Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cosmopolis - Minioras la Stefanesti, pe 100 de hectare

- - - - -
  • Please log in to reply
1933 replies to this topic

#1747
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Ma bate gandul sa ma mut in Cosmopolis.
Cu transportul am inteles ca e problema 'la orele de varf'. Avetii idee cum e cu microbuzele de 6.30 sau 6.45? Masina avem una singura. Oricum nu am fi avut ce face cu doua fiindca nu conduc din motive medicale :)

Ce ati recomanda: apartament (min 2 camere) sau vila? Nu suntem decat eu si el, fara planuri de copii.
Cam cat sunt in medie cheltuielile cu intretinerea vara si iarna? Finisajele incluse si centrala au fos de buna calitate?
Probleme legate de vecini sunt? Ma intereseaza in special zgomotul.
Vara cat de rau e cu tantarii? Avand lacul aproape banuiesc ca sunt destul de multi.
Cat de bine sunt intretinute piscinele si sala de sport? Se plateste suplimentar pentru acces sau sunt incluse in cheltuielile lunare?
De la ce provider exista internet (eventual si TV)?

Stiu, multe intrebari :)

#1748
ionutznic

ionutznic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.08.2006

 AlexEn, on 24 decembrie 2018 - 08:55, said:

Ma bate gandul sa ma mut in Cosmopolis.
Cu transportul am inteles ca e problema 'la orele de varf'. Avetii idee cum e cu microbuzele de 6.30 sau 6.45? Masina avem una singura. Oricum nu am fi avut ce face cu doua fiindca nu conduc din motive medicale Posted Image

Ce ati recomanda: apartament (min 2 camere) sau vila? Nu suntem decat eu si el, fara planuri de copii.
Cam cat sunt in medie cheltuielile cu intretinerea vara si iarna? Finisajele incluse si centrala au fos de buna calitate?
Probleme legate de vecini sunt? Ma intereseaza in special zgomotul.
Vara cat de rau e cu tantarii? Avand lacul aproape banuiesc ca sunt destul de multi.
Cat de bine sunt intretinute piscinele si sala de sport? Se plateste suplimentar pentru acces sau sunt incluse in cheltuielile lunare?
De la ce provider exista internet (eventual si TV)?

Stiu, multe intrebari Posted Image
Buna,
Eu m-am mutat din Septembrie 2018 in acest complex si voi incerca sa-ti raspund la intrebarile tale:
1. Transport - noi avem 2 masini, sotia pleca pe la 6:50 si face aproximativ 50 de minute pana la Unirii iar eu plec la 9:10 si fac cam la fel pana in zona Tineretului, cu autobuzul nu am fost si nu pot sa-ti raspund dar din ce am auzit face cam 20 d eminute pana la statia de metrou Pipera.
2. Daca bugetul va permite luati vila (eu asa as fi procedat) dar este aproape dublu ca pret fata de un apartament cu 2 camere.
3.Intretinerea se plateste lunar, este acelasi pret indiferent daca este vara sau iarna, noi la 3 camere platim 250 lei. Finisajele sunt de o calitate medie, depinde si de noroc, noi cand am preluat apartamentul am solicitat cateva remedieri, erau cateva crapaturi aparatute, remedierile s-au facut cam la o saptamana de la trimiterea solicitarii.
4.Noi pana acum nu am avut probleme cu vecinii dar depinde de noroc, toamna aceasta in weekenduri se mai auzea muzica din Stefanesti, au fost ceva discutii pe tema aceasta.
5.Nu pot sa-ti raspund la aceasta intrebare pentru ca noi ne-am mutat din Septembrie si nu am avut probleme cu tantarii dar nu stiu cum e pe timpul verii.
6.Piscina la care am fost era foarte OK (am fost doar de 2 ori), salile de sport sunt private si se plateste separat in schimb la piscina accesul este gratuit pentru rezidenti.
7.TV si net avem de la 2 provideri: Telekom si RDS prin Reva. Am inteles ca acum in anumite zone se poate face si contract direct la RDS.

Spor!

#1749
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 31.07.2017
va veni vremea si nimeni nu trebuie sa se indoiasca(intrebati-l pe bombonel), cand se va face putina dreptate. Marele orasel cosmpolis nu prea are legatura la canalizare, iar toate apele lor reziduale ajung direct in mediul ambiant cu o minima epurare. in mod normal, complexul ar trebui inchis si demolat, poate nu se va intampla aceasta, dar in mod sigur trebuie pus in legalitate, investindu-se o gramada mare de bani pe care domnii turci nu stiu daca sunt dornici s-o investeasca.  E pacat sa continuam mai departe cu ilegalitatile doar pentru un apartament in camp?


https://adevarul.ro/...74ba/index.html

#1750
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Pe principiul 'inchis si demolat' ar trebui rasa o mare parte din Bucuresti.
Un articol prezentat intr-un mod stupid, cu referire la 'bogatii' din Otopeni. Te asigur ca nu se pune problema de bogati in Cosmopolis cel putin.

@ionutzinc: multumesc frumos pentru informatii. Vom fi vecini in maxim 2 luni :)

#1751
Michael4321

Michael4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2019
Iata ce te asteapta daca nu ai automobil personal sau i-ti este defect si totusi beneficiezi Gratis de asa zisul Microbuz al Administratiei.
O problema foarte grava de altfel, este si lipsa transportului care este obligatoriu asigurata de administratia Cosmopolisului. Nu se poate beneficia de acest avantaj deoarece, exista pe ascuns o intelegere intre taximetristii din zona, taximetristii din interiorul Bucurestiului si mai ales intre soferii platiti de administratia Cosmopolisului care soferi, primesc spaga de la taximetristii din apropierea zonei Cosmopolisului pentru ca taximetristii sa poata castiga bani pe curse pe care, cei Rezidenti din interiorul Cosmopolisului nu le inteleg de ce se intampla, cand pot beneficia Gratuit de Microbuzele puse la dispozitie de Administratia Cosmopolisului care poate sa stie sau nu de aceasta Situatie Precara si Manjita si spun aceasta, deoarece prea bate la ochi cand exista un ORAR bine determinat impus de Administratia Cosmopolisului care plateste acesti soferi dar dar soferi, care primesc SPAGA, poate mai mult decat salariul dat de Administratie sau poate Administratia nu stie de ce Soferii Microbuzelor sunt manjiti cu bani platiti ascunsi fara ca Administratia Cosmopolisului sa stie. De altfel e clar ca in loc sa beneficiezi de acest Transport Gratuit, Soferii platiti de Administratia Cosmopolisului NU Lucreaza stand pe acasa intentionat ca Taximetristii sa aiba clientii care sunt obligati sa ajunga la domiciliul Rezidential din Cosmopolis dar cu costuri pe zi de mai mult de 200-500 lei cand sunt nevoiti sa plece pentru alte surse necesare cum ar fi; Medici de familie pe care i-au ales de mult inainte de a se muta in Cosmopolis, Scoli, Lucru, altfel de magazine precum si scule, alimente, imbracaminte, obiecte de Igiena sau prieteni, familie, samd care nu se gasesc desigur in Cosmopolis fiind destul de departe de realul oras Bucuresti. Acum depinde de ce alegeti, adica Coruptie in plus sau mai bine continuati sa locuiti unde a-ti luptat de ani de zile cu Administratiile de la blocurile unde locuiti in interiorul Bucurestiului si unde puteti controla mai usor Nedreptatile care multe dintre ele sau rezolvat fiindca cum descriu mai sus alte persoane in Cosmopolis treaba Administratiei se inrautateste pe zi ce trece deoarece cum se stie conteaza doar "vanzarea".

#1752
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Daca incercai sa spui ceva util, nu ai reusit.
Reformuleaza in fraze mai scurte si pune niste alineate. Nu am inteles nimic din ce ai scris.

#1753
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 31.07.2017

 AlexEn, on 13 ianuarie 2019 - 08:04, said:

Daca incercai sa spui ceva util, nu ai reusit.
Reformuleaza in fraze mai scurte si pune niste alineate. Nu am inteles nimic din ce ai scris.
reformulez eu, omul si-a dat seama ca a dat o constructie urbana cu probleme(capitala tarii), pe una cu probleme insovabile in camp. totul se leaga in jurul transportului care, ghici ce, nu se desfasoara cu elicopterul sau macar cu un amarat de autobuz stb.


mama nefericitilor este in permanenta gravida!

#1754
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Cam greu sa se desfasoare cu un autobuz stb (ex ratb) daca nu este asigurat de stb.
Am niste cunostinte care stau in Cosmopolis si, pana acum, nu s-au plans de transportul asigurat de complex.

#1755
catsanddogs

catsanddogs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2018

 AlexEn, on 13 ianuarie 2019 - 08:21, said:

Cam greu sa se desfasoare cu un autobuz stb (ex ratb) daca nu este asigurat de stb.
Am niste cunostinte care stau in Cosmopolis si, pana acum, nu s-au plans de transportul asigurat de complex.


Probabil se mulțumesc cu servicii proaste sau nu au avut nevoie de transport la orele de vârf.

Locuiesc in Cosmopolis si pana recent, când s-a deschis noua autostada si s-a fluidizat traficul, oamenii stăteau in picioare in căldura data la maxim in autobuz peste o ora cat dura călătoria pana la stația de metrou Pipera. Nu o data au leșinat efectiv din cauza aglomerației. Si. Asta pentru ca era nevoie de mai multe autobuze decat cele puse la dispoziție de administrație pentru ca oamenii sa nu se mai înghesuie speriați ca nu ajung la timp la munca. Acum durează mai puțin calatoria, mulțumită autostrăzii. Cel mai. Rapid 20 de minute, cel mai greu 40 de minute in funcție de ora la care se pleacă. Dar au fost probleme majore... Probabil acele cunoștințe nu cunosc problemele reale, altfel s-ar fi plâns.

#1756
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Nu toata lumea are nevoie de transportul in comun de la Cosmopolis. Eu am fiindca nu pot conduce din motive medicale. Totusi la noi nu va fi o problema fiindca niciunul nu vom merge la orele de varf (eu voi pleca cel mai tarziu la 7.15 si el pe la 9), nici nu avem ora fixa de ajuns la serviciu si nici nu lucram in weekend. Pe mine intervalele acestea ma interesau.
Pentru weekend avem transport propriu, avem masina si el conduce.
Multumesc pentru raspuns oricum.

P.S: amandoi lucram in nord asa ca e foarte convenabil sa luam metroul de la Pipera.

Edited by AlexEn, 13 January 2019 - 11:04.


#1757
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 kopac, on 13 ianuarie 2019 - 08:08, said:


reformulez eu, omul si-a dat seama ca a dat o constructie urbana cu probleme(capitala tarii), pe una cu probleme insovabile in camp. totul se leaga in jurul transportului care, ghici ce, nu se desfasoara cu elicopterul sau macar cu un amarat de autobuz stb.


mama nefericitilor este in permanenta gravida!

Amice, nu știu de ce tu ești revoltat pe toată lumea. Toți sunt niste prosti, doar tu ești deștept. Așa ai zis și de aia din GF. Am văzut cât de informat esti.  Folosesc transportul asta de aproape 3 ani și nu am de ce sa mă plâng. Nu zic că e lux. Dar nici cu ratb-ul ... Mă rog, stb-ul nu mi-e rușine. Alea nu sunt aglomerate? Nu sunt și murdare? La metrou nu se aglomerează? Tramvaiele nu sunt niste căzături care merg cu max 30km/h? Ca sa nu zic că în tramvai poți să o și "încasezi". Din Pipera până în Militari de ex. , adică 12-13 km, cât e  distanta din Cosmopolis până în Pipera, cat faci cu stb-ul sau masina? Că eu aseară am făcut 15 minute pe ceas. Iar în cursul săptămânii, cam 20. Pentru că A3 și în mare parte sosea cu 2 benzi pe sens. Știu, greu de crezut pentru tine.
Și referitor la ce se presupune că a vrut să zică useurul care a scris ceva aproape indescrifrabil, e prima dată când aud asta și cred că este o aberatie. Pe nimeni nu am auzit sa se plângă  de așa ceva. Nu știu cum se face că cei mai pricepuți la un lucru sunt cei care nu au treabă cu el. Așa și voi. Dar na. Suntem o nație care le știm pe toate.
Niciodată nu am luat taxiul de la Pipera, până în Cosmopolis. Pentru că mai mereu nu merg "pe ceas" și pe o cursa cer 40-50 de lei. Cam cum fac și taxinetristii de la gara sau Unirii. Iar firme mai cunoscute nu prea opresc la metrou Pipera (pelicanul, Speed...). Motiv pentru care, când a fost cazul , am apelat la Uber. Așa cum fac și mulți bucureșteni.
Poate nu ar fi rău să vă interesați înainte să postați. Altfel va umpleți de "inteligenta mioritica."

Edited by LauCalin, 13 January 2019 - 11:06.


#1758
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Am un coleg care sta acolo si vine doar cu masina, probabil pentru confort sau ca sa-si aduca copilul in oras. Nu l-am intrebat cat timp ii ia, stiu sigur insa ca plateste parcarea in zona de birouri 500lei/luna. Probabil cu combustibilul da 1000 de lei lunar doar ca sa vina la serviciu cu masina.

#1759
catsanddogs

catsanddogs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2018

 AlexEn, on 24 decembrie 2018 - 08:55, said:

Ma bate gandul sa ma mut in Cosmopolis.
Cu transportul am inteles ca e problema 'la orele de varf'. Avetii idee cum e cu microbuzele de 6.30 sau 6.45? Masina avem una singura. Oricum nu am fi avut ce face cu doua fiindca nu conduc din motive medicale :)

Ce ati recomanda: apartament (min 2 camere) sau vila? Nu suntem decat eu si el, fara planuri de copii.
Cam cat sunt in medie cheltuielile cu intretinerea vara si iarna? Finisajele incluse si centrala au fos de buna calitate?
Probleme legate de vecini sunt? Ma intereseaza in special zgomotul.
Vara cat de rau e cu tantarii? Avand lacul aproape banuiesc ca sunt destul de multi.
Cat de bine sunt intretinute piscinele si sala de sport? Se plateste suplimentar pentru acces sau sunt incluse in cheltuielile lunare?
De la ce provider exista internet (eventual si TV)?

Stiu, multe intrebari :)

Intre vila si apartament este vorba in mod special de ce va doriți voi, vila este mai spațioasă desigur, veți avea spațiu verde privat și veți fi mai feriți de problemele care se intampla in blocuri in general,cum ar fi mizeria sau gălăgia făcute de unii locatari. Probabil și costurle de încălzire iarna sunt mai mari decât in apartament pentru ca este un spațiu mai mare din start.
Întreținerea costa cam 260 de lei acum pentru blocul in care stam noi, la care se adaugă 100 de lei costul pentru electricitate, pentru ca in construcțiile noi inca nu se poate face contract individual si electricitatea vine de la Opus (prin șantier). Partea buna este ca indiferent cat consumi, plătești aceeași suma.
Noi am avut mari probleme cu finisajele, la mutare a trebuit sa ne rugam de cei de la administratie sa trimita muncitorii pentru reparații si inlocuirea diverselor obiecte sanitare care erau deja zgariate. Pereții finisați prost, suportul de metal de la balcon stătea sa cada, plintele dezlipite si multe altele. Atenție mare când primiți cheile si verificati tot. Cu centrala nu au fost probleme.
Microbuzele de 6:30 si 6:45 au fost întotdeauna ok, nu sunt nici extrem de aglomerate și s-a circulalat mereu ok la acele ore. Problemele incep/începeau după ora 7:00. Recent am tot observat ca la plecarea din Pipera lipsesc unele autobuze uneori, fara anunț prealabil. Aici e discutabil... Pot fi probleme neprevazute cu șoferii sau autobuzele. Oricum e clar neplăcut sa aștepți in statie, in frig, un autobuz care nu mai vine și despre a cărui situație nu știi nimic.
Unii vecini fac zgomot, fie montează mobila la miezul noptii, fie asculta muzica tare, fac mizerie, ocupa locuri de parcare plătite.
Țânțarii au fost o mare problema vara trecuta, sunt foarte mulți. Ideal ar fi sa puneți plase la geamuri. Oricum dacă ieșiți in balcon si lăsați usa deschisa vor întra. Mulți. Pentru asta veți avea nevoie de spray anti-tantari ulterior.
La sala de sport costa cam 250 lunar si se deschide doar dupa ora 9:00 dimineața. Piscinele sunt gratuite, apa schimbata destul de des, insa la una dintre ele am observat ca au început sa se strice bucățile de gresie din zona pentru copii si nu au fost înlocuite, asa cum și cartierul e plin de gropi in asfalt.
TV si internet avem de la Reva (care sunt un reseller pentru RDS).

Si multa răbdare in comunicarea cu administrația va doresc daca va veti muta. Sau mult noroc dupa caz. Sunt delasatori, neimplicați, lenesi, aroganți. Exista o adresa de email pentru suport, insa nu se prea citesc acele e-mail sau dacă le citesc, le ignora. Pentru probleme urgente trebuie sa mergeți direct la Biroul administratiei, desi sunt sigura ca sunt nemulțumiți ca ii deranjați acolo.

Sunt si caini fara stapan care vin de pe camp si umbla in haite de cate 6-7.

Daca veți alege totuși sa va mutați aici, mult succes in toate și sper sa aveți o experienta mai plăcută decât noi.

#1760
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Multumesc pentru raspuns, genul acesta de informatii cautam.
Sper sa fie in regula casa, am facut deja poze la tot ce trebuie reparat/inlocuit. Receptia o vom face dupa ce este totul in regula.

#1761
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 31.07.2017
https://www.digi24.r...stiului-1077149


Cumva cartierul C. este cartierul Cosmpolis, nu pot sa cred ca acesta este? cel mai curat si de lux cartier al capitalei departe de forfota imposibila a orasului si aproape de camp sa fie ilegal cap coada, gen GreenField?

#1762
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Casele de aici au canalizare. Ca e subdimensionata statie de epurare sau nu sunt suficiente e foarte posibil.

#1763
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,306
  • Înscris: 31.07.2017

View PostAlexEn, on 06 februarie 2019 - 10:53, said:

Casele de aici au canalizare. Ca e subdimensionata statie de epurare sau nu sunt suficiente e foarte posibil.
ar fi culmea sa fie blocuri fara canalizare. trebuie doar aplicata solutia finala si pentru acest complex rezidential.

#1764
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Dacă era o problema din cartier, cred că mai putzea până acum. Ori acum e prima data. Nu știu a cui e vina... Cert e că de o săptămână e așa.
Posibil sa fie un caz asemănător cu poluarea raului Arges, care a dus la concentrații mai mari de clor in apa din Bucureștii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate