Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Universitatea Bucuresti - Facultatea de Calculatoare si Tehnolgia Informatiei in cadrul CREDIS

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Salutare.
Am intrat aici la facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei din cadrul Universitatii Bucuresti (Credis , ii zice departamentul de tehnologii).  :peacefingers:

Din cate stiu, este o facultate noua, care atunci cand a fost infiintata nu a avut restrictii la alcatuirea programei si a pus doar ce a considerat ca este util studentului pentru o viitoare competitivitate pe piata de munca. De 7 ani exista locuri la cu taxa si din 2005 sunt si la buget (la zi) locuri.  Deci sunt in fata mea 2 generatii. Este recunoscuta de M.E.C. insa ca orice facultate noua, are nevoie de 3 generatii de absolventi ai facultatii ca sa poata da ei diplomele de licenta, motiv pentru care diplomele sunt eliberate de Universitatea Bucuresti, de care apartine. Iesi Inginer de-aici, asa scrie pe diploma.

Am decis sa aleg facultatea asta si nu politehnica pana la urma, din mai multe motive. Mi se pare ca pentru ce vreau eu: programare si IT, este mult mai bine structurata. Cu o zi inainte de examen, s-a tinut o conferinta in care directorii facultatii au stat de vorba cu viitorii studenti si cu parintii care mai erau in sala. Eu dadeam atunci examenul la fizica la poli si a fost un parinte in locul meu sa intrebe si sa ia notite.

Din ce mi-a spus si din ce mai stiu, lucrurile stau cam asa:
Ca materie, se face 70 % din programa care este si la poli la calculatoare insa restul de 30 % consta in cursuri CISCO, Microsoft Academy si EDCL si nu va ganditi la CISCO la cursuri pe care le puteti face si in liceu pe 200-300 ron, ca alea sunt doar un pachet. Eu ma refer la toate pachetele CISCO care valoreaza cateva mii de euro impreuna si cu celelalte cursuri. Ramasesem :blush: cand am vazut asta. Facultatea o vazusem de pe net si stiam ca exista, insa cand am intrebat la universitatea bucuresti, cand sa ma inscriu la mate-info si info-info la examen despre ea, lumea de-acolo care trebuia sa stie au dat din umeri si m-au tratat foarte nasol, ca sa dau eu telefon nu stiu unde si pana nu am facut nitel scandal ca de ce ascund facultatea asta, mi-au zis pe unde se afla. Treaba este ca examenul la Calc si Tehn Inf s-a dat in acelasi timp cu cel de la mate-info ... deci poate de-aici o mica concurenta. Dar .. se afla in cadrul universitatii bucuresti, deci .. :huh: !?!?

Se pune foarte mult accentul pe a face ceva util ce iti va folosi cand te vei angaja, si foarte mult accentul pe a te angaja in timpul facultatii, facultatea chiar venind cu firme care sunt interesate daca tu nu ti-ai gasit deja o firma la care sa te angajezi. In anul 3 se face schimb de experienta cu facultati din afara, cei mai buni se duc in afara tarii la universitati din slovacia, slovenia, etc iar cei de-acolo aici. In anul 4 se face practica la o firma, pe care iti iei si nota. Chestia asta mi se pare geniala.

La conferinta a zis ca este facultatea numarul 1 ca eficienta, adica cat de mult trag firmele si companiile de stundetii in cadrul acestei facultati ca sa-i angajeze, cu cat de mult ii platesc si cat de mult sunt cautati si cei care termina fac asta. Chiar zicea directorul ca atat de multe firme trag de ei sa le dea studenti, incat trebuie sa le zica ca nu mai are de unde sa le dea.

Peste tot am auzit ca se pune foarte mult accent pe ce stii sa faci, la angajare. Deci, daca faci ceva super util in facultate, plus certificarile acelea internationale .. si pe langa asta chiar mai ai timp sa mai aprofundezi ceva programare sau altceva, mi se pare genial. Mai ai timp sa mai si lucrezi undeva.

Am facut aceasta mica prezentare pentru viitori studenti care nu au aflat inca de aceasta facultate, dar si pentru ca vreau sa stiu cum este viata aici de la cei care sunt acum anul 2 si 3. Ce camine sunt disponibile, cum sunt profesorii si mai multe.
:OK:


P.S. Uite aici daca vreti mai multe informatii http://www.credis.ro/index1.asp

#2
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
bafta :lol:

eu ma duc maine sa ma inscriu la ei la master...

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
am fost... am avut o experienta uluitoare cu amabilitatea celor de acolo, fata de cum am fost obisnuit in facultate. :thumbup:

#4
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postbogdanan, on Sep 9 2007, 11:07, said:

am fost... am avut o experienta uluitoare cu amabilitatea celor de acolo, fata de cum am fost obisnuit in facultate. :thumbup:

Acelasi woooa` l-am avut si eu cand am aflat mai multe despre ei  :peacefingers:  
Nu m-as mira daca politehnistii si-ar da masterul aici :))

#5
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostEnoeth, on Sep 15 2007, 15:23, said:

Acelasi woooa` l-am avut si eu cand am aflat mai multe despre ei  :peacefingers:  
Nu m-as mira daca politehnistii si-ar da masterul aici :) )

am sustinut ieri testul de admitere la master :D

WTF....too easyyyyyyyyyy

#6
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postbogdanan, on Sep 15 2007, 21:22, said:

am sustinut ieri testul de admitere la master :D

WTF....too easyyyyyyyyyy

Felicitari. Pai eu cred ca trebuie sa luptam prin rezultatele noastre proprii ca sa facem cunoscuta aceasta facultate. Sau prin rezultatele deosebite obtinute dupa terminarea facultatii: pozitia noastra in lume dupa, de conducere si asa mai departe.

#7
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
O intrebare: Ce materii sunt in programa pentru admiterea la ID? (nu master, facultate).
Multumesc.

#8
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
k si unde poti sa te angajezi dupa ce termini facultatea asta,cu speciallizarea inginer?
Poate intrebarea este stupida dar eu sunt in ultimul an la lic si trebuie sa fiu bine informat

editat de moderator:sper ca data viitoare sa nu mai dai quote-uri de un kilometru

Edited by aiptek, 07 October 2007 - 17:45.


#9
ciprian-

ciprian-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.09.2007
Salut. Ma intereseaza si pe mine facultatea aceasta si am cateva intrebari :
1. Este cineva student la ID ? M-ar interesa un orar, m-am uitat pe site-ul lor si nu am gasit.
2. Tot pentru ID, se da examen de admitere ? De pe site-ul lor asa se intelege.
Multumesc anticipat.

#10
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
:D ...am reusit si eu sa intru aici dupa ce am dat examen,am fost su la intrunirea aia de care ziceai tu...dar pana la urma la ramas la iasi la info.dupa cateva zile imi cam parea rau ca nu am m-am dus la bucuresti, dar...ete na, asta este :P

#11
John___B

John___B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2008
pe credis.ro sunt informatii doar despre admiterea 2007
stie cineva cand este admiterea 2008 ?

#12
andyradutza

andyradutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.08.2007
Poate sa-mi spuna cineva cum este admiterea la CREDIS, care a fost ultima medie de anul trecut, parerea lui despre facultatile de la CREDIS.  Sper ca nu cer prea multe... :)

#13
sebyalcor

sebyalcor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2007
eoneth, ai putea sa ne spui mai multe despre aceasta facultate, acum ca ai terminat un an? cum ti se par cursurile, profesorii, examenle, etc.

#14
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postsebyalcor, on Jul 25 2008, 11:30, said:

eoneth, ai putea sa ne spui mai multe despre aceasta facultate, acum ca ai terminat un an? cum ti se par cursurile, profesorii, examenle, etc.

Profesorii sunt in mare parte de la Universitatea Bucuresti, daca ii intrebi ceva, majoritatea dintre ei iti raspund cu cea mai mare placere si chiar se simte ca au o pasiune pentru ceea ce fac. Iti transmit acest lucru daca esti macar putin interesat de materie sau n-ai vreo repulsie totala. Exista si o mica exceptie la programare unde domnul profesor considera ca metoda cea mai buna prin care poti invata sa programezi este sa iti dai singur seama unde ai gresit si chiar daca nu iti dai seama si il rogi sa iti arate totusi ce este gresit, acesta nu iti arata. Nu sunt deloc de acord cu aceasta metoda de-a lui, desi apreciez in prima instanta ideea ca doar daca iti dezvolti singur pasiunea pentru programare, poti avansa cu adevarat in acest domeniu (luand manuale de programare C#, C++).
Pot spune ca profesorii nu sunt extraordinari de exigenti si decat in anumite situatii au pretentia sa vii la seminarii si cursuri. E drept ca uneori se mai supara daca vin cam putini si in mod cert lipsa prezentei la cursuri sau seminarii poate insemna nu neaparat o nota mai mica, in ideea ca daca stii tot ai zece. Garantat. Insa daca frecventezi cursurile si seminarele si te implici in activitatile de la seminare, vei avea anumite bonusuri la examene (gen +2 puncte la nota pentru prezenta si activitatea la seminar, sau +1 punct pentru prezenta).

Ca si orar am ramas placut surprins sa constat ca am avut mereu doar 3 zile pe saptamana de studiu, e drept ca unele zile aveam de la 8 dimineata pana la 17 seara, insa per ansamblu a fost genial ca puteam sa am joia si vinerea libera, astfel putand sa ma duc inapoi acasa pentru 4 zile continuu.

Avem si portal unde profesorii mai pun materiale,  desi am fost nitel dezamagit de modul de organizare si de actualizare a informatiilor de catre profesoara "diriginta" a noastra, care ar fi trebuit sa se ocupe mai riguros, dupa parerea mea, de noi si sa ne raspunda mai rapid la intrebarile puse pe forum. (uneori asteptam si o saptamana, o saptamana jumate sa ne raspunda).


Ni s-a promis ca vor fi cativa elevi selectionati pentru o studiere intensiva CISCO / Microsoft,  si ca vor fi acei cativa selectati dupa primul examen cisco (IT1). Am fost si eu selectat printre acei cativa (Instructorul mi-a luat datele de contact),  insa apoi n-am mai fost contactat sa studiem intensiv cisco. Am aflat ca domnul director Logofatu ar fi spus la sedinta pentru noii candidati la Facultatea de Tehnologia Informatiei ca noi, cei care trecem acum anul 2, nu am fi vrut sa facem cursurile intensive, ceea ce este un total neadevar din moment ce, eu cel putin, am asteptat un semn din partea lor asa cum au promis. Este drept ca nici noi poate nu am insistat si nu am intrebat ce s-a mai intamplat cu studiul intensiv cisco (studiul IT 2 inaintea celorlalti din an si poate chiar inceperea CCNA-ului), insa ni s-a spus ca o sa ne contacteze.

Trecand peste, am un mare sfat pentru viitori studenti de anul 1: "Tineti-va de ei pana isi respecta promisiunile sau macar sa va explice clar de ce nu s-au mai tinut promisiunile facute".


Multa bafta !


P.S.  La aceasta facultate consider ca te poti tine si de un job in regim full-time, in timp ce promovezi fara restante anii. (poate chiar si obtinand o bursa).
P.S.S.  In anul de studiu 2007-2008 in care am intrat in anul 1,  au luat primele 16 persoana bursa de studiu.

Edited by Lucian_M, 14 March 2009 - 23:37.
O cerere indeplinita.


#15
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Salut,

Imi pare rau ca nu mai scrie nimeni impresii despre Credis! Enoeth, mai esti pe aici?  :)
Din ce s-a spun pana acum, facultatea se bazeaza pe o idee ok, adica sunt cursurile esentiale de la Poli - AC, mai putin cele de umplutura. Pe hartie, pare facultatea ideala!
M-ar interesa, insa, trecerea de la teorie la fapte  :)  respectiv, daca facultatea asta e chiar serioasa si face ce promite, daca profii sunt chiar buni sau niste fosile de prin universitate (care nu si-au mai gasit locul pe la alte sectii), etc.
Eu am vrut sa stiu cine preda acolo si n-am gasit decat asta: http://www.credis.ro/echipa.html
Sper ca e vorba doar de echipa administrativa, ca, daca astia sunt profesorii, e groasa ! Chiar si asa, nu e cam ciudat ca sunt 4 Logofatu acolo? Suna cam prost chestia asta - pare o mica afacere de familie - dar poate ca oamenii sunt intr-adevar capabili si fac lucrurile sa functioneze bine,mai stii?
Va rog mult, reveniti cu amanunte, ca trebuie sa iau curand o decizie.

#16
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
Revin, dupa ce am sunat la Credis, incercand sa obtin mai multe informatii despre programa, profesori, etc.
O degringolada totala, la secretariat am dat de o domnisoara (doamna) car m-a tinut numai in raspunsuri evazive, n-a stiut sa-mi spuna nimic!
Exemplu:
eu - am inteles ca, sunt, practic, cam aceleasi cursuri ca la AC;
ea - da, doar ca la noi s-au mai scos niste cursuri, suntem orientati mai mult pe partea de programare;
eu - si, atunci, care ar mai fi diferenta intre Credis si Informatica de la Universitate?;
ea - pai, nu stiu exact...;
eu - pai, daca la credis dati o diploma de inginer, in timp ce la info se obtine diploma de programator, iseamna ca e o diferenta, nu?;
ea - da, sigur, dar nu stiu...
eu - bine, am inteles! Dar, macar, puteti sa puneti programa pe site sau sa mi-o trimiteti pe mail?
ea - mda, e putin mai complicat... as putea sa va spun cam ce materii se fac, daca mi-ati spune cam ce anume va intereseaza...
eu - bine, mersi, la revedere
:lol:

E chiar o facatura, facultatea asta?

Edited by kahn_2, 29 June 2009 - 17:01.


#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ce-i CREDIS? :huh:

#18
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postm3th0dman, on 29th June 2009, 22:20, said:

Ce-i CREDIS? :huh:

Doar ti-am dat link-ul !  ;)  E o facultate de "Calculatoare si tehnologia informatiei" in cadrul universitatii, care ofera diploma de inginer

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate