Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Centrale ARCA Pocket, Pixel...

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
357 replies to this topic

#325
gigi_kent

gigi_kent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2006
Arca pocket 24f. Tot caut de ceva timp dar am gasit doar referiri la membrana din vana cu 3 cai.
M-am gandit ca poate ai vreun link salvat, nu sa cauti tu pe google Posted Image

#326
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu am link salvat.
Eu daca lucrez la o firma ce repara centrale, nu-mi caut eu personal piese pe google. Piesele lecumpara firma de la "distribuitori"

O sa incerc sa gasesc codul piesei tale, ca sa-ti fie mai usor de cautat.

Edited by florin71_skoda, 20 October 2021 - 21:12.


#327
gigi_kent

gigi_kent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2006
Multumesc pentru efort!
Astept raspuns.
Seara frumoasa!

#328
helios9

helios9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2017
Bună ziua, as dori sa achiziționez o centrală arca pixel. Detin o centrală arca pocket și eram curios care e diferența dintre acestea sau e aceeași centrală? Vă mulțumesc!

#329
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
Am o Arca PixelFast B26 FCX cu incalzire in pardoseala unde clar nu imi trebuie 26 KW. Din pacate are modulare 1:2 ceea ce pentru pardoseala nu prea e bine. In incercarea de a  optimiza setarile mie greu sa inteleg manualul si anume  parametrii :
Putere termica nominala rif. PCI (80 °C/60 °C) KW 26
Putere termica minima rif. PCI (80 °C/60 °C) KW 10,5
Putere nominala rif. PCI (80 °C/60 °C) KW 25,4
Putere nominala in condensare rif. PCI (50 °C/30 °C) KW 27,3
Putere minima rif. PCI (80 °C/60 °C) KW 10,1
Putere minima in condensare rif. PCI (50 °C/30 °C) KW 11,4

In meniuul centralei pot modifica :
P2 Puterea de incalzire (0 ÷ 100 %) = acum am 50 , asta inseamna ca e 50% din puterea puterea max de 26 kw , adica 13 ? Aici daca pun 25% inseamna ca pot avea si 6 kw ?
P7 Puterea minima pe circuitul de incalzire (0 ÷ 100 %) = 10 , adica inseamna 10% din 26 KW = 2.6 KW   Astea 2 combinate nu imi este clar daca centrala moduleaza doar intre 13 si 26 (cum zice initial sus la Putere termica nominala rif. PCI  KW 26 vs Putere termica minima rif. PCI KW 10,5)

Pc Set minim pentru incalzire (+15 ÷ +50) °C , adica pot cobori temperatura minima de incalzire la de ex. 20 grade  (utila toamna-primavara) ?

#330
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postlbanias, on 07 februarie 2022 - 17:55, said:


Valoarea zero ca procent inseamna o putere minima de 11,4KW daca folosesti centrala la incalzire in pardoseala. De aici incep sa creasca procentele. Daca reglezi puterea la zero vei avea o functionare pe o valoare fixa de 11,4KW, mai jos de atat nu se poate regla si nu mai exista modulatie. Cand reglezi procente mai multe atunci  vei avea modulatie intre acel procent si zero adica un minim de 11,4KW. O valoare de 10% inseamna aproximativ 14KW. Daca pe incalzire ai minimul setat la 10% atunci centrala ta nu coboara puterea sub aceasta valoare de 14KW.

Edited by servoman, 08 February 2022 - 20:41.


#331
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.06.2019
Salutări . am și eu o centrală arca pocket  nu este model în condensare . instalată în anul 2014 . vreau să vă întreb cum pot regla temperatura apei din calorifere și temperatura apei ce vine la duș spre exemplu . și pe câte grade trebuie ținută apa în ambele sensuri încât să faci economie la gaze și să ai confort termic . pentru cameră am și termostat . la centrală îmi scrie 50 ° . dar nu știu dacă pe 50 ° este apa din calorifere sau și apa din calorifere și cea de la duș.. Adică nu știu dacă se poate regla individual neavând aceste centrale din câte știu senzor de temperatură doar acele rotițe . Mai ales acum cu prețul mare la gaze, îmi puteți da idei? Menționez că temperatura în încăpere o seTEZ pe 22 sau 23 . Dar nu știu dacă la acest tip de centrală se poate regla atât apa ce merge în calorifere cat și apa ce merge la robinet . cum se reglează . și cat trebuie să fie ca și grade indicat . vă mulțumesc . Și sper din suflet să îmi explice cineva pas cu pas cum trebuie făcut . pentru că eu sunt nevăzător și vă rog dacă mă puteți ajuta cu explicații nu cu poze . pentru că eu pe telefon am un cititor de ecran însă el nu îmi descrie imaginile din fotografii doar ceea ce este scris pe ecran. Totodată îmi cer scuze dacă poate am greșeli de scriere însă folosesc un sistem numit dictare . știu că scrie 50 pentru că mi-a zis un vecin că atât ar arăta . însă exact ce îmi veți explica voi voi arăta și eu Mai departe să poată executa reglajele . vă mulțumesc

#332
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Alexcalina, la toate centralele exista posibilitatea sa setezi separat temperatura apei din radiatoare si separat temperatura apei calde menajere. Ar fi bine daca ai reusi cu ajutorul unui vecin sa postezi o poza cu centrala, ca sa se vada exact ce butoane ai si cum sint dispuse ele. Din cite cunosc eu, arca poket din 2014 este fara afisaj si in cazul asta nu are unde sa scrie 50 grade. Are in schimb un termomanometru care indica temperatura apei din centrala si presiunea de apa din instalatie.

#333
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.06.2019
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri . așa mi-a spus și vecinul meu că centrala nu are display . Mi-a spus că spre exemplu dacă vrei să o setezi pe 50 °, învârți de acea rochiță, iar atunci când centrala merge acul urcă cumva la jumătate și atunci îți dai seama că ar fi pe 50 . Sincer, eu nu pot să-mi dau seama de ce nu au implementat un display . sau puteau să implementeze un termostat să-ți fie ușor să faci aceste reglaje . Dar mulțumesc tuturor pentru răspunsuri

#334
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Cind centrala merge pe incalzire si dupa treizeci minute termometrul indica cincizeci grade inseamna ca ai setat incalzirea pe aproximativ cincizeci grade.
Cind centrala merge pe apa calda, lucrurile se schimba si teoretic acul termometrului urca la saptezeci grade. Dar temperatura respectiva nu este a apei ce curge la robinet. Este temperatura apei din centrala, adica temperatura din primar, cu ajutorul careia prepara apa ce curge la robinet, adica apa din secundar, care este mai rece decit temperatura primar.

Edited by reborn_21, 22 February 2022 - 09:35.


#335
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
servoman, ma ajuti si pe mine? La centrala mea, Arca pixel 24F, presiunea a scazut la 0.2 si nu mai vrea sa creasca pana la 1 bar. Stau fara apa calda (probabil nici caldura, dar acum nu folosesc). Am deschis robinetul de sub centrala si nu creste de loc. Ba mai rau, a tasnit apa pe la supapa de siguranta. Unde sa fie problema? Multumesc.

Edited by didi_yo, 23 June 2022 - 16:15.


#336
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Acel manometru de sub panoul de comenzi, unde vezi valoarea presiunii are integrat in el si un traductor de presiune. Daca ai noroc, este vorba de mizerie in mufa unde tubul capilar al manometrului este conectat la partea hidraulica a centralei. In acest fel vei putea vizualiza si tu presiunea si de asemenea si placa electronica va sti ca valoarea este peste 0,5 sa-ti permita folosirea centralei. Va trebui sa deconectezi manometrul si sa cureti cu un varf de ac acea gaura mica (de la piesa de bronz din imaginea atasata) pe unde prresiunea trebuie sa ajunga la partea de indicare si la traductor. Daca nu va merge nici dupa aceasta operatie, va trebui sa inlocuiesti manometrul.

Attached Files


Edited by servoman, 24 June 2022 - 08:34.


#337
simonasoare

simonasoare

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2022
Buna seara!
Am o centrala Arca Pocket 24  kw instalata in noiembrie 2017. Am intampinat mai multe problemeobleme de genul acesta:
1. In ianuarie 2021 am schimbat ventilatorul. In februarie 2022 am inlocuit vana cu 3 cai (erau ledurile rosu si verde pulsante). Dar chiar si dupa aceea pur si simplu ,,urla ” (nu stiu sa ii zic altfel) si se oprea doar cand dadeam drumul la apa calda sa curga putin la chiuveta. ,,Urlatul”/Zgomotul foarte puternic in exteriorul blocului o apuca din senin.
2. De 2 zile nu mai vrea sa aprinda flacara pentru apa calda menajera. Ma gandesc sa imi cumpar una noua, fiindca stau cu emotii in fiecare iarna, dar vara nu am avut probleme niciodata.
Eu am montat si termostat din februarie. Iar persoana care a venit sa o repare s-a saturat sa fie sunata sa auda de centrala mea.

Puteti sa imi spuneti ce avea sau daca merita sa cumpar una noua Arca Pixel ? Poate am avut eu ghinion la acest exemplar, nu mai stiu ce sa cred.

#338
Vakulla

Vakulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2009
Buna dimineata. Detin si eu o Arca Pifel 24F cu o problema dubioasa. Pierde presiunea aleatoriu, indiferent daca e folosita sau nu. Am inchis robinetii tur/retur gandindu-ma ca poate e o pierdere minora in instalatie(un por). Dupa 2-3 zile presiunea scade, chiar cu robinetii inchisi. A venit un tip de la service, a verificat vizual tot interiorul, nu se vede apa nicaieri. A verificat si vasul de expansiune, e ok presiunea. Concluzia: a plecat cum a venit. Acum am gasit-o din nou cu presiunea zero si codul 02 pe afisaj palpaind. Intreb aici, poate a mai intalnit cineva situatia asta si ma poate sfatui.

P.S. Centrala e in garantie, montata in martie anul acesta.

Edited by Vakulla, 19 August 2022 - 06:49.


#339
Vakulla

Vakulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2009
Mai adaug ceva ca vad ca nu mai pot edita postul. In timp ce folosesc apa calda, se incalzesc destul de tare robinetii tur/retur. Nenea de la service a zis ca e normal sa fie asa.

#340
Pavel1987

Pavel1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Buna seara!
Am o problema cu centrala arca poket 2 fabricata in 2017 ! Nu mai pot sa o incarc de la robinetul de umplere,cel randalinat (subtire)de alama .Intrebarea este daca se poate schimba fara a se da centrala jos de pe perete ! Robinetul pare blocat in pozitia inchis,nu se roteste spre stinga.
Mentionez ca centrala se incarca singura pina la 2 atm,ceace ma duce cu gindul ca si vana cu 3 cai(probabil membrana ar fi fisurata) este defecta, altfel nu s-ar incarca! Centrala functioneaa chia si asa in ambele regimuri (apa calda di calorifere) iar presiunea nu depaseste 2.8 atm.
Cu multumiri ptr.un sfat de la cei experimentati din acest topic !!!

#341
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Nu trebuie sa dai centrala jos din perete pentru a inlocui robinetul de umplere. Daca nu se invarte in nici o directie atunci este blocat, dar nu am intalnit acest lucru pana acum, ceea ce ma mira. Oare nu a fost deschis la maxim si lasat asa? Intreb deoarece spui ca presiunea ramane pe la 2,8 bari si nu ar trebui sa fie asa mare. Incearca sa insurubezi acel robinet, cu o surubelnita dreapta lata de cel putin 8mm. Are o decupatura speciala pentru asa ceva chiar in capatul de unde se manipuleaza.

Daca nu reusesti sa-l rotesti in nici un fel atunci va trebui inlocuit intreg ansamblul grupului in care se infileteaza acel robinet de umplere (poza a 2-a).

Attached Files


Edited by servoman, 15 February 2023 - 10:22.


#342
Pavel1987

Pavel1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Multumesc ,Servoman ! Am incercat ,dar incepe sa curga apa pe acolo,si inclin ca ai dreptate ! va trebui sa inlocuiesc acel ansamblu .

In acest caz,se poate cu centrala pe pozitie ?

L-a dat la loc si nu a  mai  curs apa

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate