Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intro-uri si finaluri de nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Taxati la sânge . corect singura problema sunt incepatorii a caror unica sansa de afirmare este filmarea pe 3 sarmale (vb lui Gunx) și de acolo toata tevătura de redeuceri de preț că deh vine clientu și "Scump, doamnă scump, dincolo era mai ieftin". Nu știu câți dintre noi ne putem permite sa dăm replica "păi atunci dute dincolo...".
La mine lucrurile sunt clare. Prețurile nu se negociază ! tarif fix plus dacă e cu deplasare la distanță mai mare de 15 Km clientul asigură transport sau platește benzina și dacă insista la vreo reducere de preț brusc și subit îmi aduc aminte ca pe ziua respectivă am luat deja o nuntă.Sorry

#20
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007

View Postwassa, on Sep 4 2007, 12:12, said:

Da ce10. Exacte ce spuneam. Ei...din cauzta ta si a altor ca tine exista filmari de genul ala ..cum am vazut mai devreme..deci cum am spus.Tu esti BISNITAR.
Eu din filmari traiesc si am si datorii sa stii..dar merge bine si nu taxez omu la sange. Pentru ca iubesc ceea ce fac si daca te duci la 10 mii de nunti nu trebuie sa te saturi ci sa iti placa si mai mult si sa devii profesionist in ce faci.
Oricum.Nu o sa iti schimb ideile eu acuma. asa ca ..spor la tras banii de pe oameni.

Inseamna ca nu ai avut de a face cu multi miri sau te multumesti cu putin.
Poate ca sunt bisnitar ( nu cred ca asta e un lucru neaparat rau ) dar nu poti sa spui ca nu am dreptate. Poate din cauza mea exista filmari asa cum ai vazut mai sus dar te-ai gandit ca poate din cauza celor care lucreaza din "placere" a ajuns 1 ora de filmare asa ieftina. Ca sa pot face ceva din placere trebuie sa am mai intai burta plina!

#21
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

View Postce10, on Sep 4 2007, 12:29, said:

Inseamna ca nu ai avut de a face cu multi miri sau te multumesti cu putin.
Poate ca sunt bisnitar ( nu cred ca asta e un lucru neaparat rau ) dar nu poti sa spui ca nu am dreptate. Poate din cauza mea exista filmari asa cum ai vazut mai sus dar te-ai gandit ca poate din cauza celor care lucreaza din "placere" a ajuns 1 ora de filmare asa ieftina. Ca sa pot face ceva din placere trebuie sa am mai intai burta plina!

Sunt de acord cu tine, dar pentru filmarea de aici 7 mil mi se pare enorm.
Mi se pare "corect cat dai atata ai", numai sa nu fie bataie de joc.

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,109
  • Înscris: 29.06.2005
Am vazut si eu intro-ul.
Ce as zice eu este ca, mai toti cei care au comentat au dreptate intr-o oarecare masura.
Ceea ce faci, trebuie sa faci cu pasiune si sa o faci bine.Insa "dragostea trece prin stomac", ca sa oferi calitatea necesara trebuie investitii serioase, iar in anumite zone din tara clientii nu prea sunt dispusi sa plateasca.
Numai eu stiu cati clienti am pierdut datorita faptului ca 300 euro li se parea prea scump un pachet complet (video/foto) si preferau sa apeleze la persoane care faceau acelasi lucru (dar la calitatea pe masura) pentru 5-6 mil.
Asta in ciuda faptului ca pentru 3 mil in plus ar fi primit filmare de calitate, fotografie la fel, procesare de bun simt....etc, etc.Ma rog, noi nici nu ne-am autointitulat "profesionisti" ci doar "pasionati".


As mai avea de comentat si referitor la afirmatia conform careia daca nu ai VX sau o camera cat o valiza nu poti face treaba buna.Se poate face si cu camere mai "neprofesionale" chiar daca asta inseamna mult mai multa munca, insa cu multa straduinta si documentare poti lua fata unuia cu VX care nu stie sa o tina decat in dreptul pieptului si data pe auto.Si care cu mana stanga face poze....

#23
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
in prezent ei se afizeaza cu aceleasi clipuri...numai ca acum folosesc momente din natura :) si mai nou vx-uri.
Daca afisezi un tarif clientilor de 15 mil in Galati cu siguranta se vor duce la studio X prezentat de Y si X-uleasca :)

#24
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006
Eu cred ca indiferent de pret trebuie sa iti dai acelasi interes. Ideea ca iese de cat ai platit mi se pare o porcarie. E vorba in primul rand de respectul fata de munca ta. Cand iti vede cineva (un potential client) filmarea el nu stie ca a iesit de cati bani s-a dat pe ea. Lucrand bine, indiferent de pret, iti castigi clientela si respect. In ceea ce priveste copiatul unor dvd-uri pentru o nunta mai veche mi se pare mai indicat sa le oferi gratis. Va garantez ca o sa aveti mult mai mult de castigat. Spor

Edited by danristei, 04 September 2007 - 18:35.


#25
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
sincer 80 lei mi se pare si mie cam mult ! eu fac copia personalizata cu 15lei iar cea simpla cu 10 lei albumul de 2 DVD-uri daca filmarea a fost facuta de mine, alfel e gratis (pentru prieteni, ailalti sa mearga acolo unde li sa filmat  :P ) asta dupa ce a venit un necunoscut sa-i fac copie dupa DVD uri si fara sa ma uit l-am bagat in calc. problema e ca discul a fost zgariat iar omu a dat vina pe mine si mi-a cerut despagubire cat a platit el pentru filmare ca las fi lasat fara amintirea nuntii, urat de tot cu amenintari cu OPC-ul etc etc. Ulterior am aflat ca a mai fost la citiva sa incerce sa copieze discul zgiriat cel mai probabil de el. Nu stiu daca si la ei a incercat sa incaseze taxa de consolare.....

#26
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Sunt fooooaarttteee deacord cu DANRISTEI.
Bravo. Ai zis f bine.

#27
uyy

uyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2007
Cine imi zice si mie cum faci sa pui pe filmare stelute din alea sa sclipeasca...ms

#28
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View Postuyy, on Sep 5 2007, 11:56, said:

Cine imi zice si mie cum faci sa pui pe filmare stelute din alea sa sclipeasca...ms
Cred ca ai cam gresit topicul. Oricum depinde de ce soft folosesti. Cauta prin ghiduri. Succes

#29
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
am eu un kilogram de stelute. 2 milioane suta de grame, iti ajunge pentru 3-4 nunti

#30
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postglido, on Sep 4 2007, 20:58, said:

sincer 80 lei mi se pare si mie cam mult ! eu fac copia personalizata cu 15lei iar cea simpla cu 10 lei albumul de 2 DVD-uri daca filmarea a fost facuta de mine, alfel e gratis (pentru prieteni, ailalti sa mearga acolo unde li sa filmat  :P ) asta dupa ce a venit un necunoscut sa-i fac copie dupa DVD uri si fara sa ma uit l-am bagat in calc. problema e ca discul a fost zgariat iar omu a dat vina pe mine si mi-a cerut despagubire cat a platit el pentru filmare ca las fi lasat fara amintirea nuntii, urat de tot cu amenintari cu OPC-ul etc etc. Ulterior am aflat ca a mai fost la citiva sa incerce sa copieze discul zgiriat cel mai probabil de el. Nu stiu daca si la ei a incercat sa incaseze taxa de consolare.....
aici sunt cam off-topic, dar se discuta despre preturi !
http://forum.softped...p;#entry3337053
scuze...

#31
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
poza asta e din winxp sau mi se pare mie?  :death:

Attached File  Picture_1.png   154.66K   64 downloads

trist. ma mir cum de se gasesc pe aici oameni care sa ia apararea specimenelor de teapa asta... (cam indulgent spus "specimene" si "teapa asta")

#32
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,109
  • Înscris: 29.06.2005
Nu poti sa-i iei apararea unuia care face asa tampenii. Ideea principala este ca in ciuda eforturilor de-a educa clientul pentru calitate, acesta (inca) prefera pretul cel mai mic.Din acest punct de vedere eu sunt de acord ca isi merita soarta.Atata timp cat pentru muzica sunt dispusi sa dea zeci de milioane, insa se zgarcesc cand vine vorba de amintirile lor - genul asta de  filmari vor avea piata de desfacere.Pe asta se si bazeaza toti cei care incropesc o afacere de "filmari-foto" cu investitie de 20 mil (total) si cunostinte 0.Ai prostit clientul, i-ai luat banul, treci la urmatorul.Evident aici e o chestie de cursa scurta pentru ca va mai tine maxim 2-3 ani, ani in care recomandarile vor incepe sa tinda spre nici una, iar businesul va cadea, iar omul nostru se va orienta spre alte modalitati usoare de scos bani; respectiv umflat baloane si asezat buchete de flori pe mese.

De cealalta parte stau cei care acumuleaza cunostinte, invata, pun pasiune in ceea ce fac insa au clienti destul de putini pentru ca nu-si permit sa lucreze pe 2 sarmale si datorita muncii pe care o depun si datorita investitiilor permanente in aparatura cat mai buna.

Eu am cunostinta care filmeaza 4-5 nunti/saptamana, face si pozele cu mana stanga, le ia 5-6 milioane/pachet si in 2 zile sunt editate toate.Ma rog... editate e cam mult spus.Castiga 20 mil/saptamana bani in mana.
In cazul meu, suntem 2 persoane (fiecare cu treaba lui foto/video) muncim cu placere si raspundere, dureaza aprox o saptamana editarea unei singure nunti.Facem 1, maxim 2 nunti/saptamana de la care castigam tot cam 20 mil, bani care se impart la 2.

Deci, afaceristul castiga dublu......Noi insa preferam sa castigam mai putin insa sa beneficiem de recomandarile care ne vor aduce clienti si anul viitor.

Totul e cum vezi lucrurile.

#33
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
da, intotdeauna este si vina clientului. dar si cei care fac asta, asa cum ai spus tu, investitie mica, cunostinte nule. si, probabil, ca pe langa zgarcenia clientului, zgarcenie care nu se justifica in momentul in care pentru cateva milioane in plus ar avea o foarte mare diferenta de la calitate, se adauga tocmai aceasta lipsa de interes pentru calitate. poate si daca i-ai pune o filmare si editare profesionista si una de doi lei in fata, nu ar face diferenta, sau, si mai rau, l-ar atrage efectele de doi bani si kilogramele de stelutze, vorba lui il conte.

oricum, si atitudinea "imi dai atat, atat primesti" nu este deloc una profi. si pun pariu ca asta este o scuza pentru cei care nu au nimic de-a face cu profesionalismul. faci o treaba pentru ca iti place, pentru ca vrei sa placa, pentru ca vrei sa fii mandru de tine si de ceea ce a iesit. sunt sigur ca majoritatea care aduc faza asta ca si scuza, chiar daca ar primi 50 de milioane, tot de 5 mil ar lucra, pentru ca nu poate mai mult, neavand dorinta de a invata de fiecare data cand are ocazia. in primul rand, ceea ce faci, nu conteaza pe cati bani, reflecta ceea ce poti tu. pentru ca pe coperta dvd-ului o sa-ti treci numarul de telefon, nu pretul pentru care ai filmat.

si cred ca ai dreptate, cred ca se va termina cu mentalitatea asta de taraba si cu filmari de doi lei, dar asta numai cu ajutorul celor care fac treaba ca lumea in mod dezinvolt, nu in functie de cati bani li se ofera. felicitari lui glido pentru cum isi impune pretul.

#34
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View Postvajumic, on Sep 7 2007, 13:49, said:

poza asta e din winxp sau mi se pare mie?  :death:

Attachment Picture_1.png

trist. ma mir cum de se gasesc pe aici oameni care sa ia apararea specimenelor de teapa asta... (cam indulgent spus "specimene" si "teapa asta")
De oriunde ar fi, nu-i asa ca e superba ?  :lol:

#35
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007

View Postflorinel, on Sep 7 2007, 15:48, said:

Nu poti sa-i iei apararea unuia care face asa tampenii. Ideea principala este ca in ciuda eforturilor de-a educa clientul pentru calitate, acesta (inca) prefera pretul cel mai mic.Din acest punct de vedere eu sunt de acord ca isi merita soarta.Atata timp cat pentru muzica sunt dispusi sa dea zeci de milioane, insa se zgarcesc cand vine vorba de amintirile lor - genul asta de  filmari vor avea piata de desfacere.Pe asta se si bazeaza toti cei care incropesc o afacere de "filmari-foto" cu investitie de 20 mil (total) si cunostinte 0.Ai prostit clientul, i-ai luat banul, treci la urmatorul.Evident aici e o chestie de cursa scurta pentru ca va mai tine maxim 2-3 ani, ani in care recomandarile vor incepe sa tinda spre nici una, iar businesul va cadea, iar omul nostru se va orienta spre alte modalitati usoare de scos bani; respectiv umflat baloane si asezat buchete de flori pe mese.

De cealalta parte stau cei care acumuleaza cunostinte, invata, pun pasiune in ceea ce fac insa au clienti destul de putini pentru ca nu-si permit sa lucreze pe 2 sarmale si datorita muncii pe care o depun si datorita investitiilor permanente in aparatura cat mai buna.

Eu am cunostinta care filmeaza 4-5 nunti/saptamana, face si pozele cu mana stanga, le ia 5-6 milioane/pachet si in 2 zile sunt editate toate.Ma rog... editate e cam mult spus.Castiga 20 mil/saptamana bani in mana.
In cazul meu, suntem 2 persoane (fiecare cu treaba lui foto/video) muncim cu placere si raspundere, dureaza aprox o saptamana editarea unei singure nunti.Facem 1, maxim 2 nunti/saptamana de la care castigam tot cam 20 mil, bani care se impart la 2.

Deci, afaceristul castiga dublu......Noi insa preferam sa castigam mai putin insa sa beneficiem de recomandarile care ne vor aduce clienti si anul viitor.

Totul e cum vezi lucrurile.


  O mica intrebare: De ce dureaza o saptamana prelucrarea unei nunti?

#36
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

View Postce10, on Sep 7 2007, 16:27, said:

O mica intrebare: De ce dureaza o saptamana prelucrarea unei nunti?

De ce? Pai tu nu o sa intelegi niciodata. Daca vrei sa creezi ceva nu pui pe un vechi tamplate si ii dai drumul...ochiul oboseste la fel si inspiratia si nu poti face in doua zile ceva frumos..trebuie privit din multe unghiuri materialul si apoi finalizat..dar..tu nu ai de unde sa stii asta. Ca tu faci bisnita nu creezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate