Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#847
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pfffffffffffffff, jale
Trebuie neaparat sa scazi PH-ul. Ori asta o poti face printr-o aditie de CO2. Deci, vezi ce sisteme de CO2 gasesti pe acolo, mai ieftine... Sau macar ceva lichid de genul Easy Carbo.
Sau ai putea sa faci tu singura ceva, bomba CO2 se numeste. Cauta pe goagal, citeste, si te invatam noi mai multe aici apoi.
Ce pesti ai? Neoni parca? Daca da, e jal ph-ul ala. Trebuie scazut sub 7.2-7.3 cel putin.

#848
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Gresit total. Absolut total.

Duritatea o scazi prima data amice. Daca baga co2 sa scada ph-ul, la acel kh corelat cu un ph in jur de 7,4 ar insemna peste 200 ppm co2, adica gazare sigura a pestilor.

Gizas.

Dar pana se ne aruncam cu capul inainte il rog pe colegul cu problema sa zica ce unitati sunt alea.

#849
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sorry, am citit rapid pe fuga, KH-ul chiar nu-l vazusem.
Intr-adevar, asa este.

#850
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Am duritate GH 180 ppm, duritate KH 120 ppm si PH 8. La No3 si No4 mi-a dat valori bune. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi despre cum pot corecta valorile.

#851
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O transformare rapida ne da urmatoarele rezultate, GH 180ppm = 9,9 grade germane iar KH 120ppm = 6,6 grade germane ceea ce nu e rau. Adica pestii pot trai foarte bine. Important e sai un filtru pe masura incarcatura biologice si sa faci schimburile de apa normale odata cu sifonarea substratului de dejectii.

Ca sa scazi duritatea trebuie ca la schimburile de apa sa pui intr-un raport calculat la cat vrei sa ajungi , apa de osmoza/demineralizata. Aici iti trebuie un osmozor. ADr eu zic totusi sa nu te complici. Lasa asa cum este ca poate faci mai mult rau daca nu te descurci.

PS. Easy Carbo nu scade ph-ul. Verificat cu ph metru solutia concentrata si are un ph de 6,8 ceea ce ar insemna sa puna in acvariu un raport de 1/3 sa aiba un ph scazut si asta inseamna decesul instant al pestilor.

#852
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postripper, on 16th September 2011, 13:12, said:

Pfffffffffffffff, jale
De ce?

View Postripper, on 16th September 2011, 13:12, said:

Trebuie neaparat sa scazi PH-ul.
Nu trebuie

View Postripper, on 16th September 2011, 13:12, said:

Ori asta o poti face printr-o aditie de CO2.
Si nu numai.

View Postripper, on 16th September 2011, 13:12, said:

Sau macar ceva lichid de genul Easy Carbo.
Easy Carbo nu scade PH-ul.

View Postripper, on 16th September 2011, 13:12, said:

Ce pesti ai? Neoni parca? Daca da, e jal ph-ul ala. Trebuie scazut sub 7.2-7.3 cel putin.
Daca nu vrei sa-i inmultesti, nu trebuie.

View PostSuper Chief, on 16th September 2011, 13:50, said:

Duritatea o scazi prima data amice. Daca baga co2 sa scada ph-ul, la acel kh corelat cu un ph in jur de 7,4 ar insemna peste 200 ppm co2, adica gazare sigura a pestilor.
Chiar ca Gizas :lol: La KH 6, Ph 7.4 corespunde 7ppm CO2 (in conditii "ideale", in realitate e deobicei mai putin). La 7ppm CO2 nu numai ca pestii n-au nici pe dracu, ba chiar e foarte putin CO2.  

@adelinar: Daca nu sunt alte probleme, nu fa nimic, esti ok, apa ta e puuutin mai dura dar e in regula. N-are rost s-o tii mai mult inainte de a o adauga in acvariu, parametrii respectivi nu se vor modifica.

Edited by andrei_0, 21 September 2011 - 00:42.


#853
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Va multumesc frumos tuturor pt stafuri. Daca valorile acestea sunt acceptabile, am sa las asa, pe cat posibilul as vrea sa nu pun prea multe solutii in apa. Problema mea e ca am indevenit ingrijorata de aceste valori cand am observat schimbari la neonii mei, dar in cele din urma cred ca au boala neonilor :( Am inteles ca nu este nici o scapare/tratament. Ce ramane acum este sa ma rog sa supravietuiasca macar cativa :(( si sa fiu atenta pe viitor.

Dar nelamurirea mea e cum au facut boala asta? Am gresit eu ceva? Pot corecta pe viitor? Ii am cam de 2 luni.

Am avut 8 neoni si un corydoras. Din 8 neoni mai am 3 (1 a sarit cand am uitat capacul deschis intr-o seara, altul a disparut subit :scared:  si 3 au murit - unul acum o luna, iar ultimii doi in ultimele 3 zile). Ceilalti 3 arata bine, dar si acel ce murise dimineata era frumos si voios aseara :(

Am mai observat ceva. Seara cand ajung acasa sunt relativ palizi (culorile mai pale), iar dupa ce le deschid lumina si le dau masa de seara devin iar colorati si activi.

Duminica am schimbat apa (o treime), dar am inteles ca e posibil sa fie toti bolnavi, iar schimbarea apei sa nu mai ajute. Cum as putea "dezinfecta" acvariul pt. a fi sigura ca situatia nu se va mai repeta? Pot sa fac asta si acum? avand 3 in viata sau... e in zadar? Din ce am mai citit am inteles ca trebuie sa arunc substrat/plante si sa iau altele noi, ciclare de la zero.

Edited by adelinar, 21 September 2011 - 09:10.


#854
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mister andrei_0 vezi ca ai cam taiat din context. Reciteste posturile in ordine si o sa vezi de unde vine calculul.
Ziceam de aditie de co2 sa scazi ph-ul 1,5 grade avand un kh foarte mare. Cauta mai bine sa vezi cum se face si o sa vezi ca nu e asa cum crezi tu.

#855
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postadelinar, on 21st September 2011, 10:03, said:

in cele din urma cred ca au boala neonilor
Ce simptome au pestii? Relateaza orice incident/modificare pe care ai facut-o in ultimele 2 saptamani. Orice detaliu cat de mic conteaza (pesti noi, plante noi, hrana noua, schimb de apa, intreruperi de curent, etc.)

View Postadelinar, on 21st September 2011, 10:03, said:

Am mai observat ceva. Seara cand ajung acasa sunt relativ palizi (culorile mai pale), iar dupa ce le deschid lumina si le dau masa de seara devin iar colorati si activi.
E normal, neonii se decoloreaza cand "dorm". Ideal ar fi sa nu le aprinzi lumina seara fiindca ii steseaza. Ia o priza programabila si programeaz-o sa aprinda lumina automat dimineata cand esti tu acasa, sa o stinga o ora-doua la pranz si sa o aprinda seara cand esti tu acasa. Stinsul la pranz e ca sa nu tii lumina aprinsa mai mult de 10-11 ore pe zi fiindca risti sa dai in alge. Priza programabila va aprinde/stinge lumina tot timpul la aceeasi ora, si pestii se vor obisnui cu acest ciclu.

View PostSuper Chief, on 21st September 2011, 11:35, said:

Mister andrei_0 vezi ca ai cam taiat din context. Reciteste posturile in ordine si o sa vezi de unde vine calculul.
Ziceam de aditie de co2 sa scazi ph-ul 1,5 grade avand un kh foarte mare. Cauta mai bine sa vezi cum se face si o sa vezi ca nu e asa cum crezi tu.
Consulta un tabel Kh/Ph. Iar daca cumva ai crezut ca cineva are in acvariu un KH de 120 de grade germane ... lol. Nu-i nevoie sa caut nicaieri cum se face, e suficient sa ma uit in acvariu :lol:

#856
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006

View Postandrei_0, on 21st September 2011, 13:14, said:

Ce simptome au pestii? Relateaza orice incident/modificare pe care ai facut-o in ultimele 2 saptamani. Orice detaliu cat de mic conteaza (pesti noi, plante noi, hrana noua, schimb de apa, intreruperi de curent, etc.)
Pesti / plate noi nu am adus.

Hrana noua am cumparat: fulgi pt. tetra de la JBL, asemanatori cu acestia. Inainte le dadeam fulgi de la Sera(care erau pt goldy de fapt).

Intreruperi de curent au existat in perioada in care i-am cumparat zilnic/o data la 2 zile (a fost o problema in toata tara), insa s-au oprit la sfarsitul lui iulie.

Schimbarea apei am facut-o cam o data la 2 saptamani, inlocuind 1/4 - 1/3 din volumul de apa.

Ca simtome am observat la cei ce au murit ca erau mai apatici, mai lenti, nu prea mancau. La unul se vedeau mici leziuni la inotatoare. Uneori deschideau gura incontinuu. Am citit ca boala neonilor le-ar efecta muschii si am analizat bine miscarile lor, asa am observat ca unul parea sa fie mai curbat decat restul, in special in ultimele sale zile de viata (era "altfel", il recunosteam usor).

Legat de intrerupatorul reglabil, multumesc de sfat. Am cautat si am vazut la Ikea unul cu cronometru si ma gandeam sa il cumpar. Nu cred ca e exact ce ai recomandat tu, insa e cam singurul lucru asemanator pe care am reusit sa il gasesc aici.

#857
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Fa schimburi saptamanal, chiar 1/2.
Apa e foarte dura si ph-ul mare pentru neoni. Vrei sa ma asculti bine, nu... asculta-l pe andrei.
Neonii se simt bine la ph 5-7 si dGH 1-3.

http://www.aquarium.....php?content.20

#858
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006

View Postripper, on 21st September 2011, 17:30, said:

Neonii se simt bine la ph 5-7 si dGH 1-3.

Eu citisem ca nenii rezista pana la un ph de 7.8. Apa mea are 8 :(

Dar chiar daca schimb apa, PH-ul ramane la fel (schimbat si retestat duminica). Ce pot face pt. a face apa mai "moale" fara sa stric altceva in acelasi timp? Ma gandeam la un moment dat sa cumpar baxuri de apa plata/de masa... dar am vazut ca si apa plata are PH diferit (ma refer la cea de masa, nu minerala plata)

#859
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postadelinar, on 21st September 2011, 17:23, said:

am observat ca unul parea sa fie mai curbat decat restul,
Se mai intampla, si eu am unul din asta, asa l-am cumparat. Cauza poate fi malnutritia in "copilarie" sau unele boli cum ar fi tuberculoza sau acea boala a neonilor. Eu zic sa nu faci nimic deocamdata. Daca au murit de boala neonilor sau alta boala, supravietuitorii probabil au fost deja infectati dar au un sistem imunitar mai bun, iar daca faci un reset le vei da imunitatea peste cap cu ciclarea. Deci sugestia mea e ca daca mor si restul => reset cu dezinfectarea bazinului, echipamentelor si a substratului cu clor. Ar fi preferabil sa arunci plantele, sau daca nu sa le treci si pe ele printr-o baie diluata de clor (desi risti ca boala sa revina). Daca pestii astia supravietuiesc o luna si nu mai ai decese ... probabil au scapat, iei altii sa completezi cardul. Fara sa dai detalii si sa pui niste poze, nu putem stabili un diagnostic. Daca "respirau" greu, s-ar putea sa fie si o deciclare. Ai un test de NH4 sau NO2? Ai spalat cumva filtrul recent?  

View Postadelinar, on 21st September 2011, 17:23, said:

Legat de intrerupatorul reglabil, multumesc de sfat. Am cautat si am vazut la Ikea unul cu cronometru si ma gandeam sa il cumpar. Nu cred ca e exact ce ai recomandat tu, insa e cam singurul lucru asemanator pe care am reusit sa il gasesc aici.
Mai bine cauta o priza digitala. Se gasesc pe toate gardurile, ar trebui sa gasesti la magazinele de bricolaj, magazinele cu electrocasnice sau magazinele de scule electrice. Costa vreo 10-15 euro si arata cam asa: http://t3.gstatic.co...BmC7QtCv360NsoN


View Postripper, on 21st September 2011, 17:30, said:

Fa schimburi saptamanal, chiar 1/2.
Nu-i nevoie.

View Postripper, on 21st September 2011, 17:30, said:

Apa e foarte dura si ph-ul mare pentru neoni. Vrei sa ma asculti bine, nu... asculta-l pe andrei. Neonii se simt bine la ph 5-7 si dGH 1-3.
Schimburile de apa nu te ajuta cu nimic cand vine vorba de duritatea apei si aproape deloc cand vine vorba de Ph (doar daca nu cumva ai bagat substante care modifica Ph-ul si duritatea apei in acvariu). Daca la robinet curge apa cu GH 10, in acvariu o sa ai apa cu GH cel putin 10, oricate schimburi de apa ai face. Foarte bun sfatul cu "asculta-l pe andrei" fiindca andrei are GH 16 si un card de neoni de vreo 3 ani care n-au nici o treaba. Desi acum stau in apa cu Ph 6.8, neonii aia au prins si vremuri cu Ph 8 pe vremea cand andrei n-avea instalatie de CO2. Neonii ca specie prefera Ph-ul si GH-ul scazut, insa neonii pe care ii cumperi din petshop sunt nascuti si crescuti de generatii in captivitate, timp in care s-au adaptat la apa mai dura din zona respectiva. GH 10 n-o fi deci ideal pentru ei, insa e departe de "jale".

Edited by andrei_0, 21 September 2011 - 17:45.


#860
VaderTM

VaderTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2007
va rog frumos sa ma ajutati cu cateva clarificari:
- am intrat in posesia unui mascul matur si o femela pui (fiecare in cate un bol separat
- am primit si un acvariu paralelipipedic de 23l un incalzitor si o pompa de aer cu filtru

deocamdata am bagat doar aprox 15l de apa statuta in acvariu, nu am montat pompa si nici incalzitorul; as dori sa transfer cei 2 pesti in acvariu dar am urmatorele neclaritati:

1. pot pune impreuna cei doi betta?
2. care ar fi pasi de urmat in cazul in care  pot pune cei 2 betta impreuna? (ce bag prima data in acvariu: pestii, pompa, inclazitorul?)
3. care ar fi temperatura optima?
4. ar mai fi ceva de adaugat?


imi cer scuze daca intrebarile sunt prea banale, dar am citit pe o gramda de forumuri cam tot atatea gramezi de info contradictorii

multumesc anticipat

#861
VaderTM

VaderTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2007
in cele din urma am bagat pestii in acvariu, dupa 12 ore femela nu mai are aripioara superioara, cred ca o scot din acvariu.

#862
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
pestii nu sunt chiar asa de prosti precum ii credeam eu
din cate auzisem pestii au memoria scurta
acum m am convins ca nu
de fiecare data cand le dau mancare si le arat borcanul de hrana la acvariu se strang toti
se pare ca nu uita in cateva ore cum arata borcanul pt ca e mare agitatie cand il vad
urca la suprafata si asteapta sa fie hraniti

#863
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu toti, depinde de specie. Cei mai "destepti" si gentelmani sunt discusii si Colisa Lalia.

#864
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In general ciclidele sunt peste alte natii de pesti, ca nivel de inteligenta, dar mai tampite ca unele din caracide nu am vazut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate