edited by lifestyle2000, 01 January 2009 - 14:45.


#83
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
La multi ani !
Pentru locuinta (casa-vila-duplex), dupa 300 mp deja se discuta alt pret.
Nu am inteles de ce ai 3d-urile in format electronic , iar partea desenata -planurile arhitecturale , sunt in format desen de mana ?

#84
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Nu am inteles de ce ai 3d-urile in format electronic , iar partea desenata -planurile arhitecturale , sunt in format desen de mana ?

La multi ani Akinik.

Arhitectul meu e un tip mai batranel, aflat spre sfarsitul carierei. El lucreaza mai "old school", face totul de mana. Nu prea le are cu softurile de proiectare. S-a dovedit a fi pentru mine arhitectul perfect, avand in vedere arhitectura clasica pe care mi-o doream.
La insistentele mele a luat legatura cu un alt arhitect care mi-a transpus planurile in format digital si mi-a facut randarile exterioare.

Akinik, am o intrebare: Imi poti recomanda si mie un soft mai usor cu ajutorul caruia as putea sa ma "joc" putin prin varianta digitala a proiectului? Am incercat cu arhicad dar imi "prind urechile" :)
Fisierele primite de la arhitect sunt in format ".bpn" si ".pln".

#85
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 lifestyle2000, on Jan 2 2009, 00:41, said:

..... am o intrebare: Imi poti recomanda si mie un soft mai usor cu ajutorul caruia as putea sa ma "joc" putin prin varianta digitala a proiectului? Am incercat cu arhicad dar imi "prind urechile" :)
Fisierele primite de la arhitect sunt in format ".bpn" si ".pln".

Fisierele primite de la arhitect le poti deschide doar cu archicad. Daca doresti am sa-ti trimit un tutorial in lb. romana care te invata cum sa "te joci" cu acest program.
Intrebari si raspunsuri legate de softuri poti citit pe aceste forumuri (daca doresti sa=ti faci o idee in acest domeniu)
http://www.visualart...ead.php?t=10064
http://www.arhimag.r...ewtopic.php?t=8
sau poti descarca un programel mai usurel , cu torrentu' : http://www.torrentz....cacaeaff84938da
O zi buna !

#86
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Multumesc Akinik.

PS:Cred ca ar trebui sa stergi link-ul spre torrente, sa nu se supere nenea admin pe noi :).

#87
tudor_X

tudor_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.04.2007

 danzainescu, on Dec 26 2008, 15:56, said:

A venit criza financiara or fi mai scazut preturile la proiecrare??
decat sa nu faci nimic mai bine faci cu 3 euro/mp
danzainescu, arhitectii romani lucreaza cel mai ieftin din toata europa asa ca nu cred ca trebuie sa mai asteptam scaderi de pret. in legatura cu asta, acum vreo 4 ani s-a publicat un ghid al arhitectului in care sunt si calculatii minime de preturi dupa care ar trebui sa se faca ofertele. crede-ma, sunt de 10 ori mai mare decat ce gasesti pe piata.

#88
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
pretul mediu in bucuresti cred ca e tot in jur de 14 eur/mp in acest moment. Am gasit si cu 11, arhitect recomandat de beneficiar.

#89
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Lamuriti va rog si continutul documentatiei in pretul mentionat.

Traditional, eu personal lucrez cu 15 e/mp (fara TVA), toata documentatia PAC + PTE pt. toate disciplinele (arhitectura, rezistenta, electrice, sanitare si termice), avize, blah, blah.

Am colegi care sub 20 E/mp fara TVA nici nu discuta la fel cum am colegi care lucreaza proiecte la nivel de PAC (bataie de cap mai mica) doar cu 8 E/mp.

O companie straina de proiectare (undeva din UE), lucreaza in Bucuresti proiectele unor viitoare blocuri cu 40 E/mp (all taxes included), inclusiv peisagistica, drumuri, trotuare, gaze, iluminatul public, blah, blah, toata sistematizarea pina la cel mai fin detaliu...asa ca....

Dupa cum vedeti, preturile variaza destul de mult.

Am fost pus in situatia de a gasi alta echipa de structuristi pt. o lucrare si la recomandarea unor cunoscuti am intrat in legatura cu o firma de proiectare de rezistenta (exclusiv) si mi'a fost sugerat un pret minim pe mp desfasurat de 6 E/mp (doar rezistenta), in conditiile in care inginerii mei lucreaza cu 4 e/mp, inclusiv verificareala PAC si PTE. Ceilalti, cei care lucrau cu 6 E/mp nu aveau inclusa verificarea.

#90
eduardi

eduardi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.11.2008
Buna ziua,

Poate cineva sa afiseze cum arata un proiect pentru instalatia electrica si sanitara?
Sunt curios cum arata :D
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate