Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ce scripturi folosesc urmatorii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Daca stie cineva ce scripturi sau cu ce program au fost facute urmatoarele siteuri ? :
http://top66.ro , http://www.top1.ro , http://www.top123.ro .

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ceva facut de dumnealor
o alternativa free ar fi aadwark topsites (nu stiu exact daca am nimerit bine cu numele)

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View Postagain, on Sep 4 2007, 20:19, said:

ceva facut de dumnealor ...

pai cum sa fie facut de "'mnealor" daca sunt 3 siteuri identice, difera numai culorile ??? ... Eu cred ca e ceva "kit" ... E imposibil ca 3 persoane sa faca 3 siteuri identice ...

#4
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
In footerul siteului top123.ro exista un link - servicii web design - iar pe siteul acela la portofoliu exista siteul top123.ro iar ca descriere vad ca scrie:

TOP123 - First Quality Romanian Sites este un portal (un top de pagini web) bazat pe sistemul nr. 1 de vot din Romania. Dispune de numeroase optimizari pentru lucrul intens MySQL.

Am ingrosat aceea parte a textului din care rezulta (banuiesc) ca exista un script. Ai putea sa trimiti un email firmei de web design si sa-i intrebi pe ei daca exista acel script si cat ar costa (deoarece nu cred ca este free).

Daca afli ceva detalii sa ne anunti.  ;)

#5
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Deci, firma respectiva care a facut top123, nu a facut decat sa "copieze" .... Scriptul a fost facut cu mult inainte de o alta firma, Esam International parca .... Astea-s concluziile care le-am tras eu dupa o analiza mai amanuntita ...
Oricum ... are cineva idee de cum e facut scriptul ?

#6
EvoMobiles

EvoMobiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.10.2005
Va pot spune cu siguranta ca nu exista un "kit", un script care se instaleaza la comanda sau care exista pe net. Toate aceste 3 site-uri si-au facut propriile site-uri folosindu-se de PHP si MySQL.

Iar in cazul expresiei "bazat pe sistemul nr. 1 de vot din Romania" cred ca este doar ceva legat de advertising... daca nu ma insel si Top66 are o descriere asemanatoare.

@dan74nm: de ce esti asa interesat de acest script... poti sa folosesti unul free foarte bine sau daca ai nevoie de ceva personalizat sau un script care sa se asemene cu top123, top66 poti apela cu incredere la o firma specializata... pret undeva la vreo 1000 euro probabil te-ar duce... depinde acum..

Cam atat am avut de spus... Daca mai are cineva de completat... E liber s-o faca :)

#7
OnShop

OnShop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,289
  • Înscris: 07.03.2007
dan74mm doresti o calaborare daca da baga id eggprotect !

#8
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View PostOnShop, on Sep 29 2007, 00:02, said:

dan74mm doresti o calaborare daca da baga id eggprotect !


Ti-am dat add in lista de mess ... Sa vedem despre ce este vorba ...

#9
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postdan74mm, on Sep 29 2007, 04:18, said:

Ti-am dat add in lista de mess ... Sa vedem despre ce este vorba ...
mai baieti, e un script care parca costa aprox60$ si nu e facut de ei, template-ul e unul standard care ti-l da o data cu pachetul.
O sa caut numele scriptului pe calc si o sa va spun,k sa nu vb pe degeaba :P

#10
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Ai gasit scriptul ?

#11
EvoMobiles

EvoMobiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.10.2005

View Postorio, on Sep 29 2007, 22:19, said:

mai baieti, e un script care parca costa aprox60$ si nu e facut de ei, template-ul e unul standard care ti-l da o data cu pachetul.
O sa caut numele scriptului pe calc si o sa va spun,k sa nu vb pe degeaba :P

Orio, sigur vorbesti degeaba... fara sa ai idee...

Aceste script-uri sunt facute de la 0... Oricum atunci cand o sa-l gasiti la 60$ pe net mai vorbim  :thumbup: ...

#12
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Mi-am luat o pauza, imi mai dau si eu cu parerea...

Cred ca problema nu se pune "ce scripturi sau cu ce program" au fost facute

View Postdan74mm said:

top66.ro, top1.ro, top123.ro...
ci daca s-ar putea face ceva mai bun, mai original, mai functional..., astfel ca un site nou pe segmentul asta --top-directoare-- sa realizeze macar audienta celui mai prost plasat dintre ..."urmatoarele siteuri"?!

Apoi...

View PostEvoMobiles, on Sep 25 2007, 03:07, said:

Toate aceste 3 site-uri si-au facut propriile site-uri folosindu-se de PHP si MySQL...
Da' de ce nu PostgreSQL, -ar fi mai potrivit pentru jdemii inregistrari si pt. request-uri intensive...?!
Sau tu sti mai bine pt. ca esti din vre-una din echipe? De fapt, e interesant cum un "junior" cu numai 6 postari e atat de avizat... Sau te-ai inregistrat pe SP (cine stie a cata oara...) doar pt. a interveni pe subiectul asta?

Cu atat mai interesant, cu cat zici mai departe:

View PostEvoMobiles, on Oct 15 2007, 20:23, said:

Orio, sigur vorbesti degeaba... fara sa ai idee...  Aceste script-uri sunt facute de la 0...
Hai sa fim seriosi! Cine mai dezvolta o aplicatie web cu "script-uri... facute de la 0"?!
E ca si cum ai inventa "apa calda", sau roata de la "bicicleta"... E ca si cum s-ar apuca echipa Logan sa dezvolte tractiunea 4x4-i cu toate tehnologiile respective (-apropo de reclama de mai sus, cu Nissan X-Trail...) :thumbup:

Si totusi, ca despre asta e vorba:
Da' "cu ce scripturi au fost facute" e-informatii, woow, sau roportal...?!

Edited by webc, 17 October 2007 - 17:10.


#13
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Si asa nici un raspuns care sa ajute:-s:-??
Orio ai gasit?;)

Edited by demos, 26 October 2007 - 18:41.


#14
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005

View Postdan74mm, on Sep 5 2007, 12:10, said:

Deci, firma respectiva care a facut top123, nu a facut decat sa "copieze" .... Scriptul a fost facut cu mult inainte de o alta firma, Esam International parca .... Astea-s concluziile care le-am tras eu dupa o analiza mai amanuntita ...
Oricum ... are cineva idee de cum e facut scriptul ?


  Asa cum spune si dan74mm scriptul este realizat de www.esam.ro - ESam International , acuma vad ca pagina lor e down asa ca nu stiu ce s-a intamplat cu ei . Din cate am inteles scriptul a fost facut initial pt top66.ro si apoi "livrat" si celorlalte 2.

#15
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007

View Postwebc, on Oct 17 2007, 16:58, said:

Hai sa fim seriosi! Cine mai dezvolta o aplicatie web cu "script-uri... facute de la 0"?!
E ca si cum ai inventa "apa calda", sau roata de la "bicicleta"... E ca si cum s-ar apuca echipa Logan sa dezvolte tractiunea 4x4-i cu toate tehnologiile respective (-apropo de reclama de mai sus, cu Nissan X-Trail...) :thumbup:

Si totusi, ca despre asta e vorba:
Da' "cu ce scripturi au fost facute" e-informatii, woow, sau roportal...?!

iar vorbesti prostii. ce pm trebuie sa te bagi tu peste tot? abia acum am vazut raspunsul. Pot sa iti dau un exemplu care e destul de clar: eMAG.ro . e facut de manuta.... niciun OS-commerce sau alte minuni. Si poate doresti sa iti explic si de ce? Pai pt ca e mult mai customizabil, si nu esti legat de chestii anterioare (asta daca ai dezvoltat aplicatia modular). WebC recomand cararea de pe acest forum, mai ales cand vbesti numai tampenii (asta nu e prima, prietenii stiu pe unde mai sunt).

#16
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007

View Postxnoise, on Oct 31 2007, 08:08, said:

abia acum am vazut raspunsul...
O spui pe un ton de parca ar fi TREBUIT sa-l vezi, te simteai dator, aveai chiar obligatia...
Si nu te puteai rabda fara sa te bagi, fara sa zici si tu o vorba acolo, orice..., fara sa te iei de mine, de fapt.

xnoise said:

ce pm trebuie sa te bagi tu peste tot?
"pm"?!!!  Ma rog...
Eu "peste tot"?! Eu n-am postat vre-o luna (-spre deosebire de altii, am de lucru!), si repet: eu postez doar pe vre-o 2-3 forumuri care ma intereseaza, cu o medie, cred, de vre-o 2-3 replici pe sapt., uneori chiar pe luna (-sa facem o comparatie...?!) Si eu adresez subiectul topicului NU replicile posterilor, si NICI posterii in persoana! Si, cu atat mai putin cu "pm"...

xnoise said:

un exemplu care e destul de clar: eMAG.ro...
Presupun ca "exemplul" e lucrat de tine...
Mai bine zis compilat!  Desigur, "de manuta", --copy/paste aici, copy/paste acolo... Ce mare noroc cu GNU, open sources, si cu toti care, daca nu sunt in stare sa finalizeze o aplicatie, un proiect, atunci umplu web-ul cu tutoriale, si forumurile cu fragmente de scripturi (--de unde si pana unde reusesec si ei sa inteleaga ceva, adica de la primul <?..., pana la urmatorul...) Ca asa poate si unu ca tine sa se dea "developăr" veb, si sa puna "eMAG.ro" pe Softpedia, "facut de manuta...." =)) -floorlaugh...

xnoise said:

poate doresti sa iti explic si de ce?
Nu, mersi!
Nu doresc sa imi explici nimic, si nici sa inteleg ceva de la tine. De la multi altii, -da, dar de la tine, -in nici-un caz!
Sau cel mult asi vrea sa inteleg:
  • de ce si aici ca si in atatea alte posturi esti OFFTOPIC?
  • de ce nu raspunzi subiectului (intrebarea era "ce scripturi folosesc"...)?
  • de ce te iei de altii care nici nu te-au bagat in seama, in particular de mine?
  • de ce iti faci reclama pe forum -"eMAG"?
  • de ce jignesti (-"pm")?!
  • ...!?

xnoise said:

prietenii stiu...
Care prieteni?!
Cumva dintre cei care scurteza cu paginile din cele mai fierbinti topicuri, de mare interes, dintre care unele faceau intr-o singura zi, replici si hituri cat nu facea intreg forumul respectiv in toata saptamana, daca nu chiar toata luna...?!
Acei "prieteni"...!?

__________________________________
"Prostii" spui TU!
Sustin ca nimeni, nici-un developer, programator web nu ar mai sta sa dezvolte o aplicatie, sa lucreze un proiect "from stratch", linie de cod dupa line de cod, functie cu functie, clasa cu clasa, script cu script, template cu template, formular cu formular, table cu tabela, filtru cu filtru...!
Ma refer, bine-nteles, la ceva mai complex, cu optiuni, conturi de client, cu module, extensii..., -adica ma refer la ceva care sa aduca cat de cat a CMS. Nu pentru ca nu ar fi in stare, ci pentru ca e un volum de munca pe care nu-l poate sustine nimeni, de unul singur. Sau, si daca ar reusi de unul singur, proiectul ar fi activ, functional, cand deja nu ar mai avea nici-o utilitate...

Edited by webc, 04 November 2007 - 14:33.


#17
Eddie91

Eddie91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2007
Care ma poate ajuta cu un scriptu php sau mi-l poate face , ii dau ceva la schimb orice :|

Nu stiu sa fac o chestie . au o metoda de votare pop-up , imi pare rau ca nu ma pot exprima la obiect dar am facut niste print-uri .

http://www.imagehost...2d365775520.JPG

http://www.imagehost...2d36b23bc3b.JPG

http://www.imagehost...2d36beab19c.JPG

Multzumesc anticipat !

daca se poate sa imi da-tzi add la id-ul meu de ym : el_e91

:peacefingers:

#18
Sefulica

Sefulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.05.2006
eu am scriptul de pe top66.ro
Functionabil tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate