Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cosmopolis - Minioras la Stefanesti, pe 100 de hectare

- - - - -
  • Please log in to reply
1933 replies to this topic

#19
stropa1975

stropa1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.06.2007
"Apartament la distanta de o ora si jumatate". Eu am spus ca am facut o ora si jumatate in conditiile in care centura era blocata. Daca stii zona, de la intrarea pe centura, in Tunari la depozitul Excelent, sunt mai putin de doi kilometri pana acolo. Aseara am plecat de la serviciu (Pipera) spre casa (Titan) pe centura ca Petricaniul era plin. Am facut 20 de minute pana la santier. Spre comparatie, din Pipera pana in Doamna Ghica (vreo 2-3km) intre 17:00 si 20:00 faci vreo 40 de minute. Iar in ce priveste diferenta intre ce se prezinta si cum va arata, ai dreptate. Dar si aici ai de ales: fie iei de la inceput si scoti un pret mai bun, fie astepti pana sunt gata constructiile (indiferent de zona), vezi ce iei dar te costa mult mai mult.

Edited by stropa1975, 16 November 2007 - 18:30.


#20
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Poststropa1975, on Nov 16 2007, 15:53, said:

Salutare,

Mi-am luat eu acolo un apt cu 3 camere, in prima faza, pe care ar trebui sa o termine, zic ei, pana la mijlocul lui iulie 2009. Pret total 134.000 de euro, cu TVA si doua locuri de parcare. Suprafata totala: 110 m2, utila undeva in jur de 90, intr-un bloculet cu 2 si 3 etaje. Am dat 25% avans, restul la predarea apartamentului. Ce sa zic, ca impresie mi-au placut foarte mult, singura chestie e sa si arate cand or fi gata asa cum sunt pe machete. Au aranjat un apt la showroom, care arata super-misto, geamuri mari camere la fel. In plus, au zis ca rezolva si cu drumul, vor sa faca drum si pod suspendat peste centura care va iesi in spatele Scolii Americane. Daca nu se tin de cuvant, am pus-o. Cand am mers sa semnez, am facut o ora si jumatate pe centura pana la ei.

In afara de distantza pare complexul rezidentzial care chiar poate sa itzi ofere cele mai multe avantaje ..in afara de locuintyza propriu zis....spital, saptzii comerciale multe, hotel :), parculetze :) etc... , plus este foarte mare cu sigurantza vor aranja ceva si cu transprtul...

pare bine..cel putzin pe site :).....chiar daca e cam departe... timpul de 1.5 ore imi da fiori...mai ales x2...daca e sa scada cum ai zis :huh: ....
Oricum vad ca ai un ajantaj ca acum lucrezi in Pipera :)...daca lucrai la unirii mai adaugai usor 30 minute pentru un drum...faceai 2 ore ...

Edited by emilianm, 16 November 2007 - 18:45.


#21
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Cateva exemple de preturi, primite pe mail de la agentia care se ocupa de ansamblu (Essence Real Estate :huh:):

Attached Files



#22
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Un amic al meu lucreaza chiar la Cosmopolis. Mi-a povestit multe lucruri bune, el este foarte incantat de proiect. Oricum, dintre toate proiectele, mi se pare cel mai interesant dpdv al constructiei si al organizarii in spatiu. Fapt ce m-a determinat sa rezerv si eu un apartament cu 2 camere acolo.

#23
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Am vizitat si eu Cosmopolisul. Faza 1 e vanduta in totalitate, s-au inceput vanzarile la faza 2.

Si eu am fost foarte foarte incantat de proiect, in schimb extrem de dezamagit de compartimentarile apartamentelor.
Nu am gasit nici unul la un pret decent care sa imi placa.

Practic cele de 2 camere sunt niste garsoniere cu bucatarii foarte mari. Usa de la intrare da direct intr-o camera mare, care contine si bucataria. Bucatariile nu pot fi izolate, deci in camera aceea nu poate locui nimeni (pe langa faptul ca nu-mi convine ca atunci cand intri sa dai cu ochii direct in vasele nespalate din chiuveta).

Unele apartamente de 2 camere prevad ca acesul in baie (singura baie!) se face prin dormitor. Wtf? Adica trebuie sa am in permanenta nu numai bucataria luna, ci si dormitorul? Care mai e rostul dormitorului, daca orice musafir trece prin el in drum spre baie?

Apartamentele de 3 camere accesibile ca pret sunt de fapt 2 camere + bucatarie mare. Ok, accept asta (macar sunt 2 camere utile), dar toate au doar o singura baie. Eu simt nevoia de 2 bai acum, ca stau in garsoniera, daramite la 3 camere, unde se presupune ca o sa locuiasca cel putin 3 persoane. Sincer mi se pare inacceptabil ca in secolul 21 sa construiesti apartamente de 3 camere cu o singura baie.

Imi pare rau ca n-am gasit nimic sa-mi placa, pentru ca ideea proiectului mi se pare super.

#24
stropa1975

stropa1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.06.2007
Si eu am stat mult sa ma gandesc la faza cu sufrageria care are inglobata si bucataria. Initial rezervasem unul de trei camere care avea bucatarie de vreo 16 m2 (deci maricica dupa parerea mea). Dupa acea ne-am razgandit. Motivul: 1. depinde de fiecare familie, dar noi gatim destul de rar, mai ales din lipsa timpului. 2. In alte tari e genul de apartament des intalnit. 3. Stiu multe cazuri in ziua de astazi care vor sa renunte la bucatarie sau macar sa o sparga si sa fie la comun cu holul sau sugrageria si nu pot face asta pentru ca peretii sunt de rezistenta.
Unul din putinele avantaje pe care le avea o bucatarie separata era ca puteam fuma acolo fara sa imput toata casa :D Deci, parerea mea ca lipsa bucatariei nu este un inconvenient major. Sper sa nu ajung la alta concluzie cand ma voi muta acolo :o
Cu baia ai perfecta dreptate: si noi am vrut neaparat sa aiba doua bai.

#25
vivas1

vivas1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.05.2007
Salutare
Parerea unui om care deja a dat banii pe un ap. de 3 camere.
Sincer sa fiu, cu fiecare zi care trece cred din ce in ce mai mult ca am luat o decizie foarte buna.
Cu fiecare zi petrecuta in Bucuresti, iti dai seama ca aici nu e un oras de trait.
Nu zic ca in Stefanesti va fi alta lume dar macar nu imi va trece tramvaiul pe la nas, nu o sa-mi gasesc  in fiecare dimineata pe masina aruncate coji de ..., bucati de... urme de....
Traim intr-un oras de toata mila, si nu vreau sa ma exclud de aici, suntem cred fiecare vinovati, mai mult sau mai putin de ce se intampla.
Daca orasul asta 'european' va fi macar 30 % din ce se promite acum, tot va fi un lucru bun.
Faceti comparatie, un bloc de 3 camere, aceeasi suprafata in Drumul Taberii - 130.000 euro. Are deja 30 de ani. Dupa ce platesti inca 25 de ani rate ma intreb ce mai faci cu el. S-a intors lumea asta pe dos. Sau poate ca abia acum a intrat in normalitate ??? Cine stie..
Un singur lucru e cert... un apartament care era la inceputul anului  70.000 de euro acum e peste 100.000 asa ca puteti vedea fiecare cat de 'normala' e piata.

Cat priveste compartimentarea apartamentelor, e vorba de gust, la fel ca o prajitura cu ciocolata sau cu vanilie. Se putea si mai bine, recunosc, dar am vazut multe proiecte si se poate si mult mai rau.
Personal nu sunt fan 2 bai, iar ideea cu o bucatarie inclusa in living, mi se pare pe gustul meu.
Spor la cumparaturi...

#26
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Iata niste preturi primite de la ei- pacat ca nu pot upload. Da ce stiti de viitorul zonei? va fi centura pe acolo? Va fi si autostrada catre brasov? Ma intereseaza daca va fi o zona cu acces usor pe viitor? Voi ce stiti?
BLOC I (P + 3 Et)
v 3 camere 82,76 mp - - €95.000,00
z 3 camere 82,76 mp - - €95.000,00
y 3 camere 84 mp 40,75 mp 12 mp €109,000.00 *

BLOC M (P + 6 Et)
cd 3 camere 101,09 mp - - €110.500,00
ce 3 camere 106,91 mp - - €116.500,00
cf 3 camere 118,90 mp - - €129.500,00
cg 3 camere 123,60 mp - - €135.000,00

BLOC L (P + 6 Et)
bag 3 camere 90,80 mp 25,75 mp 12 mp €114.000,00
ba 3 camere 90,80 mp - - €103.000,00
bbg 3 camere 94,20 mp 38,50 mp 12 mp €119.000,00
bb 3 camere 94,20 mp - - €105.000,00

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostBombtrack, on Nov 29 2007, 18:24, said:

Iata niste preturi primite de la ei- pacat ca nu pot upload. Da ce stiti de viitorul zonei? va fi centura pe acolo? Va fi si autostrada catre brasov? Ma intereseaza daca va fi o zona cu acces usor pe viitor? Voi ce stiti?
BLOC I (P + 3 Et)
v 3 camere 82,76 mp - - €95.000,00
z 3 camere 82,76 mp - - €95.000,00
y 3 camere 84 mp 40,75 mp 12 mp €109,000.00 *

BLOC M (P + 6 Et)
cd 3 camere 101,09 mp - - €110.500,00
ce 3 camere 106,91 mp - - €116.500,00
cf 3 camere 118,90 mp - - €129.500,00
cg 3 camere 123,60 mp - - €135.000,00

BLOC L (P + 6 Et)
bag 3 camere 90,80 mp 25,75 mp 12 mp €114.000,00
ba 3 camere 90,80 mp - - €103.000,00
bbg 3 camere 94,20 mp 38,50 mp 12 mp €119.000,00
bb 3 camere 94,20 mp - - €105.000,00

preturil sunt cu tva sau fara?

#28
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

View Postturbo trabannt, on Nov 29 2007, 17:36, said:

preturil sunt cu tva sau fara?
fara :)

#29
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Iar acele suprafete includ si cota parte din holul blocului, adica sunt cam cu 15% mai mari decat cele ale apartamentelor.

#30
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvycxs2, on Dec 1 2007, 10:07, said:

Iar acele suprafete includ si cota parte din holul blocului, adica sunt cam cu 15% mai mari decat cele ale apartamentelor.
adica un ap de 3 camere de 82.76 mp in realitate are 70 mp utili ??? la 113,000 euro adica 1600 euro /mp incl tva ??? la stefanesti???  :huh:

#31
itiberius

itiberius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.12.2007
Pentru Stefanesti mi se pare foarte scump un apartament...oricum mi se pare ca piata imobiliara de la noi e umflata artificial si toata vrajeala asta prin care ti se spune ca mai sunt 10 apartamente din 600 cand proiectul abia s-a lansat pe piata si lucrarile nici macar n-au inceput..
Cred ca sunt foarte multi investitori care rezerva apartamentre cu zecile in ideea ca le vor vinde mai tarziu cu mult mai mult...ceea ce este posibil.

Despre vreun proiect in Afumati stie cineva?

#32
vivas1

vivas1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.05.2007

View Postturbo trabannt, on Dec 1 2007, 20:19, said:

adica un ap de 3 camere de 82.76 mp in realitate are 70 mp utili ??? la 113,000 euro adica 1600 euro /mp incl tva ??? la stefanesti???  :huh:


Calculul tau este corect, recunosc. Dar trebuie sa recunoastem ca atunci cand vorbim de pretul patrat, toti constructorii, chiar si cei care construiesc in mijlocul Bucurestiului, au in vedere metrul patrat construit.
Deci daca se ajunge de un pret de 1800, 2000 de euro in mijlocul bucurestiului, atunci fa un calcul simplu cam cat ajunge pretul pe metru patrat util.
Atunci nu o sa ti se para asa ciudat.
Totodata tre sa tinem cont ca preturile astea sunt deja pentru etapa a doua, si dupa cum s-au vandut primele, era normal sa ridice stacheta.Asa e la romani.
Pentru apartamentul la care ai facut calculul - acum 1 luna dadeai cu reducerea de 10% pentru plata integrala aprox. 89.000 euro. Asta inseamna un pret pe m.p. construit de 1075 euro.

#33
stropa1975

stropa1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.06.2007
Si in plus in pretul asta intra si "dreptul" de a avea parte de ceva spatii verzi, magazine, locuri de joaca, piscine, etc. Eu am dat avans pentru un apartament de 3 camere in acest complex, in faza 1, si unul din criteriile principale au fost cele enumerate mai sus. In Bucuresti, iti iei intr-un bloc nou construit, dar ai, in cel mai bun caz, doar un loc de parcare si "dreptul" de a vedea peste tot in jur blocurile lui Ceausescu. Repet, sper sa nu fi luat o decizie gresita. Dar oricum, daca pretul va creste pana la finalizare, nu ma obliga nimeni sa ma mut acolo.

#34
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postvivas1, on Dec 2 2007, 21:35, said:

Calculul tau este corect, recunosc. Dar trebuie sa recunoastem ca atunci cand vorbim de pretul patrat, toti constructorii, chiar si cei care construiesc in mijlocul Bucurestiului, au in vedere metrul patrat construit.
Deci daca se ajunge de un pret de 1800, 2000 de euro in mijlocul bucurestiului, atunci fa un calcul simplu cam cat ajunge pretul pe metru patrat util.
Atunci nu o sa ti se para asa ciudat.
Totodata tre sa tinem cont ca preturile astea sunt deja pentru etapa a doua, si dupa cum s-au vandut primele, era normal sa ridice stacheta.Asa e la romani.
Pentru apartamentul la care ai facut calculul - acum 1 luna dadeai cu reducerea de 10% pentru plata integrala aprox. 89.000 euro. Asta inseamna un pret pe m.p. construit de 1075 euro.
de curiozitate cat sunt preturile acum la 2 camere?

#35
mmv

mmv

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.04.2007
cand au intrat pe piata, au intrat cu preturi mai mici fata de medie si au vandut prima faza "instantaneu". era jumatate vanduta inainte de lansarea oficiala,cu presa si reclame si tot tacamul. asa ca-i normal sa ridice preturile.

#36
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Asta cu "vandut jumatate inainte de lansare" as trata-o cu multa circumspectie. Sunt 9 sanse din 10 sa fie doar o minciuna, o tactica de marketing destul de puerila dar care functioneaza de multe ori. De multe ori se vine si cu pretextul investitorului strategic, pentru a descoperi apoi ca dezvoltatorul a mai pastrat cateva apartamente "de samanta", pe care le scoate la vanzare treptat, "pentru ca s-a razgandit cineva care contractase mai multe"...  :disgust:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate