Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fuji A700

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bouba

bouba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.04.2007
Care este cauza pentru care un Fuji A700 nu pot face decat vreo 40 de poze cu blitz si cam 70 fara blitz? Acumulatori folositi: Varta de 2500 mAh si GP de 2300 mAh + diverse baterii alcaline, din motive de acumulatori descarcati...
In acelasi A700 am mai pus acumulatori Sanyo de 2500 mAh (folositi intr-un S5600) ca sa transfer pozele pe calc si mi-i arata ca descarcati, insa dupa aceea cu S5600 am mai facut vreo 20 de poze cu blitz si am si filmat vreo 2 minute.

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Cam tarziu raspunsul dar...
Foarte prrbabil acumulatorii sunt dusi sau incarcatorul nu functioneaza corect.
In mod normal trebuie sa tina la cca 200-300 poze.

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postbouba, on Sep 2 2007, 10:18, said:

Care este cauza pentru care un Fuji A700 nu pot face decat vreo 40 de poze cu blitz si cam 70 fara blitz? Acumulatori folositi: Varta de 2500 mAh si GP de 2300 mAh + diverse baterii alcaline, din motive de acumulatori descarcati...
In acelasi A700 am mai pus acumulatori Sanyo de 2500 mAh (folositi intr-un S5600) ca sa transfer pozele pe calc si mi-i arata ca descarcati, insa dupa aceea cu S5600 am mai facut vreo 20 de poze cu blitz si am si filmat vreo 2 minute.
Dupa cite vad aici  http://www.trustedre...FinePix-A700/p3   te tin bine acumulatorii tinind cont ca folosind acc de 2100mah face cam 50 shot . Seriile A de la fuji deobicei sunt mai energofage decit seriile F sau S .In concluzie stai bine la capitolul consum.

#4
GTAdrian

GTAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2007
Am si eu un FujiFilm A700 si am aceeasi problema cu el, am luat la inceput acumulatori GP 2100, apoi am luat alt set Sunlight 2500 cu incarcator cu tot , si acum am cumparat Duracel 2650 si ma tin acumulatori 30-35 poze cu blitz. Am incercat acumulatorii pe alt aparat si merg super, am incercat si cu alti acumulatori si tot asa imi tin. Acum am trimis aparatul la garantie, nu mi se pare normal.

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostGTAdrian, on Dec 12 2007, 17:48, said:

Am si eu un FujiFilm A700 si am aceeasi problema cu el, am luat la inceput acumulatori GP 2100, apoi am luat alt set Sunlight 2500 cu incarcator cu tot , si acum am cumparat Duracel 2650 si ma tin acumulatori 30-35 poze cu blitz. Am incercat acumulatorii pe alt aparat si merg super, am incercat si cu alti acumulatori si tot asa imi tin. Acum am trimis aparatul la garantie, nu mi se pare normal.
Avind in vedere ca producatorul da 50 shot-uri / acc 2100mah stai bine daca faci 35 cu blitz (si numai cu blitz) , pt ca cele 50 garantate sunt calculate si cu si fara blitz la un raport aproximativ de 30% cu si 70% fara . Nu are rost sa trimiti aparatul la garantii pt ca i-ti vor spune exact ceeace am postat si eu aici . Ce este urit in povestea asta este ca cei care comercializeaza acest produs nu atrag atentia cumparatorului asupra faptului ca ii trebuie un acc de 66amp/h ca la diesele ; chiar , in datele tehnice din pachetul original ce este specificat la consum ?

#6
GTAdrian

GTAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2007
Pai atunci in manual de ce scrie ca face cu baterii 100 si cu acumulatori 2500, face 200 sau 300 de poze ???

Alkaline batteries - approx. 100 frame
NI-MH 2500 - approx. 300 frame

Edited by GTAdrian, 12 December 2007 - 18:16.


#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostGTAdrian, on Dec 12 2007, 18:08, said:

Pai atunci in manual de ce scrie ca face cu baterii 100 si cu acumulatori 2500, face 200 sau 300 de poze ???

Alkaline batteries - approx. 100 frame
NI-MH 2500 - approx. 300 frame
Da nu specifica si cu cite seturi de acc face 300 , pt ca uite ce scie :"One concern is battery life. The A700 uses two AA batteries, so actual performance will vary depending on the brand and type used, but using 2100mAh Ni-MH rechargeables I was only able to take around 50 shots on a fresh charge, so you’ll need to pack some spares" , deci cineva minte ! adresa din care am dat citatul este  :  http://www.trustedre...FinePix-A700/p3 , si oricum foarte rar am gasit despre acest aparat sa dea cineva consumul.

#8
GTAdrian

GTAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.12.2007
Am fost la o nunta si noaptea am ramas fara acumulatori si am plecat prin oras sa caut baterii si am gasit doar niste baterii Toshiba, am luat 8 baterii care m-au tinut fix 10 poze cu blitz.

#9
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostGTAdrian, on Dec 13 2007, 21:50, said:

Am fost la o nunta si noaptea am ramas fara acumulatori si am plecat prin oras sa caut baterii si am gasit doar niste baterii Toshiba, am luat 8 baterii care m-au tinut fix 10 poze cu blitz.
Eu personal as cauta sa-l marit , chiar daca as pierde ceva , si sa ma orientez spre seria F de la Fuji daca i-ti place fuji sau un canon seria a4xx sau 5xx depinde de buget. Sincer , decit cu 8 baterii pt 10 poze ai iesi mai ieftin cu un aparat pe film  :rolleyes:
numai bine

#10
Lord-UnR34l

Lord-UnR34l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2008
Am si eu in a 700 si imi facea cam 100 poze cu acumulatori varta 2300, l-am dus la garantie si l-au facut sa faca ~200 cu aciasi acumulatori. Va sugerez sa le duceti si voi la service dc mai sunt in garantie si vedeti ca poate va trebui sa faceti putina gura ;) .

#11
alexscaunasu

alexscaunasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.07.2007
sal. modelul a700 de la fuji are o problema de soft si din motivul acesta arata bateriile sau acumulatorii descarcate, asa ca va recomand sa va duceti la serviceul fujifilm CTS Cardinal Top Systems si se va rezolva problema ;) . si nu tre sa faceti deloc gura cum spune un coleg dupa forum  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate